Sari la conținut

Tur Bucuresti-maramures


abil-psihic
 Share

Postări Recomandate

Propunere pt toti cei interesati:

 

de la inceputul lui august, timp de 10-14 zile, doresc sa fac un drum bucuresti-maramures (via Hunedoara, Alba, Cluj, Bistrita) si retur (prin Mures-Brasov). Ruta nu e batuta in cuie, existand posibilitatea sa fie schimbata in functie de peisaj, context si preferinte. Ideea e sa putem vedea cat mai multe locuri frumoase si sa ne simtim „aventurieri”. Perioada mentionata e aleasa astfel incat sa se poata ramane mai mult de o zi intr-o zona care merita vazuta pe indelete.

 

Detalii tehnice:

- cazare la cort si, eventual, o data la 2-3 zile la o pensiune sau un hotel

- costuri: 700-1000RON (in functie de cureaua si rezervorul fiecaruia)

- distanta totala: aproximativ 1.600 km.

 

:cheers: :cheers: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne ajuta. Oricum dupa bac vreau sa fac o tura de tara. Deci cu cat mai multi cu atat mai bine :cheers:

 

Doamne ajuta. Oricum dupa bac vreau sa fac o tura de tara. Deci cu cat mai multi cu atat mai bine :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ar tenta o tura de genul ...

Da-mi un mesaj pe yahoo la marcos_88 daca e sa vbim mai detaliat si poa vin cu africanul :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu o sa plec cu masina pe 4 iunie din Bucuresti cu destinatia Maramures unde voi sta o saptamana si cand ma intorc va scriu aici impresii care va pot ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem deja 5:

- subsemnatul cu Transalp

- Marcos cu Africa Twin

- Vladi cu Virago

- Mihai cu GSX 600 F

- Alex cu Aprilia Pegaso

 

Ultimii doi si-au anuntat interesul pe messenger.

 

Nimeni nu a spus ca vine sigur, dar chiar daca mai sunt aproape 2 luni pana la plecare (probabil 29 iulie) sper sa nu se razgandeasca nici unul.

 

Pana atunci, poate ne vedem si mai discutam la Arc sau chiar la Bucov.

Editat de abil-psihic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am intors din frumosul tur de Maramures si o sa postez maine (duminica) totul despre excursia facuta la sectiunea "Motociclisti in timpul liber". O sa incerc sa va dau cat mai multe sfaturi care sa va fie utile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Ziua plecarii o sa fie 29 sau 30 iulie. Mai mult nu pot amana pt ca ar insemna sa-mi irosesc zilele de concediu stand in Bucuresti.

 

Prima campare o sa fie la Petrimanu - un loc superb, in muntii Latoritei, situat la aprox. 80 de km de Rm. Valcea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ma bag si eu la turu asta. e ok data. partea mai nasoala este cu bagajul. nu prea am unde sa-l pun pe mobra. daca mai vin si cu muierea chiar nu mai am loc deloc. iar pentru 10-14 zile iti trebuie nitel bagaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un tankbag mai mare, un rucsac... Minimul necesar cred ca incape in ele; iar cortul il legi undeva in spatele motorului. Acum depinde si de cate lucruri vrea pasagera sa care dupa ea :lol:

 

e femeieeeee :bounce: pentru 5 zile in vama a trebuit sa-mi aduca bagajul un prieten cu masina...

dar e posibil sa vin singur totusi :baldy: ca e in concediu in perioada aia si are de invatat pentru restante :lol:

 

eu in august vreau sa merg si aici

 

/index.php?...view=getnewpost

 

asa ca daca mai aveti de gand careva 4 zile sa ma insotiti ar fi super :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema cu femeile multe lucruri, fier de calcat, feon, etc. ce sa faci e bine si fara ele dar parca mai bine e cu ele. o sa vedem cand o sa plecam cum o sa se impace cu ideea ca nu e loc de tot felul de prostii aruncate prin bagaje.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema cu femeile - sau a majoritatii, caci unele, cum e din fericire a mea iubita, ies din tipare - e ca le-ar fi mult mai util un TIR, decat o motocicleta :lol:

 

De obicei, e dificil sa incarci o motocicleta pana si cu lucrurile care sunt esentiale. Apropo`s de asta, cei care doresc sa vina in excursie trebuie sa fie constienti de faptul ca e musai sa aiba cu ei: cort, saci de dormit si izoprene. Nu-s grele, dar ocupa spatiu... :lol:

 

Cat despre grupul care se doreste a fi format pentru aceasta tura, pana acum singurul care a spus ca va veni sigur este zamonkh (costi cu honda cbr 1000f) impreuna cu sotia.

 

Mai sunt 3 saptamani, dupa care :wave: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asta e, in linii generale, traseul pe care il am in minte. Dupa cum am mai spus, insa, el nu ramane batut in cuie. Am renuntat la varianta de intoarcere mai scurta si am inclus Piatra Neamt - pentru a nu rata Cheile Bicazului - si Sfantu Gheorghe pentru Lacul Sf. Ana si Balvanyos.

 

Plecarea va fi intr-o sambata, pe 28 iulie, dis de dimineata.

 

In total vor fi 1800-2000 de kilometri.

 

Abia astept sa vina o data concediul :rusinica:

 

:cheers:

post-5209-1184356413_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:finger: Ma bag;te-ai sau vati gandit si la un soft enduro?

Propunere pt toti cei interesati:

 

de la inceputul lui august, timp de 10-14 zile, doresc sa fac un drum bucuresti-maramures (via Hunedoara, Alba, Cluj, Bistrita) si retur (prin Mures-Brasov). Ruta nu e batuta in cuie, existand posibilitatea sa fie schimbata in functie de peisaj, context si preferinte. Ideea e sa putem vedea cat mai multe locuri frumoase si sa ne simtim „aventurieri”. Perioada mentionata e aleasa astfel incat sa se poata ramane mai mult de o zi intr-o zona care merita vazuta pe indelete.

 

Detalii tehnice:

- cazare la cort si, eventual, o data la 2-3 zile la o pensiune sau un hotel

- costuri: 700-1000RON (in functie de cureaua si rezervorul fiecaruia)

- distanta totala: aproximativ 1.600 km.

 

:rusinica: :cheers: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Pe harta am trasat mai mult autostrazile, drumurile nationale si europene, insa ori de cate ori se va ivi ocazia unei scurtaturi mai pitoresti o vom aborda.

 

Printre cei care au zis ca vin se afla si posesori de moto touring mai pretentioase, insa eu zic ca un drum forestier poate fi abordat, cu putina grija, de orice motofrisca.

 

Daca am lua-o numai pe asfalt perfect n-ar mai fi nicio aventura.

 

:rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Pe harta am trasat mai mult autostrazile, drumurile nationale si europene, insa ori de cate ori se va ivi ocazia unei scurtaturi mai pitoresti o vom aborda.

 

Printre cei care au zis ca vin se afla si posesori de moto touring mai pretentioase, insa eu zic ca un drum forestier poate fi abordat, cu putina grija, de orice motofrisca.

 

Daca am lua-o numai pe asfalt perfect n-ar mai fi nicio aventura.

 

:cheers:

 

Salutare, eu sunt din Cluj si la inceputul lunii August planificam si eu un drum in Moldova pe la manastiri.

Una peste alta eu zic ca avem sanse mari sa va insotesc cateva zile, mai ales daca sunteti dispusi sa schimbati ruta Bistrita - Reghin - Tg Mutes(care nu-i mare lucru) cu Bistrita-Vatra Dornei ( e pasul Tihuta cu Castelul Dracula care zic eu ca merita). Si de la Vatra Dornei puteti cobori la Cheile Bicazului, poate includeti si vreo 2-3 manastiri -langa Tg Neamt e Manastirea Neamt, Agapia si Varatec.

In concuzie cand preconizati ca ajungeti la Cluj :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...