Jump to content

Photo

Fani Rocket III - Visul Oricarui Iubitor De Powercruiser

• Please log in to reply
77 replies to this topic

#1 circel

circel

ciorbea

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,280 posts
  • Interests:ciopertiganimanele
  • Numar: B xx 666
  • Club: manelos MC

Posted 01 March 2007 - 05:00 PM

Nu stiu daca mai e vreun topic despre asa ceva, cert este ca am vazut multe discutii adiacente la alte motociclete, dar nici pe departe asemanatoare cu rocket.
Vestea buna este insa ca aceste pareri erau extrem de diferite, mai mult sau mai putin sustinute obiectiv, de cele mai multe ori domina subiectivismul si interpretatea unor cifre in necunostinta de cauza.

Pe scurt, mie imi place mult aceasta bestie!

2300 cm ,3, 142 CP ,cardan, cuplu fenomenal de la turatii joase, 3 tobe ce confera originalitate absoluta....

Power: 142.00 HP (103.6 kW)) @ 5750 RPM
Torque: 200.00 Nm (20.4 kgf-m or 147.5 ft.lbs) @ 2500 RPM
Power/weight ratio: 0.4438 HP/kg
Astept parerile voastre

un forum util: www.r3owners.com (va las sa ghiciti)

poza!

Attached Thumbnails

• rocketica.jpg

#2 the mentalist

the mentalist

Sustinator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 7,684 posts
  • Moto: motocicleta
  • Numar: tabla

Posted 01 March 2007 - 05:13 PM

E belea!Si mie imi place desi nu sunt un impatimit al genului, motorul arata impresionant!

Am vazut unul langa mine la stop si arata beton!Daca m-as vedea pe un motor asa de poza asta ar fi!

Luptator impotriva ipocriziei motociclistilor
"Am invatat ca este prea greu sa-ti dai seama unde sa tragi linie intre a fi amabil, a nu rani si a-ti sustine parerile."
Octavian Paler

"You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life."
― Winston Churchill

#3 Saracie

Saracie

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,538 posts
  • Interests:...........
  • Numar: ha ha ha
  • Club: he he he

Posted 01 March 2007 - 05:26 PM

ai dreptate... e super...nimic de zis...da si 19 000 euro....parca....e prea mult...acu depinde ptr cine...
si eu am discutat cu persoane care aveau....si spun ca e super greu....incomod...
eu am mers ...asa de proba...:banana:...si ma fermecat....
totusi repet 19 000 euro....fuck...too much...
aaa...gramatica...da stiu e mai greu dar macar eu am o scuza...care ? pai scoala,scoala pe unde nu prea am dat si acum ma "impiedic"...macar stau mai bine pe logica...asta ma mai salvat si se intelege ce vreau sa zic\spun...sau poate is norocos...

#4 circel

circel

ciorbea

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,280 posts

Posted 01 March 2007 - 06:07 PM

daca n-ar fi vorba de bani, ce ai face?

:banana:

#5 Saracie

Saracie

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,538 posts

Posted 01 March 2007 - 07:12 PM

daca n-ar fi vorba de bani, ce ai face?
:baldy:

him... :banana: ...buna intrebare...
cred ca l-as lua... :ok: ...dar doar ptr perioada scurta...
eu am motor destul de marisor...si intimpin unele greutati uneori...ma gindesc ca Rocketul e si mai si...asa ca e si in functie de gabarit...al meu e greu al naibi...uneori cind il opresc cu fata la bordura si soseaua vine in panta ma opintesc bine de tot sa il scot...sau pe vreun drum mai naspa...cind opresc bineinteles...
personal as vrea un chopper cu motor mare dar sa se conduca ca un naked...cum asa ceva nu e posibil...incerc sa fie cite ceva din ambele...
ptr ce sa am eu cel mai mare motor si sa ma kinui cu el...?...totusi repet...Rocketul e virful...si l-as lua...dak ma impac bine cu el...ok...dak nu...fuck...ai spus ca banii nu sunt o problema...
dar poate ne gasim...sa mai discutam...ca acu vine caldura...si tu....ar trebui sa te hotarasti...ca incepe sezonul... :P ...si tu esti tot in stadiul de a prospecta...
aaa...gramatica...da stiu e mai greu dar macar eu am o scuza...care ? pai scoala,scoala pe unde nu prea am dat si acum ma "impiedic"...macar stau mai bine pe logica...asta ma mai salvat si se intelege ce vreau sa zic\spun...sau poate is norocos...

#6 circel

circel

ciorbea

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,280 posts

Posted 01 March 2007 - 07:55 PM

him... :banana: ...buna intrebare...
cred ca l-as lua... :baldy: ...dar doar ptr perioada scurta...
eu am motor destul de marisor...si intimpin unele greutati uneori...ma gindesc ca Rocketul e si mai si...asa ca e si in functie de gabarit...al meu e greu al naibi...uneori cind il opresc cu fata la bordura si soseaua vine in panta ma opintesc bine de tot sa il scot...sau pe vreun drum mai naspa...cind opresc bineinteles...
personal as vrea un chopper cu motor mare dar sa se conduca ca un naked...cum asa ceva nu e posibil...incerc sa fie cite ceva din ambele...
ptr ce sa am eu cel mai mare motor si sa ma kinui cu el...?...totusi repet...Rocketul e virful...si l-as lua...dak ma impac bine cu el...ok...dak nu...fuck...ai spus ca banii nu sunt o problema...
dar poate ne gasim...sa mai discutam...ca acu vine caldura...si tu....ar trebui sa te hotarasti...ca incepe sezonul... :ok: ...si tu esti tot in stadiul de a prospecta...

off topic: m-am hotarat: va fi veta 1800 !!

#7 Saracie

Saracie

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,538 posts

Posted 01 March 2007 - 10:37 PM

off topic: m-am hotarat: va fi veta 1800 !!

si totusi...dak ai resurse...nu rata rocketul... :banana:

#8 circel

circel

ciorbea

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,280 posts

Posted 01 March 2007 - 11:07 PM

si totusi...dak ai resurse...nu rata rocketul... :banana:

va veni cu siguranta la un moment dat, insa nu acum, 19 k e o suma...

#9 the mentalist

the mentalist

Sustinator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 7,684 posts
  • Moto: motocicleta
  • Numar: tabla

Posted 02 March 2007 - 08:59 AM

Da sa stii ca mie mi se pare o moto ideala pentru cineva care are in 45-50 de ani, un pic mai matur care nu mai are nevoie de speed dar ramane pasionat de motoare!

Eu acu daca as avea 19k mi-as lua ZZR1400! Deci Rocket-ul mai la batranete!

Luptator impotriva ipocriziei motociclistilor
"Am invatat ca este prea greu sa-ti dai seama unde sa tragi linie intre a fi amabil, a nu rani si a-ti sustine parerile."
Octavian Paler

"You have enemies? Good. That means you've stood up for something, sometime in your life."
― Winston Churchill

#10 Saracie

Saracie

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,538 posts

Posted 02 March 2007 - 03:15 PM

Da sa stii ca mie mi se pare o moto ideala pentru cineva care are in 45-50 de ani, un pic mai matur care nu mai are nevoie de speed dar ramane pasionat de motoare!

Eu acu daca as avea 19k mi-as lua ZZR1400! Deci Rocket-ul mai la batranete!

ASA CREZI...? la 40-50 ani...sper sa ai ocazia sa incerci...sa tragi de monstrul ala...zi de zi...
dupa cum am spus eu am avut ocazia sa incerc un Rocket...ptr mine era ok...dar am facut doar o tura asa de proba...si proprietarul un italiam trecut de 40 ani...dupa 1000 si ceva de km a zis ca daia vrea sa scape de el...super greu...si din ce am vazut mosu a avut motoare...FJR 1300,BMW GS...deci nu era un incepator...
asa ca eu cred ca Rocketul e criminal...dar mai depinde si cum il utilizezi...dak iesi numai la plimbari lungi...croaziere...etc...e SUPER...dar dak vrei sa iesi zi de zi...baga in garaj scoate din garaj...parkeaza numai cu spatele la bordura..etc..eu zic ca e mai dificil...

#11 circel

circel

ciorbea

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,280 posts

Posted 02 March 2007 - 06:05 PM

ASA CREZI...? la 40-50 ani...sper sa ai ocazia sa incerci...sa tragi de monstrul ala...zi de zi...
dupa cum am spus eu am avut ocazia sa incerc un Rocket...ptr mine era ok...dar am facut doar o tura asa de proba...si proprietarul un italiam trecut de 40 ani...dupa 1000 si ceva de km a zis ca daia vrea sa scape de el...super greu...si din ce am vazut mosu a avut motoare...FJR 1300,BMW GS...deci nu era un incepator...
asa ca eu cred ca Rocketul e criminal...dar mai depinde si cum il utilizezi...dak iesi numai la plimbari lungi...croaziere...etc...e SUPER...dar dak vrei sa iesi zi de zi...baga in garaj scoate din garaj...parkeaza numai cu spatele la bordura..etc..eu zic ca e mai dificil...

senzatia de pe rocket este incomparabila cu cea de pe GS. cu fjr 1300 s-ar mai apropia, dar rocket nu e pentru confort, in NICI un caz pentru 50 de ani. Din pacate in viata atunci vin banii, si nu e vorba de 19 k, e vorba de 19 k in plus, dupa casa, masina si bani de vacante ( sotiile si prietenele cheltuitoare nu se pun :baldy: )

#12 darian

darian

mic si rau

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,972 posts
  • Interests:Prea multe si prea costisitoare...
  • Moto: kawasaki vulcan vn750,Suzuki GS850G
  • Numar: B-02- CIX
  • Club: Liber k pasarea

Posted 05 March 2007 - 06:17 PM

Cred ca deja stie toata lumea ca sunt mort dupa Rocket :) ...E clar ca de-abia astept sa pun mana pe-unu',sa vad si eu ce tot ziceti ca e greu de manevrat in oras...Cat despre pret,exista si ebay-ul,si mobile.de,unde se gasesc s/h cu putini km,chiar si cu o gramada de aftermarket-uri(care costa,nu gluma!)!Per total,merita un s/h adus chiar din State,eu asa as face (poate cine stie,intr-o zi... :bounce: )...

Posted Image

#13 circel

circel

ciorbea

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,280 posts

Posted 10 April 2007 - 08:37 PM

Cine a condus asa ceva?

impresii?

cam cat consuma?

#14 sorinavram

sorinavram

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,046 posts
  • Moto: HONDA VTX 1300 RETRO
  • Club: none

Posted 10 April 2007 - 09:18 PM

Cine a condus asa ceva?

impresii?

cam cat consuma?

Eu doar am vazut una acum cateva saptamani la biker's club din otopeni - deci exista in Ro - iar coleg al rocketistului era unul cu o alta premiera, Vulcanul de 900, care pare mult mai masiv decat cel de 800.
Cruise control moto universal - detalii pe PM sau la 0744 823 088
Cruise control.jpg

#15 RIII

RIII

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 24 posts

Posted 10 April 2007 - 10:04 PM

Salut,
am un rocket de 2 ani. motorul e f.tare: putere, cuplu (ceea ce se stie din cifre) insa lucrurile bune pt un cruiser sunt: maniabilitate, frane, rezervor mare (24l). si se simte f.usor de condus (cu exceptia manevrelor de parcare, ca orice alt motor de talia lui, inclusiv vtx1800)
in oras e mai greu, pt ca e lat si face multa caldura, insa la drum... trage egal pana la 220kmh; cruising intre 120-180kmh fara efort (la 130 are 3000rpm)
consum: 7-8%
daca banii nu sunt o restrictie, nu va lasati impresionati de pret, pt 19keur nu va puteti lua decat custom-uri pt aceleasi calitati
despre cum arata: love or hate! insa sigur nu e un harley wannabe

#16 Blackrider

Blackrider

Moderator

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 3,621 posts
  • Interests:chopper
  • Moto: HD

Posted 11 April 2007 - 08:04 AM

Salut,
am un rocket de 2 ani. motorul e f.tare: putere, cuplu (ceea ce se stie din cifre) insa lucrurile bune pt un cruiser sunt: maniabilitate, frane, rezervor mare (24l). si se simte f.usor de condus (cu exceptia manevrelor de parcare, ca orice alt motor de talia lui, inclusiv vtx1800)
in oras e mai greu, pt ca e lat si face multa caldura, insa la drum... trage egal pana la 220kmh; cruising intre 120-180kmh fara efort (la 130 are 3000rpm)
consum: 7-8%
daca banii nu sunt o restrictie, nu va lasati impresionati de pret, pt 19keur nu va puteti lua decat custom-uri pt aceleasi calitati
despre cum arata: love or hate! insa sigur nu e un harley wannabe

sal,completeaza-ti datele la profil.

britanicii/germanii/italienii au avut intotdeauna un cuvant greu de spus in industria moto....personalitatea este unul dintre atuuri.

B.
„Cand ma analizez, ma detest. Cand ma compar, ma declar multumit.”

#17 circel

circel

ciorbea

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,280 posts

Posted 11 April 2007 - 10:38 AM

Eu doar am vazut una acum cateva saptamani la biker's club din otopeni - deci exista in Ro - iar coleg al rocketistului era unul cu o alta premiera, Vulcanul de 900, care pare mult mai masiv decat cel de 800.

arata bine vulcanul de 900

mi-ar fi placut si asa ceva, mai ales cu accesorii, are o linie clasica

#18 Roadkill_Himself

Roadkill_Himself

NOT GIVIN' A FUCK SINCE BEFORE YOU WERE BORN

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,213 posts
  • Interests:DISORDER ... CHAOS ... ANARCHY ... NOW THAT'S FUN!!!
  • Moto: Bonneville
  • Numar: KE-AN 3

Posted 11 April 2007 - 03:20 PM

Bai, daca unii vor comoditate, atunci sa-si ia masini.

Rocket-ul e o nebunie, din toate pdv. ! Dupa Bonneville-ul, care-l am acum, vine si RIII. Si e vorba de 17k si ceva maruntis, iar s/h se gasesc chiar la 12-13k.

Faza e ca nu costa prea mult, comparativ cu Harley-urile, japonezele si custom-urile echivalente la pret, dar le cam baga in buzunar pe toate.

The Devil rides Triumph! Pai, ce altceva?

Posted Image

Posted Image

#19 utzelu

utzelu

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 299 posts
  • Moto: 1999 Yamaha XVS1100 Dragstar

Posted 11 April 2007 - 04:26 PM

motorul e f.tare: putere, cuplu (ceea ce se stie din cifre) insa lucrurile bune pt un cruiser sunt: maniabilitate, frane, rezervor mare (24l). si se simte f.usor de condus (cu exceptia manevrelor de parcare, ca orice alt motor de talia lui, inclusiv vtx1800)
trage egal pana la 220kmh; cruising intre 120-180kmh fara efort (la 130 are 3000rpm)

Pt. ca ai adus vorba de putere si cuplu mari (142 CP si 200 Nm la Rocket III), vreau sa te intreb daca ai avut ocazia sa folosesti toata puterea/cuplu motorului tau? Cam cat % ai folosit? Banuiesc ca pe autostrada sau drum drept/putin virajat merge folosita bine "uzina", dar cum e pe drumurile virajate?

Nu vreau sa starnesc polemici, ci vreau sa-mi dau seama cum sunt gandite cruiserele de mare capacitate (1600cc-2300cc), pt. ca cifrele afisate sunt impresionante. Incerc sa inteleg daca banii (multi) dati in plus pe capacitatea mare a motorului sunt justificati sau nu (din punct de vedere pur functional si nu de imagine).
--------------
Numai bine,
utzelu

----------------------------------------------
2005 Honda CB600F Hornet
2002 Ducati Monster 620ie Dark
1996 Yamaha XVS400 Dragstar Custom

#20 RIII

RIII

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 24 posts

Posted 11 April 2007 - 05:49 PM

[quote name='utzelu' date='Apr 11 2007, 05:26 PM' post='698099']
Pt. ca ai adus vorba de putere si cuplu mari (142 CP si 200 Nm la Rocket III), vreau sa te intreb daca ai avut ocazia sa folosesti toata puterea/cuplu motorului tau? Cam cat % ai folosit? Banuiesc ca pe autostrada sau drum drept/putin virajat merge folosita bine "uzina", dar cum e pe drumurile virajate?

motorul da 80% din cuplu de la 2000 la 6500rpm, iar cuplul max este intre 2000 si 3500rpm, acolo unde esti tot timpul la mersul normal. puterea urca liniar, insa nu pot sa-ti spun cat folosesc max; nu prea ai nevoie de peste 4500-5000rpm pt condus rapid. si, da, au inceput si cruiserele sa coteasca (nu ca un duc, desigur) insa tb sa tii seama de dimensiuni si mase, deci greseli cat mai putine.

Nu vreau sa starnesc polemici, ci vreau sa-mi dau seama cum sunt gandite cruiserele de mare capacitate (1600cc-2300cc), pt. ca cifrele afisate sunt impresionante. Incerc sa inteleg daca banii (multi) dati in plus pe capacitatea mare a motorului sunt justificati sau nu (din punct de vedere pur functional si nu de imagine).

dpdv functional power-cruiserele nu au nici o justificare, dar sunt misto de tot! daca vrei funtional, pt 16000+eur iti iei fjr.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status