Sari la conținut

Recomandare platosa enduro


Postări Recomandate

Tot imi caut de ceva vreme o platosa pentru enduro. M'am dat cu o armura cu plasa dar nu imi place... prea tare ma incalzesc in ea si imi pare mai fragila ca si o platosa.

 

Poate cineva sa imi recomande o platosa si sa'mi spuna cam de unde as putea sa o iau? Am cautat pe magazinul celor de la nomad si am gasit ceva oferte frumoase. Din pacate erau din 2007! CUM sa nu iti actualizezi situl atata?

Am mai cautat pe motoadventure, site care pare destul de profesionist... Ete fas, nici o poza de prezentare? Cataloagele de la auner sunt toate in nemteste si nu inteleg nimica. La fel si louis.de

 

Mama ma+si de treaba, ma poate ajuta cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cred ca o iau pe a 3-a, dar mai astept ceva sugestii? Aduce cineva marfa de la magazinul respectiv?

Mesaj completat

Mi'am gasit cateva chestii faine pe motorcycle-superstore (multumesc pentru recomandare George) si vreau sa stiu cine aduce de la ei si cu cat?

Astept pm!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Cred ca o iau pe a 3-a, dar mai astept ceva sugestii? Aduce cineva marfa de la magazinul respectiv?

 

User-ul @ROMI3 de pe forum aduce de la Polo.

Ai grija insa ca acea platosa nu include si cotierele pe care le are individul respectiv in poze.

 

Dpmdv, as opta pentru o platosa care sa aiba protectia spate ovala, cum au bluzele cu plasa. Asta e o chestie de gusturi si sunt multi care nu vor fi de acord cu mine. Intr-adevar, nu este asa comoda ca si platosa clasica si transpiri la spate din cauza ei. Eu as lua-o pentru protectia coloanei.

Cea mai ieftina am gasit-o pe Ebay Germania asta:

http://cgi.ebay.de/TWO-X-Brustpanzer-BULLD...id=p3286.c0.m14

 

In zona ta (cat de cat) exista userul @Alfred (Alba Iulia) care comercializeaza echipamente off-road. Ai putea sa il contactezi si sa vezi ce are de vanzare sau ce iti recomanda si el.

La Auner pe site (daca nu incurc eu borcanele) nu vei gasi mare lucru. Cel mai bine este sa mergi la un magazin de echipamente moto si sa iei la rasfoit catalogul lor (il au destul de multi). Nu mai stiu daca este si pe site la download catalogul complet. Vezi si tu.

Daca va fi, este simplu dupa aceea - este plin de poze, astfel incat nu are nici o relevanta daca stii sau nu germana. Daca vei gasi ceva interesant, sunt pe forum useri care aduc de la ei.

 

Spor si bafta la cumparaturi !

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, ar fi utila o lista cu toate magazinele, online sau nu, grupate pe zone. Eu mi-am salvat cateva de prin Bucuresti, dar pana acum nu am gasit tot ce am dorit intr-un singur loc, a trebuit sa comand din xshpe parti si au venit desincronizat. Oare cat de greu e sa faci un magazin complet cu de toate pt moto? Acum vreau sa iau cizme, pantaloni, armura, genuchere, poate un tricou, poate o camera, dar nu exista toate la un loc intr-un magazin din Bucuresti.. trebuie sa merg pt ceva la Alba Iulia, pt altceva la Patrick, pt ceva la motoboom, gazolin, draci, laci .. sau sa le comand online, kestie care imi displace la culme. Vreau sa le probez, nene, ca sunt dificil, ba xl, ba xxl, ba 38, ba 40, plm

 

Scuze de off, dar aveam si eu un of al meu, acu' ma descarcai... :)

Si eu vreau armura mx din aceleasi considerente, imbrac si mai ales dezbrac greu una cu plasa (gen scorpion) si mi-e cald. Iar genukere am un fix al meu, vreau alpinestars mx.. ca tare m-au kinuit niste porcarii de madhead d'alea lungi, luuuni de zile.

Deci frati motoristi cu initiativa, buget, curaj si geniu comercial... cine face tati un supermarket d'asta cu tot ce vrea muskiu sa rupa piata?? Eventual in Dr. Taberei ca sunt lenes rau :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu .. platosa e pt motocroos... pt ca teoretic nu prea cazi... si trebuie sa te protejeze mai mult de pietrele aruncate de cei din fata.

La enduro e recomandata armura cu protectii.Care sa includa protectie din plastic/carbon pt coloana, protectii piept , umeri si coate. Are plasa tocmai pt a se aseza bine si a nu se deplasa.

Eu va recomand armurile de la categoria bike. Sunt mai ieftine si comode.

 

http://www.playbike.ro/categorie.php?id_categorie=39

 

http://www.bikexpert.ro/catalog/protectii-...e=2&sort=3a

 

sau http://www.chainreactioncycles.com/ unde aveti sectiune sus de Cycle si MotoX... la fiecare gasind protectiile corespunzatoare domeniului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu va recomand armurile de la categoria bike. Sunt mai ieftine si comode.

 

http://www.playbike.ro/categorie.php?id_categorie=39

 

http://www.bikexpert.ro/catalog/protectii-...e=2&sort=3a

 

sau http://www.chainreactioncycles.com/ unde aveti sectiune sus de Cycle si MotoX... la fiecare gasind protectiile corespunzatoare domeniului.

Din ce stiu eu si ce am pipait eu, protectiile de la bicle sunt mai soft decat cele de la moto.

Comparatia am facut-o cu UFO Scorpion.

Asa ca sfatul meu este: te dai cu bicla iei de bicla. Te dai cu mobra iei protectii de mobra.

 

Confortul la enduro cred ca este pe un loc codas in lista de prioritati. Chiar si asa daca probezi mai multe produse din aceiasi categorie, ai sa ajungi sa te multumesti cu ceva care sa creeze un compromis satisfacator. :)

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la afirmatiile lui ketemeu si m!rra. Eu am utilizat din amandoua categoriile si pot spune ca la enduro este necesara cea cu plasa, pentru ca nu lasa protectiile sa alunece de la locul lor. Intr-adevar, cea de cross este mai usoara si lasa corpul sa respire, dar nu protejaza in cazul cazaturilor "din alunecare". Din pacate am aflat asta pe pielea mea.

Editat de floricel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma baieti, platosa de cros este dedicata strict pentru portectia impotriva pietrisului si pamantului aruncate de rotile concurentilor

 

... si impotriva aterizarilor ratate, atunci cand f&ti un piept de ghidon ... as completa eu. protectiile de cros protejeaza mai bine in zona pieptului.

Povestea cu alegerea protectiei de corp e cu dus intors. Nu cred ca exista un raspuns. Sunt mai multe variabile:

- fizicul riderului - sunt protectii care nu stau pe grasi - se ridica

- stillul de mers - daca faci hard enduro o sa preferi o protectie care iti da libertate de miscare si care te lasa sa sufli; daca tragi gazul stil rally probabil ca o sa aprociezi un ufo scorpion.

- bugetul

 

Eu, de ex, am mers 3 sezoane cu plasa cu protectii ufo; nu scorpion, cea fara protectii de clavicula. M-am simtit f bine cu ea si m-a protejat la toate trantele. Dar s-a prapadit rau si la inceputul sezonului asta am luat un axo doberman care e mult mai jmekera dpdv protectie. Insa nu ma simt bine in ea. Asa ca am reconditionat the good old ufo si axo sta in garaj.

Conteaza sa te simti bine. Incearca mai multe; imprumuta de la prieteni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma baieti, platosa de cros este dedicata strict pentru portectia impotriva pietrisului si pamantului aruncate de rotile concurentilor

o fi, dar adu-ti aminte ce ghidon in stomac a luat Maclaud atunci la Bran avand protectie d-aia cu plasa care iti apara numa tzatzele in fata.

 

... si impotriva aterizarilor ratate, atunci cand f&ti un piept de ghidon ... as completa eu. protectiile de cros protejeaza mai bine in zona pieptului.

mda. asta cred si eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

puse una langa alta, constati ca pectorina protejaza suplimentar DOAR zona sternului, care oricum este natural mai rezistenta. zona abdomenului nu este protejata de nici una din variante. totusi, pe spate, acolo unde loviturile pot lasa urmari mult mai tragice, prin afectarea coloanei, este importanta protectia adevarata data de armura, nu cei 3 mm de plastic si 3 de spuma poliuretanica de la pectorina de cross.

da, e a naibi de incomoda armura, insa nu cred ca este comparabila cu varianta destinata motocrosului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- fizicul riderului - sunt protectii care nu stau pe grasi - se ridica

 

Ok, bun si care-i solutia pt grasi (a.k.a ME) ? Ca da, se ridica si tot trebe asezata la loc sau stransa foarte tare. Nu este ceva armura de enduro speciala pt grasi, sa fie cu profil cu burta si tot ce trebe? :)

 

Adi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, bun si care-i solutia pt grasi (a.k.a ME) ?

 

habar n-am. trebuie sa probezi mai multe. Sunt grasi si grasi

La burta mea, de ex, ufo-ul pe care il am e ok.

 

hai ca stricam topicul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, ar fi utila o lista cu toate magazinele, online sau nu, grupate pe zone. Eu mi-am salvat cateva de prin Bucuresti, dar pana acum nu am gasit tot ce am dorit intr-un singur loc, a trebuit sa comand din xshpe parti si au venit desincronizat. Oare cat de greu e sa faci un magazin complet cu de toate pt moto? Acum vreau sa iau cizme, pantaloni, armura, genuchere, poate un tricou, poate o camera, dar nu exista toate la un loc intr-un magazin din Bucuresti.. trebuie sa merg pt ceva la Alba Iulia, pt altceva la Patrick, pt ceva la motoboom, gazolin, draci, laci .. sau sa le comand online, kestie care imi displace la culme. Vreau sa le probez, nene, ca sunt dificil, ba xl, ba xxl, ba 38, ba 40, plm

 

Scuze de off, dar aveam si eu un of al meu, acu' ma descarcai... :)

Si eu vreau armura mx din aceleasi considerente, imbrac si mai ales dezbrac greu una cu plasa (gen scorpion) si mi-e cald. Iar genukere am un fix al meu, vreau alpinestars mx.. ca tare m-au kinuit niste porcarii de madhead d'alea lungi, luuuni de zile.

Deci frati motoristi cu initiativa, buget, curaj si geniu comercial... cine face tati un supermarket d'asta cu tot ce vrea muskiu sa rupa piata?? Eventual in Dr. Taberei ca sunt lenes rau :)

 

Foarte de acord cu MensSana! Ma uit la motorcycle-superstore si ma minunez. Sunt foarte bine organizati, fara poze inutile, fara flashuri, pretul alb pe negru, si imi place foarte mult ca iti spune in timp real daca mai au produsele respective pe stoc. La noi, pe cand asa ceva?

 

Si da, stiu ca platosa e pentru cross dar eu pe aia o vreau pentru ca ma incalzesc foarte tare cand trag de motor si nu vreau sa slabesc de tot! Ceva protectie imi da armura asta si imi iau si cotiere.

 

Deci, aduce cineva pe de pe motorcycle-superstore.com?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte de acord cu MensSana! Ma uit la motorcycle-superstore si ma minunez. Sunt foarte bine organizati, fara poze inutile, fara flashuri, pretul alb pe negru, si imi place foarte mult ca iti spune in timp real daca mai au produsele respective pe stoc. La noi, pe cand asa ceva?

 

Pe cand o sa mergeti voi pe motoreta ca Cyril Despres :)

Hai sa fim realisti.

Motorcycle Superstore a avut venituri de 43 mil $ anul trecut si 40% din venituri au venit din platforma de vanzari on-line.

http://www.internetretailer.com/dailyNews.asp?id=30182

 

Cand mi-am luat primul echipament de moto exista un singur criteriu - il luai pe ala pe care il gaseai si ti se potrivea. acum, cu putina rabdare gasesti cam tot ce vrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si da, stiu ca platosa e pentru cross dar eu pe aia o vreau pentru ca ma incalzesc foarte tare cand trag de motor si nu vreau sa slabesc de tot!

 

Da cine zice ca daca transpiri slabesti?

este exact ca la sauna,mergi stai cat stai dai "jos" 1 litru de apa, dupa aceea vi acasa bagi o supa,o ciorba ,o bere sau o gura de apa si apa este inapoi in corp.Prin transpiratie dai jos numai apa care o pui la loc,prin munca si forta (mecanica parca) dai jos grasimea, gen abdomene.

Editat de rider_thetiger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da cine zice ca daca transpiri slabesti?

este exact ca la sauna,mergi stai cat stai dai "jos" 1 litru de apa, dupa aceea vi acasa bagi o supa,o ciorba ,o bere sau o gura de apa si apa este inapoi in corp.Prin transpiratie dai jos numai apa care o pui la loc,prin munca si forta (mecanica parca) dai jos grasimea, gen abdomene.

 

Pai eu sunt oricum la categoria musca... am 60 de kg. Nu imi place armura pentru ca transpir in ea si mi se irita pielea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu sunt oricum la categoria musca... am 60 de kg. Nu imi place armura pentru ca transpir in ea si mi se irita pielea...

 

Sensibilule! :)

 

Da, lasand gluma la o parte ... eu mi-am luat de la motorcycle-superstore cand am fost personal in state. De adus ... nu stiu daca "aduce" cineva, si eu am intrebat in stanga si in dreapta pt ca ulterior mai am avut nevoie de chestii. Atunci am dat peste un user aici pe forum care cica aduce ORICE din state, mai am doar id-ul lui de mess: mihai_spanachi . Nu mai stiu ce mi-o trebuit atunci, dar nu mi-o convenit conditiile pe care mi le-a zis tipu si am renuntat. Vezi ... cine stie. Oricum, ma gandesc ca te astepti sa-ti aduca la preturile de pe site. Transportul din USA la un colet de marime normala (in care sa zic ca-ti bagi o armura, un patalon, niste manusi si ochelari) costa cam minim 50$, deci cam greu sa aduca la preturile alea.

 

Iar revenind la intrebarea ta ca de ce la noi nu se poate. E foarte simplu. Pt ca la noi nu are cine sa cumpere atat (ca si volum si suma) ca sa se merite o astfel de afacere. Fii sigur ca daca ar fi piata de desfacere in romania pt echipament moto de 30 mil de dolari, o sa se gaseasca cineva sa-si faca magazin din ala :) Pana atunci, ne descurcam cum putem.

 

Echipament ieftin se mai gaseste uneori la magazinele Auner si Louis, dar nu online, ci la sediile lor. Niste amici si-au luat tot felul de chestii (pantaloni, casti) la preturi f bune (gen 50% reducere). Dar trebuie sa te interesezi cand anume sunt reducerile, pt ca nu sunt tot timpul.

 

Si ultima varianta ... desi e online si nu poti incerca, dar poate sa fie ieftin: ebay (.de / .co.uk / .com)

 

 

Spor

Adi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

habar n-am. trebuie sa probezi mai multe. Sunt grasi si grasi

La burta mea, de ex, ufo-ul pe care il am e ok.

 

hai ca stricam topicul :)

si la a mea tot ufo merge.

Mesaj completat

Pai eu sunt oricum la categoria musca... am 60 de kg. Nu imi place armura pentru ca transpir in ea si mi se irita pielea...

pune si tu un tricou de bumbac pe dedesubt :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu daca as avea bani mi-as lua ceva in genu acelei armuri din linkul domnului Popescu,dar cu o protectie mult mai buna la clavicula.

 

Armura ideala ptr mine ar fi cea cu protectie la coloana ca armurile cu plase si protectie la partea din fata ca la platosele.

 

De ce NIMENI NU se concentreaza pe clavicule?????cate armuri am vazut eu(pe net) ,toate aveau protectia la clavicula vreo 2-3 cm de plastic subtire,eu as vrea ca protectia in zona claviculara sa fie de vreo 4 cm grosime (cauciuc,burete,spuma si plastic)pe toata lungimea osului,aceasta protectie and rolul sa protejeze osul nu doar sa lege protectia fontala de cea ptr umeri.

 

Noroc,ca trebuie la enduro.

Editat de rider_thetiger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Eu daca as avea bani mi-as lua ceva in genu acelei armuri din linkul domnului Popescu,dar cu o protectie mult mai buna la clavicula.

"Domnul" Popescu :) !!! Mai am o nunta de facut, cativa copii de crescut, vreo 10 ani pana la 40, cateva trepte profesionale serioase de trecut si atunci poate voi fi "domnul". Pana una-alta, sunt un user ca toata lumea pe aici :). Daca ai mai citit pe undeva exprimarea asta, era o gluma a unor cunoscuti. Nu o baga in seama :) .

 

Armura ideala ptr mine ar fi cea cu protectie la coloana ca armurile cu plase si protectie la partea din fata ca la platosele.

De ce NIMENI NU se concentreaza pe clavicule?????cate armuri am vazut eu(pe net) ,toate aveau protectia la clavicula vreo 2-3 cm de plastic subtire,eu as vrea ca protectia in zona claviculara sa fie de vreo 4 cm grosime (cauciuc,burete,spuma si plastic)pe toata lungimea osului,aceasta protectie and rolul sa protejeze osul nu doar sa lege protectia fontala de cea ptr umeri.

 

Nu am trecut prin asa ceva si nici nu vreau, dar nu stiu cat ar ajuta protectiile din zona claviculei in cazul unei cazaturi in care clavicula ar fi deja condamnata.

 

@ ekkemu:

Pentru posesorii de burta (acum depinde si de dimensiuni) recomand rucsac sau geaca. La mine merge perfect. Fara una dintre ele, nu pot nici sa intorc capul in spate, protectia de clavicula incomodand casca. Tot trebuie sa o apas in jos ca sa intorc capul.

 

@dragos_lz:

- La Redbull Romaniacs am observat o chestie care, spre rusinea mea, nu mi-a trecut niciodata prin cap. Martin Freinademetz purta pe sub platosa (din plasa cu gaurele) o bluza de bumbac, cu maneci lungi, la fel, tip plasa. Tricoul de bumbac ce il port eu pe sub platosa este mereu ud la sfarsitul zilei (cand il schimb pentru drumul de retur, cu unul uscat, de rezerva, aflat mereu in bagaje) asa ca sunt chiar curios sa incerc si varianta asta cu bluza plasa. Inclin sa cred ca doar voi raci mai repede, avand in vedere cat enduro hard/extrem fac eu cu Tenere.

- armura din aceia cum ai pus tu in link am eu si sunt foarte multumit de ea. O afirmatie cam fortata, stiu, avand in vedere ca am comparat-o concret/direct doar cu 3 alte modele. Maxim la 3 luni o bagi in cada, te prinzi bine de un burete si de un pahar cu detergent si iti faci de cap.

Pentru inceput (daca te vei decide cumva la armura) trebuie sa stii neaparat urmatorul lucru - sa nu iti cumpari din acelea al caror material textil seamana cu ciorapii lycra pentru femei. Te vei coace in ea. Sa aiba plasa cu gaurele.

 

Am vazut pe Ebay ca au aparut mai nou si bluze cu protectii in zona rinichilor. Eu acolo mi-am luat o lovitura mai urata anul trecut.

Spidi Defender Armor. Dar si 250 Euro + taxe...

post-3763-1251321903_thumb.jpg

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De armura de aici ce se spune, e buna de ceva? http://www.fmracing.ro/detalii/Armura%20X1...M%20RACING/441/

 

totusi nu ati incercat armura asta? cam cum ar sta....?e mai ieftina ca si ufo si m-ar bate gandu sa o iau dar daca iar patesc ca si inainte sa se ridice armura cu totul sau sa nu vad in spate din cauza protectiilor pt clavicule...nu e bine...deloc....

 

aia de la ufo scorpio sta klumea pe tine...nici nu se ridica, si poti sa te uiti si in spate , nu te impiedica protectiile....numai k nu mai am €€€€ destui pt ufo scorpio ....nush ce sa zic...dak ai luat armura aia sa mi zici si mie cum sta pe tine, k avem cam aceleasi kg :)

 

tschĂźssi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...