Jump to content

Photo

Litoralul romanesc-fata batrana cu pretentii.

• Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 Geo_74

Geo_74

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 448 posts

Posted 27 July 2018 - 10:28 PM

Ola !  Dupa 11 ani am calcat pe distanta,principii si concesii personale si mi-am propus sa contribui pentru 10 zile la bugetul turismului romanesc.Ce am gasit :

Un litoral si un turism care se zbate intre existenta,specula si subzistenta.Mamaie e o fata batrana cu fite si figuri,personal nu imi place.Un Eforie Nord placut si curatel,mai ales pentru familii si copii,Un Eforie Sud uitat de lume si timp.Nu cred ca va supravietui.Un Costinesti foarte aglomerat si murdar.Genul de baiat cu freza data cu gel- cu ferrari si rapan intre unghii.Un loc in care Zeii s-au oprit pe Olimp.Dar pus pe butuci.Un Neptun in care Zeii i-au cedat onoarea(socotindu-l mai capabil)de a fi cu scăldătoarea....o zeita Afrodita, zeița dragostei, frumuseții și fertilității.in care pictam inca tabloul Nasterii lui Venus,cateva planete curatele in care Saturn nu isi merita aici numele de planeta gazoasa.Curatel,plin de viata.Un Callatis placut doar pe un obraz pe partea de litoral..In general mai gasesti chinezarii si turcisme cat cuprinde.Bere de la 8 lei in sus,o bere cat de cat buna.Taxiuri cu tractiune balegoasa la preturi de cum negociezi cu indienii.Microbuze in care poti face sauna gratuita chiar daca afara ploua.Preturi nesimtite si foarte nesimtite.Mizerie cat vezi cu ochi prin jur.Have fun!Daca ai bani.Dar ai sigur,ca de asta te duci pe litoral,sa ii cheltui.Copii zglobii,tobogane colorate si inutilizabile,tate,buci verzi,muzica veche la terase de iti zgarie timpanele,kiss fm,paine si circ la propriu si la figurat,nelipsitii suteri,nelipsitii magneti de frigider care e musai sa-i ai acasa si sa-i imparti la mamici,tatici,bunici,vecini,etc.Hoteluri de 3 stele curatele pentru uimirea mea.Si rezervate pana la refuz.Dacă mergeți și mai spre nordul stațiunii, acolo unde check-in-ul se dă direct pe baldachin, tocănița este doar o amintire proastă a sărăciei altora, cu care nu te poți asocia, că te faci de rușine.În nordul Mamaiei, dacă ești fără bani, vii ca la moaște: faci cruce, pupi geamul și pleci.Dacă ai venit aici și vrei să te îmbuibi, recomandarea este să mergi mai „la vale', unde toți muritorii de rând se înghesuie.Pizza în Mamaia te face să te scormonești nițel prin buzunare și dacă ești cu familia, poți să îți mănânci portfelul de foame, că nota de plată ți-l face schweitzer.Mangalia este, în continuare, cea mai ieftină parte a litoralului.Dacă ai călușarii care îți joacă în burtă, pentru un prânz acolo ai la dispoziție și o multitudine de terase pe plajă, dar și în oraș.Per total, cheltuiala cu mâncarea,cazarea,masa si dansul  -pot  spune că a fost un concediu ok-dar cu siguranta nu voi mai reveni urmatorii 11ani.Dacă vreți să vă lăudați vecinului de la 4 că nu v-ati uitat la bani când ați ajuns la restaurant,umpleti portbagajul Daciei de acasa cu zacusca soacrei,muraturile amantei si porcul vecinului.Si nu in ultimul rand sa amintesc ca pretul combustibilului este mai ieftin pe litoral.Dar cred ca si mai prost.Vacanta placuta va doresc.Hai Romania !

6df6a89581cb182b1a43e48b12bf87b5-465x390

Edited by Geo_74, 27 July 2018 - 10:35 PM.

moto_065.gif

#2 iulia_boris

iulia_boris

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,091 posts

Posted 27 July 2018 - 11:39 PM

Haha,faina descriere si cat se poate de autentica..

#3 Danut Ionda

Danut Ionda

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 570 posts
  • Moto: XF 650
  • Numar: GCA
  • Club: Club Piranha

Posted 28 July 2018 - 12:36 AM

Like pentru prietena/sotia ta,fata din poza!
O sa se taraie asa pe butuci turismul ca sunt multi romani care nu au cu ce compara si le e si frica sa plece din tara chiar si in vacanta.

#4 l.u.v

l.u.v

Vanturator de tarana si alergic la prostie..

• Admin
  • PipPipPipPip
  • 9,539 posts
  • Moto: Doispesute elte

Posted 28 July 2018 - 01:46 AM

Nu am calcat de o vesnicie si tot o vesnicie o sa treaca pana calc din nou pe litoralul nostru.
Cat timp exista Grecia, chiar Bulgaria, am auzit lucruri misto si de Albania, pas!

"Prefer fiarele mai vechi in locul plasticelor de ultima generatie"..

#5 Geo_74

Geo_74

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 448 posts

Posted 28 July 2018 - 02:11 AM

Din pacate cam asta e realitatea.In general am observat lumea acra,pestrita,neprietenoasa,bunici cu nepoti fara pic de rabdare-fie ca am fost la restaurant ,fie ca  am cumparat tigari.Lume trista,nauca si fericita ca e in vacanta.Din pacate sunt optiuni muult mai bune in strainatate si la bani mai putini sau tot acesti bani dar alte conditii,alte peisaje.De altfel,la Marea Adriatica ajung cu avionul intr-o ora si un pic,la noi ajung cu masina in 8-9 ore.Pretul transportului nici nu are rost sa il mai amintesc.Te doare uneori sufletul ca esti pur si simplu nevoit sa nu iti vezi tara si sa preferi ce e la altii.Partea buna e ca avem posibilitati sa alegem.

moto_065.gif

#6 Tornada

Tornada

Winner

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,179 posts
  • Moto: K1200R sport
  • Numar: WIN
  • Club: DoOrDoNot!NoTry!

Posted 28 July 2018 - 03:19 AM

Atât timp cât va exista cerere, și ea există, depășind cu mult oferta (vezi hoteluri prăpădite pline ochi indiferent de condițiile oferite prin Vamă, în Costinești, Neptun, Mamaia de fapt peste tot; vezi cluburi unul peste altul, efectiv la câțiva metri unul de altul în Mamaia Nord cu fițe de elicoptere, colecții de mașini, locuri rezervate pe barosăneală), și deci indiferent la care pături sociale ne referim, cererea este uriașă, oferta nu are de ce să se îmbunătățească!
Tată, din punct de vedere economic nu e nici o anomalie!

Apoi, ia încercați să deschideți un....beach bar sau water sport pe plajă, vedeți de câte taxe, funcționari imbecili, șpăgari, paradoxuri și iar taxe vă loviți!

Totul pentru 2 luni de vară și alea dacă ai bulan să nu fie frig, să nu fie ploaie, să nu fie epidemie de holeră, etc!

Nu îmi place, dar asta e realitatea! Și mie îmi place la alții, și merg acolo!

#7 BMWs1000RR

BMWs1000RR

The Father

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,560 posts
  • Interests:BMW
  • Moto: BMW
  • Numar: DRC
  • Club: Crvena Zvezda

Posted 28 July 2018 - 06:25 AM

Geo, poza atașata e adevarata :D !
Și eu am spus pas litoralului nostru de vreo 8 ani. Chiar azi, cam in doua ore o tai spre sunny beach. Pentru mine Bulgaria e cu mult și peste Grecia (sa spun ca mai puțin apa), dar asta rămâne la aprecierea fiecăruia și depinde de multe altele. Sunteți careva pe acolo de azi încolo?

#8 l.u.v

l.u.v

Vanturator de tarana si alergic la prostie..

• Admin
  • PipPipPipPip
  • 9,539 posts
  • Moto: Doispesute elte

Posted 28 July 2018 - 08:15 AM

Cand spui de bulgari ca sunt peste greci probabil te referi la calitatea serviciilor si iti dau dreptate. Dar la peisaje nu este nicio legatura intre litoralul costier si o insula, oriunde in lumea asta.
Insulele grecesti sunt un paradis, eu nu am intalnit asa peisaje, varietate de plaje si culoare a apei nicaieri, desi am fost pe insule mai mari sau mici ca Tenerife, Capri, Elba sau Hvar.

Cat despre noi si altii, cu durere in suflet confirm ca amaratii astia de bulgari sunt departe, oferte bune, drumuri ok, neaglomerate, mancare buna si ieftina.
Ce imi place in general la ei este ca realizeaza unde sunt si nu tin nasul pe sus, muncesc sa iasa la suprafata si o fac bine, vad campuri cultivate ( la noi sunt zeci de hectate parloaga!), orase frumusele, turismul il fac bine si cu bun simt.

La noi tzarania este imensa pe toate palierele, degeaba ai Ferrari daca ragai si vorbesti tare sa te afle lumea, nu am mai fost de vreo 17 ani pe litoral, dar tin minte ca erau terase si cluburi unul langa altul si fiecare dadea muzica mai tare, rezultatul era ca nu te.ntelegeai la masa, dupa o cina plecai ragusit!
Si asta indiferent ca era Mamaia sau Olimp!

Si atunci de ce sa ma chinui, sa fac 5 ore din Bucuresti, sa dau 50-70 ron pe doua sezlonguri?
Ma scuzati ca nu suport tzoparlanismul, marlania si prostul gust, chiar daca e poleit cu aur!

Ps: Superba fata aia! :-))

"Prefer fiarele mai vechi in locul plasticelor de ultima generatie"..

#9 Metal Heart

Metal Heart

www.motobikes.ro

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 7,676 posts
  • Interests:Cotele apelor Dunarii
  • Moto: VFR800
  • Club: Academia de mici si bere

Posted 28 July 2018 - 11:08 AM

Litoralul romanesc este destinatie de weekend pentru bucuresteni - vezi Mamaia si Vama (de unde si preturile nesimtite), iar restul statiunilor sunt destinatii pentru concediile sindicalistilor. De aia hotelurile vai mortii lor sunt pline si statiunile parca au ramas blocate-n timp la sfarsitul ailor '90. Ne place chicosenia, aglomeratia, ne plac turcismele. Si da, pe litoralul romanesc inca mai merg in concedii cei carora le e frica ca le fura masina in afara, ca nu vor fi intelesi daca-si comanda o friptura la un restaurant in Grecia sau Bulgaria, pe plaja inca mai vin cei care baga rosii cu branza pe cearceaf...

TE ABȚII, TE ABȚII ȘI CÂND NU MAI REZIȘTI, DAI BUZNA

#10 john17

john17

Avansat pan' la genunchiul broastei

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,046 posts
  • Moto: cu diapazoane
  • Numar: ioc cu y

Posted 28 July 2018 - 12:26 PM

Daca gasesti tu rosii cu branza pe cearceaf in mamaia nord mai ca iti platesc eu sejurul!
Bueei, in Gr si Bg nu te vede nimeni, la mamaia apari si la prostv daca te descurci!

5ap4e0.jpg

#11 Xandros

Xandros

POLITE

• Membru
  • Pip
  • 386 posts
  • Moto: BMW 12GS LED Edition
  • Club: RSR

Posted 28 July 2018 - 12:28 PM

De cand au clienti buluc (multi romani, evident) s-au mai smecherit si bulgarii. Gen sezlongul costa cam ca la noi. Dar mananci peste si scoci in Balcic de nu gasesti poate in 2-3 locuri in tot litoralul romanesc. Si ieftin ! Una peste alta bulgarii stiu sa faca turism, poti sa platesti cu card, cu lei, cu euro, cu ce ai .. bani sa fie. Zambesc, sunt multumiti de orice bacsis. Berea e rece, etc. ..

Am fost cateva zile la Eforie Nord. Hoteluri triste, neingrijite, mizerie peste tot. Plaja insa refacuta, imensa chiar, aproape goala. Apa foarte curata. De mancat insa ... un mare challenge. Tochitura si hamsii congelate sunt la putere. Vrei peste proaspat ? Am gasit doar la Pescaria lui Matei (nota 10 dar e FULL si nici nu fac rezervari) si Popasul Pescarilor (in Olimp). 

Apropo de bulgari, eu acum am observat ca vigneta la ei este 15 leva pe saptamana (adica dublu fatza de noi) !! Si drumurile tot jalnic arata. "Noroc" ca ei n-au bani sa se plimbe aiurea si prin urmare soselele sunt mai libere.

"Pot să-ți spun o chestie cu mâna pe inimă: când am intrat în București, niște prieteni ne așteptau la un bar, și-am zis că trecem să bem o cafea înainte să  ajungem acasă. Și, de la indicatorul cu intrarea în București până în barul ăsta, care e în centru, am făcut 45 de minute. Asta nu e o problemă, dar ideea e că în 45 de minute am văzut niște lucruri, în trafic, pe care nu le văzusem în 4 luni de zile cât am umblat. Și nu mă refer la trafic, la felul în care se conduce... Mă refer doar la încrâncenarea și ura pe care le-am văzut în 45 de minute. Pe cuvântul meu de onoare dacă am văzut așa ceva în 4 luni de zile plecat în toată Europa. Eu cred că asta e revelația, între mari ghilimele, cu care m-am întors: că trebuie plecat de aici. Undeva. Cumva." (Mihai Barbu)

#12 petre81.

petre81.

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,147 posts
  • Moto: Harley

Posted 28 July 2018 - 01:43 PM

Popasul Pescarilor e super, problema e ca au inceput sa auda ghrrtzoii de el si vin sa-si faca selfie si sa puna poze cu mancarea pe feisbuc.
Rinocerii LGBT: danny_nt, littlekriminal, JCDenton, prafrau, NEGURA,, Starcream, BMW1000RR, pulynos, yo4hgx, kevinn, jinx, pasagera, JUST4TNT, Speedy.K, DoctorX, XaeL, einstein1984, 1xu1xf1xu.

#13 Altair

Altair

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,183 posts
  • Moto: da
  • Numar: da
  • Club: Gentlemen Club

Posted 28 July 2018 - 06:44 PM

Ce travail are Paula Manzanal cu litoralul romanesc?

Aproape ca mă urcasem în mașina sa dau o fuga...

De vanzare : Triumph Rocket 2006, Triumph  Rocket 2009, Triumph Daytona 675 2009, Benelli TreK 1130 2010

#14 BMWs1000RR

BMWs1000RR

The Father

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,560 posts
  • Interests:BMW
  • Moto: BMW
  • Numar: DRC
  • Club: Crvena Zvezda

Posted 28 July 2018 - 08:09 PM

Sunt perfect de acord cu cele relatate mai sus! Prefer Bulgaria din multe motive. Sunt in Sofia, pada kisa :)

Cand spui de bulgari ca sunt peste greci probabil te referi la calitatea serviciilor si iti dau dreptate. Dar la peisaje nu este nicio legatura intre litoralul costier si o insula, oriunde in lumea asta.
Insulele grecesti sunt un paradis, eu nu am intalnit asa peisaje, varietate de plaje si culoare a apei nicaieri, desi am fost pe insule mai mari sau mici ca Tenerife, Capri, Elba sau Hvar.
Cat despre noi si altii, cu durere in suflet confirm ca amaratii astia de bulgari sunt departe, oferte bune, drumuri ok, neaglomerate, mancare buna si ieftina.
Ce imi place in general la ei este ca realizeaza unde sunt si nu tin nasul pe sus, muncesc sa iasa la suprafata si o fac bine, vad campuri cultivate ( la noi sunt zeci de hectate parloaga!), orase frumusele, turismul il fac bine si cu bun simt.
La noi tzarania este imensa pe toate palierele, degeaba ai Ferrari daca ragai si vorbesti tare sa te afle lumea, nu am mai fost de vreo 17 ani pe litoral, dar tin minte ca erau terase si cluburi unul langa altul si fiecare dadea muzica mai tare, rezultatul era ca nu te.ntelegeai la masa, dupa o cina plecai ragusit!
Si asta indiferent ca era Mamaia sau Olimp!
Si atunci de ce sa ma chinui, sa fac 5 ore din Bucuresti, sa dau 50-70 ron pe doua sezlonguri?
Ma scuzati ca nu suport tzoparlanismul, marlania si prostul gust, chiar daca e poleit cu aur!
Ps: Superba fata aia! :-))

#15 megamotoreta

megamotoreta

maxiscuterist

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,170 posts
  • Moto: yamaha slider jog kymco 250
  • Numar: db08kaa
  • Club: doar eu si cu mine

Posted 29 July 2018 - 05:14 PM

De aceea multi se cazeaza la privati, inchiriaza apartamente sau camere curate, dar sa stii ca mancarea si bautura nu sunt asa scumpe,depinde si la ce local apelezi. Am colindat si eu litoralul si concluzia e ca se gaseste pentru toate buzunarele. Numai sa deschizi ochii.

vand 1 kymco b&w 250 si dezmembrez altul.

"Nu putem să punem egalitate între un demnitar şi un cetăţean normal, fie el muncitor, inginer sau medic." - deputatul PSD Marius Manolache, finul premierului Victor Ponta

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status