Sari la conținut

Detinatori de Honda CBR RR


Reverse
 Share

Postări Recomandate

Tu nu ai cum sa stii/simti aceste diferente, dar daca vorbesti iar din reviste nu te contrazic :baldy:

Nici tu nu le simti dar te iei dupa "reiserii" tai de carton si ca sa nu rada ei de tine ,spui si tu ca ei :banana: :P .Toti(asa-zisii reiseri) spuneti ca honda e cea mai slaba ,iar tu te complaci la fel si mananci aceiasi cacao ,doar ca sunt "de-ai tai" :ok: .Cand am intrebat de ce castiga Honda(si 600rr si 1000rr) ai tacut malc si in 24hLemans si in multe curse(desi ESTI posesor de honda si HABAR NU ai despre un mic istoric al firmei-asa ,macar pt "cultura" ta ar fi bine sa citesti) dar tot ai zis ca asa-zisii tai reiseri ,ca sa nu te faci de cacao...ca nu iti mai da surubelnita... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ps-crazy-frog-eu stiam ca 600rr-ul(2006) are 161kg la gol ,iar k6-le 166kg...ma insel eu ?? :banana:

 

Eu asa am gasit pe pagina www.honda.it ca are 163kg, m-am uitat acum sa vad daca am gresit dar au scos deja modelul 2006 si mai este doar cel din 2007 care 155kg.M-am uitat si pe : http://www.bikez.com/motorcycles/honda_cbr_600_rr_2006.php si aici are 163.7kg :ok: .

Suzuki GSX-R 1000 K6 are intradevar 166kg insa eu vorbeam de GSX-R 1100 al lui @NND care are 231kg :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea stiu ce sa fac,sa pun arrow`ul cu silencerul "road-use" sau fara!?Nu as vrea sa ma opreasca toti militienii tot timpul si nici sa nu fiu alergat de ei (asta daca nu opresc :banana: ) ...Braccio,tu ce toba ai pe motor?

 

Prin toamna oricum vreau sa-mi comand o toba "two brothers racing" (cum au bota si papuc pe r1) , am vazut niste clipuri de sunet si sunt bestial pe 600RR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu tine trebuie sa vorbeasca lumea daca vrea sa vada o oferta in ceea ce priveste carenele bulgaresti? Calitatea este indoielnica? Din fibra de sticla? Un site este?

De afara de unde se poate cumpara?

Era un baiat pe site ,din brasov(parca) care turna carene. Eu i-am spus lui bracio despre el si am impresia ca un rand de carene de curse ,sunt facute la acel baiat. VEzi ca avea pus un anunt pe site ,pe aici :banana: .Dar ca si calitate ,nu poti avea prea mari pretentii ,pleznesc foarte repede in comparatie cu cele originale :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era un baiat pe site ,din brasov(parca) care turna carene. Eu i-am spus lui bracio despre el si am impresia ca un rand de carene de curse ,sunt facute la acel baiat. VEzi ca avea pus un anunt pe site ,pe aici :banana: .Dar ca si calitate ,nu poti avea prea mari pretentii ,pleznesc foarte repede in comparatie cu cele originale :baldy:

Pai in comparatie cu pretul unei carene originale la Honda,prefer sa-mi crape..cateva dastea facute...oricum carenele astea mi le iau in ideea ca ma inscriu si eu la curse ( cu "prietenii" tai :ok: Silviu ) ...ramane de vazut,acum oricum ii scot semnalele pe fata ca daca se ating putin semnalele de ceva imediat se rup din carena cu tot cu o bucata din ea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai in comparatie cu pretul unei carene originale la Honda,prefer sa-mi crape..cateva dastea facute...oricum carenele astea mi le iau in ideea ca ma inscriu si eu la curse ( cu "prietenii" tai :P Silviu ) ...ramane de vazut,acum oricum ii scot semnalele pe fata ca daca se ating putin semnalele de ceva imediat se rup din carena cu tot cu o bucata din ea...

NU pot decat sa-ti UREZ SUCCES la modul foarte sincer! :banana:

 

Ps:ca sa nu te incluzi in "prietenii" mei ,nu-ti lua aere de mare reiser :ok: ....ramai modest ca e mai bine...cine cunoaste te apreciaza mult mai mult asa :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai in comparatie cu pretul unei carene originale la Honda,prefer sa-mi crape..cateva dastea facute...oricum carenele astea mi le iau in ideea ca ma inscriu si eu la curse ( cu "prietenii" tai :P Silviu ) ...ramane de vazut,acum oricum ii scot semnalele pe fata ca daca se ating putin semnalele de ceva imediat se rup din carena cu tot cu o bucata din ea...

 

Aici depinde de fiecare ce filosofie de viata are :ok: Eu unul as prefera sa imi achizitionez carene de la reprezentanta, da care stiu ca ma tin 6 curse si dau 1000eu pe ele, decat sa imi cumpar 3 carene 'facute' care sa ma tina fiecare 2 curse si bucata sa fie 500eu. As pierde 500eu si multi nervi etc. Intotdeauna eu sfatuiesc motociclistii (cei care vor sa inteleaga) ca este bine sa isi achizitioneze si crachpad-uri odata cu motocicleta.

 

Merge cineva pe 14 in Grecia?

 

La Seres? Am fost anul trecut, dar ca si pieton :banana:

 

Cine vine la Budapeste sau Brno? :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu tine trebuie sa vorbeasca lumea daca vrea sa vada o oferta in ceea ce priveste carenele bulgaresti? Calitatea este indoielnica? Din fibra de sticla? Un site este?

De afara de unde se poate cumpara?

Dupa parerea mea nu se merita sa dai banii pe carene profi deoarece cele bulgaresti nu incurca absolut cu nimic, doar ca sunt cu putin mai grele si sunt finisate slabutz. Oricum la nivelul nostru de reisari nu se merita cele profi.Carene bg. aduce Thomas - 0727285805

PS:Calitatea carenelor e ultimul lucru care ma intereseaza la un motor pt curse :baldy:

 

Aici depinde de fiecare ce filosofie de viata are :banana: Eu unul as prefera sa imi achizitionez carene de la reprezentanta, da care stiu ca ma tin 6 curse si dau 1000eu pe ele, decat sa imi cumpar 3 carene 'facute' care sa ma tina fiecare 2 curse si bucata sa fie 500eu. As pierde 500eu si multi nervi etc. Intotdeauna eu sfatuiesc motociclistii (cei care vor sa inteleaga) ca este bine sa isi achizitioneze si crachpad-uri odata cu motocicleta.

Si eu sunt de aceeasi parere, decat un stift mai bine un lucru bun chiar daca e mai scump, dar in cazul de fata nu ai dreptate deoarece cele bg nu incurca absolut cu nimic .

...Braccio,tu ce toba ai pe motor?

Finala Arrow din titan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea nu se merita sa dai banii pe carene profi deoarece cele bulgaresti nu incurca absolut cu nimic, doar ca sunt cu putin mai grele si sunt finisate slabutz. Carene bg. aduce Thomas - 0727285805

PS:Calitatea carenelor e ultimul lucru care ma intereseaza la un motor pt curse :ok:

Si eu sunt de aceeasi parere, decat un stift mai bine un lucru bun chiar daca e mai scump, dar in cazul de fata nu ai dreptate deoarece cele bg nu incurca absolut cu nimic .

 

 

Nu ziceai tu bracio ,ca cele bulgaresti se sparg ,se fac tandari imediat??? Hmmm....se mai adauga un mare dezavantaj la cele enumerate de tine....eu zic ca mai bine cumperi carene de curse originale ,caci sunt mult mai bine studiate ,finisate ,"pica" pe motocicleta 100% ,plus de asta sunt MULT mai rezistente si asta conteaza daca tii la motorul tau si pici cu el. :banana:

 

Ps:vezi ca ti-am mai raspuns la ceva mai sus ,dar ai tacut malc...cam asa cum faci mereu cand am dreptate :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cele de firma se fac tandari( vezi 1000 rr de curse de la Honda Bucuresti - sevice)

 

 

,caci sunt mult mai bine studiate ,finisate ,"pica" pe motocicleta 100% ,

 

Parerea mea e ca sunt suficiente si cele bg ptr. amatorismul nostru iar daca nu as mai avea ce face cu banii normal ca mi-as lua carene de 3000 e cum are Mos Craciun.

Dar bineanteles ca tu stii cel mai bine ce inseamna sa te dai la curse?! Stii cat ma costat campionatul anul trecut? Aprox. 8000 euro si nu am avut carene de fitze.

PS: La o cursa poti face lejer o paguba de cateva mii de euro daca cazi, fara a pune la socoteala consumabilele motocicletei, transport, cazare, etc

PSS:Sa nu imi spui tu ca daca vei venii la curse nu vei cadea caci nimeni nu a reusit performanata sa nu cada macar 1 data intr-un campionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai asta e si ideea: ai ales sa te dai la curse ,AI SI BANI de bagat in curse ,motocicleta si tot ce tine de acest aspect. Dar enorm de multi circula (in afara de o toba si niste abtibilduri pe ea) ,100% de serie ,adica DE STRADA ,DAR ...LA CURSE!!! :baldy: Nu ti se pare o tampenie ,nu ti se pare aiurea sa te dai la curse cu o motocicleta de strada?? :ok: ...mie ,da!!! Ca motoarele noi sunt capabile de niste performante uluitoare ,NIMENI nu contesta ,dar acea motocicleta e calculata pt STRADA!!! Vrei curse ,baga mana in buzunar si schimba pe ea ,NU ITI BATE JOC DE EA cu tot felul kitchuri de tobe ,carene si alte mici cacanarii marunte de 2 lei....schimba jenti ,frane ,pompa de frana ,ambreiaj ,scarite etc etc dar TOATE FACUTE PT CURSE ,nu iti bate joc si participa cu ea de serie in niste curse si pe niste "circuite" de toata jena :banana: :P

Si cele de firma se fac tandari( vezi 1000 rr de curse de la Honda Bucuresti - sevice)
Pai ,"omiti" un amanunt:la ce viteza se fac acele carene ORIGINALE tandari si la cat se fac cele bulgaresti?? :P ...ASTA E IDEEA!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intocmai, un HONDA CBR (caci despre aceasta este topicul) este o motocicleta foarte performanta, insa nu se ridica la adevarata ei 'inaltime' daca nu este preparata atunci cand participi cu ea la curse.

 

@Braccio: 8000eu te-a costat ? pe ce i-ai cheltuit? Ce investitii ai facut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai asta e si ideea: ai ales sa te dai la curse ,AI SI BANI de bagat in curse ,motocicleta si tot ce tine de acest aspect. Dar enorm de multi circula (in afara de o toba si niste abtibilduri pe ea) ,100% de serie ,adica DE STRADA ,DAR ...LA CURSE!!! :baldy: Nu ti se pare o tampenie ,nu ti se pare aiurea sa te dai la curse cu o motocicleta de strada?? :ok: ...mie ,da!!! Ca motoarele noi sunt capabile de niste performante uluitoare ,NIMENI nu contesta ,dar acea motocicleta e calculata pt STRADA!!! Vrei curse ,baga mana in buzunar si schimba pe ea ,NU ITI BATE JOC DE EA cu tot felul kitchuri de tobe ,carene si alte mici cacanarii marunte de 2 lei....schimba jenti ,frane ,pompa de frana ,ambreiaj ,scarite etc etc dar TOATE FACUTE PT CURSE ,nu iti bate joc si participa cu ea de serie in niste curse si pe niste "circuite" de toata jena :banana: :P

Pai ,"omiti" un amanunt:la ce viteza se fac acele carene ORIGINALE tandari si la cat se fac cele bulgaresti?? :P ...ASTA E IDEEA!!!

Mai Silviu,eu ma dau doar ptr. fun, nu is nebun sa imi fac motoreta profi.Daca as merge ca Pascota si as avea un viitor in acest sport poate ca merita.

 

Intocmai, un HONDA CBR (caci despre aceasta este topicul) este o motocicleta foarte performanta, insa nu se ridica la adevarata ei 'inaltime' daca nu este preparata atunci cand participi cu ea la curse.

 

@Braccio: 8000eu te-a costat ? pe ce i-ai cheltuit? Ce investitii ai facut?

Pentru inceput, strictul necesar ca sa participi la o cursa e de aprox. 500 e( cauciucuri + transport), iar de aici intervin si alte cheltuieli

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ,"omiti" un amanunt:la ce viteza se fac acele carene ORIGINALE tandari si la cat se fac cele bulgaresti?? :baldy: ...ASTA E IDEEA!!!

Poti sa cazi la 200 km/h si doar sa se polizeze sau la 60 km/h si sa se faca praf, depinde cum cazi.

Eu pe Amckart am facut anul trecut un high-side pe la 60 km/h iar daunele au fost: carene, coditza, ghidon, pompa frana, parbriz, cadru bord, carena rezervor iar la pleven am cazut pe la 80 km/h, intr-o curba si am scapat doar cu o julitura pe carena de pe partea in care am cazut. Astea nu se pot controla

 

Eu merg si inca doi prieteni de ai mei din Cluj si club. ( zoli33 si boco ).

:banana:

[/quote

Sper sa ajung si eu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma indoiesc profund ca acele carene ORIGINALE sa se faca praf la 60km/h....asta doar daca tu pici la 60 si vine tirul din fata si urca peste motocicleta sau iei un stalp in motocicleta ,dar daca se duce taras ,permite-mi sa nu te cred :P ...ai dreptate ,nu poti sti cum pici ,si ce "noroc" ai ,dar daca moto se duce doar taras ,iti garantez ca nu o sa ai prea mare dauna :ok:

Mai Silviu,eu ma dau doar ptr. fun, nu is nebun sa imi fac motoreta profi.Daca as merge ca Pascota si as avea un viitor in acest sport poate ca merita.
O fi pt tine fun ,dar pt motocicleta e horror :baldy: ...si imi place ,tocmai tu te vaiti de bani :banana:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decat sa ma fac poster de un parapet pe strada , eu, prefer sa imi rup motorul pe circuit.

Viata e mai presus de orice.

Iarasi esti ipocrit ,dar m-am obisnuit :banana: ....de aia ii dai pe strada +200km/h ,ca iti e teama ,nu?? :ok: ...scuze ,am uitat ,nu mergi la capacitate maxima ,dar ce poti face la un 250km/h cand iti taie unul calea???...sunt satul de ipocrizie :P

 

 

Ps:iti poti rupe gatul si pe circuit :P ....nu poti sti niciodata cat e dracul de negru si cum sansa sa pici pe circuit se apropie de 100% la fiecare cursa ,ai toate sansele...

 

Pps:si nu mai poza in "marele sfatuitor" ,caci tu esti PRIMUL care NU respecti ceea ce spui :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Nu neg ca merg tare uneori, dar din momentul in care merg la curse m am calmat cu strada deoarece imi ard andrenalina pe circuit.Dar, ma repet, tu nu poti intelege fiindca nu ai participat la nici o etapa.Incearca si imi vei da dreptate

2. Sansele sa mori pe circuit sunt cu muult mai mici vis a vis de strada.

Oricum...degeaba iti explic ca nu poti intelege, dar poate ptr altcineva este un sfat benefic

PS:Daca mergi pe ideea " nu poti stii niciodata cat e dracul de negru" esti nebun, asa ca da-i Silviule 300 km/h pe strada ca daca e sa mori mori oricum , ca e strada sau circuit (e un sfat dupa gandirea ta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Nu neg ca merg tare uneori, dar din momentul in care merg la curse m am calmat cu strada deoarece imi ard andrenalina pe circuit.Dar, ma repet, tu nu poti intelege fiindca nu ai participat la nici o etapa.Incearca si imi vei da dreptate

2. Sansele sa mori pe circuit sunt cu muult mai mici vis a vis de strada.

Oricum...degeaba iti explic ca nu poti intelege, dar poate ptr altcineva este un sfat benefic

PS:Daca mergi pe ideea " nu poti stii niciodata cat e dracul de negru" esti nebun, asa ca da-i Silviule 300 km/h pe strada ca daca e sa mori mori oricum , ca e strada sau circuit (e un sfat dupa gandirea ta)

1)deci daca nu negi ,atunci nu mai fi asa ferm si accepta si tu riscurile ,FARA A TE MAI BATE CU PUMNII IN PIEPT total aiurea!!!

2)referitor la moarte pe circuit,perfect adevarat ,dar se mai intampla si acolo ....referitor la cazaturi...alea sunt faraaaa numarrrrrrr pe circuit

Ps:nu fi extremist si nu o lua mot-a-mot...eu cred ca ai prins ideea de baza :banana:

 

Pps:ti-am raspuns exact la fiecare punct de-al tau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cunostiintele mele vaste (not) stiam ca melcul de la km este in roata fata...adica se pun km numai cand ruleaza fata...azi,am dat eu un mic burnout ( foarte taaaare frate...stupid :bounce: ) si am vazut ca imi afisa viteza pe bord ....so??cum e treaba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cunostiintele mele vaste (not) stiam ca melcul de la km este in roata fata...adica se pun km numai cand ruleaza fata...azi,am dat eu un mic burnout ( foarte taaaare frate...stupid :bounce: ) si am vazut ca imi afisa viteza pe bord ....so??cum e treaba?

Ai in cutie "cititorul" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...