Jump to content

Photo

California Superbike School in Romania

california superbike school arta virajelor

• Please log in to reply
23 replies to this topic

#21 goe 75

goe 75

Pasionat

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,473 posts
  • Moto: GSXR1000 K6,K7
  • Numar: B510XXX,B22GOE.
  • Club: nope

Posted 11 August 2018 - 10:56 AM

Scopul instructorului este sa ma invete, sa ma tempereze

Sunt tone de oferte pentru ce cauti tu.Problema ta este ca amesteci cruiserul cu circuitul de mare viteza.Daca era asa o potrivire poate se numeau "C. Supercruiser School".
Exista si viraje de viteza mica dar si viraje de viteza mare ...Cand o sa le exersezi pe alea din urma o sa mergi destul de rapid ca echipamentul cerut face sens.Acuma este doar problema ta de ce te intereseaza sa faci cu un criuiser ceva pentru care nu prea a fost conceput.
» Post actualizat in 11 Aug 2018 09:08
La unele cursuri singurul scop este sa te invete sa abordezi virajele cat mai aproape de viteza maxima posibila pe fiecare din ele.

#22 pitesti2010

pitesti2010

Aventurier fricos

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,549 posts
  • Moto: Yamaha XV950R
  • Numar: prima
  • Club: Nu sunt inscris.

Posted 11 August 2018 - 11:49 AM

Nu, nu amestec nimic. Uite, citez chiar din anuntul pus: "Abordarea curbelor este o provocare pentru care California Superbike School te pregătește cu tot ceea ce trebuie să știi, fie că ți-ai luat permisul categoria A ieri, fie că ai la activ mulți km pe două roți. Nimic mai mult, nimic mai puțin: Arta virajelor pentru toți motocicliștii!

Așa că, vino cu orice tip de motocicleta ai și lasă-ne să-ți arătăm cum poți conduce cu încredere și mai în siguranță."

Cand Marius Bacila m-a invitat prima oara pe circuit, la fel am zis eu: cu asta a mea pe circuit? Ce sa caut eu acolo?" Si mi-a raspuns foarte simplu si intelept: "Inveti sa abordezi virajele. Dar intr-un mediu sigur. Dupa ce inveti, daca o sa vrei, o sa le poti aborda si in viteza, dar o vei face corect."

Deci da, am ce sa caut cu motoreta mea pe circuit. :)

Ai venit aici? Saluta!
Pleci? Spune "La revedere!"
Ti s-a oferit ceva? Multumeste!
Nu intelegi? Intreaba!
Ai in plus? Ofera!
Tu nu ai? Nu invidia!
Gresesti? Cere-ti scuze!

Iti place sa te tratam asa? Trateaza-ne asa! 
Si da, dintre noi doi, fii primul care o face.

Aplicatia Alerte Masina (si Motociclete) - fara amenzi, fara griji

#23 goe 75

goe 75

Pasionat

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,473 posts
  • Moto: GSXR1000 K6,K7
  • Numar: B510XXX,B22GOE.
  • Club: nope

Posted 11 August 2018 - 11:53 AM

In principiu da,ai dreptate. Realitatea este cu totul alta...pentru ca nu ne ia de manuta de la 5 ani sa ne formeze direct asa cum trebuie.
Daca vreau sa comand o pizza nu sun la restaurant chinezesc.

Bafta!

Edited by goe 75, 11 August 2018 - 11:54 AM.

#24 CaliforniaSuperbikeSchool

CaliforniaSuperbikeSchool

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 4 posts

Posted 11 August 2018 - 01:35 PM

salutare
o initiativa bine venita in contextul actual din romania unde calitatea drumurilor si a participantilor la trafic este .......
1. cat dureaza zile si program
2. pregatirea se adreseaza celor care merg pe circuit sau STRADAL
3. nivel de echipare.... combinezon/ costum touring
4. cost curs

multumes

Salut!

1. Fiecare curs se desfasoara pe parcursul unei zile. De la 7:30 am la 6:30 pm, cu sedinte teoretice si practice, alternativ

2. Cursurile se adreseaza atat celor care merg pe circuit cat si pe strada

3. Echipament moto: piele / textil, una sau două bucăți (să se închidă cu fermoar în întregime), cască integrală, mănuși din piele, cizme moto).

Echipamentul textil (Cordura) este permis daca :

a. are protectii - coate, genunchi,etc

b. exista legatura intre geaca si pantalonii,cu fermoar

4 290 e/ curs

Zi buna!

» Post actualizat in 11 Aug 2018 11:50

In afara de asta, este obligatoriu doar cu echipament integral din piele. Din pacate, pe "cioperu'" meu nu merge asa ceva, eu avand doar echipament textil sau doar geaca din piele. M-au exclus inca din primele minute. Naspa, aiurea, cam nasol...

Mi-a placut enorm treaba cu trei cursanti/instructor, si m-as fi bagat, dar...  :disappointed:

Salut!

Echipamentul textil (Cordura) este permis daca are protectiile necesare ( coate. genunchi,, etc) si cele doua parti (geaca si pantalonii) pot fi unite ferm prin fermoar.

Enuntul ca "textilele" nu sunt permise face referire la sesiunile Track Days organizate de CSS cand antrenorii nu sunt prezenti pe circuit.

Ne cerem scuze pentru lipsa de claritate a mesajului de pe pagina web. Vom rectifica acest lucru cat mai curand posibil.

Zi buna!

CSS Team

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status