Jump to content

SAB 2018
Photo

Scoala pentru cei cu dimensiuni mari?

• Please log in to reply
40 replies to this topic

#1 PowerTibor

PowerTibor

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 5 posts

Posted 03 August 2018 - 05:53 PM

As vrea sa incep si eu scoala moto in curand, dar mi-am dat seama ca as avea o dilema. Eu sunt un tip masiv, am vreo 1,90 si 185 de kg si intrebarea mea e daca astia la scoala au si motociclete pentru tipi mai mari, ca mine? Nu prea tin musai sa merg sa ma fac de ras pe acolo pe vreo mobra de-aia de se-ndoaie cand ma pun pe ea. Sunt din Timisoara in caz ca conteaza.

#2 BMWs1000RR

BMWs1000RR

The Father

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,715 posts
  • Interests:BMW
  • Moto: BMW
  • Numar: DRC
  • Club: Crvena Zvezda

Posted 03 August 2018 - 06:26 PM

Ma gandesc ca vrei sa dai pt categoria A, nu? Altfel slabe sanse sa incapi pe un motoras...

#3 Endurache

Endurache

I see dead mice

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,471 posts
  • Interests:Ceaiul, teatrul, fotografia pe film, motociclismul, muntele si alte cateva.
  • Moto: SP42A
  • Numar: una singura
  • Club: Tobe stock!

Posted 03 August 2018 - 06:40 PM

Nu se rupe nimic. Sunt oameni care merg cu pasageri si bagaj fara probleme cu motociclete de genul Suzuki gs500. Adica vreo 160-200kg. Intreaba intai la scoala ce motociclete au si cat e masa maxima autorizata in talon.

If loud pipes save lives just imagine what learning to ride that thing could do!

#4 BMWs1000RR

BMWs1000RR

The Father

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,715 posts

Posted 03 August 2018 - 06:46 PM

Un gs500 cu doua persoane și încărcat merge invers!

#5 PowerTibor

PowerTibor

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 5 posts

Posted 03 August 2018 - 06:46 PM

Ma gandesc ca vrei sa dai pt categoria A, nu? Altfel slabe sanse sa incapi pe un motoras...

Da, categoria A vreau

#6 BMWs1000RR

BMWs1000RR

The Father

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,715 posts

Posted 03 August 2018 - 07:24 PM

Mai asteapta raspunsuri de la baietii din tm. Eu n am facut o acolo si nu stiu ce sa ti recomand, eventual sa cauti pe net. Dar cel mai bine, asteapta alte pareri aici.

#7 Lucian_M

Lucian_M

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,913 posts
  • Moto: DL650 V-strom K4
  • Numar: gaurit

Posted 03 August 2018 - 09:35 PM

Fara niciun misto, dar nu stiu cum incape instructorul la proba de oras.

Detest citatele și pe cei rămași în pană de idei.

#8 WotRU2Me

WotRU2Me

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,845 posts
  • Moto: GSX-R 750 K2

Posted 03 August 2018 - 09:43 PM

Banuiam eu ca n-o sa fie niciun misto :)))

#9 petre81.

petre81.

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,329 posts
  • Moto: Harley

Posted 03 August 2018 - 09:57 PM

Ia-ti mai omule un scuter, un Baotian te duce fara probleme. Am vazut scutere chinezesti incarcate cu saci de nisip, ciment, grane, gresie si alte acareturi. Aveau pe ele mai mult de 185kg cu tot cu rider.

Si nu mai faci nici scoala daca ai B-ul.

Edited by petre81., 03 August 2018 - 09:58 PM.

Rinocerii LGBT: danny_nt, littlekriminal, bigFatAss, JCDenton, prafrau, NEGURA,, Starcream, BMW1000RR, pulynos, yo4hgx, kevinn, jinx, pasagera, JUST4TNT, Speedy.K, DoctorX, XaeL, einstein1984, 1xu1xf1xu.

#10 Lucian_M

Lucian_M

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,913 posts

Posted 03 August 2018 - 10:05 PM

Banuiam eu ca n-o sa fie niciun misto :)))

Nu am spus-o cu rautate, dar sunt realist si ma gandesc daca incape si instrunctorul, ca si gabarit sau greutate. Deci chiar nu am incercat sa fac misto de situatie si imi cer scuze daca s-a interpretat astfel.

Edited by Lucian_M, 03 August 2018 - 10:05 PM.

#11 Silver Arrow

Silver Arrow

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,903 posts
  • Moto: BMW R1200RT
  • Numar: B 237 UTU

Posted 03 August 2018 - 10:15 PM

As vrea sa incep si eu scoala moto in curand, dar mi-am dat seama ca as avea o dilema. Eu sunt un tip masiv, am vreo 1,90 si 185 de kg si intrebarea mea e daca astia la scoala au si motociclete pentru tipi mai mari, ca mine? Nu prea tin musai sa merg sa ma fac de ras pe acolo pe vreo mobra de-aia de se-ndoaie cand ma pun pe ea. Sunt din Timisoara in caz ca conteaza.

Da recunosc ca esti mare :).

In mod normal cam pe aici este incarcarea mobrelor, in jur de 185 Kg (2 pasageri + bagaje).  Daca te sui singur pe ea nu este o problema.

Cred ca cel mai comod ai sta pe un chopper. O spun din experienta: 1,90 / 128 Kg.

Daca matale este cel din poza de profil (banuiesc ca da) trebuie sa ai cornele mobrei relativ departate si ridicate ca sa stai comod cu bratele, ceea ce ma duce cu gandul la un tourer sau un chopper.

Stai linistit ca nu o sa se inmoaie mobrele sub tine, dar 100% lumea din poligon va fi cu ochii pe tine :).

Oricum va fi interesant de aflat pe care mobra te vei scoli.

Succes!

#12 WotRU2Me

WotRU2Me

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,845 posts
  • Moto: GSX-R 750 K2

Posted 03 August 2018 - 10:29 PM

Nu am spus-o cu rautate, dar sunt realist si ma gandesc daca incape si instrunctorul, ca si gabarit sau greutate. Deci chiar nu am incercat sa fac misto de situatie si imi cer scuze daca s-a interpretat astfel.

Da, poate fi un bai, e complet justificata intrebarea lui Tibor. Din ce am vazut prin Constanta cel putin, cam cea mai mare mobra de scoala e Hornet-ul de 600. Nu mai stiu cum se da examenul, chiar nu se poate ca instructorul sa circule in apropiere si sa-ti transmita ce si cum?

#13 Lucian_M

Lucian_M

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,913 posts

Posted 03 August 2018 - 10:38 PM

Eu is schiza ambulanta pe langa initiator, am 1,80 si 85 kg. Cu instructorul in spate, care are minim 70 kile + ceva hainute, incarcarea e de minim 150 kg. Majoritatea mobrelor duc 180-210 kg. Cu instructorul o sa fie oleaca interesant, dar in rest, Hornetul ala o sa ti se para jucarie. M-am urcat recent pe unul si stateam cu picioarele la gat. Sigur dupa aia iti iei un cruiser mai asezat, cum a zis si Silver Arrow. Ar fi, dupa parerea mea, cea mai buna alegere. Pentru poligon parca si eu as merge pe ceva cruiser, daca sunt scoli de soferi care au asa ceva. In Piatra Neamt era ceva cruiser la una din scoli, dar cred ca in fiecare oras trebuie sa fie o astfel de motocicleta pentru scoala.

#14 xt600

xt600

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,041 posts
  • Moto: Yamaha
  • Numar: Fara importanta

Posted 04 August 2018 - 12:04 AM

Scoala poti sa o faci si pe ceva gen Hornet sau asemanator.. nu iti bate capul ca te faci de ras. Important este sa iti formezi niste deprinderi cat mai corecte si sa iei permisul. Cand iti vei alege motocicleta, atunci trebuie sa te gandesti bine ce motocicleta ti s-ar potrivi. Cum spunea colegul Silver Arrow, fie te duci spre un cruiser cu cilindree mare (implicit motocicleta este mai mare si mai spatioasa), fie spre un turing sau enduro touring (gen Africa Twin, Super Tenere, BMW R1100/1150/1200GS, adica motociclete suficient de incapatoare pentru gabaritul tau. Bafta! 

"When in doubt, gas it!"

"Once the throttle is cracked on, it is rolled on smoothly, evenly,

and constantly throughout the reminder of the turn"

JORGE LORENZO: "pero somos españoles, este título tenía que estar en España, era lo justo"

#15 PowerTibor

PowerTibor

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 5 posts

Posted 04 August 2018 - 07:22 AM

Ia-ti mai omule un scuter, un Baotian te duce fara probleme. Am vazut scutere chinezesti incarcate cu saci de nisip, ciment, grane, gresie si alte acareturi. Aveau pe ele mai mult de 185kg cu tot cu rider.

Si nu mai faci nici scoala daca ai B-ul.

Daca voiam sa imi iau un scuter, nu ma chinuiam sa imi fac un cont si sa pun intrebarea asta aici. 

» Post actualizat in 04 Aug 2018 05:24

Da recunosc ca esti mare :).

In mod normal cam pe aici este incarcarea mobrelor, in jur de 185 Kg (2 pasageri + bagaje).  Daca te sui singur pe ea nu este o problema.

Cred ca cel mai comod ai sta pe un chopper. O spun din experienta: 1,90 / 128 Kg.

Daca matale este cel din poza de profil (banuiesc ca da) trebuie sa ai cornele mobrei relativ departate si ridicate ca sa stai comod cu bratele, ceea ce ma duce cu gandul la un tourer sau un chopper.

Stai linistit ca nu o sa se inmoaie mobrele sub tine, dar 100% lumea din poligon va fi cu ochii pe tine :).

Oricum va fi interesant de aflat pe care mobra te vei scoli.

Succes!

La un chopper m-am gandit si eu initial, dar nu stiu daca exista vreo scoala care sa aiba chopper, eu unul n-am vazut. Aia ca lumea va fi cu ochii pe mine stiu deja, sunt obisnuit. 

» Post actualizat in 04 Aug 2018 05:25

Eu is schiza ambulanta pe langa initiator, am 1,80 si 85 kg. Cu instructorul in spate, care are minim 70 kile + ceva hainute, incarcarea e de minim 150 kg. Majoritatea mobrelor duc 180-210 kg. Cu instructorul o sa fie oleaca interesant, dar in rest, Hornetul ala o sa ti se para jucarie. M-am urcat recent pe unul si stateam cu picioarele la gat. Sigur dupa aia iti iei un cruiser mai asezat, cum a zis si Silver Arrow. Ar fi, dupa parerea mea, cea mai buna alegere. Pentru poligon parca si eu as merge pe ceva cruiser, daca sunt scoli de soferi care au asa ceva. In Piatra Neamt era ceva cruiser la una din scoli, dar cred ca in fiecare oras trebuie sa fie o astfel de motocicleta pentru scoala.

Si la asta ma refeream cand ziceam de faptul ca nu o sa duca greutatea, nu voi fi doar eu, ci voi avea si un instructor, deci o sa fim undeva pe la 250 kg minim. Poate imi dau un instructor mai slabut sa nu nenorocim mobra :))

#16 petre81.

petre81.

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,329 posts
  • Moto: Harley

Posted 04 August 2018 - 07:36 AM

Daca voiam sa imi iau un scuter, nu ma chinuiam sa imi fac un cont si sa pun intrebarea asta aici. 

Hai ma nu te supara, mai radem si noi un pic.

Rinocerii LGBT: danny_nt, littlekriminal, bigFatAss, JCDenton, prafrau, NEGURA,, Starcream, BMW1000RR, pulynos, yo4hgx, kevinn, jinx, pasagera, JUST4TNT, Speedy.K, DoctorX, XaeL, einstein1984, 1xu1xf1xu.

#17 hypnotech24

hypnotech24

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 282 posts
  • Interests:life and stuff
  • Moto: Furia neagra
  • Numar: B-37-YKU

Posted 04 August 2018 - 12:11 PM

asta are 165 de kg

#18 Starcream

Starcream

nebun de negru

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,168 posts
  • Interests:Faster, faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death.
  • Moto: n-am, sunt sărac :(

Posted 04 August 2018 - 12:32 PM

Eu zic ca nai bine te apuci de bicicleta. Mai arzi cate ceva...

Quo vadis?

#19 florinelu07

florinelu07

Sustinator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 5,061 posts
  • Moto: ZX550A; Mobra 50

Posted 04 August 2018 - 12:41 PM

Fara sa fac mistouri.... la gabaritul tau cum stai cu reflexele?

#20 JUST4TNT

JUST4TNT

....................

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,108 posts
  • Moto: VN900

Posted 04 August 2018 - 12:41 PM

Da ma bicicleta , bine ca nu i-ai zis sa se bage la crossfit. Omul a intrebat ceva clar , daca i trebuie nutritionist sau alte rahaturi nu intreba aici.

Facebook is like a jail. You sit around, waste time, have a profile picture, write on walls and get poked by guys you don’t really know.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status