Jump to content

Photo

Intrebare despre echipament

• Please log in to reply
27 replies to this topic

#21 XaeL

XaeL

pârș pe doo' roți

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,323 posts
  • Moto: Honda NC700SA
  • Club: treehuggers RC

Posted 13 September 2018 - 08:33 PM

Nu boss...statistica spune ca in primii 1-2 ani oamenii merg cu morcovu la purtator si nu prea se intampla nimic. Dupa ce prind incredere apar si bubele 

Evident sunt si exceptii ca tine care tin neaparat sa ne contrazica ...dar este dreptul tau  :P

Eu nu am negat ca integrala nu este mai buna decat un flip. 

Fiecare cum se simte mai bine.  Eu nu suport full in oras .  La semafor mai bag un tutun , o flegma ,...se aud injuraturie mai bine ....etc ...life hacks    :)

Si o sa schimbe casca dupa 1-2 ani?

....castigator la categoria "sinteza zilei"....

Ai prioritate cand ti se da.

#22 john17

john17

Avansat pan' la genunchiul broastei

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,383 posts
  • Moto: cu diapazoane
  • Numar: ioc cu y

Posted 13 September 2018 - 08:47 PM

Nu boss...statistica spune ca in primii 1-2 ani oamenii merg cu morcovu la purtator si nu prea se intampla nimic. Dupa ce prind incredere apar si bubele 

Mai sunt printre noi si exceptii! Poate ne spune si ce casca purta de i-a scapat dovleacul (oarecum) intact din intalnirea cu clorofilosu'.

#23 Lucian_M

Lucian_M

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,858 posts
  • Moto: DL650 V-strom K4
  • Numar: gaurit

Posted 14 September 2018 - 12:31 AM

Am văzut astăzi un Schubert C3 scăpat pe asfalt. Not funny.

Detest citatele și pe cei rămași în pană de idei.

#24 Adrian M.

Adrian M.

EU

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,749 posts
  • Moto: R1200RT
  • Club: nu

Posted 14 September 2018 - 09:21 AM

Luciane, detaliaza. Ce inseamna scapat? pur si simplu, de pe motor, cazut? si? ce a patit? Ca vorba aia, Schubert, nu MTR. Practic, ai venit, ai aruncat flama, dar n-ai spus concret, nimic :))

» Post actualizat in 14 Sep 2018 07:26

Las si eu astea aici, cred ca sunt foarte bine facute, si punteaza ce e mai important:

Clip cu tipurile de materiale folosite, echipament bun vs slab, nu neaparat scump vs ieftin:

https://youtu.be/lwwlvi1hf10

Clip ce explica standardul DOT, si de ce este total depasit, vs Snell si ECE. A se tine cont, la castile MTR, de exemplu, ca am vazut unele modele de la ei, doar DOT approved.

https://youtu.be/0BUyp3HX8cY

#25 RSD

RSD

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 7 posts
  • Moto: -
  • Numar: -
  • Club: -

Posted 15 September 2018 - 11:01 AM

Am cumparat casca un SMK Twister pentru inceput, acum echipamentul la pantaloni + jacheta ma gandeam ceva alpinestars sunt ok ?, ghete nu stiu :-?? iar manusi la fel :)).

» Post actualizat in 15 Sep 2018 09:01

Eu avand 16 ani, doar pentru 2 ani am sa folosesc casca si echipamentul ulterior daca vreau sa dau pentru ceva mai mare :D

+ ca majoritatea timpului am sa il petrec cu motorul prin oras iar ulterior o plimbarica prin Deva la 15-20 km de mine ;D

Edited by RSD, 15 September 2018 - 11:03 AM.

#26 Adrian M.

Adrian M.

EU

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,749 posts
  • Moto: R1200RT
  • Club: nu

Posted 15 September 2018 - 11:48 AM

Ai luat o ca e colorata, este? Sincer, e cam panaramana. Dar e bostanul tau. Ce iti zicem noi, si ce faci tu, e treaba ta. Te ai uitat macar la ce ti am sugerat?

#27 XaeL

XaeL

pârș pe doo' roți

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,323 posts
  • Moto: Honda NC700SA
  • Club: treehuggers RC

Posted 15 September 2018 - 11:54 AM

Daca esti inca in crestere s-ar putea sa ai nevoie de alt echipament la un moment dat. Casca, mai greu sa se mai schimbe marimea daca nu te ingrasi excesiv.

Totusi.... o casca de firma mai cunoscută nu ai gasit?

....castigator la categoria "sinteza zilei"....

Ai prioritate cand ti se da.

#28 CosX

CosX

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 621 posts
  • Moto: BMW R850R
  • Numar: negru pe fond galben
  • Club: niciunul

Posted 15 September 2018 - 04:12 PM

Si daca dai pentru ceva mai mare cum spui tu, nu se mai potriveste casca sau cum ?

Mi se pare ca faci rabat la casca (luand... habar n-am de SMK), dar in schimb te uiti la Alpinestars... In conditiile in care ar trebui sa fii acordat aceeasi atentie (daca nu chiar mai multa) capului.

Inca ceva. O casca, dupa recomandarea producatorilor, o tii cam 5 ani… In realitate, daca nu ai accidente.. te poti duce cu ea spre 8 ani lejer daca e ingrijita..

Deci cu comparand una acum si una peste 2 ani (cand asta nu se mai potriveste), nu vad cum iesi mai eftin decat daca ai fi luat una de calitate acum si o tineai mai mult.

Succes. 

Sa speram ca nu ai ocazia sa testezi "calitatea" castii. 

P.S. Sincer nu stiu de ce mai dam sugestii... oricum cred ca nici unul din cei care intreaba, nu iau in considerare ce li se spune.

Edited by CosX, 15 September 2018 - 04:14 PM.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status