Jump to content

Photo

Bicicleta 1000-1200 lei

• Please log in to reply
40 replies to this topic

#1 GoodKat

GoodKat

Modelator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 7,154 posts
  • Moto: N-am
  • Numar: Primu'
  • Club: Bellagio

Posted 11 September 2018 - 05:18 PM

Salutare. Vreau sa-mi achizitionez o bicicleta care sa se incadreze in pretul de 1000-1200 lei. 

Va fi utilizata in regim de oras in principal, poate mici iesiri in natura, nimic extrem. Inaltimea mea 1,90 si cam 87 kg. Ca stil de bicicleta inclin spre trekking, pare a fi o combinatie buna pentru ce vreau eu.

Daca aveti sugestii, le primesc bucuros. Pana acum am mai intrebat in stanga si in dreapta insa sunt mult mai confuz decat la inceput.

Am primit sfatul sa ma feresc de urmatoarele marci: "Sprint, Drag, Cross, Ferrini ca au cadre proaste - Bulgaria"

Alte sugestii? :)) Eventual modele?

“Yell, "Built not bought mother fucker!" in theire face and then spit on their bike and walk off.”

#2 frankone

frankone

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 809 posts
  • Moto: Honda Deauville 650
  • Numar: ATu
  • Club: -

Posted 11 September 2018 - 05:27 PM

https://www.dirtbike...y-bike-trekking

Intre marcile mai de "buget", recomand devron.

logo.png

www.manifest.ro | web design | web development | support & maintenance

--== 15% reducere pentru orice comanda, daca specifici ca vii de pe motociclism.ro ;) ==--

#3 GoodKat

GoodKat

Modelator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 7,154 posts

Posted 11 September 2018 - 05:33 PM

Am uitat un amanunt. Bicicleta trebuie sa fie noua. Am un voucher de la primarie si as vrea sa il folosesc, el expirand luna aceasta.
“Yell, "Built not bought mother fucker!" in theire face and then spit on their bike and walk off.”

#4 ruxi2k

ruxi2k

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,253 posts
  • Moto: Kawasaki ER-6F
  • Numar: BV

Posted 11 September 2018 - 05:36 PM

Am văzut ceva in bugetul tau la Intersport. Arata bine dar echiparile nu sunt prea stralucite.

Fiecare om pe care il întâlnesc in drumul meu imi este superior prin ceva. De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare. ( Sigmund Freud )

#5 trilogy

trilogy

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 3 posts
  • Moto: Suzuki SV650
  • Numar: bumblebee

Posted 11 September 2018 - 06:35 PM

Nu cred ca gasesti ceva mai bun in pretul asta ca astea de la Decathlon

https://www.decathlo...id_8377732.html

https://www.decathlo...id_8500949.html

#6 ThunderByte

ThunderByte

Sustinator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 5,096 posts
  • Moto: RC36 II, SC44, NTV 650
  • Numar: '03

Posted 11 September 2018 - 08:35 PM

Is bani putini pentru ce ceri tu de nou. Sau iei ceva cu cadru bun dar in rest cheala :)

Edited by ThunderByte, 11 September 2018 - 08:36 PM.

I meant to behave but there were too many other options.

Drum bun, Taz!
taz.jpg

#7 andrei gras

andrei gras

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 781 posts
  • Moto: r1200r dohc

Posted 11 September 2018 - 08:42 PM

Încearcă și Bikexcs . Acum pe toamna au reduceri reale de 20% și găsești o bicicleta buna . PS eu sunt la a doua bicla de la ei și sunt super mulțumit atit de bicla,service cât și de băieții de la magazin

Edited by andrei gras, 11 September 2018 - 08:42 PM.

#8 tzakedotnet

tzakedotnet

titirez

• Membru
  • Pip
  • 290 posts
  • Moto: KTM 690 SMC
  • Numar: BRAAAP

Posted 11 September 2018 - 08:49 PM

https://sportconcept...-X-CROSS-20?c=3

#9 cosmin tudor

cosmin tudor

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 623 posts
  • Moto: Suzuki Bandit
  • Numar: B 399 ACT

Posted 11 September 2018 - 08:54 PM

Nu cred ca gasesti ceva mai bun in pretul asta ca astea de la Decathlon

https://www.decathlo...id_8377732.html

https://www.decathlo...id_8500949.html

cred ca s cele mai bune variante. la banii astia cele cu suspensie fata sunt praf si daca te orientezi catre un mtb e extrem de greu si cu piese de o calitate slaba. 

din punctul meu de vedere bicicleta usoara, furca fixa , cat mai putine viteze si roti medii spre subtiri

#10 Z.Lucian

Z.Lucian

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 8 posts
  • Moto: Va urma...
  • Numar: B-785-STF

Posted 11 September 2018 - 08:59 PM

https://www.afisport...2016-11299.html

Eu asta am luat tot cu voucher si sunt foarte multumit.
Este o bicicleta perfecta pentru oras

Edited by Z.Lucian, 11 September 2018 - 09:01 PM.

#11 GoodKat

GoodKat

Modelator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 7,154 posts

Posted 11 September 2018 - 11:13 PM

Va multumesc pentru informatii. In principiu aveam cam aceleasi alegeri. Exista sansa sa suplimentez bugetul pana in suma de 2000 de lei. 

#12 berbec

berbec

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 562 posts
  • Moto: XT660Z

Posted 12 September 2018 - 07:41 AM

Radu Paltineanu este undeva prin Patagonia,venit din Alaska pe o bicicleta marca Cross !!!
Nu a avut nici o problemă la cadru
Poți vinde voucher ul și sa cumperi second hand găsești pe dirtbike.ro
La ce vrei tu sa o folosești găsești biciclete ok

:-L 

#13 caracterincompatibil

caracterincompatibil

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 992 posts
  • Moto: kymco
  • Numar: b-15-kym
  • Club: ......

Posted 12 September 2018 - 08:48 AM

Devron k3,8(cred).frane hidraulice echipare entry decenta.la orice bicla de firma plătești logo-ul cu cel puțin 1000lei,aceasi echipare.mergi pe ceva autohton dacă nu vrei bicla de concurs pentru plimbări în parc

#14 Vallach

Vallach

I N C O M P A T I B I L

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,295 posts
  • Moto: CB600FY

Posted 12 September 2018 - 09:29 AM

Stiu ca se cauta o bicicleta noua, totusi las AICI un link la anuntul pt Devron Urbio K3.8

Am luat bicla noua de la DHS din Cluj si am folosit-o ocazional prin oras.

Nu am nimic de reprosat dpdv al calitatii bicicletei, design fain si echipare foarte buna pentru pretul de achizitie, iar clasa trekking-touring este ideala pentru asfalt, insa, venind de la un MTB de 26'' (cu anvelope de strada), parca nu am aceeasi manevrabilitate si de aceea m-am decis sa o dau si sa revin la ce am avut inainte, insa neaparat cu frane pe disc hidraulice.

» Post actualizat in 12 Sep 2018 07:31

Am primit sfatul sa ma feresc de urmatoarele marci: "Sprint, Drag, Cross, Ferrini ca au cadre proaste - Bulgaria"

Ar mai fi si Romet (Polonia), par destul de ok (fac si motociclete cu cilindree mica).

Sprint cred ca sunt mai low-spec, insa cei de la Cross au cateva modele destul de bune.

Edited by Vallach, 12 September 2018 - 09:32 AM.

N-am, nu știu, nu vreau, nu-mi pasă!

#15 valitaz

valitaz

incepator

• Membru
  • Pip
  • 333 posts
  • Moto: miar in V
  • Numar: ne indoit !

Posted 12 September 2018 - 09:32 AM

Pegas ! ;)

#16 Vallach

Vallach

I N C O M P A T I B I L

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,295 posts

Posted 12 September 2018 - 09:34 AM

https://sportconcept...-X-CROSS-20?c=3

Frane pe saboti.. meh

#17 binox

binox

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,680 posts
  • Moto: VFR750F

Posted 12 September 2018 - 09:44 AM

Daca vei folosi bicicleta preponderent pentru oras de ce vrei tracking?

Pentru oras bicicletele optime sunt cele cu roti de 28, cauciucuri slick sau cat mai slick ( latime 25-32) , aparatori, portbagaj, furca fixa. Poti face cu ele si plimbari pe poteci sau forestiere bune.

Ideal ar fi sa aiba si frane pe disc hidraulice, dar e un pic mai greu de gasit noua la sub 2000 ron.

La noi inca persista moda asta tampita cu mtb-urile in oras, mi se pare incredibil cum in magazinele de biciclete din zone de campie gasesti muuult mai multe mtb-uri decat biciclete de oras.

Anul asta am vazut multe magazine de biciclete prin Europa si in nici unul nu am mai observat ''moda'' mtb-ului. Si pe strazi la fel, unde chiar se merge cu bicicleta nu prea vezi mtb-uri in oras.

E aberant sa tragi de niste cauciucuri mari si cramponate si de un cadru cu suspensii prin oras , eventual si fara aparatori ca sa te stropesti (sau sa nu mergi cand e ud) , si fara portbagaj sa-ti tii ghiozdanul in spate sa transpiri aiurea...

Realizez montaje electronice si automatizari la comanda http://www.youtube.c...h?v=v_cPdP3V4yk

#18 Vallach

Vallach

I N C O M P A T I B I L

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,295 posts

Posted 12 September 2018 - 09:56 AM

La noi inca persista moda asta tampita cu mtb-urile in oras, mi se pare incredibil cum in magazinele de biciclete din zone de campie gasesti muuult mai multe mtb-uri decat biciclete de oras.

Anul asta am vazut multe magazine de biciclete prin Europa si in nici unul nu am mai observat ''moda'' mtb-ului. Si pe strazi la fel, unde chiar se merge cu bicicleta nu prea vezi mtb-uri in oras.

E aberant sa tragi de niste cauciucuri mari si cramponate si de un cadru cu suspensii prin oras , eventual si fara aparatori ca sa te stropesti (sau sa nu mergi cand e ud) , si fara portbagaj sa-ti tii ghiozdanul in spate sa transpiri aiurea...

Sunt de acord, majoritatea colegilor vin la lucru cu MTB-uri imense de 27.5, roti umflate, oribile si uzate doar pe centru :)

Singura logica ar fi ca mai dau si ture off-road, altfel nu imi explic.

Eu am avut MTB de 26'' pt oras (B'Twin Rockrider 300), la care i-am pus anvelope de strada. Cadru de otel, insa relativ usor, furca fixa, ceea ce nu m-a deranjat pt ca nu m-am dat pe coclauri cu ea.

A fost o bita foarte ok pt oras, practica, incapea in lift fara probleme samd.

Singurul neajuns a fost franele pe saboti, motiv pt care am renuntat la ea dupa 5 ani in care am schimbat 2 seturi de transmisie (pedalier, foi, lant, pinioane, schimbator spate) si zeci si zeci de saboti.. la cati km faceam cu ea ;)

Edited by Vallach, 12 September 2018 - 09:57 AM.

#19 binox

binox

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,680 posts
  • Moto: VFR750F

Posted 12 September 2018 - 09:57 AM

Referitor la branduri, Pegas, Devron, Romet, DHS First Bike si altele asemenea nu au nici o legatura cu productia in UE.

Toate sunt din China comandate pe bucati cu brandul respectiv si asamblate in UE pentru a evita tariful vamal protectionist pe care l-a impus UE  bicicletelor din China( parca 90% taxe vamale la biciclete asamblate si doar vreo 10% la componente).

La partea de cadre sincer nu cred ca e mare diferenta intre brandurile de tipul asta  , iar pt o bicicleta de oras nu cred ca ar fi probleme la cadru.

Am avut o singura data un DHS luat de nou care a fost groaznic la calitatea componentelor dar la cadru nu a avut probleme aproximativ 1 an cat am folosit-o ocazional pana mi-a fost furata.

Acum am vazut ca si la bicicletele de genul asta exista modele cu echipare decenta.

Realizez montaje electronice si automatizari la comanda http://www.youtube.c...h?v=v_cPdP3V4yk

#20 CapnJackSparrow

CapnJackSparrow

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 580 posts
  • Moto: Suzuki GSR

Posted 12 September 2018 - 12:24 PM

Sunt de acord, majoritatea colegilor vin la lucru cu MTB-uri imense de 27.5, roti umflate, oribile si uzate doar pe centru :)

Singura logica ar fi ca mai dau si ture off-road, altfel nu imi explic.

Eu am avut MTB de 26'' pt oras (B'Twin Rockrider 300), la care i-am pus anvelope de strada. Cadru de otel, insa relativ usor, furca fixa, ceea ce nu m-a deranjat pt ca nu m-am dat pe coclauri cu ea.

A fost o bita foarte ok pt oras, practica, incapea in lift fara probleme samd.

Singurul neajuns a fost franele pe saboti, motiv pt care am renuntat la ea dupa 5 ani in care am schimbat 2 seturi de transmisie (pedalier, foi, lant, pinioane, schimbator spate) si zeci si zeci de saboti.. la cati km faceam cu ea ;)

Salut!

Iti explic eu moda asta cu MTB-urile. Unii dintre noi au avut biciclete chinezesti in copilarie, le stii - alea cu 21 de viteze la care "se optau" rotile si daca te incruntai mai tare la ele. Problema mare la bicicletele astea era ca atunci cand "se optau" (asa zicem noi in Sud la procesul prin care jantele rotilor cu spite deviaza de la plan - nu stiu daca exista in dictionar) rotile, nu mai tineau franele... Si de atunci am dezvoltat o manie cu rotile care nu-mi inspira incredere. Asa se face ca atunci cand "m-am facut mare" mi-am luat un MTB 29er pentru oras, pentru ca sar borduri foarte des (am eu placerea asta) si ultimul lucru pe care vreau sa il fac e sa centrez roti de bicicleta...

Intre timp calitatea materialelor si a executiei a evoluat, dar parca tot nu-mi vine sa sar borduri cu o bicicleta cu cauciucuri inguste.

Scuze pentru offtopic. Numai bine!

Pt. a vizualiza blogul meu(care prezinta si cateva teme legate de motociclism) tastati in browser: http://cjs.iuliux.ro Sper sa va placa!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status