Jump to content

Photo

Granita Bulgaria - Grecia (Ilinden - Exochi)

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 iridiu192

iridiu192

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 97 posts
  • Moto: EL252, KLE500, DL650, F650GS
  • Numar: nu
  • Club: Lonely Rider

Posted 31 July 2018 - 07:29 AM

Salut.

Anul asta o sa ajung iar in Grecia, dar ca sa variez drumul as incerca si o alta trecere Bulgaria - Grecia.

A fost cineva recent pe varianta Plovdiv - Peshtera - Batak - Dospat - Delcev - Ilindeni - Exochi? (37+197+19)

Nu gasesc prea multe informatii despre starea drumului. Pe street view drumul apare su sectiuni de macadam si in lucru dar pozele par facute in 2012. Am mai gasit niste postari vechi de prin 2008/9 in care drumul nu era foarte ok dar nimic recent. Intreb pentru ca mergem si cu o masina dupa noi anul asta.

Sa rezum trecerile de la Greci (poate mai cauta careva pe viitor):

• Kulata - asta cred ca e cel mai utilizat punct de frontiera, e pe vale, peisaje faine cum vi de pe Sofia - stare drum bun - multa autostrada (am fost 1 data inainte sa existe autostrada pe Sofia)
  • Ilinden - nu stiu cum e - util daca esti in regiunea Plovdiv si vrei sa treci prin munti (vreau sa merg anul asta)
  • Rudozem - aici e drum in bulgaria dar grecii nu au construit nimic la ei (nu se poate trece inca)
  • Zlatograd - peisaje frumoase, dar drum rau, ingust si obositor daca te grabesti, multe serpentine (am fost de 2 ori inainte sa deschida Makaza)
  • Makaza - peisaje frumoase, drum bun, relativ rapid, bun pt Thassos, Samothraki, Chalkidiki (am fost de 3 ori)
  • Slaveevo - drum secundar in camp, aprope de Svilengrad (nu am mers niciodata)
  • Slivengrad - destul de plictisitor, campie, vara e foarte cald, bun sa mergi/vi spre/de pe coasta marii negre (am fost 1 data cand am tinut litoralul marii negre pana la Jurilovca)

*Alte treceri eu nu stiu.

Deci daca a fost cineva pe Ilinden - Exochi recent sau prin zona Batak - Dospat, va rog sa scrieti pareri. Multumesc.

Iridiu 192,217u; [Xe]4f14 5d7 6s2; Heavy metal 22,56 g/cm3

#2 razzvan

razzvan

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 23 posts
  • Moto: Kawasaki Vulcan S

Posted 31 July 2018 - 10:56 AM

Salut,

Am facut anul asta in mai drumul despre care intrebi, dar in sens invers. E asfaltat integral, cu ceva denivelari pe portiunea Plovdiv - Peshtera (soseaua 375, prin Isperihovo), bun si destul de putin circulat in rest. La momentul respectiv avea destul de mult nisip in curbe, cred ca provenea de la deszapeziri, intre timp probabil ca s-a mai spalat.

O varianta aproape la fel de pitoreasca, dar mai aglomerata insa si superioara dpdv al calitatii drumului, este Plovdiv - Pazardjik - Velingrad - Bansko (sau Eleshnitsa) - G.Delcev - Exochi. In orice caz, mie amandoua traseele imi plac mai mult decat oricare dintre celelalte variante de traversare spre Grecia.

Drum bun!

#3 iridiu192

iridiu192

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 97 posts

Posted 31 July 2018 - 12:42 PM

mersi

#4 KHK

KHK

BMW Motorrad

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,204 posts
  • Moto: R1200GS Rallye

Posted 01 August 2018 - 10:35 AM

Aici este sectiunea de poze si filme din calatorii... care eventual s-au si intamplat deja :D

#5 iridiu192

iridiu192

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 97 posts

Posted 01 August 2018 - 10:41 AM

da asa e... am citit initial "Calatorii in STRAINATATE", crezand ca e sub sectiunea de poze.

imi pare rau. acum o sa ma simt dator sa pun poze de pe drum. sper ca ai rabdare 2 saptamani sa vezi si poze ;)

Pana una alta - filmare cu trecerea pe la Mazaka in 2014

Edited by iridiu192, 01 August 2018 - 10:43 AM.

#6 vanjanius

vanjanius

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 47 posts
  • Moto: kawasaki klr

Posted 02 August 2018 - 07:38 PM

traseul este perfect . Asfalt, trafic redus, pitoresc. recomand...

#7 Kosh

Kosh

Programatorii motociclisti

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,394 posts
  • Interests:cat mai putin internet
  • Moto: Hayabusa
  • Numar: B-06-SII
  • Club: 127.0.0.1

Posted 02 August 2018 - 08:57 PM

Makaza - Komoti, octobrie 2017: