Sari la conținut

Hai Sa Ne Cunoastem!


MIB
 Share

Postări Recomandate

On 4/2/2023 at 9:42 PM, Speedy.K said:

Propun

 

Nu vreti sa faceti ca la Rotary: sa aiba si "naș" ala care intra pe forum?

Adevarul e ca s-au rezolvat toate problemele, asta mai era de facut: sa cenzuram liberul acces pe un forum public pt eventualitatea in care parerile altora nu coincid valorilor noastre.

Asta e un moment in care imi vine sa zic: rog adminul sa-mi stearga contul. Deja mi-am facut o parere naspa de cand a fost balacareala cu presedentia clubul motoveteranilor (gen; ca nu mai stiu exact cum se cheamă).

Cine dracu ne credem sa cenzuram dreptul la libera exprimare? Daca astia "micuți" vin cu cacaturi, nu e mai bine sa ii aduceti la adevar decat sa ii excludeti?

In momentul asta incepeti sa semanati cu aia din cluburile moto. Stiti exact la ce ma refer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

1. Este un forum PRIVAT, nu public. Public era daca era al unei institutii publice. 
2. Noi exact asta incercam sa &acem, sa ii aducem pe calea cea dreapta. Calea cea dreapta este sa zici buna ziua, sa spui cine esti si ce hram porti cand intri in casa omului, recte pe forumul omului.

3. Vin si io maine la tine acasa sa ma exprim liber, merge?! Stii ca conform legii n-ai voie sa spui ce vrei in spatiul public, nu? N-ai voie sa injuri, sa spui unuia ca e prost, sao faci pe una urata, grasa, nasoala. Toate astea sunt incriminate de lege. Asta 8nseamna ca legea iti ingradeste libertatea de expresie?! La fel si pe forum, poti sa spui ce gandesti, atata timp cat o faci dupa niste reguli. Reguli pe care le face administratorul, ca e dreptul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci de ce nu a fost adminul cel care a venit cu propunerea de a se intra pe baza de CV? Sau unii avem dreptul sa propunem ce vrem, dar noii veniti trebuie sa spuna doar ce convine "veteranilor"?

Aici nu discutam despre bun simt, expresie a carei insemnatate a ajuns relativa in ultimii ani. Daca discutam despre bunul simt, ti-ai fi planificat textul incat sa nu denote rele intentii

11 minutes ago, Speedy.K said:

Vin si io maine la tine acasa sa ma exprim liber, merge?!

Eu am impresia ca inteleg ce se vrea, dar modalitate in care se exprima intentia aduce exact cu ceea ce vreti sa combateti.

Si daca e vorba de a fi civilizati, ceea ce nu e acelasi lucru cu a nu sti sa te exprimi, cred ca mai bine se califica in targetul vostru unii din actualii membrii, nu preponderent cei noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Cred că ne facem prea multe probleme. 

Nu sunt așa de mulți încât să fie de nesuportat. 

Și dintre ei cine vrea să se adapteze ok, restul nu mai intră sau își caută alternative.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Krimh a spus:

Atunci de ce nu a fost adminul cel care a venit cu propunerea de a se intra pe baza de CV? Sau unii avem dreptul sa propunem ce vrem, dar noii veniti trebuie sa spuna doar ce convine "veteranilor"?

Aici nu discutam despre bun simt, expresie a carei insemnatate a ajuns relativa in ultimii ani. Daca discutam despre bunul simt, ti-ai fi planificat textul incat sa nu denote rele intentii

Eu am impresia ca inteleg ce se vrea, dar modalitate in care se exprima intentia aduce exact cu ceea ce vreti sa combateti.

Si daca e vorba de a fi civilizati, ceea ce nu e acelasi lucru cu a nu sti sa te exprimi, cred ca mai bine se califica in targetul vostru unii din actualii membrii, nu preponderent cei noi.


Adica tu vrei sa spui ca propunerea mea este in afara limitelor bunului simt? Si cam de ce, ma rog?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Speedy.K a spus:


Adica tu vrei sa spui ca propunerea mea este in afara limitelor bunului simt? Si cam de ce, ma rog?

 

Speedy, nu inteleg ce n-ai inteles. Omul s-a exprimat clar si elegant, nu te-a atacat in niciun fel. Respira adanc de trei ori si fa efortul sa-i recitesti postarea, merita!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reveniti-va oameni buni! Era vorba despre o prezentare gen C.V.(cum era s-o numesc, ca sa inteleaga tot poporu'?), ceva minimalist, sa stim cu cine aveam de-a face, nu musai sa-ti pui aici C.V.-ul personal! Nu mai extrageti vorbe din context, ca ma faceti sa cred ca nu sunteti prea departe de noii postaci, aia care incep titlul topicului cu "salut" si intr-o propozitie isi spun toate ofurile vietii lor zbuciumate! 

Acum 24 minute, pinnochio a spus:

...O Or sa rămâna paici p-aici 7-8-12 postacii postaci de serviciu

Deja ai spus totul, tu nu ai nevoie de C.V.... Si culmea, in mai putin de-o propozitie!:lol:

Abia acum inteleg de ce atata inversunare pe astia care vor cateva regului!:blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, TETEA. a spus:

 

Speedy, nu inteleg ce n-ai inteles. Omul s-a exprimat clar si elegant, nu te-a atacat in niciun fel. Respira adanc de trei ori si fa efortul sa-i recitesti postarea, merita!

 

 


N-am inteles unde lipseste bunul simt in textul meu. Ca cica daca era, l-as fi planificat altfel. Daca omul a vrut sa zica altceva problema e la exprimarea lui, nu la intelegerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect. Dar de ce "out", n-a pus nimeni asa ceva in discutie, nu?! Ca altfel ramaneam doar vreo 4 p-aici, nu 12...

Hai, nu mai exagerati, n-a dus nimeni discutia spre absurd in afara de voi. 
Nu se vrea, ok, stiu, cu cat mai multi useri inregistrati cu atat mai bine.

 

Raman la butonul de raportare si gata.

 

Oricum, e bine ca ne-am mai cunoscut un pic intre noi, apropos de tilul topicului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Speedy.K a spus:


N-am inteles unde lipseste bunul simt in textul meu. Ca cica daca era, l-as fi planificat altfel. Daca omul a vrut sa zica altceva problema e la exprimarea lui, nu la intelegerea mea.

 

Omul a zis ca ti-ai fi putut planifica textul astfel incat sa nu denote rele intentii. 

Faptul ca pui egal intre spatiul privat al casei lui unde zici tu ca vii maine si nu stiu ce faci sau spui, si spatiul public al unui forum, este o scapare sau poate o incercare de manipulare. Cam cum e si intrebarea adresata mie "adica vrei sa spui ca lipseste bunul simt in textul meu?". Inca un pic si ma intrebi daca te consider nesimtit (nu, nu te consider). 

Exista probleme de comunicare civilizata intre useri vechi, de aici ar trebui inceputa curatenia ca sa putem avea pretentii mai mari de la noii veniti in spatiul "nostru" dar totusi public. 

My 2 bani.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am spus-o in trecut de nu stiu cate ori, am spus-o si ieri-alaltaieri aici: forumul NU este spatiu public, ci privat. Adica nu orice cetatean are DREPTUL de a-si face cont si de a posta aici. Proprietarul are dreptul de a pune ce conditii vrea el ca sa ne lase sa intram pe forum si sa ne exprimam, atata timp cat aceste reguli nu incalca legile (nu discrimineaza, adica sunt aceleasi pentru toata lumea, nu te obliga sa incalci legea ca sa indeplinesti conditiile etc. ).

Ca si cum te-ai duce tu la un ziar si ai avea pretentia sa fii lasat sa scrii un articol cand vrei tu si despre ce vrei tu. E fix la fel! Patronul o sa zica "Du-te, bai baiatule, de-aici, la mine la ziar nu scrie decat cine a terminat o scoala de jurnalism acreditata si trece de interviu cu redactorul sef". Cum ar fi sa-i spui aluia "Eu am dreptul sa scriu si esti obligatvsa-mi publici articolele, ca ziarul e spatiu public"?!.

A, dupa ce ai semnat un contract, pe bani sau fara) ai dreptul la  exprimare libera a opiniilor, adica, teoretic, n-are nimeni voiensa se amestece in ce scrii (in afara de conditiile legale) si scrierile tale devin publice pe care tinle asumi. Dar asta e alta parte a discutiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gresesti. E spatiu public.

Postarea ta de mai sus a fost aprobata prealabil de un admin, sau s-a tiparit direct? Deci nu e ca si cand ai intra in redactia unui ziar, etc...

Acum nu mai e o simpla scapare, e clar ca voit amesteci lucrurile ca sa dai greutate argumentelor tale.

Mai departe nu mai discut pe subiect.cu tine, pana nu faci diferenta intre public si privat.

 

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă eu cumpăr un domeniu și fac un forum (pe banii mei), unde impun niște reguli la înregistrare (terms and conditions) și pentru postări , e public sau privat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reguli exista și pentru privați și pentru public.

Va tot contrați pentru că deținătorul/patronajul este privat, dar scopul este public.

La fel ca un restaurant, deținut privat, cu scop să servești public și îți pui afișul ăla cu 'ne selectam clientela'.

Threadurile le poți citi și fără să ai cont.

Evident că barosanul poate face regulile după bunul plac, cu cât sunt mai stricte, fluxul de oameni noi se micșorează sau chiar se oprește. Cu cât regulile sunt mai lejere, fluxul de nou veniți crește.

 

Dar în același timp există și gated communities și cluburi private exclusiviste unde oricine poate sa adere și există și cartiere normale unde suntem amestecați.

 

Eu unul sunt pentru diversitate și acces liber, nu ne naștem în aceleași medii și cu aceleași oportunități, cu aceleași calități, dorințe, maniere, etc.

Chiar daca avem aceeași pasiune, la unii e mai puternică la alții nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
La 05.04.2023 la 15:36, robert23mg a spus:

Eu unul sunt pentru diversitate și acces liber, nu ne naștem în aceleași medii și cu aceleași oportunități, cu aceleași calități, dorințe, maniere, etc.

Chiar daca avem aceeași pasiune, la unii e mai puternică la alții nu.

 

+1

fragmentul asta ar trebui in mod normal sa scindeze unele polemici (fie ele chiar si personale)

 

✌✌

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 05.04.2023 la 15:26, Doctor X a spus:

Dacă eu cumpăr un domeniu și fac un forum (pe banii mei), unde impun niște reguli la înregistrare (terms and conditions) și pentru postări , e public sau privat?


Forumul e privat, continutul e public.

Asta inseamna ca tu faci ce reguli vrei, atata timp cat nu sunt ilegale, poti sa dai afara pe cine vrei tu, sa pui ce reclame vrei tu samd, dar ce posteaza oamenii e public, adica enunturile se supun acelorasi legi ca si cele facute intr-o piata sau pe strada.

Exact cum zice cilegul de mai sus, un resturant este o proprietate privata, dar este un spatiu public. De ex. poti sa il inchizi cand vrei tu si sa bei doar tu cu prietenii tai pe motiv de "rezervare pentru eveniment privat", dar nu se poate fuma in spatiile interioare, pentru ca legea interzice fumatul in spatiile publice inchise. Acasa la tine e tot spatiu privat, tot inchis, dar nu e spatiu public, deci se poate fuma.

Nu stiu daca exemplul e perfect, dar cam asa e si cu spatiile virtuale.

Acum 3 ore, shui a spus:

 

+1

fragmentul asta ar trebui in mod normal sa scindeze unele polemici (fie ele chiar si personale)

 

✌✌


Eronat, polemicile nu sunt interzise de nicio lege si ele sunt chiar benefice. Atata timp cat se desfasoara in limite de bun simt in ceea ce priveste legea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Limitele bunului simt au fost (uneori) adesea depasite,trecandu-se subtil la atacuri personale prin intermediul unor cuvinte frumos mestesugite.

(altii mai direct,in functie de gradul de politete care-i caracterizeaza)

Mai pe toate topicurile,mereu aceiasi.

Eu inclin totusi sa-i dau dreptate in continuare lui Robert .

 

No offence 

✌✌
 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...