Sari la conținut

Aprilia RS 125 <VS> Honda CBR 125


Ce ati prefera dc ati avea A1 si nu ati putea lua un motor mai mare ?  

1.001 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Daca ce spun eu este aberant arunca mataluta o privire pe cifre :

 

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/aprilia/aprilia_rs125r_06.htm

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_cbr125%2013.htm

 

Probabil si testele facute de astia sunt aberante si ei sunt gaozari , nu? Doar tu esti miezul de la dodoasca .

Pe bune ma amuza cum unii insista in prostia lor. Chiar ar trebui sa te angajezi la circ

 

Ca fost posesor de RS 125 2007 Actual posesor de Cagiva raptor 125 2000 pot spune ca am facut o mutare decisiva schimband marca in defavoarea RS-ului Cagiva raptor 125 ( aceasi motorizare ca pe mito 125 ) este cu mult mult mult suprema la clasa 125 ingenuncheaza ori ce marca... Este punctul meu de vedere si in liceu am mers 2-3 zile cu un CBR 125 al unui coleg de clasa care este indiscutabil un moped cu pedale.... Cu fostul aerox daca faceam "liniuta" il bateam de i sareau capacelealea de logan puse pe post de roti.... Cu greu puteam sa trec de un scuter 2t de firma , in depasiri ma rugam de el in curbe nu eram sigur pe el + ca imaginea de ansamblu de la bord te facea sa iti fie rusine ca , conduci asa ceva e ca si cum ai pune o poza cu tine in "paint" ai da ctrl+ A si ai incepe sa stramntorezi poza cu tine insuti si sa o pui pe facebook.... Din punctul meu de vedere clasamentul 125 sta in felul urmator :

 

Clasa 2t :

- Cagiva mito/raptor

- Aprilia RS

- Honda NSR

-Yamaha tzr

 

Clasa 4t

- Honda CBR 2013 STRICT MODELUL ASTA !

- Aprilia rs ( 2013)

- Yzf R125

- Hyosung GTR

- Derbi GPR

- Honbda CBR 2012<

 

Depinde si ce cerinte ai de la motor problema colegului de mai sus trebuia sa fie pusa in felul urmator :

 

Vrei zgomot adrenalina viteza sportivitate si miros de drujba ? Ia un RS ! Vrei o bicicleta silentioasa cu consum redus si fiabilitate ? Cumpara un cbr sub 2012.... Dar nu uita te poti adresa si YZF-ului mai ales ca din 2007 a scazut pretul rau de tot te poti alege cu unul bun de la 900 de euro in sus !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 778
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

mai copii, voi comparati mere cu pere??? adicatelea 2t vs 4t????

 

2t intotdeauna este mai puternic decat 4t la aceeasi cilindree, intotdeauna va avea o reactie mai violenta si intotdeauna se va "praji " mai repede, 2t este mai agil pe viraje etc...

 

sa nu uitam ca 2t-ul are un cost al carburantului cam cu 30% mai mare decat 4t (asta daca folosesti un ulei bun si nu pui floriol)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CBR 125 R are 14 CP si viteza maxima de 110 km/h iar Aprilia RS 125 are 34 CP si o viteza maxima de 114 km/h asa ca CBRul care are mai putini caluti prinde aproape cat Aprilia RS...Nu vreau sa intru insa in polemici legate de mecanica sau fizica. :)

 

Îi prinde, dar cu o întârziere de 7 zile :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Shoby13 , in principiu cam asta incercam sa afirm ,insa poate nu mai exprimat in cel mai fericit mod cu putiinta.

 

Ca fost posesor de RS 125 2007 Actual posesor de Cagiva raptor 125 2000 pot spune ca am facut o mutare decisiva schimband marca in defavoarea RS-ului Cagiva raptor 125 ( aceasi motorizare ca pe mito 125 ) este cu mult mult mult suprema la clasa 125 ingenuncheaza ori ce marca... Este punctul meu de vedere si in liceu am mers 2-3 zile cu un CBR 125 al unui coleg de clasa care este indiscutabil un moped cu pedale.... Cu fostul aerox daca faceam "liniuta" il bateam de i sareau capacelealea de logan puse pe post de roti.... Cu greu puteam sa trec de un scuter 2t de firma , in depasiri ma rugam de el in curbe nu eram sigur pe el + ca imaginea de ansamblu de la bord te facea sa iti fie rusine ca , conduci asa ceva e ca si cum ai pune o poza cu tine in "paint" ai da ctrl+ A si ai incepe sa stramntorezi poza cu tine insuti si sa o pui pe facebook.... Din punctul meu de vedere clasamentul 125 sta in felul urmator :

 

Clasa 2t :

- Cagiva mito/raptor

- Aprilia RS

- Honda NSR

-Yamaha tzr

 

Clasa 4t

- Honda CBR 2013 STRICT MODELUL ASTA !

- Aprilia rs ( 2013)

- Yzf R125

- Hyosung GTR

- Derbi GPR

- Honbda CBR 2012<

 

Depinde si ce cerinte ai de la motor problema colegului de mai sus trebuia sa fie pusa in felul urmator :

 

Vrei zgomot adrenalina viteza sportivitate si miros de drujba ? Ia un RS ! Vrei o bicicleta silentioasa cu consum redus si fiabilitate ? Cumpara un cbr sub 2012.... Dar nu uita te poti adresa si YZF-ului mai ales ca din 2007 a scazut pretul rau de tot te poti alege cu unul bun de la 900 de euro in sus !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...