Sari la conținut

Izv. Muntelui - Durau


Aleksz
 Share

Postări Recomandate

Stie cineva daca drumul Izvorul Muntelui - Durau (care trece prin rezervatie) este deschis!?

A fost cineva recent? Care e starea drumului? Eu vreau sa trag o fuga maine ( 2 noiembrie).. si vreau sa stiu la ce sa ma astept! Si daca nu se poate trece... sa nu mai bat drumul degeaba pana in izv muntelui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar din auzite pot sa-ti spun ca e anu' trecut era practicabil si ceva mai bun decat drumu' care ocoleste Ceahlaul pe langa lac - unde am razbit cu greu cu un Logan:D

Daca te duci, te rog sa revii cu informatii despre drum.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva daca drumul Izvorul Muntelui - Durau (care trece prin rezervatie) este deschis!?

A fost cineva recent? Care e starea drumului? Eu vreau sa trag o fuga maine ( 2 noiembrie).. si vreau sa stiu la ce sa ma astept! Si daca nu se poate trece... sa nu mai bat drumul degeaba pana in izv muntelui...

din pacate am vazut trz;dar totusi - cu moto se poate merge doar ca vreo 10m sunt stricati rau si la intrarea spre Durau iar ceva mari gauri si o panta prin padure pe pietris; din noroaie am iesit tras de atv; am sunat la informatii,am prins salvamont Durau si a venit in 20 min - am avut noroc de semnal la telefon; daca ai fost poate ne povestesti ! :rolleyes:

p.s. a fost primul si ultimul "forestier" facut cu TA cu anv.de asfalt;

post-18718-1226041599_thumb.jpg

post-18718-1226041724_thumb.jpg

post-18718-1226041810_thumb.jpg

Editat de florad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate am vazut trz;dar totusi - cu moto se poate merge doar ca vreo 10m sunt stricati rau si la intrarea spre Durau iar ceva mari gauri si o panta prin padure pe pietris; din noroaie am iesit tras de atv; am sunat la informatii,am prins salvamont Durau si a venit in 20 min - am avut noroc de semnal la telefon; daca ai fost poate ne povestesti ! :rolleyes:

p.s. a fost primul si ultimul "forestier" facut cu TA cu anv.de asfalt;

 

A treia poza e ceva special! Si noi o sa mergem pana la Durau maine, dar dinspre Piatra Neamt. Sper ca drumul asta nu va fi asa noroios, ca merem cu conserva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Izvorul Muntelui daca nu ma insel nu e nici un fel de bariera, iar masini pe drumul ala am tot vazut cand urcam sau coboram pe munte. Sau poate confund eu drumul... e vorba de cel care ocoleste ceahlaul pe la poale, corect? Daca da, atunci prima bucata de la Izv.muntelui e absolut noua iar mai departe pare ok... nu am mers pe el pana la capat, totusi.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca e impracticabil acum pana in Durau, bariera la intrare prin izvor nu e, se poate urca o bucata de drum dar nu stiu pana unde, mai stiu ca e in plan sa se refaca drumul si deschis pt circulatie publica pana in Durau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Weekendul asta, va spun ce am citit in presa locala, se deschide oficial drumul Izvorul Muntelui Durau, cunoscut si sub denumirea de axial. Acesta a fost reabilitat, lucru pe care l-am observat si eu cand am fost pe Ceahlau cu vreo 3 saptamani in urma si nu intelegeam ce rost are. Se poate face, cel putin bucata vazuta de mine si cu speedul, lucru pe care chiar intentionez sa-l realizez daca mai conving pe cineva sa iasa din casa pe frigul asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Weekendul asta, va spun ce am citit in presa locala, se deschide oficial drumul Izvorul Muntelui Durau, cunoscut si sub denumirea de axial. Acesta a fost reabilitat, lucru pe care l-am observat si eu cand am fost pe Ceahlau cu vreo 3 saptamani in urma si nu intelegeam ce rost are. Se poate face, cel putin bucata vazuta de mine si cu speedul, lucru pe care chiar intentionez sa-l realizez daca mai conving pe cineva sa iasa din casa pe frigul asta

Hai cu noi.... /index.php?...p;#entry1573732 ...ce zici?.... ne intalnim in piatra pe la vreo 10:30?

Editat de Aleksz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca mergeti p-acolo va rog ceva poze si cu muntele - sa prindeti si cab.Dochia si vf.Toaca si ... Durau etc ; s-aveti drum bun si fara evenimente !

 

 

p.s. o mica poveste si ceva poze :

am fost in echipa salvamont Neamt intre 1984 - 1991;in fiecare week eram pe Ceahlau ; am avut tot felul de evenimente,dar trecute cu bine ; imi place f.f.f.f.mult zona ; acum se ocupa de salvamont Raul care ,intr-adevar e indragostit de ceea ce face si protejeaza muntele si fauna;el m-a scos din noroaie cand am ramas cu motorul infipt ;

post-18718-1226731103_thumb.jpg

post-18718-1226731280_thumb.jpg

post-18718-1226731756_thumb.jpg

post-18718-1226731883_thumb.jpg

post-18718-1226731926_thumb.jpg

post-18718-1226731946_thumb.jpg

post-18718-1226732021_thumb.jpg

Editat de florad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergem, dar ce motoare aveti, ca nu cred ca vom avea aceeasi viteza de croaziera, daca nu sunt tot speed.

 

Viteza cred ca va fi undeva pe la 70-80 . Si daca nu mergem impreuna... macar sa ne intalnim undeva....in bicaz, la peco sau in izvorul muntelui.... poate bagam si o cafea... pe la 10:30 - 10:45.

 

daca mergeti p-acolo va rog ceva poze si cu muntele - sa prindeti si cab.Dochia si vf.Toaca si ... Durau etc ; s-aveti drum bun si fara evenimente !

 

Si eu am avut o perioada de vreo 4 ani cand mergem foarte des pe Ceahlau....frumos munte. Iar poze nu stiu in ce masura vom putea prinde cabana , si varful, ca astia au anuntat vreme innorata...

 

Si inca ceva... daca stie cineva cati km sunt din Bicaz pana in Izv. si din Izv. pana in Durau !?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva poze de pe drum..

[

 

Da' cea mai tare e astapost-35810-1226866752_thumb.jpg

 

Iar daca e bun drumul veti vedea dupa ce va pune Aleksz filmuletzele(facute din mers cu camera foto intr-o mana si cu cealalta pe acceleratie) pe youtube.

Oricum..nu e drum pentru vitezane.

 

Si inca o poza de pe drum:post-35810-1226868594_thumb.jpg....asa se testeaza aderentza la drum :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma ca am vazut pozele, ma bucur ca nu am mai venit, oricum un prieten a trecut prin zona dimineata si ne-a avertizat ca s-a format polei. Pt speed, nu era cazul, mai ales ca vad ca nici drumul nu era de parcurs, dupa ce initial crezusem ca e asfaltat integral. Felicitari pt initiativa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar daca e bun drumul veti vedea dupa ce va pune Aleksz filmuletzele(facute din mers cu camera foto intr-o mana si cu cealalta pe acceleratie) pe youtube.

Oricum..nu e drum pentru vitezane.

 

Uite si filmuletele... deocamdata 2:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...