Sari la conținut

Caut coleg 6 Oct, traseu enduro (Muntii Baiului sau Lacul Bolboci)


AlexAB
 Share

Postări Recomandate

Salutari!

 

Daca da preafericitul sa-mi vina si mie saptamana asta K60ul pe spate.. (azi aflu) si pentru ca vremea in munti saptamana asta si in weekend va fi excelenta (adica sanse sa se mai usuce din namoale), vreau sa ma aventurez pe unul din urmatoarele trasee (despre care am mai discutat pe forum pe-aici la nivel de sfaturi). Mi-as dori sa plec sambata pe la 6 dimineata din Bucuresti.

Ambele variante au cam 50km dus/intors de enduro.

 

Varianta 1 (preferata mea): Muntii Baiului, mers pe creasta, urcare din Secaria:

(sfaturi am primit aici)

Traseu: https://www.google.com/maps/dir/Bucharest/Sec%C4%83ria/45.3040188,25.6463952/Popasul+Uria%C8%99ilor/@45.3377444,25.4696471,48549m/data=!3m1!1e3!4m21!4m20!1m5!1m1!1s0x40b1f93abf3cad4f:0xac0632e37c9ca628!2m2!1d26.1025384!2d44.4267674!1m5!1m1!1s0x40b30f970c18c0bb:0x268d350209b3c54f!2m2!1d25.6784885!2d45.2798749!1m0!1m5!1m1!1s0x0:0x8b0b9fb855d304e9!2m2!1d25.593294!2d45.4274635!3e0

post-97306-0-62739800-1538463189_thumb.jpgpost-97306-0-38667100-1538463197_thumb.jpg

 

Daca urcarea e prea grea sau e vreun noroi prea mare (pentru skill-ul meu), merg pe varianta 2, care e tot in zona Sinaia:

 

Varianta 2: Lacul Bolboci, Podul cu Florile

(sfaturi am primit aici)

Traseu: https://www.google.com/maps/dir/Sinaia,+106100/45.3405901,25.4258225/45.3310665,25.4109438/@45.3292341,25.4484299,13z/data=!3m1!4b1!4m10!4m9!1m5!1m1!1s0x40b3172c95bc1f5f:0x40666047c55abf82!2m2!1d25.5623504!2d45.3310429!1m0!1m0!3e0

post-97306-0-26887900-1535554713_thumb.jpgpost-97306-0-18997400-1535554867_thumb.jpg

 

In orice varianta, si ca si pana acum, scopul meu e sa nu-mi rup gatul in vreo rapa, sa admir locuri frumoase in afara asfaltului si sa fac poze :). Si sa mai si fur din meserie daca vine cineva cu experienta mai multa, dar sa isi asume posibilitatea de a opri din cand in cand sa-mi fac damblaua cu pozatu'. Si sa aiba mobra "race-ready" :D.

 

Multam fain!

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Trist, dar nu-i "bai" :) Mersi de info. Ma uit dupa alta varianta de back-up atunci.

Despre Moroieni nu gasesc ceva pe net, decat stiri din 2017.

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai grijă că dulăii aia au obiceiul să alerge pe lângă roata din față și apoi trec pe partea cealaltă. Dacă-l prinzi sub roată.. ești jos și mobra peste tine.

Grijă și la vreme, trebuie să nu fi plouat în ultimele 3-4 zile altfel s-ar putea să fie foarte ”distractiv”.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, de mancat nu te mananca, dar daca e teren accidentat crede-ma ca nu poti sa-i dai gaz asa tare, prin urmare ei alearga mai repede decat poti tu sa fugi de ei. Asa ca multi recomanda sa te opresti dinainte sa-i intarati.
Pe Drumul Strategic am dat de mai multe stane din astea, una dintre ele avea vreo 6 "ursi" din astia liberi. Eu zic sa cercetezi un pic subiectul ;) Nu de alta dar n-ai vrea sa cazi fugand de caini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stanele astea sunt pe langa urcarea de la Secarie sau mai pe la jumatatea traseului?

Daca iau cu mine niste sunca (sau o jumatate de miel) ma-ntovarasesc cu ei?

Am vazut ca traseul asta e facut si de biciclisti, ma gandesc ca nu sunt chiar asa salbatici cainii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ziceam de stanele de pe creste in general, ca mai gasesti. Ideea e sa ai si asta in minte, nu de alta dar vin si te latra la roata in mers, si vorba colegului de mai sus, n-ai vrea sa calci pe vreunul pe cap, ca ei sunt mai tupeisti ca tine. Unii mai ziceau si de piuitoare din aia, eu n-am avut. Se calmeaza oricum daca vad ca nu esti pericol :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stanele astea sunt pe langa urcarea de la Secarie sau mai pe la jumatatea traseului?

Daca iau cu mine niste sunca (sau o jumatate de miel) ma-ntovarasesc cu ei?

Am vazut ca traseul asta e facut si de biciclisti, ma gandesc ca nu sunt chiar asa salbatici cainii.

Stanele sunt cum cobori spre Sinaia, la marginea golului alpin.

Anul trecut eu am facut traseul la mijlocul lui octombrie si stanele erau goale deja.

Dealfel am urcat din Sinaia si am coborat in Secaria si iti recomand la fel, fiindca urcarea dinspre Sinaia este mai usoara, din Secaria este mult pietris (gen grohotis) si este si mai abrupta.

Oricum nu te duce singur ca sunt cateva zone cu sleauri adanci facute de masini (cum a mentionat si alt coleg), unde daca gasesti noroi, e mai greu si poti avea nevoie de ajutor.

Anul trecut am prins ceva zapada (vezi poza), dar acum nu este cazul.

Drumul de creasta este "sosea" in marea lui majoritate (vezi poza cealalta facuta tot atunci), deci cu exceptia catorva zone mai dificile este usor de parcurs.

post-244-0-57009700-1538475686_thumb.jpg

post-244-0-58220800-1538475697_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Okesz, poti sa-mi dai te rog un reper pe Google Maps sa-mi dau seama pe unde ai urcat?

Sau traseu pe http://openstreetmap.org daca nu merge pe GM.

Multumesc!

Pe transhumanta ma bazez si eu :D.

Foarte misto pozele.

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Cum iti ziceam si in privat, am facut anul asta traseul asta: https://goo.gl/maps/h13DtwtDFsE2

Noi am avut nenorocul sa prindem transhumanta (urcarea in munte) in toata splendoarea ei: un trafic de carute si oi cum nu ne asteptam. Cu cainii aferenti. Din experienta de pana acum, nu mi s-a bagat inca niciunul la roata si nu am accelerat niciodata peste cat as fi fost confortabil sa merg. Probabilitatea de a fi muscat dupa tranta e mai mare decat daca raman pe 2 roti.

 

Pe traseul asta mai degraba as urca urcarea din Secaria, pentru ca mie mi se pare mai usor de urcat pe pietroaie si coborat pe noroi decat urcat pe noroi si coborat pe pietroaie.

 

Traseul e fain si o sa intalnesti si masini 4x4 si biciclisti si posibil stane, daca nu or fi coborat.

 

Cum zic si colegii mai sus: neaparat cu cineva. Daca nu imi programam deja weekendul m-as fi bagat ca e misto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atasez captura de ecran cu traseul pe care am coborat.

Asa cum se vede si pe Google Maps, din Secaria sunt mai multe variante de urcus, care la un moment dat se unesc si continua intr-un singur drum spre creasta.

Daca as fi urcat din Secaria cred ca aveam ceva batai de cap pana cand gaseam drumul potrivit, ca totusi este un "paienjenis" de poteci de munte acolo...

post-244-0-82648800-1538477664_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Okesz, poza cu urcarea/coborarea din Sinaia te rog :D pe-aia vreau s-o nimeresc. O sa incerc urcarea din Secarie.

@ bursy, mersi, ramane pe alta data.

@ omul cu bmw nou, sa-l stapanesti sanatos, am colega de 9 ani deja.. si cu copil la pachet de 4 ani jumate. Dar e tura de-o zi.

Daca nu se aciueaza nimeni, si singur e frumos, pana la urma asa am fost in toate turele, exceptand Lepsa pe asfalt.


» Post actualizat in 02 Oct 2018 11:29

Hah, vesti grozave, preafericitul a zis ca maine imi montez Heidenaurile :D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

 

Am urcat din Poiana Tapului, cum iesi din Sinaia pe DN1 si mergi spre Busteni, la un moment dat, cam cu 500 m inainte de a ajunge la benzinaria Petrom, poti sa faci dreapta, treci Prahova pe un pod, dupa care treci calea ferata la nivel si mergi de-al lungul caii ferate spre Busteni (str. Piatra Arsa) dupa care trebuie sa gasesti drumul din captura atasata care duce la "Casa Parasita", acolo este o bifurcatie iar tu tii dreapta si de acolo urci pana in saua Baiului.

Sa nu urci pe langa paraul Zamora ca drumul acela se termina intr-o urcare posibila doar cu hard enduro...

 

Sper sa dibuiesti in baza capturii atasate (dar oricum poti intreba oamenii la fata locului).

 

Later edit: coborarea dinspre saua Baiului spre Sinaia n-ai cum s-o ratezi, este indicator (semn) din ala turistic intr-o bifurcatie cum vii dinspre Secaria.

Din cate imi aduc aminte este singurul drum care coboara spre Sinaia (ma rog, Poiana Tapului).


» Post actualizat in 02 Oct 2018 12:00

L.E. nr 2: AM MAI STUDIAT HARTA SI CONCLUZIA ESTE: TREBUIE SA COBORI DIN BAIULUI PE DRUMUL CARE DUCE LA CABANA ZAMORA !

post-244-0-25668900-1538480898_thumb.jpg

Editat de Okesz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, cred ca am reusit s-o identific.. pe-acolo vreau sa planuiesc coborarea.

Mersi frumos ca ti-ai luat din timp pentru a-mi descrie traseul.

 

Doar ca pe acolo vad pe Google Maps numai bariere, pe fiecare drum pe care ai putea urca.. sau ma rog, eu daca vin de sus ma gandesc ca nu m-o opri cineva sa cobor inapoi la civilizatie :D.

 

Pana mea, fie ce-o fi, ma orientez la fata locului.

 

post-97306-0-30902400-1538481937_thumb.jpg

 

Singurele doua dileme ramase nerezolvate: care e colegul (sau colega, na) si cum fac sa vina sambata mai repede.


» Post actualizat in 02 Oct 2018 12:14

Asta pare a fi coborarea:

https://www.openstreetmap.org/directions?engine=graphhopper_bicycle&route=45.3933%2C25.5506%3B45.3851%2C25.6244#map=14/45.3946/25.5769&layers=C

 

post-97306-0-23694100-1538482480_thumb.jpg

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirm ca aia este coborarea si sigur nu este nicio bariera pe traseu.

Asa cum a mai mentionat un coleg, intreg traseul este destul de circulat de masini off-road, motociclete si biciclete.

Anul trecut tot in octombrie am intalnit vreo 3-4 masini, un endurist pe o "capra" (singuratic si el :) ) si cativa biciclisti.

In schimb aproape sigur nu vei mai intalni oi si caini ciobanesti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as vrea pe Baiului daca apuc sa fac ITP-ul pana atunci. Au coborat cainii de pe munte, e deja octombrie. Poate doar vreo stana ratacita.


» Post actualizat in 02 Oct 2018 14:28

@Okesz

 

Cred ca te-ai intalnit cu mine. Eu am vazut un GS pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stau jandarmii la intrarea in forestierul din zamora in ultimul timp (ala din harta colegului)

nu te alearga, dar daca opresti te amendeaza

 

mai poti cobori in partea cealalta, la poduri, dupa valea doftanei, dar drumul e mai argilos

sau in azuga, e o poteca prin padure

 

drumurile o sa fie batute de masini si carute in perioada asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wawessh, vad ca ai doua super mobre de enduro, n-are niciuna ITP-ul? :D

Prafrau, e de retinut. Oricum, de acum incolo nu plec niciunde fara doua pachete de tigari la mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as vrea pe Baiului daca apuc sa fac ITP-ul pana atunci.

As veni si eu tot in Baiului. ITP nu e problema la mine, dar sunt incaltat cu TKC 70...daca a plouat sau va ploua nu stiu cat de happy o sa fiu.

 

Inca nu stiu cum stau cu timpul, ma lamuresc zilele urmatoare. Plecarea aia la 6 mi se pare cam prea devreme, dar ma rog, ramane de vazut.

Editat de razvano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...