Jump to content

Photo

Piaggio X9 250 Evolution Fan Club

• Please log in to reply
60 replies to this topic

#21 otrofin

otrofin

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 13 posts
  • Numar: B 61 ZBB

Posted 18 September 2007 - 08:04 AM

Salut din nou!

De la ultima postare am ajuns la 3200 km. In continuare sunt incantat de el, si am apucat sa fac si un drum mai lung (pana la Campulung Muscel). S-a comportat f bine si, cu toate ca batea vantul la greu, stabilitatea nu i-a fost afectata.

I-am pus si un portbagaj de 52l, ca sa nu mai stau sa scobesc sub sa dupa casca etc.

Ramasesem dator cu partea de service. Am facut revizia de 1000 km, la http://www.scuterservice.ro/index.html si am urmatoarele remarci:
1. Baietii de acolo sunt super ok iar seful lor - Ciprian - e un scuterist pasionat
2. Dotarile service-ului nu mi s-au parut impresionante, ca sa nu spun altfel. Cred ca sunt supra aglomerati, de abia fac fata cererii. Probabil ca se vor extinde
3. Piese de schimb... nu stiu ce sa spun :lol: . Cert este ca nu mi-au inlocuit filtrul de aer, ci l-au curatat (nici nu era foarte murdar).

Cam asta ar fi. Ne mai auzim,

tavi
:)

#22 flying--boy

flying--boy

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 462 posts
  • Numar: -
  • Club: -

Posted 18 September 2007 - 08:30 AM

am si eu o intrebare..cat de scumpe sunt piesele pt X9?...ma refer la accesorii dar si la set motor etc etc.....
....am vandut scuterul....

www.scuterclub.ro-forum dedicat scuteristilor
www.startcsr.3x.ro-comunitatea scuteristilor din Romania

#23 Alex_16

Alex_16

Yes

• Super Membru
  • PipPip
  • 619 posts
  • Numar: galbin
  • Club: CSR

Posted 23 September 2007 - 11:07 PM

Salut din nou!

De la ultima postare am ajuns la 3200 km. In continuare sunt incantat de el, si am apucat sa fac si un drum mai lung (pana la Campulung Muscel). S-a comportat f bine si, cu toate ca batea vantul la greu, stabilitatea nu i-a fost afectata.

I-am pus si un portbagaj de 52l, ca sa nu mai stau sa scobesc sub sa dupa casca etc.

Ramasesem dator cu partea de service. Am facut revizia de 1000 km, la http://www.scuterservice.ro/index.html si am urmatoarele remarci:
1. Baietii de acolo sunt super ok iar seful lor - Ciprian - e un scuterist pasionat
2. Dotarile service-ului nu mi s-au parut impresionante, ca sa nu spun altfel. Cred ca sunt supra aglomerati, de abia fac fata cererii. Probabil ca se vor extinde
3. Piese de schimb... nu stiu ce sa spun :moron: . Cert este ca nu mi-au inlocuit filtrul de aer, ci l-au curatat (nici nu era foarte murdar).

Cam asta ar fi. Ne mai auzim,

tavi
:finger:

si mie mi se pare dragut serviceul ala de la sincai. ciprian si catalin sunt super baieti si le au cu motoarele.

#24 nikkolas

nikkolas

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 3 posts

Posted 09 June 2008 - 12:19 AM

vs rog sa imi ziceti si mie daca stiti,se poate achizitiona un x9 si in leasing?
pe firma?

#25 atlantisu

atlantisu

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 33 posts
  • Numar: B-32-ZMU
  • Club: liber

Posted 09 June 2008 - 06:19 AM

vs rog sa imi ziceti si mie daca stiti,se poate achizitiona un x9 si in leasing?
pe firma?

normal ca se poate.mai ales ca esti pers. juridica.

#26 alfy

alfy

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 64 posts
  • Moto: VARADERO
  • Numar: leasing
  • Club: al meu.

Posted 08 May 2009 - 08:32 AM

Salut.

as indrazni sa te rog eu daca esti binevoitor sa imi arati si mie jucaria asta intr-o zi cand vei avea tu putin timp. eu am un varadero si mi s-a cam acrit.. vroiam ceva mic pt oras.. mic dpdv al motorului vreau sa zic....

ti-as ramane profund indatorat.

Ca si pret / performante, sunt asemanatoare, dar eu mi-am ales X9. Daca vrei sa vezi cum se simte, ne putem vedea intr-o dupa amiaza. :angry:

#27 otrofin

otrofin

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 13 posts
  • Numar: B 61 ZBB

Posted 11 September 2009 - 11:14 AM

Salut.

as indrazni sa te rog eu daca esti binevoitor sa imi arati si mie jucaria asta intr-o zi cand vei avea tu putin timp. eu am un varadero si mi s-a cam acrit.. vroiam ceva mic pt oras.. mic dpdv al motorului vreau sa zic....

ti-as ramane profund indatorat.

Salut! Nu am mai intrat in ultimul timp pe forum, asa ca scuze de late reply... Daca inca nu ti-ai luat maxi-scooter, pot sa ti-l arat, sa il testezi. da-mi un semn si vedem cum facem.

#28 Cata M

Cata M

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,945 posts
  • Moto: scuter
  • Numar: fara numar
  • Club: Dual Racing Team

Posted 07 November 2009 - 06:20 PM

cine vrea manual de Piaggio X9 Evolution poate sa-l ia de aici

#29 kta_bmxpunk

kta_bmxpunk

pasionat

• Membru
  • Pip
  • 335 posts
  • Interests:motociclism
  • Moto: Honda Deauville NT 700
  • Numar: PH-XX-XXX
  • Club: none

Posted 07 November 2009 - 07:29 PM

cine vrea manual de Piaggio X9 Evolution poate sa-l ia de aici

salutare baieti! ...sunt din ploiesti si lucrez la o pizzerie ,seful nostru e un motociclist impatimit,si si-a deschis pizzerie ,dar ne bazam mai mult pe livrari,vreau sa va spun ca avem in dotare 2 piaggio x9 250 ,si 1 piaggio x9 de 180 ,sunt foarte faine in oras ,in exterior din cauza cutiilor de pizza ne cam flutura vantul ....dar sunt ok... viteza maxima atinsa cu cele de 250 este de 120km/h ....dar este suficient atunci cand faci livrari la domiciliu :( :) :P va salut !
bafta in tot ce vreti sa faceti,indiferent ce.....

#30 Zurby2fast

Zurby2fast

Sensation White :)

• Super Membru
  • PipPip
  • 514 posts
  • Moto: Mito
  • Club: Crunt Smokers

Posted 07 November 2009 - 10:46 PM

Atat mergea el sau nu mai aveati drum ? :-)
CRAPPING IS THE BEST MEDICINE WHEN FACTS OF LIFE MEET WITH CRAP ~
Posted ImagePosted Image

#31 EVO MOTORS.RO

EVO MOTORS.RO

^^

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,551 posts
  • Moto: Honda CRF450R, R1, F4I, VFR
  • Numar: BC-00-EVO
  • Club: EVO MOTORS

Posted 08 November 2009 - 03:15 AM

Banuiesc ca din cauza cutiilor de la pizza.. :)

* WWW.EVOMOTORS.RO *         VANZARI MOTOCICLETE SI PIESE SECOND DIN DEZMEMBRARI

0753.55.99.99 

#32 kta_bmxpunk

kta_bmxpunk

pasionat

• Membru
  • Pip
  • 335 posts
  • Interests:motociclism
  • Moto: Honda Deauville NT 700
  • Numar: PH-XX-XXX
  • Club: none

Posted 11 November 2009 - 11:32 PM

nu chiar sunt limitate la 120 km/h ..ca l-am testat pe centura :laugh: ...si singura problema care o avem de la cutiile de pizza este ca ne cam flutura vantul ...si intra foarte repede in voblaj scuterul daca muti centrul de greutate mai pe spate ...dar in rest sunt super ;) ...suntem primii tot timpul
bafta si vreme buna in continuare !!

Edited by kta_bmxpunk, 11 November 2009 - 11:33 PM.

bafta in tot ce vreti sa faceti,indiferent ce.....

#33 raducu.

raducu.

calator

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,414 posts
  • Moto: Honda VFR800
  • Numar: b-87-glw
  • Club: ride4fun.eu

Posted 12 November 2009 - 12:36 AM

oricum sfatul meu e sa folosesti scuterul asta la potential maxim deoarece e un scuter CARE POATE....sa te invarti prin Bucuresti poti folosi si un scuter de 49cc.....e pacat de el....cred ca o sa mi iau si eu ;variante:Aprilia Atlantis 500,Yamaha Majesty 400,Gilera Nexus 500,Kymco Xciting 500,Peugeot Satelis 500=astia sunt regii scuterelor....

ia incearca-l p-ala de la semnatura mea. :P
nu l-as schimba nici in oras pe un scuter de 49 cc...trust me! :laugh:
gillera nexus e acelasi scuter cu janta mai mare pe fatza,cu portbagaj anemic,fara parbriz reglabil,si cu amortizor spate mai sport.
xciting,varianta nefinisata a celui de mai sus,si su performante cam...
Aprilia,nu stiu ce sa zic..pretul de revanzare nu prea-l recomanda. :clap:

Apropos..pretul e de 2.500 euro (2007,16.000 km,gume noi,etc.).

l-am avut si pe x9-le de 200,amalfi..ca performante era cam idem 250 de la evo...super scuter,dar ma irita mers cu 135 max pe autostrada,si demarajul peste 70 km/h....frane excelente.

era sa uit: cel de 250 se duce 140 lejer.
Bafta tuturor!
Mesaj completat
LE..acu` vad data postului pe care l-am citat! ;)
Hai noroc! :clap:

Edited by raducu., 12 November 2009 - 12:37 AM.

#34 Cata M

Cata M

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,945 posts
  • Moto: scuter
  • Numar: fara numar
  • Club: Dual Racing Team

Posted 17 March 2010 - 09:35 AM

Salutare la toata lumea! Am un Piaggio X9 180cc Amalfi si o dilema: am pierdut sau s-a tocit si a cazut tamponul de cauciuc de la cricul central. Este cineva din Bucuresti dispus sa-l vizitez sa dau un ochi la cricul lui? Multam anticipat
Piesa pe care vreau sa o vad e asta:

Attached Thumbnails

• garnitura_cric_piaggio.jpg

#35 alexandrub

alexandrub

alexandru

• Membru
  • Pip
  • 176 posts
  • Moto: kawasaki ZX6R
  • Numar: B-xx-BUD
  • Club: nici unul.........

Posted 01 June 2010 - 11:58 AM

salut,

are cineva idee de unde pot descarca un manual de X9 evolution cu motorul de 200cmc ? am gasit toate tipurile mai putin cel cu motorul de 200(198) cmc.
si de unde pot lua piese repede? eventual pe stoc ? Multumesc anticipat

Edited by alexandrub, 01 June 2010 - 11:59 AM.

#36 mihaai

mihaai

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 439 posts
  • Interests:Motociclete de epoca sau comuniste
  • Moto: Piaggio x9 Evolution
  • Numar: BJ 78328
  • Club: Tinar si agitat...

Posted 10 June 2011 - 11:15 PM

Posted 08 May 2011 - 05:49 PM
Buna ziua tuturor eu am un piaggio x 9 evolution din 2003 de mai bine de 3 ani.Pina acum a mers super doar ceva consumabile ,am facut aproape 22000 de km eu cu el consuma undeva la 3,5 pe centura,nu autostrada,si cam 4 4,5 in oras dar poate consuma si ceva mai putin depinde cum tragi de coarda.Mie mi se pare destul de stabil chiar daca are peste 2 metri lung si un motor fiabil am ajuns la 40 000 de km cu acelasi motor .Se sta destul de bine pe el chiar daca esti inalt (eu am 186cm /93kg)si ma suporta destul de bine.Se descurca bine si cu doi ocupanti dar nu trebuie sa te astepti la cine stie ce rezultate (are motor de 198cc).Nu trebuie sa te apleci prea mult in curbe pentru ca are 2/3 din greutate in spate .De folosit cauciucuri michelin sau dunlop nu chinezarii ...are doar 2 roti.Are reglaj la amortizoarele de pe spate , mai dura /sportiva/sau mai fina /oras/. Se descurca bine si pe ploaie nu torentiala,ecranul de protectie protejeaza destul de bine . Sper ca aceste informatii ti-au fost de folos.Sanatate si asfalt uscat.
Attached thumbnail(s)

Attached Thumbnails

• DSCF0603.JPG

Edited by mihaai, 10 June 2011 - 11:16 PM.

Puterea este nimic fara control

#37 yoyo_man

yoyo_man

LUV2XLR8

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,563 posts
  • Moto: Hornet 900
  • Club: W.A.T.B.A.F.T.R.

Posted 06 October 2011 - 08:04 PM

posesor nou (de azi) de Piaggio x9 din 2001 va saluta. Sper sa ii scot maine nr rosii si sa vedem ce poate. numai bine.

stie cineva daca functioneaza bordul de pe modelul de 125 pe cel de 250cc? Vreau sa schimb bordul cu unul SH de la modelul de 125 cc si nu stiu daca ar functiona. mie nu imi merge indicatoarele de combustibil si temp. apei.

#38 cristi74

cristi74

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 612 posts
  • Moto: mz 125
  • Numar: VN 74 CRI

Posted 08 April 2012 - 09:16 PM

posesor nou (de azi) de Piaggio x9 din 2001 va saluta. Sper sa ii scot maine nr rosii si sa vedem ce poate. numai bine.

stie cineva daca functioneaza bordul de pe modelul de 125 pe cel de 250cc? Vreau sa schimb bordul cu unul SH de la modelul de 125 cc si nu stiu daca ar functiona. mie nu imi merge indicatoarele de combustibil si temp. apei.

Edited by cristi74, 08 April 2012 - 09:17 PM.

#39 yoyo_man

yoyo_man

LUV2XLR8

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,563 posts
  • Moto: Hornet 900
  • Club: W.A.T.B.A.F.T.R.

Posted 08 April 2012 - 10:07 PM

am schimbat bordul si tot nu merg indicatoarele...deci cine cumpara un bord analogic de x9? :) pret bun.

#40 Massimowest

Massimowest

Ghost Rider

• Super Membru
  • PipPip
  • 895 posts
  • Moto: In cautare ..
  • Numar: GSXR
  • Club: Nemuritorii

Posted 23 April 2012 - 01:00 AM

am schimbat bordul si tot nu merg indicatoarele...deci cine cumpara un bord analogic de x9? :) pret bun.

Vezi ca bordu analogic este controlat de cel digital. acolo sta toata smekeria in cel digital.

Remember the old young days.. full of trouble and speed!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status