Sari la conținut

Unde Gasesc Conectori De Cuplaj Rapid Pt Furtunele De Benzina?


Toro
 Share

Postări Recomandate

De cascat ce sint am rupt un conector tata la o mufa de cuplaj de la un furtun de benzina de la rezervorul de Adventure.

A trebuit sa-l dau la o parte ca altfel nu pot pune bateria inapoi.

Furtunul in cauza trece pe sub baterie si uneste lobii laterali ai rezervorului, asigurand comunicarea lor si un flux continuu de benzina, in cazul in care e motorul inclinat.

Rolul mufei de cuplaj este sa asigure deconectarea si demontarea rapida a rezervorului fara sa curga benzina. La ambele capete.

 

In engleza le zice Quick Couplings sau quick disconnect. Nu stiu care e termenul in romana (de aici va dati seama ce mecanic bun sunt...)

Problema mea este ca nu gasesc in tara conectori din metal, ca din plastic nu vreau sa mai pun, ca se duc prea repede.

Uitati cum arata cel rupt de mine:

post-5869-1225564257_thumb.jpg

Se observa in spate cel negru care e intreg.

Si asta e mufa mama

post-5869-1225564350_thumb.jpg

 

Am gasit pe net inlocuitori din metal

http://www.omega.com/pdf/tubing/couplings/...ft-lcseries.asp

dar sunt la mama naibii in USA.

Cam astea sunt solutiile adoptate de altii:

post-5869-1225565295_thumb.jpg

http://www.flickr.com/photos/drpochoa/2077672909/

 

Ideea e ca trebuie sa aiba valve la ambele capete sa opreasca scurgerea banzinei.

de ce am nevoie (sunt in total 3 cuple):

1/4" crossover coupling body, inline (1)

1/4" crossover coupling insert, elbow (1)

5/16" coupling body, inline (2)

5/16" coupling insert, straight (2)

 

P.S. si trebuie sa fie rezistente la benzina, ca au in capete niste o-ringuri de cauciuc si daca nu-s construite in acest scop, se deterioreaza repede si n-am rezolvat nimic.

 

 

Ceva idei ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
De cascat ce sint am rupt un conector tata la o mufa de cuplaj de la un furtun de benzina de la rezervorul de Adventure.

A trebuit sa-l dau la o parte ca altfel nu pot pune bateria inapoi.

Furtunul in cauza trece pe sub baterie si uneste lobii laterali ai rezervorului, asigurand comunicarea lor si un flux continuu de benzina, in cazul in care e motorul inclinat.

Rolul mufei de cuplaj este sa asigure deconectarea si demontarea rapida a rezervorului fara sa curga benzina. La ambele capete.

 

In engleza le zice Quick Couplings sau quick disconnect. Nu stiu care e termenul in romana (de aici va dati seama ce mecanic bun sunt...)

Problema mea este ca nu gasesc in tara conectori din metal, ca din plastic nu vreau sa mai pun, ca se duc prea repede.

Uitati cum arata cel rupt de mine:

post-5869-1225564257_thumb.jpg

Se observa in spate cel negru care e intreg.

Si asta e mufa mama

post-5869-1225564350_thumb.jpg

 

Am gasit pe net inlocuitori din metal

http://www.omega.com/pdf/tubing/couplings/...ft-lcseries.asp

dar sunt la mama naibii in USA.

Cam astea sunt solutiile adoptate de altii:

post-5869-1225565295_thumb.jpg

http://www.flickr.com/photos/drpochoa/2077672909/

 

Ideea e ca trebuie sa aiba valve la ambele capete sa opreasca scurgerea banzinei.

de ce am nevoie (sunt in total 3 cuple):

1/4" crossover coupling body, inline (1)

1/4" crossover coupling insert, elbow (1)

5/16" coupling body, inline (2)

5/16" coupling insert, straight (2)

 

P.S. si trebuie sa fie rezistente la benzina, ca au in capete niste o-ringuri de cauciuc si daca nu-s construite in acest scop, se deterioreaza repede si n-am rezolvat nimic.

 

 

Ceva idei ??

 

Prin magazine nu cred ca gasesti asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Hai ca l-ai spart cu sfatul asta,i-ai fost de un real ajutor! :laugh:

Banuiesc ,ca omu'stia deja asta..

In fine..

http://www.motorradzubehoer-hornig.de/de/0...llkupplung.html

..asa am patit si eu si am facut legatura cu o bucata de conducta de cupru si cu doua coliere.

Merge si acum foarte bine..

Sanatate..

Luigi Vicol

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
Hai ca l-ai spart cu sfatul asta,i-ai fost de un real ajutor! :laugh:

Banuiesc ,ca omu'stia deja asta..

In fine..

http://www.motorradzubehoer-hornig.de/de/0...llkupplung.html

..asa am patit si eu si am facut legatura cu o bucata de conducta de cupru si cu doua coliere.

Merge si acum foarte bine..

Sanatate..

Luigi Vicol

 

Banuiesc ca stia si el ca poate pune o bucata de conducta cu doua coliere, el cauta cuple originale ca altfel nu mai intreba aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema mea este ca nu gasesc in tara conectori din metal, ca din plastic nu vreau sa mai pun, ca se duc prea repede.

 

..asa am patit si eu si am facut legatura cu o bucata de conducta de cupru si cu doua coliere.

Merge si acum foarte bine..

Sanatate..

Luigi Vicol

 

Ca o solutie provizorie asa o sa fac si eu, dar tare mi-ar place sa am posibilitatea sa deconectez usor furtunele in caz ca mai umblu pe sub rezervor...

Problema e alta : furtunele alea nu au niste striatii pe interior ? Am vazut niste conectori simpli din alama, dar au niste zimti ca un diblu.

post-5869-1225617820_thumb.jpg

Odata ce am bagat conectorul ala pe furtun si o sa am nevoie sa-l scot, nu mai iese ! Bucata de conducta de care zici tu era neteda la capete ?

 

Mersi pentru link Luigi ! Nu stiam cum se numesc in germana. Numai ca sunt tot din plastic :laugh: Eu caut din metal ca sunt mai robuste !

Dupa ce ca sunt 20 E/buc, daca nu esti atent cu ele se pot rupe din nou. Dar daca nu gasesc altceva, asta e... o sa iau din plastic si o sa umblu cu atentie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema mea este ca nu gasesc in tara conectori din metal, ca din plastic nu vreau sa mai pun, ca se duc prea repede.

 

..asa am patit si eu si am facut legatura cu o bucata de conducta de cupru si cu doua coliere.

Merge si acum foarte bine..

Sanatate..

Luigi Vicol

 

Ca o solutie provizorie asa o sa fac si eu, dar tare mi-ar place sa am posibilitatea sa deconectez usor furtunele in caz ca mai umblu pe sub rezervor...

Problema e alta : furtunele alea nu au niste striatii pe interior ? Am vazut niste conectori simpli din alama, dar au niste zimti ca un diblu.

post-5869-1225617820_thumb.jpg

Odata ce am bagat conectorul ala pe furtun si o sa am nevoie sa-l scot, nu mai iese ! Bucata de conducta de care zici tu era neteda la capete ?

 

Mersi pentru link Luigi ! Nu stiam cum se numesc in germana. Numai ca sunt tot din plastic :laugh: Eu caut din metal ca sunt mai robuste !

Dupa ce ca sunt 20 E/buc, daca nu esti atent cu ele se pot rupe din nou. Dar daca nu gasesc altceva, asta e... o sa iau din plastic si o sa umblu cu atentie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Este adevarat,este neteda,dar tu ai sa pui minuta pe o pila sau ceva asemanator sa faci niste rizuri pe ea si nu ai sa mai ai probleme.

Asa am facut si eu si este ok si in plus de asta nu se da greu jos rezervorul.

Este adevarat ca este mai simplu si elegant cu cuplele alea,dar decit sa dai 25 euro pe una mai bine aplici metoda mea.

Bafta multa..

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca si la masini au cuple din astea.

O sa dau o fuga pe la dezmembrari auto poate gasesc ce-mi trebuie.

Am gasit pana la urma prin Germania ce cautam eu, dar vor comanda de minim 150 E.

Nu am gast cu cine sa ma cuplez, asa ca o sa caut o solutie alternativa.

Va multumesc oricum pentru sfaturi !

 

A, uite si adresa de net, poate totusi o sa aiba cineva nevoie, sa nu mai piarda 2 zile cautand de nebun :disappointed:

http://www.colder.com/Products/Metal/tabid/55/Default.aspx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare. E tare site-ul de la Omega. Balamuc saliveaza dupa cuplele de benzina, si eu. Deci, voi face o comanda mai substantiala din State, o sa dureze max 1 luna pina le am in mina. Daca sint doritori, transmiteti-mi parts number. Adaosul total va fi de 25% fata de pretul de pe site.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca si la masini au cuple din astea.

O sa dau o fuga pe la dezmembrari auto poate gasesc ce-mi trebuie.

Gata ! Am rezolvat ! Rapid, simplu si ieftin !

La vw golf au o cupla asemanatoare cum deschizi capota, in partea stanga, chiar langa telescop.

Asa arata :

post-5869-1227108053_thumb.jpg

Cel alb e originalul, iar cel negru e de la golf. Am luat vreo 3, sa mai am si de rezerva. Dar, oricum, astea negre sunt foarte robuste si nu cred sa am probleme cu ele.

Nu am gasit coliere de furtun pentru injectie, o sa pun colier normal. O sa verific sa vad daca apar scurgeri.

 

Daca sint doritori, transmiteti-mi parts number. Adaosul total va fi de 25% fata de pretul de pe site.

Cam mult 25 % ! Si asa ca sunt destul de scumpe ele, mai dau un sfert si pe comisioane...

Se poate face comanda din Germania si nu mai intervin taxele de transport din SUA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cumpar mereu de la Motorworks . In 3-5 zile este la mine la usa. Uite aici quick disconnects.

Exista o firma care face astfel de quick disconnects din alama sau/si inox. Din pacate nu au retail.

 

@Toro : corect,frima este Colder. Si din pacate nu au retail deci trebuie sa comanzi mai mult. Nasol. Si pacat pentru ca alea sunt (calitativ) mai bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 14 years later...
La 01.11.2008 la 20:53, Toro a spus:

De cascat ce sint am rupt un conector tata la o mufa de cuplaj de la un furtun de benzina de la rezervorul de Adventure.

A trebuit sa-l dau la o parte ca altfel nu pot pune bateria inapoi.

Furtunul in cauza trece pe sub baterie si uneste lobii laterali ai rezervorului, asigurand comunicarea lor si un flux continuu de benzina, in cazul in care e motorul inclinat.

Rolul mufei de cuplaj este sa asigure deconectarea si demontarea rapida a rezervorului fara sa curga benzina. La ambele capete.

 

In engleza le zice Quick Couplings sau quick disconnect. Nu stiu care e termenul in romana (de aici va dati seama ce mecanic bun sunt...)

Problema mea este ca nu gasesc in tara conectori din metal, ca din plastic nu vreau sa mai pun, ca se duc prea repede.

Uitati cum arata cel rupt de mine:

post-5869-1225564257_thumb.jpg

Se observa in spate cel negru care e intreg.

Si asta e mufa mama

post-5869-1225564350_thumb.jpg

 

Am gasit pe net inlocuitori din metal

http://www.omega.com/pdf/tubing/couplings/...ft-lcseries.asp

dar sunt la mama naibii in USA.

Cam astea sunt solutiile adoptate de altii:

post-5869-1225565295_thumb.jpg

http://www.flickr.com/photos/drpochoa/2077672909/

 

Ideea e ca trebuie sa aiba valve la ambele capete sa opreasca scurgerea banzinei.

de ce am nevoie (sunt in total 3 cuple):

1/4" crossover coupling body, inline (1)

1/4" crossover coupling insert, elbow (1)

5/16" coupling body, inline (2)

5/16" coupling insert, straight (2)

 

P.S. si trebuie sa fie rezistente la benzina, ca au in capete niste o-ringuri de cauciuc si daca nu-s construite in acest scop, se deterioreaza repede si n-am rezolvat nimic.

 

 

Ceva idei ??

https://piesemotobmw.ro/cupla-rapida-pentru-furtun-combustibil-vic9543.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ssssst, ca mi-a luat mie o grija...ca aveam nevoie pentru comuniste de astfel de cuplaje!

Asa greu este sa tragi furtunasele alea care vin la robineti, mai ales cand sunt coapte si intarite...de numa'-numa'! Ca vine primavara si mai trebuie sa umblu pe la coclendere si-i musai sa dau rezervoarele jos! Merci @Relu!:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o idee, in Vitan nu ajung, dar te rog pe tine cand ajungi sa-mi cumperi cateva cuple...suni cand esti la locu' faptei si te rasplatesc in octane! In targul de la noi nu am vazut! Am gasit ceva pe la dezmembrari, dar groase, mie imi trebuiesc de 5...6mm, max. :cheers:

Editat de ivan pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfui...inseamna ca tot taran esti si tu...numa' ca te dai mare ca stai in buricu' targului!

Lasa ca mai adun cate ceva ce-mi lipseste/trebuie si dau comanda, nu-s o avere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca gasesti cu interior mic, de 5...6mm maxim, ca din aia de 8mm am si-s mari. 

Dai un semn cand esti langa taraba si iti spun cati vreau, in functie de ce dimensiuni au.

Apoi trimit ginerele sa te caute si sa achite nota, ca sa ia marfa!:cheers:

Acum 1 oră, l.u.v a spus:

 Ivane, poate ajung eu mâine și-ți iau.

 

Verificat acum cateva minute: interior furtun 5...5,5...6mm. 

Asa ca ștuțul poate fi de max.6mm (eventual pun un colier ca sa stranga si sa etanseze).

Cred ca vreo 4 buc. imi ajung. :cheers:

Editat de ivan pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...