Jump to content

Photo

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm

Yamaha tdm850 info

• Please log in to reply
11417 replies to this topic

#11401 eskapada moto

eskapada moto

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 6 posts
  • Moto: yamaha tdm900
  • Numar: MM11KYE

Posted 14 July 2018 - 07:17 PM

Mersi incerc sa dau de el.Nu vreau sa trezesc cartierul doar ca musai sa le schimb pt ale mele prezinta mici lovituri...Coburile eu le fac.in privat vorbim despre ele

#11402 alexandru82

alexandru82

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 19 posts
  • Moto: Yamaha TDM850
  • Numar: La locul lui

Posted 15 July 2018 - 04:53 PM

Salutare colegi. Caut un cric central pentru un tdm 850 4tx...daca stie cineva rog pm...ms.

#11403 Cavaleru

Cavaleru

Sustinator

• Moderatori
  • PipPipPipPip
  • 6,454 posts
  • Moto: niciuna

Posted 15 July 2018 - 09:23 PM

s-au facut de mult un lot, era un baiat care avea acces la utilajele necesare pt a confectiona..  gasesti nou pe la louis.de, banuiesc ca tot tu mi-ai dat si mail si m-ai intrebat.

#11404 ravenshield

ravenshield

††† GUFFY ††† ...

• Super Membru
  • PipPip
  • 704 posts
  • Interests:sunt
  • Moto: n-am motor :(( [da am vapor :P]
  • Numar: المومس
  • Club: motokiklist-i niki 1 2 3

Posted 15 July 2018 - 09:26 PM

Cauta pe net HEAVY DUTIES. Sunt baieti faini de la Cluj. Lasa nemtii ca solutie ultima.

Toys are not allowed to make me unhappy.

... but are dreams always to define?
"- Do not fear, my son! Awaken the dragon inside
For he may guide you, being the world's hidden eye
Through a dark time, when mankind is bleeding within
Oh little dreamer..."
[ http://www.youtube.c...h?v=9_rj3sHpbNY ] \m/

AmDraciAzi.jpg

"Singuratatea e o tarfa care nu te invinuieste ca esti egoist"

#11405 hunter75

hunter75

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 15 posts
  • Moto: am
  • Numar: SB61SIC
  • Club: na

Posted 16 July 2018 - 10:34 AM

Salutare. Sunt praspot posesor de TDM 850, '98, am si eu intrebari pentru cei mai vechi in bransa. 1) Unde gasesc si eu un cauciuc de fata pe dimansiuni 110/80/18, de strada, pana acum am tot gasit numai off road. 2) Exista, stiti unde se vand piese SH, pt TDM? (stiu ca o sa sariti ca nu e recomandat, da dar niste chestii de carene suporti bagaje, cred ca e ok si SH), 3) Cam in ce turatii schimbati treptele?

Multumesc anticipat.

PS. Va voi mai stresa pe aici cu intrebari cretine, prind greu si uit repede, ce sa fac, natura e de vina. THK. 

#11406 Latomeru

Latomeru

Biker 33

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,675 posts

Posted 16 July 2018 - 11:34 AM

http://www.gumi7.ro/...110-80-R18.html

"The difference between who you are and who you want to be, is what you do."

#11407 alexandru82

alexandru82

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 19 posts
  • Moto: Yamaha TDM850
  • Numar: La locul lui

Posted 16 July 2018 - 04:34 PM

Multumesc colegilor pt raspunsurile pt cricul central, deocamdata doar nemtii raman o optiune, deoarece cei de la heavy duties nu pot sa faca....daca mai stiti pe cineva, bucuros astept raps. voastre. Cricul central de pe TDM 900 se potriveste la cel de 850???

#11408 Cavaleru

Cavaleru

Sustinator

• Moderatori
  • PipPipPipPip
  • 6,454 posts

Posted 16 July 2018 - 08:38 PM

Multumesc colegilor pt raspunsurile pt cricul central, deocamdata doar nemtii raman o optiune, deoarece cei de la heavy duties nu pot sa faca....daca mai stiti pe cineva, bucuros astept raps. voastre. Cricul central de pe TDM 900 se potriveste la cel de 850???

nu, sub nici o forma

» Post actualizat in 16 Jul 2018 18:40

Salutare. Sunt praspot posesor de TDM 850, '98, am si eu intrebari pentru cei mai vechi in bransa. 1) Unde gasesc si eu un cauciuc de fata pe dimansiuni 110/80/18, de strada, pana acum am tot gasit numai off road. 2) Exista, stiti unde se vand piese SH, pt TDM? (stiu ca o sa sariti ca nu e recomandat, da dar niste chestii de carene suporti bagaje, cred ca e ok si SH), 3) Cam in ce turatii schimbati treptele?

Multumesc anticipat.

PS. Va voi mai stresa pe aici cu intrebari cretine, prind greu si uit repede, ce sa fac, natura e de vina. THK. 

3. de obicei schimbam la peste 3500 la tdm 3vd

2. vindea fanfane aici asa ceva acum cateva postari parca..

#11409 naenero

naenero

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 129 posts
  • Moto: yamaha tdm 4tx ori 2
  • Numar: de tabla

Posted 16 July 2018 - 10:11 PM

intr un final am achizitionat ....un al doilea tdm 4tx ....am venit cu ea pe roti de sebes pana in bv fara dureri de cap ....cu grija dar fara incidente mecanice ...seara am schimbat casca cu un open face ce il folosec prin jurul casei si am inceput sa aud un harsait de undeva din fata corelat cu viteza nu cu turatia motorului ...haraitul apare la vreo 5 minute dupa ce plec de pe loc ....rulmenti fata ? ..stie cineva cotele pt 4tx din 97 ? am gasit pe undeva pe forum ceva cote si coduri dar nu am inteles nimic ( mi au iesit vreo 2 variante din discutii)  ....... ps si cantitatea de ulei din jambele fata ......trebuie sa schimb simeringurile ....multumesc 

#11410 Fafane

Fafane

Fost incepator, acum tot asa...

• Membru
  • Pip
  • 169 posts
  • Moto: TDM900
  • Numar: B-XXX-FAN
  • Club: Fara club

Posted 17 July 2018 - 08:00 AM

nu, sub nici o forma

» Post actualizat in 16 Jul 2018 18:40

3. de obicei schimbam la peste 3500 la tdm 3vd

2. vindea fanfane aici asa ceva acum cateva postari parca..

Da, mai am la vanzare suportul de bagaje

#11411 hunter75

hunter75

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 15 posts
  • Moto: am
  • Numar: SB61SIC
  • Club: na

Posted 17 July 2018 - 09:39 AM

Da-mi si mie un pret. Poti sa pui o poza?

Edited by hunter75, 17 July 2018 - 09:39 AM.

#11412 Fafane

Fafane

Fost incepator, acum tot asa...

• Membru
  • Pip
  • 169 posts
  • Moto: TDM900
  • Numar: B-XXX-FAN
  • Club: Fara club

Posted 17 July 2018 - 09:51 AM

link:

http://www.motocicli...n-casa-adunate/

Suport bagaje spate Yamaha TDM 900

Kappa KR347 Luggage Rack Without Plate Yamaha TDM 900 (02 14)

Produs in stare foarte buna, utilizat

ret 150 lei

#11413 Cavaleru

Cavaleru

Sustinator

• Moderatori
  • PipPipPipPip
  • 6,454 posts

Posted 17 July 2018 - 09:53 PM

intr un final am achizitionat ....un al doilea tdm 4tx ....am venit cu ea pe roti de sebes pana in bv fara dureri de cap ....cu grija dar fara incidente mecanice ...seara am schimbat casca cu un open face ce il folosec prin jurul casei si am inceput sa aud un harsait de undeva din fata corelat cu viteza nu cu turatia motorului ...haraitul apare la vreo 5 minute dupa ce plec de pe loc ....rulmenti fata ? ..stie cineva cotele pt 4tx din 97 ? am gasit pe undeva pe forum ceva cote si coduri dar nu am inteles nimic ( mi au iesit vreo 2 variante din discutii)  ....... ps si cantitatea de ulei din jambele fata ......trebuie sa schimb simeringurile ....multumesc 

daca dai roata jos vezi ca scrie pe rulment codul. nu le mai stiu pe dinafara din pacate

pentru jambe iti recomandat sa te folosesti de masuratoarea pe inaltime, gasesti in manual cota exacta. recomand asta pt ca este mai precisa 

#11414 naenero

naenero

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 129 posts

Posted Yesterday, 12:07 PM

daca dai roata jos vezi ca scrie pe rulment codul. nu le mai stiu pe dinafara din pacate

pentru jambe iti recomandat sa te folosesti de masuratoarea pe inaltime, gasesti in manual cota exacta. recomand asta pt ca este mai precisa 

ok inteles    .... masuratoarea e 130 mm cantitatea e 0.515L     ma gandeam ca stie careva cotele s cumpar rulmentii inainte sa nu raman cu mobra pe chituci mai mult de o zi mai ales ca e in fata blocului deocamdata si ploua....multumesc de raspuns ...  

#11415 fuchsia

fuchsia

-

• Membru
  • Pip
  • 415 posts
  • Moto: TDM 4TX
  • Numar: doua, minca-le-ar tata

Posted Yesterday, 12:31 PM

Pai prima data vezi mai bine daca sint sigur rulmentii. Aia troncane, nu harsaie, si nu stiu ce motive ar avea sa astepte 5 minute dupa ce pleci cu ea. Sa nu fie ceva frecare pe la etrieri, cablu de vitezometru, ceva pe aripa, etc. Ca sa verifici rulmentii, da jos roata, tine-o in brate de ax si pune pe altcineva sa o roteasca. Daca sint rulmentii ar trebui sa simti socurile.

#11416 naenero

naenero

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 129 posts

Posted Yesterday, 03:33 PM

Pai prima data vezi mai bine daca sint sigur rulmentii. Aia troncane, nu harsaie, si nu stiu ce motive ar avea sa astepte 5 minute dupa ce pleci cu ea. Sa nu fie ceva frecare pe la etrieri, cablu de vitezometru, ceva pe aripa, etc. Ca sa verifici rulmentii, da jos roata, tine-o in brate de ax si pune pe altcineva sa o roteasca. Daca sint rulmentii ar trebui sa simti socurile.

trebuie sa dau jos tot pe fata ...simeringuri ulei furca lichid frana cauciuc curatat gresat melc si cablu vitezometru  rulmenti jug etc...daca tot fac asta o sa i pun si doi rulmenti sa stiu ca am terminat balamucul ...nu mi place sa demontez de 7 ori intr un loc ...posibil sa ai dreptate cu melcul de la vitezometru pt ca trepideaza usor acul pe la  100....ramane de vazut ....am gasit si codurile de rulment si dimensiunile intre timp .......sper sa fie cele corecte .... ATHENA .MS170470140M3  sau 6303/2RSC3-SKF     DIMENSIUNI 47.00x17.00x14.00   

Edited by naenero, Yesterday, 03:34 PM.

#11417 Cavaleru

Cavaleru

Sustinator

• Moderatori
  • PipPipPipPip
  • 6,454 posts

Posted Yesterday, 10:01 PM

recomand skf sau mai bine koyo :)

#11418 naenero

naenero

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 129 posts

Posted Yesterday, 10:07 PM

recomand skf sau mai bine koyo :)

Athena vinde skf ....eu am comandat koyo...cred ca maine vin i am comadat pe cod de auto (rulment de roata ) ..vreo40 lei bucata ....revin maine cu cod furnizor
si pret exact...

Also tagged with one or more of these keywords: Yamaha, tdm850, info

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status