Sari la conținut

pete vopsea pe sa


Postări Recomandate

Am intrat recent in posesia unei sei moto care are multe pete de vopsea alba pe ea. A mai eliminat cineva cu succes pete de vopsea de pe sa si daca da cum? Am vazut sugestii de acetona sau diluant dar n-as risca sa distrug saua. Diluant nu am sa incerc iar cu acetona am dat f putin pe o mica pata. Ideea e ca trebuie sa freci bine ca sa iasa pata si in cazul asta exista si riscul distrugerii materialului care e ceva vinilin cred.

Astept sugestii/solutii.

Multumesc.

Editat de Cooler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca vopseaua respectiva e veche nu proaspata.. si e posibil sa se fi impregant putin in atat timp.O sa testez reactiile pe saua veche care s-a rupt.

Tin sa multumesc userului Thunderbyte care mi-a dat gratuit saua pt Zephyr. Despre material nu stiu exact ce e.. e un fel de musama/plastic/cauciuc oricum ceva sintetic turnat. Pun 2 poze sa va lamuriti despre ce e vorba:

post-13595-0-71267000-1371904984_thumb.jpg

 

si cam cat de patata e:

 

post-13595-0-23720100-1371905028_thumb.jpg

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baga cu diluant :D

Pui pe o carpa ,si tamponezi putin sa se umezeasca pata si dupa freci bine.Dupa ce termini spala bine cu dero,o clatesti cu apa calduta si o lasi la uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca pe spate pe un colt de material cu diluant si vezi ce zice ... Daca merge cu o perie mai zdravana si ceva diluant dat peste, sigur iese.

 

 

Din cate imi aduc aminte nu era in halul ala de vopsea dar na ... sper sa o poti utiliza cu placere pana la urma.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cea mai buna solutie e alcoolul izopropilic cat mai concentrat. gasesti la hypermarket-uri la raionul Auto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e treaba alcool-ul ala, am incercat si eu.

 

Cred ca doar sa pui mana pe betisorul de ureche inmuiat in nitrodiluant si sa freci, dar cu grija ca ala ataca destul de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diluant D509J efect =0. Am dat intai pe saua uzata si aparent nu sunt probleme. Din nefericire n-am reusit sa scot nici macar pete f mici. Maine voi lua saua patata cu mine si voi merge la un magazin cu articole chimice.. poate dau peste vreun guru care sa ma ajute. Daca aflu ceva care sa functioneze o sa scriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta de la policolor intradevar isi face treaba binisor, insa mi-e ca distruge si materialul de sub. Doar sa il lasi cate 5 minute, stergi, freci, cureti cu apa si o iei de capat... Sau cum ziceai, testezi pe saua uzata.

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca Decanol-ul ala e criminal.. n-are rost sa incerc. Am cumparat NitroDiluant (D209), mult mai "tare" ca Diluant D509; usoare efecte adverse.. daca frec cu o perie de dinti se iau mici "aschii" din sa. Am optat pt folosirea unor betisoare de urechi.. rezultatul: s-a dus partial vopseaua dar lichidul albicos rezultat se scurge prin textura materialului astfel ca petele nu dispar ci se estompeaza; e foarte greu de absorbit acel lichid datorita texturii materialului. Concluzia : nu se merita. Pe langa efectele un pic distructive mi-ar lua foarte multe ore sa curat saua (si oicum nu s-ar curata bine) si nu am o asemenea rabdare. Daca nu mai apare cineva cu o idee salvatoare cred ca voi vopsi cu negru petele acelea albe. Nu ma deranjeaza vopseaua in sine cat aspectul f urat pe care il confera seii.

Multumiri celor care au incercat sa ma ajute.

Poate Thunderbyte ma poate lumina cu ce vopsea a fost patata saua.. e o vopsea f buna; mai trebuie sa gasesc aceeasi vopsea dar pe negru sau gri inchis.

Editat de Cooler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pune ma decanol cu un betisor de urechi...lasi cateva minute si apoi cu un alcool tehnic indepartezi totul...sau...pune lichid de frana...tot asa ..cu simtz...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Habar nu am ce vopsea e, saua a stat depozitata mult timp(2007 ?!?!), se pare ca in zona depozitarii cineva a vopsit la un momentdat ceva, cu siguranta nu eu ca as fi stiut de la bun inceput de cantitatea exacta de vopsea prezenta pe sa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai incercat cu benzina?

Sau cu lichid de frana cum zicea si Bica.

@Bica, in afara de vopsea lichidul de frana nu prea ataca mai nimic, nu cred ca ataca vinilinul ala.



Eu am vopsit odata cu albastru un capac din "crestetul" castii mele negre si dupa o vreme m-am plictisit de acel albastru. Am incercat sa curat vopseaua cu diverse chestii, chiar sa o razuiesc dar era o munca infernala chiar daca acel capac nu era mare.

Odata cand reparam un etrier la masina, eram cu o sticla de 1L de lichid de frana pe masa si atunci mi-a picat fisa, am pus 1 picatura pe acel capac si am vazut cum efectiv vopseaua se inmoaie... in cateva minute.

Am pus pe o farfurie un pic adanca lichid de frana si am lasat capacelul respectiv (se demonteaza de pe casca) sa zaca cam 10 min in "balta" de lichid de frana.

Dupa ce l-am scos de-acolo doar l-am frecat usor cu degetele si s-a luat tot, apoi l-am spalat cu apa si a ramas complet curat. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai de aia ii ziceam...sa incerce cu lichid de frana..tre sa mearga..si nu cred ca ii ataca materialul...cu lichid de frana cureti vopseaua mai ceva ca sablarea..:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Un update la starea petelor. Dupa multe incercari s-a dovedit ca lichidul de frana + soare usuca vopseaua. Saua e una f moale si pliabila. Am luat intre degete materialul din dreptul petelor si am pliat materialul stanga-dreapta. Materialul e pliabil/elastic vopseaua nu e asa ca s-a cojit majoritatea. Au mai ramas urme mici/superficiale, dar de petele mari am scapat. Cred ca tot voi vopsi pana la urma saua.

Multumesc tuturor pt sugestii/ajutor.

Asfalt uscat si bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...