Jump to content

SAB 2018
Photo

Incepator A1

• Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 RSD

RSD

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 7 posts
  • Moto: -
  • Numar: -
  • Club: -

Posted 01 August 2018 - 09:01 PM

Salutare, anul viitor in Aprilie incep scoala de soferi pentru categoria A1 (125cmc), intrebarea mea ar fi, ce motocicleta mi-ati recomanda pentru inceput? am 16 ani si 1.70 (75kg). 

De pe ce site-uri as putea sa imi cumpar un echipament cat de cat decent? (ce tip de echipament mi-ati recomanda?) 

Buget motor maxim 2000E si echipament 500-700E

#2 apriliacluj

apriliacluj

MEDALIA de AUR

• Carantina
  • PipPipPipPip
  • 14,003 posts
  • Moto: Hayabusa L1, DR650
  • Numar: cj40bub, cj48bub
  • Club: MY WAY

Posted 02 August 2018 - 07:18 AM

ia completeaza-ti frumos profilul sa stim cu cine stam de vorba! ;)

....pe mine m-au invatat parintii sa nu intru in vorba cu necunoscuti..... 

!!!! NICI O FAPTA BUNA NU RAMANE NEPEDEPSITA !!!!

#3 Stefrusu

Stefrusu

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 322 posts
  • Interests:Intalniri,discutii,plimbari
  • Moto: V-Strom DL650
  • Numar: CL 02 HUG
  • Club: NO CLUB!!!

Posted 02 August 2018 - 08:31 AM

Recomand sala pana la anul,apoi vezi tu ce faci cu motorul... 

#4 TETEA.

TETEA.

TeTeA

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,295 posts
  • Interests:To ride again tomorrow!
  • Moto: Chopper de viteza
  • Club: CIRC SI BALAMUC

Posted 02 August 2018 - 08:45 AM

Recomand sala pana la anul,apoi vezi tu ce faci cu motorul... 

WTF?! Ce motor de 125 crezi ca ii depaseste capacitatile fizice actuale? 

Off topic: De ce la orice intrebare adresata pe forum, se raspunde invariabil cu "esti mic si prost, eu sunt mare si destept! Si mai si claxonez...".

IF SPEED DOESN'T SCARE YOU, THE BIG TRUCK AROUND THE CORNER WILL!!!

"I would rather be sitting on my motorcycle, thinking about God,

than sitting in church, thinking about my motorcycle."

shoei_qwest-logo-250.jpg

#5 Silver Arrow

Silver Arrow

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,903 posts
  • Moto: BMW R1200RT
  • Numar: B 237 UTU

Posted 02 August 2018 - 10:37 AM

Salutare, anul viitor in Aprilie incep scoala de soferi pentru categoria A1 (125cmc), intrebarea mea ar fi, ce motocicleta mi-ati recomanda pentru inceput? am 16 ani si 1.70 (75kg). 

De pe ce site-uri as putea sa imi cumpar un echipament cat de cat decent? (ce tip de echipament mi-ati recomanda?) 

Buget motor maxim 2000E si echipament 500-700E

Daca ai mai citit pe aici poate ai aflat ca prima motocicleta se cumpara cu inima. Adica ti-a placut, ai iubit-o si ai luat-o. Si va ramane ca si prima fata pe care ai iubit-o de neuitat.

Mergi pe la vanzatorii de motoare, te sui pe ele sa vezi cum stai, cum te simti pe ele si o sa vezi ca pina la umrma o sa iti pice una cu tronc :).

O sa mai ai ocazia la scoala de soferi sa te sui pe 2-3 tiprui de mobre si mai vezi si acolo cum sta treaba.

Echipament: casca, manusi, jacheta cu protectii si protectii de genunchi este minimul necesar. Probabil ca vei mergela scoala, la plimbare prin oras asa ca poti merge cu niste bocani, nu trebuie musai cizme moto.

Legat de echipament va trebui sa mergi pe la un magazin  - nu ne-ai spus din ce oras esti ca sa iti dam ceva indicatii - si sa probezi casti de protectie sa vezi care iti vine mai bine. Ar fi bine sa iti iei una care sa aiba  si ochelari de soare inclusi.

Succes la scoala de soferi :).

#6 RSD

RSD

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 7 posts

Posted 02 August 2018 - 11:37 AM

Daca ai mai citit pe aici poate ai aflat ca prima motocicleta se cumpara cu inima. Adica ti-a placut, ai iubit-o si ai luat-o. Si va ramane ca si prima fata pe care ai iubit-o de neuitat.

Mergi pe la vanzatorii de motoare, te sui pe ele sa vezi cum stai, cum te simti pe ele si o sa vezi ca pina la umrma o sa iti pice una cu tronc :).

O sa mai ai ocazia la scoala de soferi sa te sui pe 2-3 tiprui de mobre si mai vezi si acolo cum sta treaba.

Echipament: casca, manusi, jacheta cu protectii si protectii de genunchi este minimul necesar. Probabil ca vei mergela scoala, la plimbare prin oras asa ca poti merge cu niste bocani, nu trebuie musai cizme moto.

Legat de echipament va trebui sa mergi pe la un magazin  - nu ne-ai spus din ce oras esti ca sa iti dam ceva indicatii - si sa probezi casti de protectie sa vezi care iti vine mai bine. Ar fi bine sa iti iei una care sa aiba  si ochelari de soare inclusi.

Succes la scoala de soferi :).

Multumesc de sfat, sunt din judetul Hunedoara.

Eu am intrebat in ideea ca nu ma pricep la marci de motociclete, ce as putea lua in banii aia etc.

+ ca nici nu stiu, cand merg sa cumpar la ce ar trebuii sa ma uit la una, daca nu am mai fost in cauza asta.

Edited by RSD, 02 August 2018 - 11:38 AM.

#7 Silver Arrow

Silver Arrow

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,903 posts
  • Moto: BMW R1200RT
  • Numar: B 237 UTU

Posted 02 August 2018 - 12:01 PM

Multumesc de sfat, sunt din judetul Hunedoara.

Eu am intrebat in ideea ca nu ma pricep la marci de motociclete, ce as putea lua in banii aia etc.

+ ca nici nu stiu, cand merg sa cumpar la ce ar trebuii sa ma uit la una, daca nu am mai fost in cauza asta.

Nu o sa conteze marca. Asa cum ti-am spus o sa conteze cum te indragostesti tu de ea :).

La un buget de 2.000 € o sa poti gasi o mobra buna, echipata cu ABS, ceea ce eu iti recomand.

De ex: KTM Duke 125, Yamaha YZF-R125 sau Honda CBR125

Cand te hotaresti ce sa iti cumperi si o sa si gasesti cateva variante, mai pui aici un topic si o sa gasesti pe cineva in zona ta sa te ajute.

#8 RSD

RSD

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 7 posts

Posted 02 August 2018 - 12:46 PM

Ok, iti multumesc frumos pentru toate sfaturile oferite!

#9 einstein1984

einstein1984

pragmatic

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,248 posts
  • Moto: Piaggio Beverly 300ie
  • Numar: nu le numar, de ce?
  • Club: offtopic racers

Posted 02 August 2018 - 12:55 PM

daca esti din HD poate ar fi interesant un enduro inmatriculabila sau varadero 125, ai destule drumuri une sa il plimbi

Orice prost "stie". Nu toti inteleg totusi de ce!

#10 RSD

RSD

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 7 posts

Posted 02 August 2018 - 03:02 PM

daca esti din HD poate ar fi interesant un enduro inmatriculabila sau varadero 125, ai destule drumuri une sa il plimbi

nah nu imi place enduro, as vrea ceva cu care sa ma plimb in oras/ sa fac trip-uri/ mers la scoala etc.

#11 stres

stres

motolady

• Super Membra
  • PipPip
  • 608 posts
  • Interests:afaceri, inginerie, medicina
  • Moto: honda shadow 125 b-)
  • Numar: 36103
  • Club: nici unu:)

Posted 03 August 2018 - 01:54 PM

Buna, 

Intrebarile tale necesita un raspuns lung, care se afla deja compilat in 3 articole. S-ar putea sa gasesti ceva elemente feminine pe acolo, dar sunt sigura ca te descurci sa sari peste :) Quiz despre ce tip de motocicleta ti se potriveste, cum alegi modelul de motocicleta si lista cu unde gasesti echipamente moto. Lista e cam scurta fiindca a fost creata pentru motocicliste. Echipamentele de dama sunt un pic mai greu de gasit. Daca stii si alte magazine, lasa un link in comentariu, te rog. 

Mult succes :) 

Moto Lady

Toata lumea vorbeste despre “Moto Lady”!

Are cateva luni de cand a fost publicata si cartea deja starneste controverse. Unele fete sunt mandre sa o aiba in biblioteca, in timp ce altii o critica aprig pentru diverse detalii minore. Dupa ce s-a terminat primul stoc, ti-am promis ca voi tine cont de feedback si va aparea editia a doua.

Pana atunci, exista versiunea electronica, un teaser pentru editia a doua. Vrei s-o cumperi si nu stii cum? Raspunsurile la cele mai frecvente intrebari le gasesti aici.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status