Sari la conținut

Consum Combustibil La Aprilia Rs125


Postări Recomandate

salutare

mi-am cumparat recent un Aprilia RS Extrema 125cm3, fab 1994

imi place f mult motorul dar m-a uimit consumul. intre 6-7 la 100km cam la 70km/h medie si un traseu cu multe decelerari si accelerari (prin munti). cum este bine sa mergi cu ea sa scoti consum mai redus ... cam la ce turatie tre sa o ti ?

eu incercam undeva intre 6000-7000 ca sa nu intre power valve, dar cam degeaba.

ce se intampla cand intra power valve ... se supralimenteaza cu convustibil ?

 

voi care mai aveti RS125 ce consumuri aveti ? va rog sa precizati daca aveti power valve.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ati inebunit cu consum de 6-7 la o Aprilia de 125!?!!? :) :what: Nu consuma motocicletele de peste 600cmc atata combustibil(chiar daca spui ca nu o forjezi si indiferent cat de incet mergi cu una peste 600cmc ,oricand vei merge MULTTT mai tare ca un 125) ,cum naiba sa consume un 125 atat???....cum naiba Honda consuma in jur de 3litri ,iar o Aprilia consuma 6-7 la suta?? :) ....scuze ,honda e bicicleta ,iar aprilia e ceva reising :baldy: :baldy: ,asa ca bagati fratilor benzina dublu in ea pt o viteza aproximativ egala(comparatia intre un un cbr si aprilia de ACELEASI puteri) :crack: :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da, dar alea nu se deschid decat peste o anumita turatie

 

Presupun ca se referea daca au sau nu conectat power-valve-ul.

Cat despre consum, se pare ca le place sa traga la masea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar motor e nou la a mea si am mai avut una si tot motoru nou nout acum depinde si cum mergi io cam peste power valve

 

 

da avand in vedere ca la toti ne cunuma 6 7 tu esti mai special:))si iti consuma cat vrei tu:))

Editat de rss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci concluzii:

-nu este nimic in neregula ca aprilia rs125 consuma 6-7l /100km

-nu conteaza daca o ti sub sau peste 7000 ture (powervalve on/off) ca tot atat consuma

-nu ati raspuns la intrebarea daca powervalve inseamna supralimentare cu convustibil. totusi daca ar fi asta ar trebui sa consume mai mult cand mergi cu ea constant peste 7000ture.

 

totusi se pare ca mecanicul care atunci cand i-am zis ca mi-am luat un motor in 2 timpi si a vazut cat are la bord a zis ca consuma mai mult decat una in 4 timpi care poate atinge aceeasi viteza cam avea dreptate.

 

eu ma gandeam sa nu am eu ceva probleme cu aprinderea sau segmentii. cam la cati km va segmentati voi modeul acesta de motocicleta ?

voua va da rateuri ? ... adica explozii. s-a intamplat de 2 ori la un drum de 250km , ambele pe decelerari. am inteles ca exploziile acelea apar deoarece nu se aprinde benzina in cilindru si cand iasa afara si atinge toba supraincalzita se aprinde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rss daca faci calculul si mie imi ia tot cam 5-6%. :)

E normal ca un motor in 2 timpi sa consume mai mult ca un motor in 4 timpi la aceeasi cilindree.(dar si puterea e pe masura).

Consumul creste direct prop. cu turatia logic.

:)

 

aaa... si la unele modele lipseste powervalveul si in loc au o tija de metal care nu se misca de acolo,care limiteaza motorul.Daca vrei sa il delimitezi ii cumperi powervalve.

Editat de Harnigan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eliz82 ia mergi cu ia numai peste power valve in 10 11 mi de ture asa sa vezi cum iti consuma peste 10 :) :) ia sa incerci :crack:

Editat de rss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 consuma si un moped first bike..3 consuma cbr..ce rezulta de aici ? acelasi consum aceleasi performante =))

La aceleasi puteri si relativ aceleasi "performante" ,are un consum DUBLU fata de un cbr :) ,care totusi are cam aceleasi performante cu un rs de aceiasi putere ,ceea ce mi se pare enorm.Daca crezi ca se merita sa dai DUBLU pt cateva zecimi de secunda(care ,practic nu le sesizezi) pana la suta de kilometri pe ora ,inseamna ca esti tare domne si ai bani si vrei sa-i "arzi" :)

nu ati raspuns la intrebarea daca powervalve inseamna supralimentare cu convustibil.
Convulsibilul asta ,vad ca il folosesti destul de des ,de fapt de fiecare data ,ori ai convulsii? :crack:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La aceleasi puteri si relativ aceleasi "performante" ,are un consum DUBLU fata de un cbr :) ,care totusi are cam aceleasi performante cu un rs de aceiasi putere ,ceea ce mi se pare enorm.Daca crezi ca se merita sa dai DUBLU pt cateva zecimi de secunda(care ,practic nu le sesizezi) pana la suta de kilometri pe ora ,inseamna ca esti tare domne si ai bani si vrei sa-i "arzi" :crack:

 

Rs are 34 de cai.

Cbr are 13,3 cai.

Daca limitezi rs-ul nu inseamna ca ii schimbi motorul sau consumul.El e facut pt aia 34 de cai.

Daca e sa ai rs limitat si vrei doar performante pai poti f bine sa iti iei si un cbr in schimb ca nu sunt diferentele f mari la aspectul asta.

Cand delimitezi rs-ul se schimba total lucrurile si incepe sa mearga si el NORMAL.

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe tastatura "v" e langa "b" si probabil gresea omu din vitaza..

 

Edit:

M-am molipsit si eu si am inceput sa tastez gresit..

Editat de sebby
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...