Jump to content

Photo

Recomandare variante de casti drum lung + enduro

• Please log in to reply
44 replies to this topic

Poll: Ce varianta de casti recomandati?

This is a public poll. Other members will be able to see which options you chose

Ce varianta de casti recomandati pentru ture lungi + iesiri enduro/oras?

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Vote Guests cannot vote

#41 Patrick_M

Patrick_M

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,536 posts
  • Moto: KTM 950 Adventure

Posted 04 September 2018 - 05:57 PM

Asa este. Șuieră si suferă, dar aerisirile la XD4 sunt de vis. Eu, la enduro, trag de un 950 adv si transpir destul. Dar la cap, in miscare, e din alt film. Plus ca e uscata tot timpul si usor de spalat totul. Pentru mine, ramane alegerea perfecta la stilul meu.

#42 blue_nightwishX

blue_nightwishX

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,580 posts
  • Moto: Yamaha R1 2018

Posted 04 September 2018 - 07:38 PM

Ti-am admirat Arai-ul. Faina culoarea si faptul ca era inscriptionata cu Honda :).
La anul poate fac si eu trecerea la ceva din gama Schuberth, Arai, Shoei.. desi am vazut ca toate dual-sporturile sufera de zgomot, greutate chiar si la 500 de euro.

Unde ai vazut tu ca sufera de zgomot ? Le-ai testat pe rand sau doar din citite si auzite ? Concret ma refer.
Plimb nasoale prin oras, scot in cluburi, la bairame etc, plata cu ora !

#43 Patrick_M

Patrick_M

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,536 posts

Posted 04 September 2018 - 07:45 PM

Cred ca e subiectiv totul. Inaltimea riderului, curentul aerului in functie de motor, parbriz si alte variabile. Eu sunt fericit ca pot vorbi in sena smh5 cu pasagera chiar si la 120 fara sa urlu. Restul vitezei e pt autostrada, loc unde nu o sa ma vedeti :)

#44 blue_nightwishX

blue_nightwishX

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,580 posts
  • Moto: Yamaha R1 2018

Posted 04 September 2018 - 07:46 PM

Asa este. Șuieră si suferă, dar aerisirile la XD4 sunt de vis. Eu, la enduro, trag de un 950 adv si transpir destul. Dar la cap, in miscare, e din alt film. Plus ca e uscata tot timpul si usor de spalat totul. Pentru mine, ramane alegerea perfecta la stilul meu.

E ideala vreau sa zic. Am probat Suomy Mx Tourer, Shoei Hornet 1 si 2, apoi am incercat Arai. Pai ce stia broasca ce-i oceanul pana am trecut la Arai ? Nu, nu. Acum nu mi-as mai lua alta casca daca e vorba de dual-sport.
Cu Sena 10R ne auzim dupa parbriz pana la 120-130 perfect, pe urma intervine zgomotul, nu cred ca vreo casca poate fi 100% siletioasa la viteze dupa 150-160.

Edited by blue_nightwishX, 04 September 2018 - 07:49 PM.

Plimb nasoale prin oras, scot in cluburi, la bairame etc, plata cu ora !

#45 Patrick_M

Patrick_M

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,536 posts

Posted 04 September 2018 - 07:59 PM

Prima casca pe care am pus-o pe cap, cand aveam un Scarabeo de 50cc a fost una de imprumut (sacriciu :) ). Un Schubert flip-up, pe care scria made in west germany. Si asta era acum 11 ani (casca avea inca 20, cred).In momentul in care am inchis-o, a fost liniste de mormant, chiar si pe un 2T la 70 km/h. Deci cred ca exista casti silentioase. Dar silentios nu inseamna aerisit si invers. Cum zici si tu, e un compromis perfect. 

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status