Jump to content

Photo

Cereri pentru comuniste

• Please log in to reply
4209 replies to this topic

#4201 robert bk350

robert bk350

motoneurolog

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,152 posts
  • Moto: VN800 classic
  • Numar: BIP

Posted 05 September 2018 - 09:02 AM

:cheers:  imi place de voi Dr_krl si 255b. spirit civic. rar vezi asa ceva pe forum  :cheers:

nr meu de tel  0724 361 652  

#4202 Dr_krl

Dr_krl

Motociclist de ocazie

• Super Membru
  • PipPip
  • 692 posts
  • Interests:multe
  • Moto: IJ 56, Hoinar, Kawasaki Z500, Jawa 250
  • Numar: diferite

Posted 05 September 2018 - 11:29 AM

Vrei să vezi ce înseamnă spirit civic?

C.urând (mai prin iarnă) vreau să scap de niște vechituri după ce rețin strictul necesar pentru IJ 56 al meu. Restul se dă tot, gratis. Printre ele și ceva rezervoare de IJ 49/350, motoare, roți, cadre, cilindri, etc. și alte asemenea vechituri. Nu gunoaie pe care să cer bani, cum văd că se practică mai nou pe la noi.

Edited by Dr_krl, 05 September 2018 - 11:31 AM.

#4203 255b

255b

supravietuitor

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,739 posts
  • Interests:obscure
  • Moto: plimbare - aspencade,sanchi - comuniste
  • Numar: pe aripa de fata
  • Club: ete asa.. de 1 singur

Posted 05 September 2018 - 12:02 PM

Robi,dr Karl ma ajuta pe mine (si nu vrea nici cum ceva in schimb,am insistat) eu ajut cum pot pe altul,altul il ajuta pe celalalt,iar celalalt la randul lui pe tine,fiecare dupa putinta si bonavointa lui la momentul oportun. (desi eu unul n-as fi dispus sa fac sacrificile pe care le-a enumerat adineauri dr Karl). Partea proasta e ca mai sunt si rechini care abea asteapta sa ciupeasca,si in schimb nu obtii nici macar niste sfaturi de la dansii,decat hahaleara ieftina,contre si alte nimicuri neconstructive. o parte din ei au choaie grele pe aici,adesea se gasesc ofticandu-se la bursa,cand obiectele,ori mobrele expuse pe 'tejghea' sunt mai scumpe decat cele din obor,vitan ori de pe la babe vaduve. Vor,si cauta doar mocaneli,nefiind dispusi sa plateasca sau sa ajute la randul lor,dar nu si-ar misca oole sa bage motorina si sa cutreiere duminicile pe sate,preferand sa stea pe telecomanda cu o bere langa,rasfoind agale si moto.ro respectiv olx.ro. 

Fereasca sfantu' sa ai ceva nevoie de la dansii,c-apoi sa vezi cum tocmai piesa care ti-ar face trebuinta provine de la Cotul Donului si nu poate sa o dea asa ca la vaduve ..

Eu de pilda viner trebuie sa plec pana la Schaffhausen,(nu e departe de unde locuiesc eu aici) am gasit o barca de Nipra moca,are gauri si rugina,dar se ocupa domnia sa Pinochio cand ajung acasa.

Omul nu vrea nimic in schimb,zice ca are 'schnauzevoll' de ea,sa n-o mai vada. l-am zis ca-i aduc niste bere buna,am sa-i duc Timisoreana (ca-s blindat bine ;)   ) sigur o sa-l surprind..  :)

Cu alte cuvinte si eu am ajutat,pe unul si pe altul cum am putut,la fel o sa mai ajut si in continuare in functie de imprejurari,unii insa s-au cam lins pe bot ..

Da,am si eu datorie de ceva vreme niste repere promise cuiva,dar nu le mai gasesc printre tonele fiare,sunt dispus oricand sa platesc contravaloarea,dar a ramas sa le restitui in natura cand le gasesc. 

bineinteles,o se le gasesc taman cand o sa caut pistoane de ij,ca asa se intampla mereu,pana atunci obrazul meu ramane de 'imala',dar asta pana la proba contrarie .

ln fine,permiteti-mi sa ma retrag,

Stima

Edited by 255b, 05 September 2018 - 12:03 PM.

#4204 iosifnicu

iosifnicu

Runner

• Membru
  • Pip
  • 118 posts
  • Moto: izh 49,izh P5,MT 11, DR500,HONDA GL1100
  • Numar: numere vechi si noi
  • Club: lup singuratic

Posted 13 September 2018 - 10:07 AM

C.urând (mai prin iarnă) vreau să scap de niște vechituri după ce rețin strictul necesar pentru IJ 56 al meu. Restul se dă tot, gratis. Printre ele și ceva rezervoare de IJ 49/350, motoare, roți, cadre, cilindri, etc. și alte asemenea vechituri. Nu gunoaie pe care să cer bani, cum văd că se practică mai nou pe la noi.

Salut. Daca prin multimea pieselor de " prisos "  exista un cilindru si o chiulasa pentru IJ 49/350 as fi recunoscator daca ar fi directionate catre mine . Multumesc pentru orice informatie !

#4205 255b

255b

supravietuitor

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,739 posts

Posted 13 September 2018 - 11:52 AM

Ij 49 a avut cilindru de fonta,dar au mai fost si echipate cu cilindru de aluminiu cu ferestre ovale ce au fost si pe primele ij 56.
Cred ca am eu,daca te ajuta iti pot oferi unul,nu te costa nimic ;) ( si dr Karl imi ofera mie un cilindru de p3 si nu vrea nimic sub nici o forma - dar nu scapa el asa ;) )
Partea nasoala e ca inca nu m-am repatriat pe meleaguri,daca mai ai nițel rabdare te-as putea ajuta eu,daca ti-e urgent insa ...

#4206 Lolo_ID

Lolo_ID

...

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,032 posts
  • Moto: ИЖ 49 K, ИЖ 56 K
  • Club: OLD'S COOL

Posted 13 September 2018 - 02:33 PM

IJ 49 a avut doar cilindrii de fontă. Cel de aluminiu cu dopuri mici la ferestre s-a montat doar pe IJ 56 fabricat între 1956 - 1959.

<p>Vand piese de IFA/MZ BK 350, IJ 49, DKW NZ 350, Triumph NT/DELUXE, NSU, BMW, Zundapp, M72, IJ 56, Simson 425 S/T, DNEPR s.a.http://www.motocicli...a/#entry3733318Vand piese de IJ 56 la preturi rezonabile. 0763 700 222  Întrunirea de Comuniste și Atașe 2018, ed. 8, 10-12 August

#4207 255b

255b

supravietuitor

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,739 posts

Posted 13 September 2018 - 04:05 PM

in fine,

asta am,asta pot oferi,doritorul stie mai bine care-l coafeaza mai mult ..

#4208 iosifnicu

iosifnicu

Runner

• Membru
  • Pip
  • 118 posts
  • Moto: izh 49,izh P5,MT 11, DR500,HONDA GL1100
  • Numar: numere vechi si noi
  • Club: lup singuratic

Posted 14 September 2018 - 09:20 AM

Nu este graba . Sunt interesat . In limita disponibilitatii in timp , astept un mesaj de la tine pentru a stabili detaliile. Multumesc ! Gasim si o cale de revansa !

#4209 vene

vene

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 225 posts
  • Club: -

Posted 14 September 2018 - 11:51 AM

Buna ziua,

Caut o bobina de inductie pentru o cutie electrica IJ49 (cred ca este identica si cu cea de la MZ 125).

Attached Thumbnails

• Bobina ij 49.JPG

#4210 Lolo_ID

Lolo_ID

...

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,032 posts
  • Moto: ИЖ 49 K, ИЖ 56 K
  • Club: OLD'S COOL

Posted 14 September 2018 - 01:47 PM

Este identica.

<p>Vand piese de IFA/MZ BK 350, IJ 49, DKW NZ 350, Triumph NT/DELUXE, NSU, BMW, Zundapp, M72, IJ 56, Simson 425 S/T, DNEPR s.a.http://www.motocicli...a/#entry3733318Vand piese de IJ 56 la preturi rezonabile. 0763 700 222  Întrunirea de Comuniste și Atașe 2018, ed. 8, 10-12 August

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status