Sari la conținut

PARADIS PE PAMANT-PELOPONEZ


Postări Recomandate

 

berea si "tzipuro", baute dupa 10 ore de "dat" pe drumuri intortocheate si inguste de munte, incep sa si spuna cuvantul

 

plecat de acasa de 5 zile impreuna cu un prieten colindam" prin grecia in drum spre PELOPONEZ

imi doream de mult sa ajung aici si iata ca .... mi a iesit

 

vineri prima oprire TEMPO-veliko sa ne domolim foamea apoi directia ALEXANDROPOLI cazare, masa si promenada mai ales ca am iesit din bucuresti dupa pranz iar masa din veliko fu" sumara

mancare, bautura si vreme buna tot cei trebuie unui calator motorizat sa se bucure de viata

furtuna de noapte a lasat loc unei zile superbe pentru a vedea de pe drum MONACOul greciei KAVALA si a ne apropia de ARTA la cazare

un traseu surprinzator ca peisaje, temperatura si viraje ... DE INCERCAT pt doritori

noaptea ne a prins pe drum de munte si satele cocotate prin vai erau luminate feeric

nu stiai la ce sa te uiti mai mult la drum sau la "licuricii" dintre munti

si iar cazare, bautura si mancare

 

soare pentru ziua a treia asa ca profit sa i arat lui adi LEFKADA, nu putem sa nu batem" drumul pana jos la porto katsiki si apoi la far, ne alergam pe drumuri de munte batute doar de capre de pe coasta vestica pe coasta estica pe langa antenele radar si ne cazam in NIDRI. stiam de anul trecut o taverna cu bunatati de " balta..... peste limba de mare, caracatita la gratar si calamar proaspat

nu poti sa inchei noptea fara un frape si un gordons asa ca dupa 12 ne am mutat fundurile la terasa admiramn ambarcatiuniile din port si doua sarboaice... am ramas cu ... admiratul

 

parasim lefkada spre urmatoarea destinatie... PELOPONEZ

nori soare nori soare PLOAIE

din pacate norii si ploaia ne au intampinat la intrarea pe pod intre continent si RIO

platim cam 4 euro la pod de moto, luam cu noi niste bolovani si ne incumetam sa trecem minunatia de pod intampinand rafalele de vant cu stoicism

ocolim PATRA ca nu am venit sa vedem ORASE si ii dam gaz spre PIRGOS

oprim pe o plaja pustie si un port al localnicilor si inaintam spre. ZAHARO unde ne si cazam

ploaia se oprise insa dupa ce ne am "acomodat si noi a inceput iar

tipul de la hotel ne a dus pana la o taverna pentru a ne potoli foamea

tocmai bine ce am terminat ploaia s a oprit si am facut cei doi km pe jos pana la hotel

azi dimineata, marti adica, cu harta peloponezului si navigonul in mana am facut traseul zilei

si sa dea dracii ce mana am avut

DEMENTIALA

450 km de curbe prin munti

de la 2 bezni pana la poteca de caruta"

 

ce pot sa spun mai mult decat mi au vazut ochii si simtit sufletul... PARADIS PE PAMANT

 

daca ai pune la un loc

MANCAREA GRECULUI

VIRAJELE DIN ALPI AUSTRIECI

PADURILE DIN ROMANIA

APA DIN MALDIVE

PISICILE DIN FOLEGRANDOS

ORASELE DE MUNTE DIN ITALIA

CERUL ALBASTRU CU NORI ALBI

AI AVEA PARADISUL

si asta la doar 1400 km de "PASTORUL" BUCUR

merita sa vii sa te bucuri minim o saptamana de DARURILE PRIMITE DE GRECI DE LA ZEUS

 

nu merge pe drumurile principale ... MAI ALES PE AUTOSTRAZI

orice drum prin orasele de munte merita luat sub roti

 

nu ratati tavernele traditionale ... acolo unde grecul isi povesteste viata si isi bea cafeaua

 

zonele de litoral 'turistice sunt ok pentru plaja insa daca vrei sa mergi sute de km fara sa vezi masini pe drum ..... mergi prin munti, bea o cafea greceasca si manaca o dulceata de cirese la o taverna sub un copac in piata centrala langa biserica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Admin

(... ...)

MANCAREA GRECULUI

VIRAJELE DIN ALPI AUSTRIECI

PADURILE DIN ROMANIA

APA DIN MALDIVE

PISICILE DIN FOLEGRANDOS

ORASELE DE MUNTE DIN ITALIA

CERUL ALBASTRU CU NORI ALBI

AI AVEA PARADISUL

(... ...)

Intodeauna am banuit ca in tine zace un suflet sensibil..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos! Foarte frumos!

Recomand si eu oricui sa faca turism in partea sudica a Greciei, e altfel decat in nord unde merg 99% din turisti la toate paraliile.

In 2009 am mers cu motorul din romania in Grecia, tot in Pelopones si am stat in orasul Skala cateva saptamani. Am colindat tot Peloponesul cu motorul, este minunat!

Totusi recomand celor care merg pe motor, mai ales in timpul verii sa mearga cu pneuri cat mai bune, asfaltul este foarte dur ca sa reziste temperaturilor de acolo si iti trebuie gume cat mai moi. Asta a fost prima problema care am intampinat-o cu motorul pe masura ce inaintam spre sud in Grecia. In 2009 am prins temperaturi la soare de peste 50 grade celsius, atunci au fost si incendii de vegetatie foarte mari pe acolo.

As repeta oricand experienta asta!

Go Ianachim, go!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm ... se vede ca imbatranesti ! ... incepati sa vorbesti (sa scrii) din ce in ce mai mult ! :D

Faina plimbare ati infaptuit !

inca suntem pe drum....

si apropo de vorbit

stii cum dezleaga alcool limba omului.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intodeauna am banuit ca in tine zace un suflet sensibil..

S-ascunde el dar unii l-au dibuit. Cum zice vorba acum modern, un cinic e un fost idealist.

 

 

Ianachime baga, vreau sa vad traseul final aratat pe ceva harti daca ti-l amintesti ca banuiesc ca nu bei pe motor :) , numar total de km cand v-oti intoarce, pret final,etc.

Si poze cu mancare,evident!:)) Ca tot vine ora pranzului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ascunde el dar unii l-au dibuit. Cum zice vorba acum modern, un cinic e un fost idealist.

 

 

Ianachime baga, vreau sa vad traseul final aratat pe ceva harti daca ti-l amintesti ca banuiesc ca nu bei pe motor :) , numar total de km cand v-oti intoarce, pret final,etc.

Si poze cu mancare,evident!:)) Ca tot vine ora pranzului!

am intrebat pe fery in norvegia un localnic

pe unde e mai frumos sa mergem ...... PESTE TOT E FRUMOS....

mai beau si pe motor dar sa tin minte drumul.... ne auzim

 

oricum... insulele ramn clar in capul listei pentru drumurile de coasta

dar aici jos parca au inebunit cu drumurile prin munti

MII DE KM

poze cu mancare.... SCUMP DOMNULE SCUMP.... sub 25-30 euro 2 pers nu ne ridicam de la masa

ca bani.... pune 100 euro pe zi gaz/mancare/cazare

 

gaz 1.7-1.8

cazare de la 40 dubla

pana la 90 ap

 

Hai ca mi-ai stricat toata ziua! :) Mai pune ceva poze!!

pai vad ca nu vrea nimeni sa mi cumpere motorul

asa ca il plimb....

 

multumesc celor ce mai cumpara de la mine ca sa am bani de drum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti spun drept, mi-a ajuns bmw-ul peste cap. investighez acum tenereul sau ktm-ul..

o sa fac temele cum trebuie sa nu mai aleg cu "legendele" cu forma aia de boxer,.. mi-a ajuns...

poate in america sa fie altfel, dar europa e de tot rahatul la capitolul bmw..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iasu! Ti canis? Pu i sere? :crack: eu am scris cum se aude... Adica: salutare, ce mai faci? pe unde esti?

In drumul vostru ar fi pacat sa nu treceti prin sud, zona Lakonia: Kalamata, Ghitio, Skala, Plitra, Neapoli, Monemvasia, cauta manastirile micute intre munti Ellona, ceva extraordinar! Poze nu bag, e topicul tau.

Kalo tacsidi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

berea si "tzipuro", baute dupa 10 ore de "dat" pe drumuri intortocheate si inguste de munte, incep sa si spuna cuvantul

...........................................................

furtuna de noapte a lasat loc unei zile superbe pentru a vedea de pe drum MONACOul greciei KAVALA si a ne apropia de ARTA la cazare

.........................................

ce pot sa spun mai mult decat mi au vazut ochii si simtit sufletul... PARADIS PE PAMANT

Arta si precizia superb imbinate . Arta din sufletul povestitorului si precizia din mana lui . Amen !

Sa incerci si o mastiha de Skinos !

Editat de remu1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arta si precizia superb imbinate . Arta din sufletul povestitorului si precizia din mana lui . Amen !

daca era ARTA se vindea greu si dupa moartea mea

daca era PRECIZIE ma faceam chirurg

 

este doar PASINUNE SI SUFLET

 

inca 400 km alergati

kalamata - sparta. mamaaaaaa ce viraje ce curbe ce canion

si dupa pana in monemvasia si retur kalamata

 

maine ktm ul primeste anvelope noi asa ca avem ce arde"

 

ultima poza e cu dedicatie pentru prietenii CU REMORCA

sa nu ma banuie ca am adus o si eu TOT pe remorca....

 

iti spun drept, mi-a ajuns bmw-ul peste cap. investighez acum tenereul sau ktm-ul..

o sa fac temele cum trebuie sa nu mai aleg cu "legendele" cu forma aia de boxer,.. mi-a ajuns...

poate in america sa fie altfel, dar europa e de tot rahatul la capitolul bmw..

NU LUA ktm pana nu faci drivetest!!!!!!!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

thx, deocamdata nu iau nimic, sper sa ajung acasa ca daca am nevoie de vreun shop pe drum e ca in mongolia, "1 month wating list", sau "too old, we dont take care of it anymore!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

thx, deocamdata nu iau nimic, sper sa ajung acasa ca daca am nevoie de vreun shop pe drum e ca in mongolia, "1 month wating list", sau "too old, we dont take care of it anymore!"

 

important este sa te dai .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...