Sari la conținut

la Venetia


GDan
 Share

Postări Recomandate

Anul trecut am facut niste planuri, mai bine zis m-am gindit la un traseu, pentru o excursie ceva mai lunga prin Europa. Datorita serviciului si a situatiilor neprevazute (care apar mereu in preajma concediului :wacko: ) am fost nevoit sa renunt.

Am atasat o fotografie cu traseul si citeva din punctele intermediare. Am incercat sa limitez drumurile zilnice la aproximativ 3 ore de mers (200-250 km), restul raminind pentru cascat gura si pentru cazare (campare).

Traseul prin Austria si Italia ofera niste peisaje de vis (Alpii).

Punctele intermediare (Budapesta, Viena, Linz, Salzburg, Zell am See, Kaprun, Udine, Venetia) sunt deasemenea interesante si ofera lucruri frumoase de vazut.

 

Distanta: 1900 km dus

Timp necesar: cam 12 zile (6 dus+6 intors) insa se pot extinde la 14-16 zile.

Costuri: nu am calculat.

Plecare: 7-8 august (putin negociabil :baldy: )

 

Daca cineva este interesat, astept sa vorbim.

 

Daca cineva are alte propuneri, apropiate de acest traseu, sa auzim.

 

Daca cineva are de facut niste sugestii, deasemenea ascultam.

 

Pina atunci, numai bine.

post-23835-1241466089_thumb.jpg

Editat de GDan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pierzi prea mult timp, ia in calcul macar 4-500km/zi, ii faci f usor dimineata si pe urma ai timp cat vrei de cascat gura. de la venetia poti veni prin cortina d'ampezzo, vei vedea si dolomitii. evita passul brenner la ore de varf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am atasat o fotografie cu traseul si citeva din punctele intermediare. Am incercat sa limitez drumurile zilnice la aproximativ 3 ore de mers (200-250 km), restul raminind pentru cascat gura si pentru cazare (campare).

Traseul prin Austria si Italia ofera niste peisaje de vis (Alpii).

Punctele intermediare (Budapesta, Viena, Linz, Salzburg, Zell am See, Kaprun, Udine, Venetia) sunt deasemenea interesante si ofera lucruri frumoase de vazut.

 

Distanta: 1900 km dus

Timp necesar: cam 12 zile (6 dus+6 intors) insa se pot extinde la 14-16 zile.

Costuri: nu am calculat.

Daca cineva are de facut niste sugestii, deasemenea ascultam.

 

In primul rand, este o idee buna sa nu faci prea multi km/zi si sa si vizitezi si sa intelegi ceva.

Daca vrei sa stai la cort, gasesti destule campinguri bune in Austria si Italia. Daca te sa mai saturi, poti avea surprize placute si la unele pensiuni (pret bun cu mic dejun inclus).

Cam nasol o sa fie ca in august este cald si cand vrei sa vizitezi cu echipamentul dupa tine e cam complicat, motiv pt care n-ar fi rau sa iei in calcul mai multe nopti in acelasi loc.

 

De la Budapesta la Viena nu cred ca ai ce vedea in drum. La Viena ai ce face...

Apoi, daca vrei spre Linz, mergi pana la Krems si de acolo numai de-a lungul Dunarii, superb: Krems, Melk, Wachau, Maria Taferl... lagarul de la Mauthausen (13km inainte de Linz). Linz nu e mare lucru...

Apoi, sub autostrada Linz-Salzburg este zona lacurilor... multe localitati (si campinguri) dragute, lac si munte... si nu e chiar asa cald. Vezi Hallstatt si lacul HallstätterSee, MondSee, Sankt Wolfgang (WolfgangSee) etc.

Salzburg e tare frumos.

De la Salzburg, intri in Bavaria cca 30km in zona Berchtesgaden, poti vizita Eagles Nest (casa lui Hitler), lacul KĂśnigsee... pt moto Rossfeldpanoramastrasse.

 

Cobori cca 60km la Kaprun... acolo esti langa GrossGlockner, mai sunt lacurile de acumulare... Apoi, spre Tirol, mergi cca 50km spre Pasul Gerlos sa vezi cascada Krimml (cea mai inalta din Europa). Apoi mergi la Innsbruck, merita vizitat, apoi pe Ătztal prin SĂślden unde e si Gletscherstrasse (cel mai inalt drum asfaltat in Europa, peste 2800).

dupa 15km treci pe Timmelsjoch in Italia de unde incepi sa te joci prin dolomiti, pe pasuri.

Cumva dupa Cortina d'Ampezzo, intri spre Lienz in Austria si mergi in zona WÜrtherSee, viziteaza localitatile din jur, inclusiv Klagenfurt si Villach, lacul Milstätter See...

Eventual la intoarcere, ia in calcul zona montana din sud-vestul Vienei (ex: Mariazell).

 

Daca poti si toti bati drumul, foloseste-ti cele 14-16 zile din plin ca ai cu ce! :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru sfaturi, Vlad.

 

Este exact ceea ce speram sa aflu deschizind acest topic: pareri ale oamenilor care cunosc locurile prin care intentionez sa ajung, ale celor care stiu ce presupune un astfel de drum si cum ar trebui planificat el.

 

In acelasi timp sper sa gasesc si motociclisti dornici sa faca aceasta plimbare.

 

Multumesc inca odata.

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plecare: 7-8 august (putin negociabil :moto: )

 

Daca cineva este interesat, astept sa vorbim.

 

Daca cineva are alte propuneri, apropiate de acest traseu, sa auzim.

 

Daca cineva are de facut niste sugestii, deasemenea ascultam.

 

Pina atunci, numai bine.

 

 

la sf lui august ma gandeam sa plec cu prietena mea ca pasager pana la paris; nu e nimic sigur dar pastram legatura; ma bucur ca nu sunt singurul "nebun"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca nu ai facut calculul cam in ce bani s-ar incadra toata aventura asta?

 

 

Sa inteleg ca te pot deturna din Viena spre Venetia?

 

Chiar nu stiu cit o sa coste, dar putem sa incepem calculele. Cred ca e mai potrivit in euro.

Pentru inceput benzina cam 250 euro.

O sa ma uit la un pret mediu la cazare pe noapte, la camping si la pensiuni.

Nu stiu daca taxele de autostrada reprezinta sume insemnate, dar o sa le iau in calcul.

Mincarea ar trebui sa fie cam ca la noi, poate doar cu 10-20% mai scumpa (de la supermarket). Tinind cont ca sunt la cura de slabire :moto: cred ca o sa fie un avantaj pentru mine.

 

Poate intre timp ne mai ajuta si alti calatori pe doua roti, cu informatii utile din calatoriile lor in aceste zone.

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu banii (costurile) este relativ simplu:

 

- benzina: pui o medie de 1eur/L * consum (sa zicem 6) * km (3500-4000) si ajungi la cca. 210-240euro

 

- taxe de drum, chiar ca de neluat in seama: vinieta pt At 10 zile 4,50 eur, pt. HU cca 5 euro *2 (pt ca daca nu ma insel e valabila doar 8 zile), in Germ nu se cere, in It si CH nu prea are rost.

Atentie, si in HU si AT se fac controale de vignieta cu amenzi mari. In Hu primesti doar un bon iar in AT tb neaparat lipita oriunde pe moto.

 

- taxe de drumuri speciale: ex. Grossglockner 18eur, Timmelsjoch 11, Gerlos 4, Rossfeld (Bavaria) 3,5.

 

- cazare: la camping cca 12-15 euro/noapte, pensiune poti gasi si cu cca 23-30/pers/noapte incl MD.

 

- mancare: in primul rand depinde cat mananca si cat bea fiecare... apoi, si in Ro sau oriunde mancai acasa si ieseai ocazional la o bere sau terasa/restaurant probabil.

Prezuri orientative: halba bere 0,5 cam 2,9-3,5 eur la rest/terasa (si incpand de pe la 50c la market). O portie de mancare gen schnitzel cu garnitura 7,5-10 eur. supa: 2,90-3,50 sau 4,50 gulasch; cafea 2-2,5, pizza 7,5-9.

La market preturi similare sau chiar mai mici ca in Ro. Tot la market mai poti lua gustare calda (ex: wurst, Leberkäse = "cozonac de carne", schnitzel etc) sau sa va faca pe loc sandwich cu ce vrei din vitrina (salam, cascaval) si scapi cu cca 1,5-2,5 euro. Marketurile inchid in general la 19 (sambata 17-18) si duminica au inchis.

In general apa puteti bea fara probleme de la chiuveta (in Austria e f buna cam peste tot).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc din nou Vlad pentru informatiile utile. :moto:

 

Conforma acestora rezulta ca pentru benzina, taxe de drum, cazare si mincare, pentru perioada de 14 zile pe care am luat-o in calcul, ar trebui sa ajunga 950-1000 euro.

 

Celelalte cheltuieli legate de eventuale vizite, achizitii de suveniruri sau alte extravagante, nu se pot estima si tin de buzunarul fiecaruia.

 

In concluzie suma minima necesara, pentru aceasta plimbare este 1.000 EUR

 

Da cineva mai mult? Ca mai putin parca nu cred. :wacko:

 

In zilele ce urmeaza voi incepe planificarea detaliata a acestei plimbari.

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faina treaba pui la cale Dane, bine c-ai renuntat la ideea cu Grecia, cred ca ti-ar fi parut rau.

 

Ma gindeam ca daca tot faceti drumul pina acolo, de ce nu ajungeti si-n Franta? Daca era prin iulie prindeati si turul ciclist al Frantei. Asa puteti sa mergeti pina-n Spania si sa prindeti turul de acolo :wacko:

 

Eu n-o sa ma bag pentru ca drumul e prea lung pentru mine, Banditul prea naked pt. drum asa de lung, nu stiu daca o sa pot lua concediu, cred ca ar fi prea scump etc.dar va urez toata bafta si sa faceti multe poze :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai Nicule, ca odata in viata ai sansa asta. Dupa ce te apuci de facut copii, va trebui sa mai astepti 18-20 ani, timp in care o sa te rablagesti si numai de motor nu o sa-ti mai arda.

Si eu care tocmai ma pregateam sa mai ajustez putin traseul, dupa ultimele sfaturi ale lui Vlad, care ar mai fi adaugat o zi doua in plus.

O zi doua in plus, insa si multe locuri de vis. Cum suna Davos-Stelvio?

 

Sau nu rezista partenera mai mult de 10 zile singura acasa :angry: ?

 

Pai daca e aventura, aventura sa fie. Ia-ti si tu concediul si pentru 2010. :blink:

La drept vorbind, esti singurul care s-a anuntat pina acum, asa ca daca chiar nu o sa poti, o sa-l reducem impreuna la 10 zile si asta e. Mai lasam si pentru anul celalalt.

Eu sper insa sa poti.

 

Numai bine.

Editat de GDan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 e prea putin . Abia te inveti cu viata de calator motociclist ca trebuie sa te intorci . Pentru asa traseu eu as recomanda minim 21 zile . Adica sa si vezi ceva nu numai goana pe sosele .

Editat de remu1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tinind cont de sfaturile lui Vlad, am mai facut ceva ajustari la traseu.

Acesta arata cam asa:

Dacă îmi este permis, aÂş sugera întoarcerea prin Slovenia, sunt lucruri frumoase Âşi acolo

 

Nu vreau să fac promisiuni deÂşarte, dar dacă bugetul mi-o va permite s-ar putea să ma lipesc Âşi eu

Rămâne totuÂşi problema sincronizării concediului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă îmi este permis, aÂş sugera întoarcerea prin Slovenia, sunt lucruri frumoase Âşi acolo

 

Traseul l-am propus tinind cont de ce am mai vazut prin fotografiile unora care au mai calatorit prin zona, de dorinta lui Nick28, de ce mai stiam si eu si mai recent de sugestiile lui Vlad.

Desigur, acesta poate suferi unele modificari, functie de sugestiile celor care vor merge. In fond trebuie sa faca placere tuturor si sa se preteze posibilitatilor fiecaruia (timp si bani).

Nu stiu de ce nu am luat in calcul deloc Slovenia, dar nu am nimic impotriva.

 

M-as bucura mult sa puteti merge.

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Datorita neatentie sau superficialitatii, nu am vazut ca deja cineva este destul de avansat in organizarea unei plimbari aproape identice, numai ca intr-o alta perioada.

Avind in vedere acest lucru, am incercat si chiar reusit sa ma alatur grupului deja format.

 

Drept urmare, DECLAR INCHIS ACEST TOPIC.

 

PS: sper ca cei care s-au "imbulzit" la aceasta plimbare din 8 august, sa nu se supere :unsure:

 

Numai bine, tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...