Sari la conținut

Tura de weekend in muntii valcei


Postări Recomandate

Suntem 3 motoare (LC4 Adv, DR 650, Yama TTR 650).

Plecam azi la 6.30 de la Petromul de laiesirea spre autostrada Pitesti. Mergem pana la Voineasa pe asfalt. Sambata ne dam mult pe munte. Duminica ne intoarcem on/ off spre Bucuresti. Dormim la pensiuni.

Cine vrea sa vina e binevenit cu conditia sa aiba motocicleta in stare buna si cauciucuri cu care sa se descurce in off road (noi ne dam cu Mitas E 09) - sunt cateva pante f abrupte

 

Pentru detalii sunati-ma la 0745 666 802 sau veniti direct la Petrom. Nu cred ca mai intru pe net azi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem 3 motoare (LC4 Adv, DR 650, Yama TTR 650).

Plecam azi la 6.30 de la Petromul de laiesirea spre autostrada Pitesti. Mergem pana la Voineasa pe asfalt. Sambata ne dam mult pe munte. Duminica ne intoarcem on/ off spre Bucuresti. Dormim la pensiuni.

Cine vrea sa vina e binevenit cu conditia sa aiba motocicleta in stare buna si cauciucuri cu care sa se descurce in off road (noi ne dam cu Mitas E 09) - sunt cateva pante f abrupte

 

Pentru detalii sunati-ma la 0745 666 802 sau veniti direct la Petrom. Nu cred ca mai intru pe net azi.

207543[/snapback]

:birthday:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

povestea pe scurt ...

vineri am plecat din bucuresti pe la 7 - 7.30 si am ramas la pensiunea lazar langa voineasa. Sambata dimineata am urcat din curmatura vidrutei in drumul strategic. De acolo am iesit in transalpina, ranca novaci, baia de fier, pestera muierii, cheile oltetului si ... inapoi la pestera muierii unde am ramas peste noapte. Din cauza ploii drumul prin chei era acoperit cu 1/2 m de mal amestecat cu lemne si cu bolovani. Ne-a plouat de ne-a spart toata ziua. Am vazut inundatiile "in direct" ... curti inundate de ape si torente venind din toate directiile, oameni care nu mai stiau ce sa faca sa-si apere casele, rauri care au rupt maluri si intr-un loc chiar un pod luat de apa cu totul.

Duminica am facut cheile oltetului, curmatura oltetului, l petrimanu; apoi am urcat din nou in drumul strategic spre cabana plaiul poienii si am coborat la valea macesului la pensiunea noastra preferata. Pauza de mici pe dealu' negru si inapoi in Bucuresti.

 

Drumul nu ar fi fost greu daca nu era ploaia. Au fost 2 momente mai delicate: mersul prin albia plina de bolovani a oltetului (drumul disparuse de tot intr-o portiune) si coborarea din drumul strategic (panta abrupta, noroi si santuri mari sapate de apa care serpuiau pe drum).

post-1160-1122277171_thumb.jpg

post-1160-1122277194_thumb.jpg

post-1160-1122277228_thumb.jpg

post-1160-1122277240_thumb.jpg

post-1160-1122277252_thumb.jpg

post-1160-1122277269_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lacul galbenu era plin oki

 

mai sunt cateva poze frumoase la Amir. La pun zilele urmatoare

 

PS: abia acum m-am prins ca avem mult loc de pus poze pe fiecare topic. Felicitari Admin!

post-1160-1122277391_thumb.jpg

post-1160-1122277407_thumb.jpg

post-1160-1122277438_thumb.jpg

post-1160-1122277457_thumb.jpg

post-1160-1122277477_thumb.jpg

Editat de ionut73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la lacul Petrimanu, cum se ajunge inapoi in transalpina ? Pe harta mea cu Parangul figureaza poteca/traseu turistic fara poteca... treaba care nu prea ma tine :birthday: se intampla sa fie drum forestier ?

 

Erm, am vazut poza, mersi :ok:

Editat de cmatei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:birthday:

BRAVO !!!!!!

Superfaine pozele si imi imaginez ca e nimica pe langa ce-ati vazut acolo!! :kick:

 

Daca mai vad multe poze d-astea imi vand motoru' si-mi iau KTM :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai vad multe poze d-astea imi vand motoru' si-mi iau KTM :birthday:

209046[/snapback]

 

eu zic sa nu mai astepti si sa-l vinzi repede cat e sezon :kick:

 

 

De la lacul Petrimanu, cum se ajunge inapoi in transalpina ?

 

Poti sa o iei spre vest pe valea latoritei si apoi pe poteci pe la stani pana te intzepi in Transalpina. Mai e o varianta sa urci direct spre nord si sa te intepi in drumul strategic, dupa care asta te duce in transalpina.

Drumurile punctate pe harta de mai jos sunt drumuri catre diverse stani si, in principiu, poti sa mergi pe ele cu motocicleta insa nu poti sa fii niciodata sigur ce gasesti.

 

Eu zic ca poti sa te bagi pe-acolo cu BIG-ul daca te-ai mai dat cu el off road si il tii bine intre picioare :kick:. A mea e mai usoara si mai sprintena decat BIG-ul si daca nu eram cat usa si nu aveam ceva experienta pe teren accidentat as fi cazut de nenumarate ori.

Si sa mergi neaparat cu cauciucuri cu crampoane; altfel nu ai nici o sansa pentru ca pe acolo ploua/ e ud mai tot timpul si sunt urcari foarte abrupte.

Deasemenea, nu pleca singur :ok: ; nu stii ce se poate intampla

post-1160-1122291425_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa o iei spre vest pe valea latoritei si apoi pe poteci pe la stani pana te intzepi in Transalpina.

 

Potecile sunt no-no pentru mine, le-am gasit pe harta dar nu am deloc experienta.

 

Si sa mergi neaparat cu cauciucuri cu crampoane; altfel nu ai nici o sansa pentru ca pe acolo ploua/ e ud mai tot timpul si sunt urcari foarte abrupte.

 

E-07, altele n-am. Dar cred ca pe drum forestier ma descurc cu ele, si ma gandesc sa o iau pe langa Oltet si la lacul Petrimanu fac dreapta, tot drum forestier pana in Voineasa, prin cheile Latoritei.

 

Daca da Domnu' sa-mi iasa in sfarsit astazi numarul si talonul, as vrea sa repet plimbarea voastra, dar "elementul de dificultate" maxim pentru mine e drum forestier :birthday: Poate ne adunam mai multi ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Potecile sunt no-no pentru mine, le-am gasit pe harta dar nu am deloc experienta.

E-07, altele n-am. Dar cred ca pe drum forestier ma descurc cu ele, si ma gandesc sa o iau pe langa Oltet si la lacul Petrimanu fac dreapta, tot drum forestier pana in Voineasa, prin cheile Latoritei.

 

209211[/snapback]

 

Ce vrei tu sa faci e OK cu BIG cu E07. E o singura portiune nasoala unde a disparut drumul si trebuie sa mergi prin rau, prin bolovani.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai primit ceva poze de la Amir.

Aia cu noroiul e in cheile oltetului. A fost tare faza cu biciclistul care abia a reusti sa treaca. Cea cu ploaia e pe langa gaesti - Cata a oprit brusc si a zis sa ne punem combinezoanele ca vine ploaia; si in cateva minute ... prapad :crack: A simtit-o bine

post-1160-1122532862_thumb.jpg

post-1160-1122532879_thumb.jpg

post-1160-1122532891_thumb.jpg

post-1160-1122532901_thumb.jpg

post-1160-1122532915_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sambata ne-am dat din nou prin zona. Am plecat de dimineata de la baile olanesti si am vreut sa facem creasta muntilor capatanei spre vest si sa ajungem ca curmatura oltetului. De acolo urma sa iesim la obarsia lotrului si pe valea frumoasei - paltinis - sibiu.

 

N-a mers :crack: .... ne-am incapatanat sa credem ca exista un drum intre varful capatanei si curmatura oltetului ... a trebuit sa facem trial cu vacile :crack: ... am fost epuizati fici si la urma ne-am si separat din greseala in 2 grupuri.

 

Insa una peste alta a fost o super experienta si nu au fost evenimente neplacute.

post-1160-1122883310_thumb.jpg

post-1160-1122883324_thumb.jpg

post-1160-1122883357_thumb.jpg

post-1160-1122883373_thumb.jpg

post-1160-1122883386_thumb.jpg

post-1160-1122883395_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super plimbareala ... as veni si io cu voi la asemenea escapade, dar mi-e ca nu ma pot tine cu vaca-zuka dupa voi si v-as incurca ...

214518[/snapback]

 

Man,

Daca a mers Cornel cu LC8-ul poti si tu cu DR-ul. Trebuie doar sa-ti iei niste cauciucuri cu ceva crampoane ca altfel o sa faci multa gimnastica :crack: Oricum slabesti vreo 2 kile intr-o zi de-asta (nu cred ca te-ar deranja, nu?) :crack:

Si mai trebuie sa fie motorul in buna stare de functionare.

 

La plimbari de genul asta, cand sunt mai multe tipuri de motoare si diferite grade de curaj si indemanare ne impartim in grupulete mai mici (2-3) si regrupam din loc in loc. Astfel fiecare ii da in goarna cat il tine si la nevoie ne ajutam.

post-1160-1122971109_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum am ajuns si eu :crack:... sunt rupt.... pot sa va spun foarte faina experienta... cam "hardcore" pentru mine, dar a mers!

214031[/snapback]

 

cam subtirele cauciucurile tale de pe aprilia. au facut fata la drumurile alea?

 

bafta data viitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...