Sari la conținut

Honda Deauville NT650V - pompa benzina


crazyzly
 Share

Postări Recomandate

Salutare Tuturor!

 

Am nevoie de parerile Voastre in legatura cu pompa de benzina/modul de functionare a pompei la motorul mentionat din titlul topicului.

(Va rog cei care cred ca "stiu totul mai bine decat celalalt" sa-si pastreze parerea)

 

Totul a inceput cand s-a oprit motorul pe o autostrada in strainatate.

Nu m-am panicat, stiam ca am alimentat recent, deci nu e problema lipsei de combustibil ci a pompei de benzina.

Am scos din circuit adica am legat direct furtunul de benzina din carburatoare la filtrul de benzina.

Am reusit sa parcurg fara nici o problema cam 1000 km pana acasa dar nu vroiam sa circul fara sa functioneze deci am decis ca incerc sa rezolv problema.

Am aflat ca exista un kit de reparatie pentru pompa de combustibil ceea ce costa cam 10% cat pompa intreaga.

Am comandat, am montat.

Prima data cand am montat, nu am legat in circuit ci am incercat doar daca am facut o treaba buna; si am facut: pompa a functionat, s-a auzit cum pompeaza si s-a si simtit cum trage (aer in cazul in care nu am montat furtunul de benzina). Cand am accelerat, pompa tragea mai repede aer si cand am revenit in relantin, pompa tragea constant mai incet.

Dupa ce am legat in circuit, pompa tragea periodic benzina si nu pot sa-mi dau seama daca functioneaza in parametri normali sau nu (cert e ca inca nu am reusit sa incerc remontat in circuit).

Sper ca am fost destul de clar in descrierea situatiei.

In acest caz as avea nevoie de parerile voastre.

 

Multumesc anticipat!

Asfalt uscat.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi probl a patit-o si cel de la care am cumparat eu deauville-ul meu, din cate mi-a povestit el. A rezolvat-o tot cu un kit de reparatie si nicio problema de atunci (ani de zile si zeci de mii de km de atunci).

Si esti multumit tu ca si proprietar nou?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Same here, cateodata nu mai functiona pompa de benzina, se oprea motorul in mers. Am schimbat kitul si de atunci nu am mai avut probleme cu pompa.

Si mai ti minte in ce stare era acel kit? Ma refer aici la contactori ce se ard sau se murdaresc.

» Post actualizat in 05 Oct 2018 06:44

Salutari, am schimbat kitul, am reintrodus pompa in circuit, am incercat.

Functioneaza perfect.

Pentru cei care sunt sau vor fi in aceasta situatie, recomand acest kit care costa cam 10% din valoarea pompei de benzina original.

Necesita un pic de munca usoara desuruband 3 suruburi, o lipitura, insuruband cele 3 suruburi si e gata.

Bafta si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...