Sari la conținut

ITP sau NU @ 49 cc !?


terowf
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

1.Obligativitatea itp-ului se aplica si pt mopedele inscrise la primaria locala in 2012? sau doar la cele inscrise dupa 19.01.2013?

2.Daca am declaratie notariala pe proprie raspundere de la fostul proprietar ca seria respectivului scuter nu este furat si un proces verbal de vanzare cumparare scris de mana , pot face cartea de identitate respectiv identificarea in acest caz?

Multumesc

Editat de Danikon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

ca ar trebuii ITP .... asta nu ar fi mare problema...m-am interesat si eu in stanga si in dreapta si am inteles ca ar fi obligatoriu..ok pina aici.. dar cind am intrebat de pret am crezut ca mi se inmoaie genunchii...400 de ron...mama sfinte sper sa ma fi mintit baiatu care mi-a transmis asta.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca ar trebuii ITP .... asta nu ar fi mare problema...m-am interesat si eu in stanga si in dreapta si am inteles ca ar fi obligatoriu..ok pina aici.. dar cind am intrebat de pret am crezut ca mi se inmoaie genunchii...400 de ron...mama sfinte sper sa ma fi mintit baiatu care mi-a transmis asta.....

400 lei ITP este prea mult. Probabil s-a referit la 400 lei identificvare ca urmare a lipsei de Carte de Identitate a Vehiculului, fara de care nu se poate face ITP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde carte de identitate..e un amarat de scuter de 49 inregistrat pe primarie..cu un "talon" sau cum sai spun.. scos de iei pe inprimanta...

 

Si scuterele de 49 au CIV. Cand cumperi scuterul din magazin primesti CIV. Daca l-ai luat din magazin, vezi ca in afara de cartea tehnica si certificatul de garantie, pe acolo mai este si un carton pe care scrie "Carte de identitate a vehiculului". Asa arata: http://www.dabauto.ro/carte_identitate_vehicul.jpg , si se dadea odata cu scuterul din magazin, erau completate anumite rubrici, nu toate, nu si cele unde trebuia sa completeze politia cu numarul sau ceva de gen.

 

Eu am cumparat scuterul in 2007 si am primit CIV, deci se eliberau inca din acei ani CIV-uri la scutere, chiar daca nu trebuia permis pentru ele.

 

Daca nu ai CIV, insa ai alte acte care sa ateste ca esti posesorul, probabil poti face CIV. Cred ca trebuie declaratie, si apoi identificare si verificare serii la RAR + poze, nu stiu procedura.

 

Al meu are tot 49 centimetri si i-am facut ITP fara probleme. Cei de la RAR mai facusera si la alte scutere de 49, erau obisnuiti.

ITP-ul in sine dureaza cateva minute, verifica serii, lumini, frane, oglinzi, joc ghidon, cauciucuri, face o poza, pune stampila si gata.

Editat de Victor_vclic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

400 lei ITP este prea mult. Probabil s-a referit la 400 lei identificvare ca urmare a lipsei de Carte de Identitate a Vehiculului, fara de care nu se poate face ITP

Chiar daca nu detineti acte de italia in original (cum este cazul meu) cei de la rar pot face carte de identitate autenticitate si itp pentru suma de aprox 400 lei reprezentanta RAR Targoviste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca nu detineti acte de italia in original (cum este cazul meu) cei de la rar pot face carte de identitate autenticitate si itp pentru suma de aprox 400 lei reprezentanta RAR Targoviste

TATI, fara suparare, la Dambovita se poate face orice:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Am o intrebare in legatura cu un scuter de-al unei cunostinte . L-a luat de la cineva , scuterul este cumparat in 2012 , ca an de fabricatie este 2007 dar scuterul a stat in magazin pana in 06.2012. Respectivul de la care a luat scuterul apare ca prim proprietar pe cartea de identitate , mai nou am observat ca impreuna cu certificatul de inmatriculare ti se da o anexa la certificat , o hartie galbena pe care se trece itp-ul . Acum are a 2-a inmatriculare in 06.2013 dar cei de la primarie i-au dat decat numerele si talonul .

Este necesar ITP ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...