Sari la conținut

4-7 octombrie, zona Moldovei


SuzukiRf600R
 Share

Postări Recomandate

Domneeeeeeeelor si Domniloooooooooooor....

Lorzi, duci si ducese, arhiduci si sotii de boieri...citire din cartea "Povestilor pe Moto", paginile 4-7 Octombrie versetul 2018.

 

Intr-o superba zi de joi, pe la orele 15:00 trecute fix, al nostru voinic (la propriu) pe numele Adrian a primit de la regele sau o misiune: incaleca tinere pe calul tau naravas pur sange bmw rt1200 si du-te de da de veste pe E85, sa auda toti ostasii mei din Roman ca se anunta vreme superba si ca timp de 3 zile si 3 nopti, vor urla ca niste adevarate tunuri toate burlanele cailor putere ce se vor aduna din zona Sucevei si vor rasuna pana in Bucuresti. Si dus a fost!

 

A doua zi de dimineata, cum vuietul strigarii s-a intins pana dincolo de dealurile si tinutul Sucevei, un armasar verde kawasaki cu 140 cai putere imprastiati in ambele litere ZX manca asfaltul de lasa cauciuc in urma lui, mergand direct spre Piatra Neamt. Cainii latrau, pasarile cerului prevesteau iadul ce se va dezlantui, oamenii se ferecau in case doar doar sa nu le fie taiat capul. Si dus a fost!

Si s-au intalnit ei la Piatra Neamt, unde si-au dus caii la adapare si putin hodina ca drum lung ii astepta. Voiau sa ajunga la Reghin, prin cheile Bicazului ca sa auda si muntii durerea pe care ei o purtau: ultima batalie "de vara" sezonul asta. Piatra Neamt - Cheile Bicazului un drum usor denivelat, dar fara probleme pentru cai. Unul avea potcoave noi, altul avea un buton care ii facea calul mai bland, mai soft, mai confort...ba chiar au dat si de vreo cativa km de drumuri serpuie pe la Chei, drumuri asfaltate in numar de 10 -12 km...

Pe drum s-au intalnit cu Spanu` care le-a zis ca Chei - Gheorgheni e jale, insa se pare ca Spanu` voia doar sa-i intoarca din drum...fiind curajosi si deloc infricati de fortele intunericului, au mers mai departe spre Gheorgheni. Si bine au facut ca au mers, ca drumul nu li s-a parut deloc prost. Doar denivelat si pe ici colo cate o capcana.

Apoi drumul pana la Reghin a fost poveste...jar au mancat pistoanele si burlane, pe clasicul european. Unde credeai ca mai tare nu se poate, ei mergeau ca gandul si ca vantul. Si dusi au fost!

 

Pentru ca seara se lasa fulgerator de repede, au poposit intr-o padure fermecata si ferecata de porti mari, verzi, ce parea a fi castelul unei viitoare printese. Din nefericire pentru ei si pentru modernismul din zilele noastre, niciunu nu a putut fute: unul avea acasa sotie, celalat avea cu el sotia :) In tot acest timp...pentru ca se cereau intariri, din Bucuresti plecasera un tanar de 1.90 si 80 km, painea lui Dumnezeu, cu ochii albastri ca oceanul oglindit in cer, cu pielea blonda de la soarele din Malta, cu al sau manz salbatic luat din Yamaha satul MT09. Cu sangele clocotind in vene, cu inima dornica de aventura, nu s-a gandit nicio clipa ca autostrada A3 poate fi facuta in 20 de minute, si pana sa-i inghete bilutele pe drum...a si ajuns la Brasov. Drum greu, o gramada de conservari pe drum, cozi inimaginabil de lungi. Dar si-a suflat mucii si dus a fost!

 

A treia zi dimineata, pe cand ceilalti doi voinici se odihneau, tanarul nostru pleca din Brasov cu 7 grade in suflet, tinta Reghin. Nu s-a gandit niciodata ca drumul poate fi atat de frumos, cu minunatii ale naturii, cu frunza si iarba, cu paduri multicolore si un asflat PERFECT. Rupea, Viscri, Saschiz, Sighisoara, Targu Mures, Reghin..doar a trecut prin ele, zburand cu al sau manz. Drumul acesta trebuie facut la vara, cand temperatura e mai mare, asfaltul mai aderent, pentru ca doamneeee ce curbe largi, ce asfalt bun, ce view extraordinar. E de pus pe lista drumurilor serpentinoase si extrem de frumoase..si safe!

 

Si intalniserau in poiana invrajbita de somn, unde a dat trezirea printr-un nechezat salbatic. Ecoul a rasunat in padure, pasarile ceriului s-au avantat in vazduh...buna dimineata soare!!! A urmat apoi Bistrita, Tihuta, Vatra Dornei, Mestecanis, Pojorata de-au ajuns pana pe Rarau, sus la cabana. Asfaltul? 9,9/10, drumul excelent, deloc aglomerat, nimic riscant sau inspaimantator. Decat constinta lor ca mergeau muuult prea tare in localitati, muuuult prea tare in afara lor si se inclinau de voiau sa culeaga ciuperci de pe jos. Caii au rezistat, dadeau cu biciul in ei de pana a trebuit sa completam si cu ulei. Dar totul a meritat. Excelent totul! Au ajuns si pana in Suceava, unde seara si-au adapat setea cu ceva alcool si s-au uitat la tot ceea ce au filmat, zicandu-si unul altuia "mergeam cam tare pe aici".

 

A patra zi si ultima de lupta, pasul Palma a fost cucerit dupa un drum foarte aventuros prin asfaltul rece si umed. Ar fi mers drumul asta vara, cand afara erau 30 de grade si cauciucul statea lipit de asfalt. Dar vom reveni si la anul. Si pentru ca curajul lor nu este ceva de pus la indoiala, au incalecat si pe o tiroliana...si-au luat adio si s-au despartit. La anul isi vor reintregi armata si cu alti ostasi, unii trasi la vatra, altii trasi pe dreapta de sotii (nu ca banii ar fi o problema...).

 

Sangele de pe campul de lupta se vede mai jos, atat cat s-a putut...

 

post-83719-0-73611500-1539088049_thumb.jpeg

post-83719-0-37254200-1539088066_thumb.jpeg

post-83719-0-65734600-1539088100_thumb.jpeg

post-83719-0-93180400-1539088121_thumb.jpeg

post-83719-0-68956900-1539088137_thumb.jpeg

post-83719-0-73590000-1539088150_thumb.jpeg

post-83719-0-72918000-1539088166_thumb.jpeg

post-83719-0-00323900-1539088186_thumb.jpeg

post-83719-0-83128000-1539088210_thumb.jpeg

post-83719-0-33079500-1539088222_thumb.jpeg

post-83719-0-79502400-1539088246_thumb.jpeg

post-83719-0-75627100-1539088270_thumb.jpeg

post-83719-0-37011900-1539088281_thumb.jpeg

post-83719-0-46501500-1539088294_thumb.jpeg

post-83719-0-23605300-1539088308_thumb.jpeg

post-83719-0-84033400-1539088329_thumb.jpeg

post-83719-0-33612400-1539088351_thumb.jpeg

post-83719-0-12938400-1539088364_thumb.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2n7o36a.jpg


» Post actualizat in 09 Oct 2018 12:53

29oljis.jpg


» Post actualizat in 09 Oct 2018 12:53

20syvr5.jpg


» Post actualizat in 09 Oct 2018 12:54

28h0g46.jpg


» Post actualizat in 09 Oct 2018 12:55

mhppiw.jpg

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alea 2 nu fac cat RTul :))))

De aia am si postat o :))

Eu ii zic mistretul...deh...e dupa gabarit. astia , 2 uscati, eu...mai corpolent:)))

Surprinzator, si pentru ei, dar RT ul a tinut ritmul, aproape permanent..chiar si cand dadeau dracii in ei pe linii drepte. Are un cuplu neasteptat, din 2 in 5, de la 2000 la 6000 ture. Dar nu e facut sa mearga in asa hal, cum am tras eu de el. Drept dovada, mi-a papat niste ulei, nu mult, tinand cont de chinurile suferite:))))

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aia am si postat o :))

Eu ii zic mistretul...deh...e dupa gabarit. astia , 2 uscati, eu...mai corpolent:)))

Surprinzator, si pentru ei, dar RT ul a tinut ritmul, aproape permanent..chiar si cand dadeau dracii in ei pe linii drepte. Are un cuplu neasteptat, din 2 in 5, de la 2000 la 6000 ture. Dar nu e facut sa mearga in asa hal, cum am tras eu de el. Drept dovada, mi-a papat niste ulei, nu mult, tinand cont de chinurile suferite:))))

Cum adica bre.....BMW sa manance ulei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica bre.....BMW sa manance ulei?

don t go there! Nu ti-ai gasit omul, nu sunt impatimit bmw. La acel moment, a fost cea mai potrivita alegere, raportat la cerinte, si starea agregatului gasit. Daca nu ar avea trepidatiile specifice boxerului, ar fi ideal :D

» Post actualizat in 09 Oct 2018 13:34

:))))))))))))))))))))))

 

Inseamna ca al 3-lea era pe STOP !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit ... sunt sigur ca tu cauti , te informeazi , masori , completezi, iei mostre ....dai mailuri.....etc.....sigur nu mai dormi bine noaptea ., indiferent de ce ne aburesti matale aci :lol:

Stai linistit ... sunt sigur ca tu cauti , te informeazi , masori , completezi, iei mostre ....dai mailuri.....etc.....sigur nu mai dormi bine noaptea ., indiferent de ce ne aburesti matale aci :lol:

Ne cunoastem? :)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunteti off topic. eu mi-am terminat postul, asa ca ori comentati cu rost, ori report.

consumul de ulei a bmwului poate fi discutat in alta parte :)

 

Sanatate, sa fie bine!

Ba da ce rau e blondu`....mai bine ne spui cum ti-a placut pe mestecanis si pe tihuta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da ce rau e blondu`....mai bine ne spui cum ti-a placut pe mestecanis si pe tihuta :D

Pai comentam pe subiect sau cum ne place noua, vorbim vorbe?:) Drumul asta il stiam, e a doua oara cand merg pe el. Este extraordinar si nu mi se pare deloc periculos: curbe largi, le vezi din timp, ai spatiu de manevra daca doamne fereste ai nevoie de mai mult spatiu...e marfa, ce sa mai?! Insa bineinteles, strada nu este circuit. Si din pacate, cand drumul e bun si se prezinta toate conditiile de mai sus, parca nu prea te poti stapani. Asta pana o patesti o data sau odata...!

In orice caz, sa fie bine sa nu fie rau;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...