Sari la conținut

Insula Evia Grecia - help - cazare,trasee,etc?


foxbat
 Share

Postări Recomandate

salutare,

 

Prin Evia ( a II a insula ca marime a Greciei ) fuse cineva ?

 

ma intereseaza cam asa -

 

cazare / camping / wild camping in SUD

info despre "what to do".

inchiriere moto/auto

 

Eventual daca cineva a fost si cu "pet"ul din dotare?( din ce am vazut nu prea sunt pe acolo cazari "pet friendly").

In sud cel putin e jale..

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca wild camping-ul nu este permis in Grecia. Pe de alta parte nici politia lor nu este extrem de activa sau interesata, dar cred ca depinde si de locatie.

Merci frumos. De Evia ceva mai concret din ce am intrebat ai idee ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. In primul rand iti recomand sa nu iti rezervi cazare, gasesti acolo la bani putini, fata de ce ofera o agentie. Evia este o insula salbatica 80%. Daca esti o persoana sedentara in miscare nu ai ce cauta acolo.Obiective sunt dar trebuie si ceva miscare.

De vizitat insula Licadonisia. Recomand sa mergi cu masina pana la Agios Giorgio si de acolo gasesti barca sa mergi pe insula vulcanica. Ai de mers cu masina aprox 40 min.

 

Cascade ai: Drymonas, Papades(daca este foarte cald va fi secata, dar merita miscarea) Kremasi, la fel se merge pe jos vreo ora prin padurea de pini. Acolo vei vede si resturi de ciresi fosilizati. Va trebui sa mergi pana la cascada prin albia ei. La intrare in albie ar trebui sa legi o panglica de creanga ca la intoarcere sa nu ratezi iesirea, pentru ca nu se aventureaza nimeni pe acolo si este destul de salbatica vegetatia si risti sa orbecai dupa aia.

 

Insulite faine ai asa: Agios Nicolaos langa plaja Elinika. Poti trece inot spre ea, aprox 200m. Recomand cand cobori platoul de beton spre plaja sa o iei in stanga pe langa mal. Vei da de o portiune faina de nisip cu coborare lina in apa.

Santa Claus. Este o insulita legata printr-o fasie de nisip. Merita vizitata si stat la plaja. Mergi cu masina sau motorul pana in Agali si cauti sa parchezi langa plaja.(vezi poza) Urci putin pe coasta si apoi traversezi prin padurea de pini.

Camping este intre Ilia si Rovies pe partea dreapta cu coasta. Nu am campat la ei, nu stiu cum este in interior.

Drumurile sunt faine, virajate. De la drumul principal ce serpieste printre coline si esti aproape de coasta ai sa observi din loc in loc iesiri in lateral. Cu siguranta duce spre o plaja salbatica. Drumurile de multe ori sunt de pamant si serpuiesc printre maslini.

Plaje cu nisip ai in Pefki , Agali, si or mai fi pe undeva dar nu stiu. Eu la ora 10 urcam in munti sa caut manastiri, cascade si sa fug de caldura. Seara la 5-6 coboram.

Mai ai si baile termale. Sunt senzationale la oase, imbinat cu fluxul si refluxul marii. Recomand pana in ora 9 seara, dupa ora asta poti fierbe un porc in apa.

De campat poti campa si salbatic. Sunt destule plaje unde esti tu cu tine doar si nu cred ca cineva sa iti aibe treaba. Eu plec anul asta pregatit pentru campat salbatic pe insulele ionice. Tot gasesc unde sa pun cortul.

Din Edipsos daca urmezi coasta catre Limni ai sa gasesti locuri salbatice unde poti face ce doresti. Mai coboara din cand in cand caprele din munti sa bea apa din mare.

 

Sa ai concediu fain.

 


» Post actualizat in 10 Jul 2018 06:54

Orice insula apropiata de continent sau in care se ajunge relativ usor e naspa :) .

Incearca insule mai greu accesibile . ( Samos , Samothraki , Limnos ... )

Vorbesti de Sfantul Gral

post-89476-0-72593400-1531205471_thumb.jpg

post-89476-0-63752900-1531205484_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei loc izolat in nord unde te lasa cu cainii, iti recomand aici http://www.7syn7.gr/index.php/en/contact-eg

Aici am dat 378euro pe 14 nopti.

 

Am mai stat in Pefki, un sat mai mic pe langa asta.

 

Apa este foarte ok.

Ferry era din ora in ora si face 15min. 2.5euro de persoana

Editat de heinrich08
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc frumos celor 3"Raspunzatori". raspund pe un singur mesaje pentru ca..."qurantine":)

am fost in cele mentionate, mercic:)

 

kalator - 100% de acord!

 

si ultima cazare - merci. e interesanta . dar am gasit una mai ieftina ( oricum ajung in casa doar pt un dus si nani) - daca ai idei de ceva in Sud..shoot please.

 

 

si daca mai sunt info cum mi le-a dat "kalator" si pentru zona de continent (naflio, corint, ) cred ca pe acolo ma intorc ( Sa nu ma duc acasa tot prin larissa:) ) va rog sa nu pregetati.

 

respecte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shalom.

Despre continent nu am sugesti in afara de a vizita obiective istorice. Evit continentul, imi plac insulele. Vreau sa fiu liber nu inghesuit de oameni.

Legat de Evia, daca mergi la Santa Claus.

Poti cobora cu masina(vezi linia albastra)dar in zona verde(linia verde) era drumul distrus rau. De coborat mai coborai, era mai greu de urcat. Trebuie sa sondezi traseul inainte de a cobora pe linia verde. Daca evaluezi ca poti urca inapoi, (drumul fiind la vreme lui din beton) unde este zona hasurata galben este un mic golf unde poti campa cu cortul. Anul tecut erau campati acolo cativa tineri. Locul este de vis.

 

 

post-89476-0-85581800-1531243713_thumb.jpg

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-89476-0-12352800-1531250791_thumb.jpgCascada Drymonas

post-89476-0-60474400-1531250819_thumb.jpgCascada Drymonas

post-89476-0-59619300-1531250943_thumb.jpgGolf Campare

post-89476-0-18000300-1531250976_thumb.jpgCascada Kremasi

post-89476-0-93369600-1531250982_thumb.jpgCascada Kremasi

post-89476-0-51951300-1531250990_thumb.jpgInsula vulcanica Licadonisia

post-89476-0-11059700-1531250996_thumb.jpgInsula vulcanica Licadonisia

post-89476-0-65310500-1531251004_thumb.jpgPlaja Salbatica

post-89476-0-39421600-1531251011_thumb.jpgPlaja Salbatica

post-89476-0-92273900-1531251019_thumb.jpgInsula Santa Claus

post-89476-0-71638600-1531251025_thumb.jpgInsula Santa Claus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exagerezi deja :)) chiar vrei sa plec acum ? fain fain!!

PS -am prins acum o cazare in nord, 7 nopti 150 euro in luna lui Cuptor.

a ramas sud-ul. nimic fezabil pana acum (doar niste scoruri fabuloase - 500 - 5000 eur!! / 7 nopti.).

cred ca o sa merg pe varianta mers si vazut la fata locului. (oricum voi avea tot echipamentul pt wildcamping).deja mi-ai bagat in "program" chestii:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pleci la noapte :biker: In Sud nu am fost, am ramas blocat in Nord. Cu siguranta ai ce vedea si acolo dar 7 zile sunt foarte putin. In Edipsos poti intreba la taverna Noufara de Laura. Ghid la Astur. O rogi sa iti dea o harta a insulei si poti intreba si de excursiile optionale, daca te intereseaza. Gen, Skiatos. Pe Licadonisia recomand sa mergi cu masina pana Agi Giorgio si de acolo gasesti o ambarcatiune. Chiar si cu Skyjet poti merge.

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

soon,august sper.

forumula nu e clara. mobra si masina + catel sau 2 mobre si 2 masini..

stii cum e, lumea se suceste pe ultima suta de metrii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Interesant!

Ar putea distinsul domn kalator sa imi lase un numar de telefon pe pm?

M.ar bate gandul s.o iau incolo cu masina.

 

Foxule, si eu vreau sa zbor in jur de 10 august, dar cu masina, poate discutam ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa traiesti luv-ule. daca ne vedem pe acolo am muult bere de data(restante grele :) ) . Si daca nu mai sunt galben dupa ce te intorci inseamna ca te am mituit si in avans:)

 

oki, planurile mele includ si aceasta data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu de asta. eu am fost la miting la PSD:)

 

din ce stiu nu are nici o treaba cu aia ci e lipita de continent.


» Post actualizat in 17 Jul 2018 18:57

plm

 

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/atentionare-de-calatorie-pentru-cei-care-merg-cu-masina-personala-in-grecia-s-a-schimbat-codul-rutier-965518


» Post actualizat in 21 Jul 2018 09:24

aho aho.

Evia , anyone?:)


» Post actualizat in 24 Jul 2018 18:30

evia, anyone?:)


» Post actualizat in 11 Aug 2018 14:35
De vis.3000 km so far.nu ventz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...