Sari la conținut

16 Aug: Transfagarasan vs Baraj Siriu


AlexAB
 Share

Postări Recomandate

Salutari!

 

Planuiesc o iesire maine, de pe la ora 8 - 9, dar sunt un pic indecis intre variantele de mai jos:

 

1. Bucuresti - Transfagarasan pana la Cartisoara (4.5h, 270km dus) si intors pe acelasi traseu. Mai lung si mai obositor dar cred ca mai frumos.

 

2. Bucuresti - Ploiesti - Baraj Siriu (3h, 167 km dus) si intors pe unde-o fi mai dragut..

 

Vremea se anunta superba pentru ambele locatii. Planuiesc stopuri pentru poze.

Pe Transfagarasan am fost ultima data acum vreo 6-7 ani, ar fi prima data cu motocicleta.

 

De asemenea, se mai baga cineva? :)

 

Orice sfaturi sau recomandari sunt primite cu recunostinta.

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, și eu vreau sa plec mâine dar tre sa fiu pe la 4 înapoi. Ma gândeam un siriu cu cheia, mai ales ca inițiatorul vad ca are un dominator? Deci nu e problema de denivelări...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi pe TF era coada de masini de 5-6 km la urcare dinspre Piscul Negru , tunelul blocat , iar pe cealalta parte spre Cartisoara cam la fel

manele si cocalari la greu sus la clatite sau la carnati afumati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mâine o sa fiu pe la 9 la Petrom de la fantana miorita și o sa merg spre siriu cu întoarcere pe cheia sau invers...

La 16 tre sa fiu înapoi deci cam asta e traseul pt mine.

 

Am fost pe TF anul trecut...o bataie de joc ce e sus acolo. Plus card de masini. Nu mai am chef.

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

Pacat de Transfagarasan. Atunci o sa-l pastrez pentru o zi din timpul unei alte saptamani, cand au mai putini oameni liber.

Multumesc baieti pentru sfaturi.

 

@misionaru, plec si eu azi spre Siriu prin Otopeni/Ploiesti/Patarlagele.

Dar o sa caut ceva de vizitat/traseu soft enduro pe-acolo prin zona, poate niste sate izolate inspre nord-est, spre Varlaam.

 

Momentan ma benoclez pe Google la cafea.


» Post actualizat in 16 Aug 2018 04:45

Sa vad daca reusesc sa ajung la cascada Pruncea cu moto, pare forestier, perfect pentru newb pe Domi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe TF. a fost problema detonarii unui perete pe p.stanga la urcare dinspre Cartisoara, il ochisem inca de doi ani.

Va invit sa includeti in traseele voastre, portiunea Campulung Moldovenesc-Muresenii Bargaului(directia Bistrita): 2benzi pe urcare si una pe coborare, asfalt super! de dat pe curbe e maxima placere!

Pacat ca Romania nu face fata fluxului rutier in luna August, asa ca plimbarile moto le las pt alta luna.

Si in Bucovina, la intrarea in orase se fac cozi de 4-5 km, claxoane, nervi, cocalari ca in toata tara.

Duminica orele 19, la Gura Humorului se mergea la pas de la Molid, adica o coada de 10km. Soferii aveau de tranzitat in cca. 80min aceaata portiune. Se intampla adeseanu numai duminica.

I.am dat cu moto usurel, cu pasager+coburi, pe banda din margine, dar nu pot spune ca a fost😊placere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari!

 

Planuiesc o iesire maine, de pe la ora 8 - 9, dar sunt un pic indecis intre variantele de mai jos:

 

1. Bucuresti - Transfagarasan pana la Cartisoara (4.5h, 270km dus) si intors pe acelasi traseu.

pff fa-l cap-coada fiind prima oara cu moto.

 

sau cum zicea colegu, te duci pe unu te intorci pe celalalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in august cel mai frumos si bine este sa ti pregatesti tura de grecia de la sfarsitul lui septembrie

 

e o porcarie in perioada asta pe totate drumurile

 

Corect!

 

Mai putin astea mici, de facut la cateva ore. In rest, cele mari nu sunt de august.

 

Eu am gustat asta cu augustul, mi-a ajuns. Ma multumesc cu Cheia, Siriu, Snagov, drum la munca si cateodata, cand vreau sa fiu rebel, turez putin motorul in fata blocului.... :)

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut acum cateva zile o tura de siriu de la brasov la nehoiu, si m am intors noaptea pe intuneric. Cred ca sunt maxim 2 locatii de poze pe tot drumul . E destul de liber, dar drumul e prost. In unele portiuni lipseste jumatate de drum. In altele te trezesti cu pasagerul prin aer deasupra ta din cauza ca s a "scufundat asfaltul". Daca mergi mai incet, nu e problema, insa eu ma grabeam. Cea mai mare problema as zice ca e din cauza cainilor vagabonzi in mijlocul padurii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari!

 

Planuiesc o iesire maine, de pe la ora 8 - 9, dar sunt un pic indecis intre variantele de mai jos:

 

1. Bucuresti - Transfagarasan pana la Cartisoara (4.5h, 270km dus) si intors pe acelasi traseu. Mai lung si mai obositor dar cred ca mai frumos.

 

2. Bucuresti - Ploiesti - Baraj Siriu (3h, 167 km dus) si intors pe unde-o fi mai dragut..

 

Vremea se anunta superba pentru ambele locatii. Planuiesc stopuri pentru poze.

Pe Transfagarasan am fost ultima data acum vreo 6-7 ani, ar fi prima data cu motocicleta.

 

De asemenea, se mai baga cineva? :)

 

Orice sfaturi sau recomandari sunt primite cu recunostinta.

 

N-am apucat sa vad. Oricum, daca te mai duci, incearca sa te intorci pe aici: Vama Buzaului - Dalghiu - Zizin - vad ca ai cu ce :)

 

Eu am avut in plan dar plouase cam mult inainte si nu m-am riscat. Daca te mai bagi da un semn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe TF nu am mai fost de vreo 3 ani si ma gandeam sa dau maine o tura de o zi cu intoarcere pe BV. Cum mai este asfaltul in portiunea Vidraru-Capra? Tot ca dupa bombardamente? M-am saturat de Cheia/Siriu din lipsa de alte variante scurte pt o zi, chiar l-as incerca maine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Tigru ma gandeam, cu S’ul am facut duminica trecuta Cheia-Rasnov-Rucar-Bran si pe portiunea spre Dambovicioara mi-a cam rearanjat internele, si-n timp ce ocoleam gropanele a trecut un grup de KTMisti nepasatori la cratere pe langa mine, si-am zis ca mama mama daca eram cu Tigerul va aratam eu voua cum se goneste peste gropi...dar m-a intrerupt o hartoapa din sirul visarii aratandu-mi ca setarea Comfort a suspensiei e o amagire pe acolo..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

E august, perioada de vacanta, va fi sambata, vor fi coloane de kilometri intregi de masini.

Am facut si eu prostia asta acum 2 ani in aceleasi conditii si n.o mai repet in viata mea!

Mai bine cauti un traseu mai scurt si domestic pe langa casa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Tigru ma gandeam, cu S’ul am facut duminica trecuta Cheia-Rasnov-Rucar-Bran si pe portiunea spre Dambovicioara mi-a cam rearanjat internele, si-n timp ce ocoleam gropanele a trecut un grup de KTMisti nepasatori la cratere pe langa mine, si-am zis ca mama mama daca eram cu Tigerul va aratam eu voua cum se goneste peste gropi...dar m-a intrerupt o hartoapa din sirul visarii aratandu-mi ca setarea Comfort a suspensiei e o amagire pe acolo..

 

Cand am facut Vidraru cu un RT de test am simtit acelasi lucru, ca setarea Soft e de forma :D in zonele unde acceleram cu GS-ul pe RT m-a ridicat din sha. Deh, alte suspensii ...

 

Cum zice LUV, in weekend e horror, nu recomand. Totusi anul asta am fost intr-o sambata din lipsa de optiuni. Daca pleci foarte devreme (la maxim 6 sa iesi din Bucuresti) ajungi la ora super OK, cocalarii ajung mai tarziu prin zona. Cobori frumos la Albota, bagi un pastrav si te intorci pe acelasi drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum stim, pentru bucuresteni, optiunile de ture de o zi sunt destul de limitate. Ajungi sa te saturi de chei si sirii, vai de cerbi si alte animale. Si nici pe cric pana la Grecia de septembrie nu iti vine sa o lasi...:)

» Post actualizat in 24 Aug 2018 07:47

Sincer partea dinspre sibiu mi se pare mai faina, e si pacat sa te intorci pe acelasi drum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Sunt destule variante de drumuri neaglomerate in partea de sud, inspre Giurgiu, apoi Oltenita si retur, sau drumul vechi inspre mare cu retur prin Orsova, baie la Dunare etc.

Se poate motocicli pe oriunde, nu njmai pe Valea Prahovei si Siriu :-))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ai vrut sa spui Ostrov, Orsova este in parte opusa.

Propuneri de trasee in PH:

Valea Doftanei, drum dupa baraj denivelat dar practicabil cu iesire prin Secaria-Comarnic

Plopeni-Varbilau-Alunis-Brebu-Telega-Scorteni-Plopeni sau Baicoi

Poiana Cimpuna-Provita-Valea Lunga-Moreni

Urlati-singeru-Lapos-Hales-Vernesti sau Sarata Monteoru

Urlati-Singeru-Buda Craciunesti-Cislau-Tirlesti-Carbunesti-Podeni Noi-Urlati

mai sint citeva, dar astea sint interesante, pe multe portiuni ai urcari, serpentiene si coboriri mai spectaculoase decit pe Cheia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca pareri post-traseu, e mai ok TF ca stare a drumului decat mi-l aminteam eu. Am urcat dinspre Arges si m-a surprins numarul mare de motociclisti(BMWisti majoritar) straini, multe grupuri. Tunelul de la Balea era full, drumul pana acolo aglomerat in limitele asteptarilor. Dar cum ieseai din tunel...dinspre Sibiu...se schimba totul: coada de masini de cativa km si in plus, ploaie, tata, ploaie, pana am ajuns la bifurcatie SB-BV m-a plouat si m-a uscat de doua ori.

Calitatea drumului: acceptabila pt Tiger, altfel stau lucrurile pe sportive

Minusul maxim: oameni peste oameni....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...