Jump to content

Photo

Harley-Davidson’s 2020 Pan America Adventure Bike

• Please log in to reply
29 replies to this topic

#1 vis-a-vis

vis-a-vis

Proprietar de JEG

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,929 posts
  • Interests:Roti
  • Moto: Honda XR650R
  • Numar: B99BRP
  • Club: daciaclub.ro

Posted 30 July 2018 - 09:15 PM

https://www.motorcyc...-adventure-bike

Pan_America%20copy.jpg

Harley-Davidson-pan-america-1260-adventu

Attached Thumbnails

• panamerica.jpg

Edited by vis-a-vis, 30 July 2018 - 09:21 PM.

#2 PzKpfW

PzKpfW

JupÓn

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,138 posts
  • Moto: FS 570, RSV4, K1200S, MTS 1200S

Posted 30 July 2018 - 09:18 PM

Duamne. Sunt disperați. Nu cred că motoreta electrică sau hidoșenia asta îi va salva. Cum nici Buell nu i-a salvat.

#3 -UFO-

-UFO-

Take Me To Your Leader

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,518 posts
  • Interests:To take over the world!
  • Moto: CB600F1

Posted 30 July 2018 - 09:48 PM

pacat...

#4 Klaus Cata

Klaus Cata

Check my blog

• Super Membru
  • PipPip
  • 722 posts
  • Moto: Kawasaki ER-6N

Posted 30 July 2018 - 09:58 PM

Incerc sa mi dau seama daca imi place sau nu. Nu m-as supara sa vad pe strazi unul. Cat de fiabile sunt Harley Davidson actuale ?

#5 juld5

juld5

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 230 posts
  • Moto: Yamaha fz6 fazer
  • Club: de noapte

Posted 30 July 2018 - 10:06 PM

Kill it before it lays eggs.... 

#6 oldgeorge59

oldgeorge59

Don

• Super Membru
  • PipPip
  • 562 posts
  • Moto: BMW R1150RT, Transalp PD10, Beverly 200
  • Club: No, tanks ma'am !

Posted 30 July 2018 - 10:09 PM

Doamne, ce hâdă-i !

De parcă mă-sa a conceput-o cu Godzilla !

Motocicletele, ca și femeile, sunt niște chestii potențial periculoase...dar dacă știi să te porți cu ele vei avea doar satisfacții !

#7 xtx

xtx

Lurker

• Membru
  • Pip
  • 374 posts
  • Moto: DL1000XT
  • Numar: da

Posted 30 July 2018 - 10:16 PM

Bai, mie cu V-ul ala mi se pare ca arata ca un Transalp pe steroizi, peste care cineva a trantit un styling de scrambler. Ar putea fi interesant, desi... nu stiu... Harley... adventure... nu stiu..

Edited by xtx, 30 July 2018 - 10:21 PM.

#8 scabron

scabron

s„niuț„

• Membru
  • Pip
  • 467 posts
  • Moto: utilaje agricole japaneze
  • Numar: tantza + veta
  • Club: tenereclub.ro

Posted 30 July 2018 - 10:58 PM

bre, da macar pozele-s regulamentare, in bojchetzi

Harta Moto a Romaniei. Daca ai date noi / mai proaspete, anunta aici.

Posted Image

#9 xt600

xt600

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,958 posts
  • Moto: Yamaha
  • Numar: Fara importanta

Posted 30 July 2018 - 11:48 PM

Pana la partea frontala, nu ar arata rau, insa botul, cu farul ala, este criminal. Parca este amputata... incep sa regret ciocul (pe care il detest), devenit un must have obsesiv la actuala generatie de aventuroaice. 

"When in doubt, gas it!"

"Once the throttle is cracked on, it is rolled on smoothly, evenly,

and constantly throughout the reminder of the turn"

JORGE LORENZO: "pero somos españoles, este título tenía que estar en España, era lo justo"

#10 PzKpfW

PzKpfW

JupÓn

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,138 posts
  • Moto: FS 570, RSV4, K1200S, MTS 1200S

Posted 31 July 2018 - 01:58 AM

Un nou Buell Ulysses. Și având în vedere că Ulysses a fost un eșec comercial (și nu pentru că ar fi fost o motocicletă proastă), de ce ar fi altfel acum?

Mi se pare o mișcare stângace, o motocicletă încropită rapid pe genunchi de către H-D, doar pentru a prinde un loc la masa din ce în ce mai bogată a sport-touring-urilor cu veleități adventure. Dacă au noroc, va ajunge un fel de Moto Guzzi Stelvio: o motocicletă interesantă dar destul de mediocră pe segmentul ei și într-un final atrăgătoare doar pentru fidelii mărcii... Doar că Stelvio măcar arată bine.

N-am fost fan Harley vreodată, dar mi se pare trist ce li se întâmplă. Pe de-o parte vânzările le merg în cap, pe cealaltă Trump îi ucide cu taxele vamale. Poate că aici ajungi după ce decenii la rând faci profit doar din "heritage" și soluții tehnice depășite: îți creezi o nișă solidă și  bogată dar restrânsă și ești vulnerabil prin lipsa de varietate. LiveWire și Pan America asta sunt doar încercări disperate de a recupera acel timp pierdut.

#11 Bart Bz

Bart Bz

refuse/resist!

• Super Membru
  • PipPip
  • 751 posts
  • Interests:to live before I die
  • Moto: KW VN 800 Classic
  • Numar: BZ 84 ROK
  • Club: -

Posted 31 July 2018 - 06:18 AM

Daca au început să zică pana și deținătorii de BMW că e urata, asta nu e bine bine pt Harley... ;)

Be quick or be dead!!!

#12 the Pig

the Pig

Marcel

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,264 posts
  • Interests:muzica, chitare, uulele, astrofizica, fizica cuantica, mancare, munte, rollerblade,
  • Moto: hornet

Posted 31 July 2018 - 07:47 AM

Ce frumoasa e!!! :)))

Acuma, daca Porsche si Jaguar fac SUV-uri, nu ma mira ca in lumea moto sa se intample struto-camile.Ma intreb cine va cumpara asa ceva, Parca e facuta la imprimanta 3d.

#13 Xandros

Xandros

POLITE

• Membru
  • Pip
  • 388 posts
  • Moto: BMW 12GS LED Edition
  • Club: RSR

Posted 31 July 2018 - 08:46 AM

Macar e pe curea ?  :crack:

"Pot să-ți spun o chestie cu mâna pe inimă: când am intrat în București, niște prieteni ne așteptau la un bar, și-am zis că trecem să bem o cafea înainte să  ajungem acasă. Și, de la indicatorul cu intrarea în București până în barul ăsta, care e în centru, am făcut 45 de minute. Asta nu e o problemă, dar ideea e că în 45 de minute am văzut niște lucruri, în trafic, pe care nu le văzusem în 4 luni de zile cât am umblat. Și nu mă refer la trafic, la felul în care se conduce... Mă refer doar la încrâncenarea și ura pe care le-am văzut în 45 de minute. Pe cuvântul meu de onoare dacă am văzut așa ceva în 4 luni de zile plecat în toată Europa. Eu cred că asta e revelația, între mari ghilimele, cu care m-am întors: că trebuie plecat de aici. Undeva. Cumva." (Mihai Barbu)

#14 Klaus Cata

Klaus Cata

Check my blog

• Super Membru
  • PipPip
  • 722 posts
  • Moto: Kawasaki ER-6N

Posted 31 July 2018 - 08:54 AM

Ce frumoasa e!!! :)))
Acuma, daca Porsche si Jaguar fac SUV-uri, nu ma mira ca in lumea moto sa se intample struto-camile.Ma intreb cine va cumpara asa ceva, Parca e facuta la imprimanta 3d.

Diferenta e ca aia de la porsche chiar au dat lovitura la cate au vandut :))

#15 Nocturnus85

Nocturnus85

UCIG√-L-TOŃCA

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,215 posts
  • Interests:Metale grele feroase si neferoase, motoare, street photography
  • Moto: HD 883 Sportster, BMW k1200
  • Numar: nou

Posted 31 July 2018 - 08:55 AM

Acum,fie vorba intre noi..cate ADV-uri frumoase ati vazut voi? Toate sunt urate cu craci! BMW fac motoare infiorator de urate si nu numai pe clasa ADV.Eu nu cred ca e o miscare inteligenta deoarece atat BMW cat si KTM domina clasa respectiva! E greu sa te iei la tranta cu cineva care face astfel de mobre de zeci de ani..restul modelelor noi prezentate de HD sunt ok-ish,mai ales bobberul.Oricum nu se vor lasa de construit motoare clasice asa ca chill! :))

#16 xt600

xt600

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,958 posts
  • Moto: Yamaha
  • Numar: Fara importanta

Posted 31 July 2018 - 11:06 AM

Mi se pare o mișcare stângace, o motocicletă încropită rapid pe genunchi de către H-D..

Incropita pe genunchi nu pare. Dimpotriva, pare facuta cu multa atentie la finisaje, insa este nefericit desenata, pe ici pe colo, prin punctele esentiale. Pana la urma, pentru o motocicleta din clasa asta, primordiale sunt alte calitati, nu frumusetea: fiabilitatea, mentenanta facila, ciclistica, capacitate de transport, confort, etc. Daca bifeaza toate punctele astea (desi nu cred), ar putea avea ceva vanzari. Desigur, cu conditia sa vina si la un pret decent, pentru ca pe segmentul asta nu prea pot sa invoce "heritage". 

"When in doubt, gas it!"

"Once the throttle is cracked on, it is rolled on smoothly, evenly,

and constantly throughout the reminder of the turn"

JORGE LORENZO: "pero somos españoles, este título tenía que estar en España, era lo justo"

#17 xtx

xtx

Lurker

• Membru
  • Pip
  • 374 posts
  • Moto: DL1000XT
  • Numar: da

Posted 31 July 2018 - 11:10 AM

Mah, acuma ca e frumoasa sau urata, pana la urma asta conteaza mai putin. Daca ar fi fiabil si semi-capabil pe offroad (cat de mult offroad ai putea face cu o vaca atat de mare), nu m-ar deranja sa fiu vazut pe ea.

Ce ar trebui sa nimeresca sunt niste chestii legate de ergonomie (triunghiul scarite-fund-ghidon mai apropiat de enduroaice decat de cruisere sau naked-uri, cat de ingust e rezervorul, etc.), ciclistica si de centru de greutate; dupa cum il vad cu motorul ala inalt si cu rezervorul cocotat fix deasupra lui, pare sa fie destul de "top-heavy". Pacat ca nu au dezvoltat cadrul de Buell, cel care rezervorul in el, ar fi rezolvat problema asta foarte fain...

Edited by xtx, 31 July 2018 - 11:11 AM.

#18 Nocturnus85

Nocturnus85

UCIG√-L-TOŃCA

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,215 posts
  • Interests:Metale grele feroase si neferoase, motoare, street photography
  • Moto: HD 883 Sportster, BMW k1200
  • Numar: nou

Posted 31 July 2018 - 11:32 AM

Mah, acuma ca e frumoasa sau urata, pana la urma asta conteaza mai putin. Daca ar fi fiabil si semi-capabil pe offroad (cat de mult offroad ai putea face cu o vaca atat de mare), nu m-ar deranja sa fiu vazut pe ea.

Ce ar trebui sa nimeresca sunt niste chestii legate de ergonomie (triunghiul scarite-fund-ghidon mai apropiat de enduroaice decat de cruisere sau naked-uri, cat de ingust e rezervorul, etc.), ciclistica si de centru de greutate; dupa cum il vad cu motorul ala inalt si cu rezervorul cocotat fix deasupra lui, pare sa fie destul de "top-heavy". Pacat ca nu au dezvoltat cadrul de Buell, cel care rezervorul in el, ar fi rezolvat problema asta foarte fain...

Buell are patent pe cadrul ala. Cand a plecat,a plecat cu tot cu cadru ca sa apun asa :)) Dpmdv ala nu e ok pe o motocicleta care stii sigur ca va pica pe o parte.Mir nu imi inspira durabilitate la impact cel putin.

#19 dionysos

dionysos

Legionar

• Super Membru
  • PipPip
  • 901 posts
  • Interests:Miscarea Legionara, Corneliu Zelea Codreanu, Horia Sima, Black Metal, fotografie si arta fotografica, The Doors, Dionysos, Peste Noire
  • Moto: Yamaha XV 535, Honda XL 1000V
  • Numar: DUH
  • Club: Legio Noire

Posted 31 July 2018 - 11:50 AM

Eu n-am fost niciodata fan HD, insa asta mi se pare chiar frumoasa. E masculina, agresiva, robusta, spartana si indrazneata la design. Sper sa se produca si sa o bage la test drive sa o calaresc putin ;)

Eadem mutata resurgo

#20 DrDre

DrDre

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 478 posts
  • Moto: DL650
  • Numar: fara numar...fara numar..fara numar:P

Posted 31 July 2018 - 11:57 AM

Extraordinar!...de urat!

Parca vad ca o sa bata spre 300kg la gol :)

Cred ca le-o spus Trump ca-i scoate pe BMW de pe piata de America si se grabeste HD-ul sa le ia locul...

Intzepator

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status