Sari la conținut

Genunchiere normale sau Knee-braces?


Postări Recomandate

Avand in vedere ca mi-am facut praf in 30 min genunchierele mele de 50 ron perechea, va cer un sfat:

 

Ce imi recomandati ca urmatoare achizitie (buget maxim 90-100 EUR)?

 

Din cate am vazut, cei de la EVS impart protectiile pt genunchi in 2: "knee protectors" si "knee braces". Habar nu am care e diferenta intre ele...de ex "EVS Strata" e considerata knee protector, dar si la knee braces sunt produse similare, de ex "EVS RS7". Ce stiti...care e mai eficienta, si eventual posesorii daca pot da niste impresii (da, am cautat pe forum, am citit impresiile unora, dar discutiile cam deviau dupa 2-3 posturi de la subiect)

 

Am de ales cam intre astea:

 

Alpinestars Bionic SX, Alpinestars Bionic MX, EVS Strata, Acerbis Impact Evo, Fox Raptor, Axo TMKP...preturi +/- 10 EUR cam la fel.

post-48264-1253530249_thumb.jpg

post-48264-1253530260_thumb.jpg

post-48264-1253530273_thumb.jpg

post-48264-1253530282_thumb.jpg

post-48264-1253530290_thumb.jpg

post-48264-1253530297_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu am pereche de la Acerbis, deja de un sezon si jumatate. Sunt foarte rezistente la impact, chiar nu simti mare lucru daca dai cu genunchiul de ceva. Insa au si ceva minusuri cum ar fi:

 

1.intretinerea grea (nu poti sa le buretii decat cu usor cu peria)

 

2.incep sa se dezlipeasca materialul textil de pe bureti dupa mai multe spalari

 

3.deja am pierdut buretii de sus de la amandoua

 

4.cateodata se desfac elasticele de la mijloc

 

5.suruburile de imbinare sunt de aluminiu, motiv pt care se tocesc la frecarea cu motorul, lasand pe acesta o pata mare gri specifica aluminiului 

 

Toate astea nu se compara cu siguranta care ti-o pot oferi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am studiat un pic problema...si avand in vedere ca "knee braces" costa undeva de pe la 250-300 EUR in sus...o sa ma limitez la genunchiere...

 

asa ca...daca dintre cele mentionate mai sus imi puteti recomanda vreuna, eventual si cu motive daca sunteti posesor, m-ati ajuta mult sa nu arunc 100 eur pe geam

 

mersi frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca depinde pe unde te dai cu ele, eu am ales ceva mai de strada, sper sa si fie bune de ceva, parerile sunt binevenite

 

pai...suntem la "coltul enduristilor"...nu e evident ca ma dau prin padure/dealuri/ebolovani/lemn/noroaie? :)

 

si eu zic ca cele de strada sunt bune pe strada, eventual pt dual-sport, dar in nici un caz la enduro. parerea mea. depinde si cat de incepator esti sau nu esti, respectiv cu ce viteza urmeaza sa cazi pe bolovani/lemne/etc

 

oricum, decat nimic, sunt foarte FOARTE bune si alea. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa mai adaug o precizare...EVS-urile ies din discutie pt ca prietenii cu care ma dau au protestat categoric la ideea de a se da cu cineva care are genunchiere roz... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa mai adaug o precizare...EVS-urile ies din discutie pt ca prietenii cu care ma dau au protestat categoric la ideea de a se da cu cineva care are genunchiere roz... :)

 

 

Pai e posibil ca din toate modelele alese de tine astea sa fie cele mai bune ... plus ca le porti sub pantaloni asa ca nu se vor vedea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai e posibil ca din toate modelele alese de tine astea sa fie cele mai bune ... plus ca le porti sub pantaloni asa ca nu se vor vedea.

 

da, stiu...atata ca le port peste, nu sub...ca sunt mai "mare" de felul meu, si nu incap calumea.

plus ca nu am sosete asa lungi incat sa nu ma jeneze legaturile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca depinde pe unde te dai cu ele, eu am ales ceva mai de strada, sper sa si fie bune de ceva, parerile sunt binevenite

 

 

Depinde foarte mult pe unde te dai cu ele....

Toate protectiile; genunchiere, cotiere, armuri, difera de la strada la off road.

Cele de strada sunt mai subtiri si facute din materiale mai moi. Sunt facute sa reziste mai mult la frictiune decat la impact.

Cele de enduro-cross sunt mai masive si facute din materiale mai dure, ceea ce le face mai rezistente la impact.

Asa ca daca te dai pe strada (vad ca ai Hornet) sunt bune. Si oricum nu ti-ar incapea sub o pereche de jeans genunchiere de enduro.

Pentru cei cu bani cred ca Asterisk ar fi cele mai bune......vezi poza.

post-14818-1253775293_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde foarte mult pe unde te dai cu ele....

Toate protectiile; genunchiere, cotiere, armuri, difera de la strada la off road.

Cele de strada sunt mai subtiri si facute din materiale mai moi. Sunt facute sa reziste mai mult la frictiune decat la impact.

Cele de enduro-cross sunt mai masive si facute din materiale mai dure, ceea ce le face mai rezistente la impact.

Asa ca daca te dai pe strada (vad ca ai Hornet) sunt bune. Si oricum nu ti-ar incapea sub o pereche de jeans genunchiere de enduro.

Pentru cei cu bani cred ca Asterisk ar fi cele mai bune......vezi poza.

 

da...sunt vreo 600 de euro...nu cred ca astea ar intra in discutia pe care am inceput-o eu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da...sunt vreo 600 de euro...nu cred ca astea ar intra in discutia pe care am inceput-o eu :)

 

Eu zic sa tragi o privire si aici . A mai fost o discutie referitor la problema ta. Concluzia e ca de fapt 600$/€ pe o pereche de Knee-Brace-uri bune e putin in comparatie cu costurile unei operatii (~3000€) de ACL.

 

Eu am fost operat de ACL, anul trecut dupa o accidentare la voley. Ei, in timp ce faceam recuperarea (~ 5luni) am intalnit 8-9 mototciclisti din zona Clujului, toti enduristi, operati de ligamentele si toti regretau ca li s-au parut scumpe Knee-Brace-urile.

 

Numa bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa tragi o privire si aici . A mai fost o discutie referitor la problema ta. Concluzia e ca de fapt 600$/€ pe o pereche de Knee-Brace-uri bune e putin in comparatie cu costurile unei operatii (~3000€) de ACL.

 

Eu am fost operat de ACL, anul trecut dupa o accidentare la voley. Ei, in timp ce faceam recuperarea (~ 5luni) am intalnit 8-9 mototciclisti din zona Clujului, toti enduristi, operati de ligamentele si toti regretau ca li s-au parut scumpe Knee-Brace-urile.

 

Numa bine :)

 

dupa ce am vazut costurile knee-brace-urilor, am ajuns la concluzia ca o sa ma risc, si sa sper ca nu voi fi asa ghinionist.

 

din principiu nu o sa dau pe o pereche de knee-braces jumate din cat am dat pe motor.

 

de aia am zis la un moment dat in acest topic, ca o sa ma limitez in a alege dintre genunchiere o pereche buna, si in continuare astept recomandari de la posesori sau de la altii ami initiati in domeniu decat mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da...sunt vreo 600 de euro...nu cred ca astea ar intra in discutia pe care am inceput-o eu :)

 

Atunci iti recomand ceva cu ce ma dau eu din toamna trecuta...Hebo Strike. Pe toata suprafata interioara au 2 randuri de bureti. Unul se da jos iar celalalt e fix. Nu s-au ros deloc de cand le am. Au partea de pe rotula ''adanca''; adica vin mult in lateralul genunchiului si au 3 seturi de bureti pe care-i schimbi in functie de latimea genunchiului. Plasticul de deasupra este destul de gros si rigid, dar nu casant. Sistemul de prindere e destul de ferm, in 3 curele......

 

Pret 260 RON.

post-14818-1253792188_thumb.jpg

Editat de gabi bv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci iti recomand ceva cu ce ma dau eu din toamna trecuta...Hebo Strike. Pe toata suprafata interioara au 2 randuri de bureti. Unul se da jos iar celalalt e fix. Nu s-au ros deloc de cand le am. Au partea de pe rotula ''adanca''; adica vin mult in lateralul genunchiului si au 3 seturi de bureti pe care-i schimbi in functie de latimea genunchiului. Plasticul de deasupra este destul de gros si rigid, dar nu casant. Sistemul de prindere e destul de ferm, in 3 curele......

 

Pret 260 RRON.

 

arata si se prezinta bine

unde le gasesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

arata si se prezinta bine

unde le gasesc?

 

Eu le-am vazut la magazinul KTM din Sibiu, (iesirea spre Bucuresti) dar le-au trimis la un magazin din Brasov de unde le-am luat eu.

Uite un nr. de tel. de la magazinul din Sibiu. 0729963868 - D-na. Dana.

 

Hai ca am gasit si magazinul...se numeste Actionland 0727220088

Editat de gabi bv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu le-am vazut la magazinul KTM din Sibiu, (iesirea spre Bucuresti) dar le-au trimis la un magazin din Brasov de unde le-am luat eu.

Uite un nr. de tel. de la magazinul din Sibiu. 0729963868 - D-na. Dana.

 

Hai ca am gasit si magazinul...se numeste Actionland 0727220088

 

tu le-ai luat la ceva promotie?

pretul lor pe site e 78 eur...adica vreo 3.3 mil...cel mai probabil plus TVA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu le-ai luat la ceva promotie?

pretul lor pe site e 78 eur...adica vreo 3.3 mil...cel mai probabil plus TVA.

 

Le am de anul trecut........Daca ai drum prin Brasov poti sa le vezi pe ale mele sa-ti faci o idee daca merita.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le am de anul trecut........Daca ai drum prin Brasov poti sa le vezi pe ale mele sa-ti faci o idee daca merita.....

 

multumesc frumos de informatii si de oferta, dar nu am drum in brasov in urmatoarele zile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.louis.de/_40ad006ddeb8d57978518...tnr_gr=20019221

 

eu mi-am luat madheadurile astea, le port chiar daca ma dau cu naked-ul 95%.

ce imi place la ele - sunt confortabile, se pot purta sub pantalon (io am 188 si 75 de kile, poate si de asta..) si sunt subtiri in partea de jos, intra fain in cizme si nu te freaca. cizmele sunt BMW Santiago, similare celor de enduro, asa ca ...le recomand

 

si pretul e ok, ale mele au costat 190 de lei, aduse la serviciu de un dealer..

post-10629-1253983406_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...