Jump to content

Alatura-te grupului nostru pe FaceBook! Like & share! Like & share! Alatura-te grupului nostru pe FaceBook!
Photo

Aprilia RS 125 <VS> Honda CBR 125

• Please log in to reply
779 replies to this topic

Poll: Ce ati prefera dc ati avea A1 si nu ati putea lua un motor mai mare ? (990 member(s) have cast votes)

Ce ati prefera dc ati avea A1 si nu ati putea lua un motor mai mare ?

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Vote Guests cannot vote

#761 Tince1290

Tince1290

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 273 posts

Posted 19 June 2011 - 08:42 PM

viitor posesor de motocicleta (bicicleta sau partzaitoare in limbajul vostru)...tot intre aceste 2 modele m-am blocat si eu...voi folosi motocicleta in proportie de 90% in oras (cluj)...si sunt incepator...ma gandesc sa o tin 1-2 ani...si apoi sa avansez la altceva...presupun ca un cbr ar fi mai potrivit pentru mine :-? ...avand in vedere ca vreau sa-mi formez deprinderile...si nu am (in principiu) nevoie de viteza aceea de 150 km/h(sau ma rog) cat prinde rs-ul...si acceleratia in plus pe care o ofera motorul in 2t....deci?

si....de curios....imi poate spun vreun posesor cam la ce turatie sta motorul la 100 km/h in ultima treapta?...pentru ambele modele m-ar interesa...in cazul in care mai ies si din oras cu ea...sa-mi dau seama cam ce nivel de confort este :D....multumesc anticipat :)

Edited by Tince1290, 19 June 2011 - 08:46 PM.

#762 MikaDeea88

MikaDeea88

Incepator

• Membra
  • Pip
  • 174 posts
  • Moto: Honda CBR
  • Numar: Rabatabil

Posted 06 October 2011 - 07:58 PM

Bineinteles Honda CBR 125R as alege,este mult mai fiabila. :bounce:

#763 CJ94ZEU

CJ94ZEU

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 44 posts
  • Interests:gasesc eu ceva ;)
  • Moto: Aprilia RS125 00
  • Numar: CJ 94 ZEU
  • Club: Obsession Janis After etc

Posted 21 October 2011 - 09:47 PM

CBR-ul e mai mult bicicleta , paraitoarea de aprilia e cea mai buna la 125 , nu are adversar ;) e distractie maxima doar ca mai intervine consumul + consumabilele care trebuie schimbate destul de des , dar daca ai bani e tare :D
Asfalt Uscat !

#764 alex_dr

alex_dr

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 440 posts
  • Moto: yamaha xt660 ij jupiter 3,4
  • Numar: SJ-66-DRG
  • Club: nu

Posted 25 March 2012 - 09:54 PM

cagiva mito nu e un adversar pentrut rs sau honda nsr?nu uita ca mito are 7 viteze.

#765 mateiuli

mateiuli

CBR-ist

• Membru
  • Pip
  • 215 posts
  • Interests:PHP, Java, C++, C#, Webdesign, Game development
  • Moto: CBR125R Repsol
  • Numar: OT-03-YRM
  • Club: None

Posted 25 March 2012 - 10:13 PM

CBR 100Km/h, ultima treapta - daca nu ma insel la 8-9000rpm.

#766 campers

campers

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 604 posts
  • Moto: none
  • Numar: BRAILA 2880 / BR 99 PAA /

Posted 26 March 2012 - 12:16 AM

din cate stiu , doar mito modele mai vechi au 7 viteze (nu mai stiu exact pana in ce an )

#767 Krakadil

Krakadil

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 10 posts
  • Moto: Suzuki GSX-R 1000 k6

Posted 21 August 2012 - 07:14 PM

viitor posesor de motocicleta (bicicleta sau partzaitoare in limbajul vostru)...tot intre aceste 2 modele m-am blocat si eu...voi folosi motocicleta in proportie de 90% in oras (cluj)...si sunt incepator...ma gandesc sa o tin 1-2 ani...si apoi sa avansez la altceva...presupun ca un cbr ar fi mai potrivit pentru mine :-? ...avand in vedere ca vreau sa-mi formez deprinderile...si nu am (in principiu) nevoie de viteza aceea de 150 km/h(sau ma rog) cat prinde rs-ul...si acceleratia in plus pe care o ofera motorul in 2t....deci?

si....de curios....imi poate spun vreun posesor cam la ce turatie sta motorul la 100 km/h in ultima treapta?...pentru ambele modele m-ar interesa...in cazul in care mai ies si din oras cu ea...sa-mi dau seama cam ce nivel de confort este :D....multumesc anticipat :)

daca doresti am un cunoscut care vinde Honda CBR250 modificata pentru circuite,greutatea are 115-120kg, este scoasa limita, motorul ajunge la 22 000rpm putere roata 40-44cai putere( motor sunt in jur la 60),

viteza max 230km/h
pentru detalii poti sa ma contactezi in PM

#768 Victor L

Victor L

Oldschool Biker

• Membru
  • Pip
  • 324 posts
  • Interests:Choppere,Rockareala,Baute cu prietenii
  • Moto: Honda Shadow VT 750 ACE
  • Numar: tabla
  • Club: Suport 81

Posted 07 October 2014 - 01:52 PM

Vrei o motocicleta usoara,fiabila si cu valente sportive mergi pe CBR , vrei fite,costuri maricele de intretinere si performante relativ asemanatoare cu CBRul vei alege Aprilia. Recomand deci CBR pentru  fiabilitate ,performante si tinuta de drum.

1346363086_1559_Bikers.jpg?itok=4zfeIOlW

#769 q11

q11

-

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 5,348 posts
  • Interests:-
  • Moto: -
  • Numar: -
  • Club: none

Posted 15 November 2014 - 12:15 PM

Valente "sportive" ?

#770 EX_:r_amonna_*

EX_:r_amonna_*
  • Anonimi

Posted 18 November 2014 - 11:10 PM

Vrei o motocicleta usoara,fiabila si cu valente sportive mergi pe CBR , vrei fite,costuri maricele de intretinere si performante relativ asemanatoare cu CBRul vei alege Aprilia. Recomand deci CBR pentru  fiabilitate ,performante si tinuta de drum.

cbr-ul de 125 valente sportive? :)) hahahahhaaaa! bre nene, are 3 cai schiopi si o roata de bicicleta... performante relativ asemanatoare cu rs? gizas!

#771 Victor L

Victor L

Oldschool Biker

• Membru
  • Pip
  • 324 posts

Posted 19 November 2014 - 01:39 PM

CBR 125 R are 14 CP si viteza maxima de 110 km/h iar Aprilia RS 125 are 34 CP si o viteza maxima de 114 km/h asa ca CBRul care are mai putini caluti prinde aproape cat Aprilia RS...Nu vreau sa intru insa in polemici legate de mecanica sau fizica. :) De acord ca poate CBRul nu iti da aceleasi senzatii ca Aprilia Rs ,insa nici nu trebuie...este o motocicleta mai mult decat decenta care desi are mai putini cai decat "rivala" se apropie de nivelul ei de performanta.  In concluzie CBRul ( asa amarat cum il vad unii ) se ridica cu brio la nivelul Apriliei. E o vorba din batrani " de gustibus non est disputandum " sau cum zic americanii " beauty lies in the eyes of the beholder " 

P.S. Faptul ca doi dintre haterii acestui forum s-au legat de o afirmatie facuta de mine chiar ma amuza . Keep it up !  :rock:

#772 Victor L

Victor L

Oldschool Biker

• Membru
  • Pip
  • 324 posts

Posted 19 November 2014 - 01:52 PM

Daca ce spun eu este aberant arunca mataluta o privire pe cifre :

http://www.motorcycl...a_rs125r_06.htm

http://www.motorcycl...a_cbr125 13.htm

Probabil si testele facute de astia sunt aberante si ei sunt gaozari , nu? Doar tu esti miezul de la dodoasca .

Pe bune ma amuza cum unii insista in prostia lor. Chiar ar trebui sa te angajezi la circ 

#773 Manhattan

Manhattan

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 42 posts
  • Moto: RS 125

Posted 19 November 2014 - 01:56 PM

Inainte sa vorbesti aiurea, mai bine te-ai informa, un rs de 125, care este limitat si are doar 15 cp, prinde o viteza de 140+ (147 personal) iar cu power valve, ajunge pe la 170+.

#774 q11

q11

-

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 5,348 posts

Posted 19 November 2014 - 02:02 PM

Lasa l, ca e in lumea lui, a citit el pe net ca e asa.
» Post actualizat in 19 Nov 2014 12:02
Lasa l, ca e in lumea lui, a citit el pe net ca e asa.

#775 EX_:r_amonna_*

EX_:r_amonna_*
  • Anonimi

Posted 19 November 2014 - 03:48 PM

Probabil si testele facute de astia sunt aberante si ei sunt gaozari , nu? Doar tu esti miezul de la dodoasca .

Pe bune ma amuza cum unii insista in prostia lor. Chiar ar trebui sa te angajezi la circ 

ai luat o prostie de pe un site si gata, e buna, doar ai citit pe internet! :) rs-ul nu numai ca are mai mult de dublul calutilor pe care-i are cbr-ul dar mai are si cuplul dublu! :) 114 km aia sunt valabili la varianta limitata... si varianta limitata are 15 cai...

#776 q11

q11

-

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 5,348 posts

Posted 21 November 2014 - 11:35 AM

Asta e nivelul forumului asta si atata conteaza respectul fata de adevar. Orice ignorant lanseaza o informatie aberanta si falsa, ca "asa a citit el pe net", iar cei care incearca sa ii arate ca traieste in eroare sunt trimisi la circ. Pana la urma,nu e prost cel care greseste, ci cel care refuza sa accepte ca poate gresi si persista in greseli, din cauza orgoliilor. Multumesc, valorosilor! Hai cu valentele "sportive" ale lesinaturii!

#777 shoby13

shoby13

MoNsTeR-u

• Membru
  • Pip
  • 380 posts
  • Moto: Cagiva
  • Numar: 013
  • Club: No thx !

Posted 22 November 2014 - 07:27 PM

Ca fost posesor de RS 125 2007 Actual posesor de Cagiva raptor 125 2000 pot spune ca am facut o mutare decisiva schimband marca in defavoarea RS-ului Cagiva raptor 125 ( aceasi motorizare ca pe mito 125 ) este cu mult mult mult suprema la clasa 125 ingenuncheaza ori ce marca... Este punctul meu de vedere si in liceu am mers 2-3 zile cu un CBR 125 al unui coleg de clasa care este indiscutabil un moped cu pedale.... Cu fostul aerox daca faceam "liniuta" il bateam de i sareau capacelealea de logan puse pe post de roti.... Cu greu puteam sa trec de un scuter 2t de firma , in depasiri ma rugam de el in curbe nu eram sigur pe el + ca imaginea de ansamblu de la bord te facea sa iti fie rusine ca , conduci asa ceva e ca si cum ai pune o poza cu tine in "paint" ai da ctrl+ A si ai incepe sa stramntorezi poza cu tine insuti si sa o pui pe facebook.... Din punctul meu de vedere clasamentul 125 sta in felul urmator :

Clasa 2t : 

- Cagiva mito/raptor 

- Aprilia RS 

- Honda NSR 

-Yamaha tzr 

Clasa 4t 

- Honda CBR 2013 STRICT MODELUL ASTA !

- Aprilia rs ( 2013) 

- Yzf R125 

- Hyosung GTR

- Derbi GPR

- Honbda CBR 2012<

Depinde si ce cerinte ai de la motor problema colegului de mai sus trebuia sa fie pusa in felul urmator : 

Vrei zgomot adrenalina viteza sportivitate si miros de drujba ? Ia un RS ! Vrei o bicicleta silentioasa cu consum redus si fiabilitate ? Cumpara un cbr sub 2012.... Dar nu uita te poti adresa si YZF-ului mai ales ca din 2007 a scazut pretul rau de tot te poti alege cu unul bun de la 900 de euro in sus ! 

#778 stulewa

stulewa

sau Jumba

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,761 posts
  • Interests:sa transform timpul in amintiri!
  • Moto: multe
  • Numar: 264
  • Club: ADVENTURERIDE

Posted 22 November 2014 - 07:39 PM

mai copii, voi comparati mere cu pere??? adicatelea 2t vs 4t????

2t intotdeauna este mai puternic decat 4t la aceeasi cilindree, intotdeauna va avea o reactie mai violenta si intotdeauna se va "praji " mai repede, 2t este mai agil pe viraje etc...

sa nu uitam ca 2t-ul are un cost al carburantului cam cu 30% mai mare decat 4t (asta daca folosesti un ulei bun si nu pui floriol)...

PIRELLI,DUNLOP,NOLAN,MOTOREX,DID,JT,TOPLITE,SBS,HIFLO,NGK,ARIETTE, ALLBALS,BELRAY,ATHENA,K-TECH,VENHIL,MIV,UFO,ESTON,CYCRA

ROTI SUPERMOTO CPL...............................500EURO

ID MASSANGER: motor4freeride@yahoo.com

...UNII MERG MII DE KM PE LUNA CU MOTORETA LA UIMITORUL COST DE 45RON, atat costa abonamentul de net...

ASFALT USCAT?!?!? I LOVE MUD!!!!post-15451-1268057906_thumb.jpg PEOPLES WITHOUT BALLS DRIFT IN CARS! :))))

#779 bimbominkia

bimbominkia

21, 27, 35, 93

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,955 posts

Posted 26 November 2014 - 03:15 PM

CBR 125 R are 14 CP si viteza maxima de 110 km/h iar Aprilia RS 125 are 34 CP si o viteza maxima de 114 km/h asa ca CBRul care are mai putini caluti prinde aproape cat Aprilia RS...Nu vreau sa intru insa in polemici legate de mecanica sau fizica. :)

Îi prinde, dar cu o întârziere de 7 zile :)

Onda e-ner-ge-ti-ca!    Valentino Rossi c'è!    Lorenzo va a cagà!

oioioi, il bimbominchia Marquez e fuori dai giochi   :D

Se vince Pedrosa la domenica è schifosa, se Vince IL DOTTORE la domenica è uno splendore, e se vince Lorenzo...... Beh Lorenzo non vince 

#780 Victor L

Victor L

Oldschool Biker

• Membru
  • Pip
  • 324 posts

Posted 02 December 2014 - 01:42 PM

Multumesc Shoby13 , in principiu cam asta incercam sa afirm ,insa poate nu mai exprimat in cel mai fericit mod cu putiinta.

Ca fost posesor de RS 125 2007 Actual posesor de Cagiva raptor 125 2000 pot spune ca am facut o mutare decisiva schimband marca in defavoarea RS-ului Cagiva raptor 125 ( aceasi motorizare ca pe mito 125 ) este cu mult mult mult suprema la clasa 125 ingenuncheaza ori ce marca... Este punctul meu de vedere si in liceu am mers 2-3 zile cu un CBR 125 al unui coleg de clasa care este indiscutabil un moped cu pedale.... Cu fostul aerox daca faceam "liniuta" il bateam de i sareau capacelealea de logan puse pe post de roti.... Cu greu puteam sa trec de un scuter 2t de firma , in depasiri ma rugam de el in curbe nu eram sigur pe el + ca imaginea de ansamblu de la bord te facea sa iti fie rusine ca , conduci asa ceva e ca si cum ai pune o poza cu tine in "paint" ai da ctrl+ A si ai incepe sa stramntorezi poza cu tine insuti si sa o pui pe facebook.... Din punctul meu de vedere clasamentul 125 sta in felul urmator :

Clasa 2t : 

- Cagiva mito/raptor 

- Aprilia RS 

- Honda NSR 

-Yamaha tzr 

Clasa 4t 

- Honda CBR 2013 STRICT MODELUL ASTA !

- Aprilia rs ( 2013) 

- Yzf R125 

- Hyosung GTR

- Derbi GPR

- Honbda CBR 2012<

Depinde si ce cerinte ai de la motor problema colegului de mai sus trebuia sa fie pusa in felul urmator : 

Vrei zgomot adrenalina viteza sportivitate si miros de drujba ? Ia un RS ! Vrei o bicicleta silentioasa cu consum redus si fiabilitate ? Cumpara un cbr sub 2012.... Dar nu uita te poti adresa si YZF-ului mai ales ca din 2007 a scazut pretul rau de tot te poti alege cu unul bun de la 900 de euro in sus ! 

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status