Jump to content

SAB 2018
Photo

Audi A4 break, 2013+, sfaturi achizitie

a4 achizitie sfaturi

• Please log in to reply
49 replies to this topic

#1 mdanielc

mdanielc

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 66 posts
  • Moto: Honda Hornet PC41
  • Numar: 46

Posted 01 August 2018 - 01:22 PM

Salut,

Mi-am incercat norocul pe un forum al 'comunitatii' detinatorilor de audi (club audi romania). Dupa un topic in care intrebam niste chestii generice, si recomandarea lor de a citi un topic de 300+ pagini, pentru a primi 2-3 sfaturi, m-am lamurit cum sta treaba cu acea 'comunitate'.

Sa va prezint voua 'problema':

Buget: ~25000 euro

Ce as vrea: A4, break, 2013+, <50000 km, motor benzina, preferabil 2.0 (224 cp), acceptabil si 1.8 (170 cp), pachet S Line, preferabil quattro, ideal all-road(dar din cate am vazut cam iese din buget).

Singura si actuala mea masin e un BMW seria 3, deci nu prea cunosc detalii despre audi si modelul de mai sus.

Daca sunt printre voi detinatori de ceva de genul, motoare pe benzina de la audi, orice asemanator, sau pur si simplu pasionati cu mai multe cunostinte ca mie, apreciez orice sfat.

Ce ar trebui sa evit? Care sunt must-have-urile pe o masina de genul?

Am vazut ca sunt multe variante de aer conditionat/clima si radio/entertainment. Pe partea asta chiar nu stiu nimic la audi, am atasat 2 poze cu 2 console centrale foarte diferite, am cautat prin manuale, dar deja devine absurd de greu de gasit informatii, stiti ceva despre aceasta zona?

Multumesc pentru orice eventuale informatii.

Attached Thumbnails

• 1.jpg
  • 2.jpg

#2 Petrescu Mircea

Petrescu Mircea

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 128 posts
  • Moto: R1200 GS
  • Numar: MMI
  • Club: -

Posted 01 August 2018 - 02:50 PM

In prima poza : dublu climatronic , joystick-ul de navigare in meniu amplasat intre schimbator si cotiera . 

In a doua poza : climatronic simplu , joystick-ul de navigare pus pe bord . ( foarte naspa ) .

In bugetul tau gasesti o gramada de variante in Germania - 2013- 2014 si cu multe optionale , 2015-2016 fara prea multe optionale . 

#3 Momoah

Momoah

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 189 posts
  • Moto: Suzuki GSXR 600
  • Numar: PP 100

Posted 01 August 2018 - 04:13 PM

Ai bani de o masina mult mai smechera.

#4 Starcream

Starcream

nebun de negru

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,168 posts
  • Interests:Faster, faster, until the thrill of speed overcomes the fear of death.
  • Moto: n-am, sunt sărac :(

Posted 01 August 2018 - 04:14 PM

Ai bani de o masina mult mai smechera.

Duster full full, fara trapa, fara piele   :tempted:

ON: Am mers cu A5 1.8T, nu stiu daca e acelasi motor la care te referi tu, dar nu a fost impresionant.

Quo vadis?

#5 KHK

KHK

BMW Motorrad

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,235 posts
  • Moto: R1200GS Rallye

Posted 01 August 2018 - 04:26 PM

Multumesc pentru orice eventuale informatii.

Pentru Ro as cauta clar varianta Allroad si, bineinteles, cutie automata. Si de preferat cu rotile standard de 17". Pe la banii aia, in cel mai rau cat cu mic compromis la bani sau km, ar trebui sa gasesti ceva ok in Germania.

Sau... un Q5 nu te-ar tenta?

#6 mdanielc

mdanielc

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 66 posts

Posted 01 August 2018 - 04:54 PM

@Petrescu Mircea, mersi, m-am lamurit

@Mamoah, sunt deschis la recomandari, si mie imi place A5 daca despre asta e vorba, doar ca vreau o masina cu care sa pot face cam de toate: sa pot merge la o cabana (cu ultimul km de drum neasfaltat), sa pot cumpara un tv si sa-l pot duce acasa (tv de 125 n-a intrat in seria 3) dar sa si stea ok la drum intins, de asta am ajuns la audi-ul asta, pare a face de toate. Dar daca ai alte sugestii, sunt deschis, cum ziceam.

@KHK, exact de asta vreau allroad, pentru Romania si pentru ca stiu cum e cu masina sport, am ajuns la concluzia ca masinile sport nu sunt pentru drumurile noastre. M-am uitat si la Q5, dar e un pic prea SUV pentru mine, nu vreau sa fie chiar asa brusca trecerea.

#7 Cap0ne

Cap0ne

Lex Talionis

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,241 posts
  • Interests:foto, ment rubbing, dogs, motosicli
  • Moto: Doishpe sute GS
  • Numar: KPN
  • Club: Lonely soldier

Posted 01 August 2018 - 05:29 PM

Nu am idee daca bugetul o permite dar, pt ca spuneai de faza cu tv-ul in seria 3, poate ar trebui sa arunci un ochi si la A6, tot allroad.

A4 (ca si seria 3) imi pare foarte micut la spatiul interior, inclusiv portbagajul. Dar acum na, depinde de nevoi :) De asemenea calitatea si "feeling-ul" general al interiorului de la A6 mi se par mai ok decat la A4.

Dezavantajul vine insa normal la dimensiunile exterioare, care il fac o idee mai nepotrivit pt un oras aglomerat.

• 
Nu am farul stins - merg mai repede ca viteza luminii.
Everyone should have something in their life that requires a helmet.
Everything that kills me makes me fell alive.

Through my lens - photoblog

#8 KHK

KHK

BMW Motorrad

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,235 posts
  • Moto: R1200GS Rallye

Posted 01 August 2018 - 06:23 PM

Nu am idee daca bugetul o permite dar, pt ca spuneai de faza cu tv-ul in seria 3, poate ar trebui sa arunci un ochi si la A6, tot allroad.

A4 (ca si seria 3) imi pare foarte micut la spatiul interior, inclusiv portbagajul. Dar acum na, depinde de nevoi :) De asemenea calitatea si "feeling-ul" general al interiorului de la A6 mi se par mai ok decat la A4.

Dezavantajul vine insa normal la dimensiunile exterioare, care il fac o idee mai nepotrivit pt un oras aglomerat.

A6 Allroad este "din alt film" ca si pret. Vine clar cu mai multe dotari, confort sporit si tot ce inseamna clasa mare fata de cea medie (A4) dar isi tine prestul bine/sus. Si daca nu ai nevoie neaparat de acele dimensiuni, sunt doar handicap (inclusiv greutatea). In plus, pe A6 allroad inseamna automat 3.0 cred, cu taxele aferente.

Tocmai d-aia sfatuiam si eu pentru Q5 (vs. A4, la pret similar) ca ai spatiu mai mult dar masina este ceva mai scurta si implicit mai usor la parcare.

#9 john17

john17

Avansat pan' la genunchiul broastei

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,668 posts
  • Moto: cu diapazoane
  • Numar: ioc cu y

Posted 01 August 2018 - 08:53 PM

Mah, despre Audi nu stiu mai nimic, in schimb in seria 3 al meu a intrat teveul de 125cm! :P Recunosc ca e Touring, insa tembelizorul a fost pus pe bancheta spate. Poate in coupe sa nu incapa, sau oi fi luat eu unul cu cm chinezesti, mai mici :crack:

Attached Thumbnails

• IMG-20180801-WA0005.jpg

Edited by john17, 01 August 2018 - 08:57 PM.

#10 karnaksz

karnaksz

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 6 posts
  • Moto: Cagiva Raptor 650

Posted 01 August 2018 - 09:02 PM

Cerceteaza problema injectiei directe in general si alege intelept, mai ales la masinile din grupul VW. Chiar si cele dupa "update" al problemei 2012+. E un fel de problema ca cea a lanturilor pe BMW N47 2.0 diesel. Vorbesc din experienta.

Edited by karnaksz, 01 August 2018 - 09:03 PM.

#11 Ice-D

Ice-D

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 578 posts
  • Moto: 2x vfr 800 v-tec/abs

Posted 01 August 2018 - 11:17 PM

+1
Un A6 avant sau allroad este mult mai ok. O alta varianta mai ieftina(cred) este skoda superb,o masina foarte spatioasa, nu stiu daca este produsa in varianta combi sau hatch, ar fi ceva. Motorizarile pe benzina sunt ok, destul de rafinate si fiabile,cred ca toate sunt turbo.

Der Arzt... :rose:

#12 gogO.

gogO.

house mill the girls

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,390 posts
  • Moto: SUZUKI SV1000 2003
  • Numar: B138GOG

Posted 01 August 2018 - 11:25 PM

@Ice-D: Exista si superb combi :)

gallery_87204_8070_147301.gif

#13 anpetre

anpetre

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 208 posts
  • Moto: Scuter chinez 125 cmc Yamaha Majesty 400

Posted 01 August 2018 - 11:37 PM

Atenție la cutia automată!! E plăcută dar .... fiabilă? Citeste totusi ceva topicuri pe forumul de Audi, secțiunea corespunzătoare.
Despre acel forum: Am pățit același lucru, am pus o intrebare, un moderator mi-a recomandat (pe un ton foarte nepoliticos) sa citesc cartea masinii. Am făcut asta fără a primi un raspuns la intrebarea mea. Am renuntat complet, prefer forumul german de profil.

Edited by anpetre, 01 August 2018 - 11:38 PM.

#14 Method

Method

Golan

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,488 posts
  • Interests:motogp fan
    F1 fan
  • Moto: '04 R1
  • Club: motociclistii de weekend

Posted 02 August 2018 - 12:21 AM

E bine ca stii foarte clar ce vrei de la o masina.Dar tu din cate inteleg vrei o masina spatioasa.A4 nu te va satisface,garantez.Dupa cum au spus si colegii,da un ochi foarte atent la A6,e un monstru.Si in opinia mea una din cele mai bune masini de pe piata.Diferenta de pret nu e enorma,mai ales la modelele benzina.Diferenta de greutate,iarasi,vreo 150 kg avand in vedere ca pe A6 se foloseste destul de mult Al la caroserie - link

Am servit A6 respectivul model si am ramas placut surprins si de spatiu dar mai ales de calitatea finisajelor chiar si pe varianta de serie,lucru care la concurentul seria5 lasa mult de dorit.

Ca motorizare,eu am prins un 2.0d 187 de cai care se descurca foarte bine cu acea caroserie,benzinarul banuiesc ca e cel putin la fel de competent,desi nu are consumul dieselului.

Ca si cutie,tiptronic'ul merge exemplar.Bine,ca si fiabilitate si carefree normal ca manuala ramane nr.1,iar ca si feeling si raspuns dsg.Dar tiptronic'ul se achita de treaba ff bine.Nu raspunde ca dsg'ul insa e f bine,duse sunt vremurile cand apasai pe pedala si asteptai 2sec pana ea isi dadea seama ce vrei tu,schimba 2 in jos si abia atunci aveai putere.Multumim ZF.

A6'le pe care l-am prins eu avea 73 mii de mile si era in conditie exemplara din toate punctele de vedere.Asa ca poti sa cauti si la km mai multi,undeva la 80-100 mii km sunt impecabile.Mai ales la calitatea finisajelor pe care o au.

As taia insa din lista varianta quattro,e mult mai grea,se pierde f multa putere prin diff'uri,consuma mai mult iar daca nu ai 8 luni pe an iarna sau asa ceva chiar nu are rost.Orice masina cu tractiune fata echipata cu gume ok poate strabate 1km de drum neasfaltat de tara,nu iti trebuie complicatiile unui quattro doar pentru atata lucru.Si mai ales masini care sunt de notorietate f grele pe fata cum e A6.Nici o problema din acel punct de vedere.

Edited by Method, 02 August 2018 - 12:24 AM.

"Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family.
Choose a fucking big television.
Choose washing machines, cars, compact disc players and electrical tin openers...
Choose DIY and wondering who the fuck you are on a Sunday morning.
Choose your future. Choose life... But why do I want to do a thing like that?"

#15 florinelu07

florinelu07

Sustinator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 5,061 posts
  • Moto: ZX550A; Mobra 50

Posted 02 August 2018 - 07:14 AM

Eu ultimul TV l-am adus in Jimny.... si pe ala mare de iti trebuie 4 maini, l-am strecurat lejer in Golf.

#16 mdanielc

mdanielc

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 66 posts

Posted 02 August 2018 - 09:05 AM

@john17, si ala mine a intrat pana la urma, dar am stat in parcare sa-l despachetez, scos din cutie, indoit cartoane, etc. A intrat, dar el pe bancheta din spate si cutia in care venea, in portbajag...

@karnaksz, mersi, o sa ma interesez, celebrul N47 il am si eu pe seria 3, de asta ma interesez de potentialele probleme acuma, sa stiu ce sa caut. Ideea e ca diesel nu mai vreau, motoare de 3l, nu prea se merita la ce vreau eu, deci ramane 2l, TFSI.

O sa ma uit si la A6, dar tind sa cred ca e un pic prea mare, circul destul de mult si in oras, parcari stramte, etc. 

Si la Skoda m-am gandit, am vazut ca au si varianta scout, care e un fel de allroad, dar la preturi e cam la acelasi nivel cu A4 allroad, deci nu stiu de ce as alege skoda.

Ca idee, dupa mai multe cercetari, cred ca am renuntat la ideea de A4 B8, m-au sfatuit mai multi oameni ca e o prostie sa dai 25000 pe un model din 2008 practic, cu un facelift. Am inceput sa ma uit la B9, dar se invarte pe la 30k+ una pe benzina cu ceva optiuni de bun simt. Deci ori plusez bugetul, ori mai astept 1-2 ani :))

#17 Ice-D

Ice-D

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 578 posts
  • Moto: 2x vfr 800 v-tec/abs

Posted 02 August 2018 - 09:44 AM

De curiozitate m am uitat la superb, (carbuyer/mat willson), omul o recomanda fara ezitare,are spatiu comparabil cu modelele de lux in varianta L(long), uita te la clip si mai important,testeaza una. Superb este cu totul alta clasa fata de a4. Te plangi de marimea masinii de parca iti cumperi hummer,q7,patrol gr etc.

Der Arzt... :rose:

#18 apriliacluj

apriliacluj

MEDALIA de AUR

• Carantina
  • PipPipPipPip
  • 14,003 posts
  • Moto: Hayabusa L1, DR650
  • Numar: cj40bub, cj48bub
  • Club: MY WAY

Posted 02 August 2018 - 10:00 AM

ia nu mai vorbiti voi de Superb ca vine Darco si iarasi  il face cotet :)

!!!! NICI O FAPTA BUNA NU RAMANE NEPEDEPSITA !!!!

#19 Momoah

Momoah

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 189 posts
  • Moto: Suzuki GSXR 600
  • Numar: PP 100

Posted 02 August 2018 - 10:04 AM

De ce nu incerci un 4x4 un suv. Tiguan. X1 , si care mai sunt in bugetul asta. Pt ca se gasesc.

#20 BMWs1000RR

BMWs1000RR

The Father

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,715 posts
  • Interests:BMW
  • Moto: BMW
  • Numar: DRC
  • Club: Crvena Zvezda

Posted 02 August 2018 - 10:39 AM

Jaf armat!
Veghez topicul, ma bate gandu’ sa vand Insignia și sa cumpăr un seria 3. Sa fie mai multe, știi? Pt mine, BMW a fost și o sa rămână tata lor!

ia nu mai vorbiti voi de Superb ca vine Darco si iarasi  il face cotet :)

Edited by BMWs1000RR, 02 August 2018 - 10:42 AM.

Also tagged with one or more of these keywords: a4, achizitie, sfaturi

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status