Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vrei lumina pune xenon pe FAZA SCURTA cum am eu.

 

Sa vezi ce flashuri iti iei apoi noaptea... sexy grav :D

 

Faza lunga las-o in pace. Nu ajungi sa o folosesti mai mult de 2 ore pe an iti garantez.

 

Analizez sa pun un proiector led pe crash bar, dar tocmai pentru ca efectiv nu exista drum gol noaptea, mi se pare inutil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am proiectare pe led....unele proaste, se infiltreaza apă și arde ledurile. Pana la urma ieri am luat niste h3-uri philips pentru proiectare .

Am kit de xenon dar imi este teama de poliție... chiar ma gandesc sa il pun la vânzare.

Până la urmă ce indicatii au becurile din far? H cât? Nu am apucat sa desfac sa ma uit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merg de 7 ani cu xenon pe faza scurta. Niciodata nu am fost oprit noaptea de politie... ba odata, in preajma unui bar moto (Ursu). Voia musai sa suflu in fiola, Era 1 noaptea. I-am facut pe plac si m-a amendat ca nu aveam permisul la mine. Dar la veriificarea dupa CNP am iesit ok... Amenda am platit-o, clar. Nici o discutie de faruri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am proiectare pe led....unele proaste, se infiltreaza apă și arde ledurile. Pana la urma ieri am luat niste h3-uri philips pentru proiectare .

Am kit de xenon dar imi este teama de poliție... chiar ma gandesc sa il pun la vânzare.

Până la urmă ce indicatii au becurile din far? H cât? Nu am apucat sa desfac sa ma uit.

La 4tx faza.scurta h1 ...faza lunga h3 pozitie w5w....semale p21 .....stop p21/5 toate la 12 volti ......vezi ca becul de faza scurta se poate monta aiurea..si nu vezi nimic ...eu pe scurta am pus ×enon mai bine fara talon decat fara dinti .pt faza lunga nu recomand xenon ...nu poti da.flash si daca treci peste asta bate infiorator de tare ..pt reglaje ai in spatele farului 4 rozete de plastic 2 pt scurta 2pt lunga ...sticla farului se poate demonta relativ usor si se poate curata farul pe interior cu o carpa finuta gen microfibra ...atentie la oglinzi va sunt foarte sensibile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 4tx faza.scurta h1 ...faza lunga h3 pozitie w5w....semale p21 .....stop p21/5 toate la 12 volti ......vezi ca becul de faza scurta se poate monta aiurea..si nu vezi nimic ...eu pe scurta am pus ×enon mai bine fara talon decat fara dinti .pt faza lunga nu recomand xenon ...nu poti da.flash si daca treci peste asta bate infiorator de tare ..pt reglaje ai in spatele farului 4 rozete de plastic 2 pt scurta 2pt lunga ...sticla farului se poate demonta relativ usor si se poate curata farul pe interior cu o carpa finuta gen microfibra ...atentie la oglinzi va sunt foarte sensibile

Multumesc foarte mult. Chiar este de ajutor. Într-adevăr ma ramă tare cu kitul de xenon, noaptea este de tot râsul.

Sănătate 🤘

Editat de Sabin_gabriel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca scrie pe geamul farului ce becuri ai h1 si h3

cauta becuri philips, motovision sau extreme vision. nu e nevoie sa iti faci griji ca se strica cand ti-e lumea mai draga xenonul de la vibratii.

am patit-o la 3vd chiar noaptea pe un drum forestier. noroc ca la 3vd ai 2 faruri identice si pe unul nu pusesem xenon

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu prefer becurile Osram, am Silverstar la mobra, am avut si la vreo 3 masini. La mobra sunt deja al 3-lea sezon. Lumineaza aproape cat Night Breaker (am avut la un moment dat pe auto 1 sv si 1 nb, infima diferenta). Motovision de la Philifâs am avut si era o biata faclie. Plus ca lumea zice ca rezista mai mult in timp Osram.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare grup si bine v am gasit,sunt incepator si de 2 luni am un tdm 850 4tx. In seara asta am iesit putin si am vazut ca trage stanga(se inclina) cand iau mainile de pe ghidon iar daca incerc sa o indrept din echilibrul corpului intra in voblaj... saptamana trecuta m am jucat la setarile suspensiei fata si aseara am mers cu un pasager de 100 kg... poate avea legatura cu unul din motivele astea?va rog ajutati ma daca aveti idee de la ce ar putea fi sau daca a mai patit cineva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ...am o problema ciudata la motoreta .....in jur de 3000 rpm mobra scoate un bazait zornait vibratie zgomot finut ......asemanator cu un sunet produs de un releu aiurea alimentat care flameaza ....ma uit la ea ca curca in craci nu reusesc sa l localizez pe fraier exact nu mi dau seama daca e din electrica mecanica sau carenaje care zornaie ( tot ce vibreaza pe motoreta suna altfel )f...nu face tot timpul...si pare ca vine de undeva din fata mobrei ........face doar in mers si clar are legatura cu turatia motorului indiferent de treapta de viteza in care sunt ....pe loc mucles ......zgomotul a aparut dupa o forja mai zdravana 160-200 pe vreo 20 de km .....idei?? multumesc


» Post actualizat in 19 Jun 2018 21:18

Salutare grup si bine v am gasit,sunt incepator si de 2 luni am un tdm 850 4tx. In seara asta am iesit putin si am vazut ca trage stanga(se inclina) cand iau mainile de pe ghidon iar daca incerc sa o indrept din echilibrul corpului intra in voblaj... saptamana trecuta m am jucat la setarile suspensiei fata si aseara am mers cu un pasager de 100 kg... poate avea legatura cu unul din motivele astea?va rog ajutati ma daca aveti idee de la ce ar putea fi sau daca a mai patit cineva

ori ai zapacit tu furca si nu mai sunt la fel setarile stg dreapta ..ori nu ai bagat de seama pana acum ...ori ai mers pe un drum aiurea ori ti a aparut o problema la suspensie .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ...am o problema ciudata la motoreta .....in jur de 3000 rpm mobra scoate un bazait zornait vibratie zgomot finut ......asemanator cu un sunet produs de un releu aiurea alimentat care flameaza ....ma uit la ea ca curca in craci nu reusesc sa l localizez pe fraier exact nu mi dau seama daca e din electrica mecanica sau carenaje care zornaie ( tot ce vibreaza pe motoreta suna altfel )f...nu face tot timpul...si pare ca vine de undeva din fata mobrei ........face doar in mers si clar are legatura cu turatia motorului indiferent de treapta de viteza in care sunt ....pe loc mucles ......zgomotul a aparut dupa o forja mai zdravana 160-200 pe vreo 20 de km .....idei?? multumesc

» Post actualizat in 19 Jun 2018 21:18

 

ori ai zapacit tu furca si nu mai sunt la fel setarile stg dreapta ..ori nu ai bagat de seama pana acum ...ori ai mers pe un drum aiurea ori ti a aparut o problema la suspensie .....

Același zornait îl am si eu la 3500 de turatii. Am si facut recent distribuția, într-adevăr doar intinzator si lanț fără pinioane. A apărut din senin, nu am forjat nu nimic. Foarte sacaitor si nu imi dau seama de unde provine dar zgomotul vine cert din fața.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este bordul nici parbrizul nici deflectorul. Am luat toate plasticele la rand, am strans toate suruburile de la radiator si ce mai era pe acolo....

si tu brutus??? azi am reusit sa reproduc cumva pe loc un sunet asemanator ...mi se pare ca se aude din stanga din carcasa generatorului ....mi se pare .....daca nu in we iau stetoscopul si go play ...

» Post actualizat in 20 Jun 2018 14:43

si tu brutus??? azi am reusit sa reproduc cumva pe loc un sunet asemanator ...mi se pare ca se aude din stanga din carcasa generatorului ....mi se pare .....daca nu in we iau stetoscopul si go play ...

lantul de distributie e cumva morse? sa nu fie ala devina .......eu am avut inainte motul 10w40 7100 sintetic si nu se auzea nimic ...acum am 15w50 semisintetic tot motul ....sa nu i placa uleiul??? chiar nu stiu ....la aprilia un sunet asemanator il scotea rulmentul unisens de la demaror ....ma gandesc sa nu cumva sa nu i placa uleiul si sa ''agate'' ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti pune un filmuleț cu zgomotul?

Ulei am pus acum 1500km 15w50 motul,lanțul este did... nu stiu cum merge cu alt ulei pentru ca este motocicleta noua pentru mine.

O sa pun si eu un filmuleț. Mie imi este teama ca neschimband si pinioanele lanțul s-a întins, totuși zgomotul este diferit fata de cel pe care îl avea inainte sa schimb intinzator si lanț.

https://youtu.be/ITg42_2QsG4

Asa se auzea inainte sa schimb intinzator si lanț.

Editat de Sabin_gabriel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fluiericiul ..probabil campul magnetic prin generator ...troncanitul urechea mea il identifica de pe la supape ( pastilele de reglaj ) cauta prin manual procedura si verifica cu lera ....le mine zici ca am un japonez mic care sudeaza undeva prin fata motocicletei la fix 3000 de rpm pentru o secunda maxim 2 ..dupa aia se cara ....si iar si tace la a mea batea distributia grav .....acu mai am pastilele de la supape dar la cat costa o sa mai astepte ......o sa incerc sa inregistrez cumva .....poate se aude pe camera mai bine ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, e normal la TDM 900 un zgomot mai pronuntat la schimbarea vitezei 1 si 2? Din ce am mai auzit la motoarele astea asa sunt cutiile, mai zgomotoase. Nu agata sau ceva, doar mi se pare ca suna cam tare la schimbatul vitezei. La viteze superioare nu am sesizat, doar din 1 in 2 sau viceversa. (Poate si din 3 in 2 la decelerare)

 

Tine si de ulei chestia asta? Folosesc Motul 10w40 - 7100. Ar disparea daca schimb si pun un 15w sa zic?

 

Multzam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

salut ...dupa o plimbarica cu rezultat 0 undeva prin tara m am decis sa pun o intrebare aici intai ...stie cineva ceva de bine sau de rau despre un tdm albastru pe la 42000 km de alba care e de vanzare pe net?? sunt in cautarea unui al doilea tdm ..

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua. As dori sa pun pun inaltatoare ghidon pe al meu 4tx. Stie cineva cat ma pot intinde fara sa schimb cablajele, sau daca se poate fara a fi nevoie de cabluri mai lungi?

https://www.louis.eu/artikel/sw-motech-handlebar-riser-fuer-yamaha-tdm-850/10020170?filter_bike_id=0808&filter_article_number=10020172&list=ef4108e3df1aabac8f56592f4055bb5a

Pe louis astea ar fi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...