Jump to content

SAB 2018
Photo

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm

Yamaha tdm850 info

• Please log in to reply
11504 replies to this topic

#11501 BiroCatalin

BiroCatalin

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 318 posts
  • Moto: Yamaha TDM 850, Suzuki GSX750F
  • Numar: In regula
  • Club: Retired

Posted 13 October 2018 - 11:30 AM

In afara de tuburile de emulsie totul a fost verificat si e in regula. Intradevar benzina de la Rompetrol e foarte proasta, de aia bag doar la Mol sau Petrom. Momentan are benzina Mol 100+. Se poarta exact ca inainte.. Filtrul de aer e alb si curat, airbox-ul era impecabil cand l-am desfacut, bujiile sunt noi si de care trebuie, le-am schimbat tocmai pentru ca inainte avea cu iridium. Motorul trage in ture mari, in a doua se ridica pe o roata inainte sa apuc sa realizez ce se intampla dar in ture mici.. Am urcat in rampa de 10% in a treia fara probleme, totul e sa il tin peste 3000-3500rpm. Nu stiu.. momentan ma las pagubas ca nu mai am rabdare, l-am luat de doua saptamani si deja l-am desfacut de doua ori. In prima zi totul a fost ok, de atunci numai probleme.. Daca e cineva din zona Resitei care vrea sa faca o tura sa imi spuna ce parere are il rog sa imi spuna, dau o bere! Multumesc tuturor pentru sfaturi!

Edited by BiroCatalin, 13 October 2018 - 11:32 AM.

#11502 fuchsia

fuchsia

-

• Membru
  • Pip
  • 475 posts
  • Moto: TDM 4TX
  • Numar: doua, minca-le-ar tata

Posted 13 October 2018 - 12:13 PM

Poti sa-i dai relantiul mai sus pana una-alta (cat sa poti trece in neutru fara probleme si de jos si de sus), ca sa nu te mai enerveze la ture mici. Bafta !

#11503 Cavaleru

Cavaleru

Sustinator

• Moderatori
  • PipPipPipPip
  • 6,510 posts
  • Moto: niciuna

Posted 13 October 2018 - 10:35 PM

bujii negre, amestec bogat, mai deschide suruburile de aer un sfert sau juma de tura.

carburatoarele sunt sincronizate?

baga benzina de 95, nu ai nevoie de 98 sau 100 pt motocicleta asta

#11504 BiroCatalin

BiroCatalin

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 318 posts
  • Moto: Yamaha TDM 850, Suzuki GSX750F
  • Numar: In regula
  • Club: Retired

Posted 16 October 2018 - 07:48 AM

Salut! Sunt sincronizate carburatoarele. La aer nu umblu momentan, am sa ii reglez amestecul la primavara cand imi recuperez colortune-ul.. Am observat ca dimineata pe frig merge mult mai bine, ambreiajul se simte mai ok, trepidatiile dispar si parca si motorul suna mai bine. Oare nu e uleiul prea subtire? Am bagat Repsol sinterico 10w40.

#11505 fuchsia

fuchsia

-

• Membru
  • Pip
  • 475 posts
  • Moto: TDM 4TX
  • Numar: doua, minca-le-ar tata

Posted 16 October 2018 - 10:55 AM

Amestecul prea bogat, aerul rece are densitate mai mare, deci mai mult oxigen pe unitatea de volum, deci iti aduce amestecul mai in parametri.

Also tagged with one or more of these keywords: Yamaha, tdm850, info

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status