Sari la conținut

Ii vara (07.07.2018) (327 km)


SONYC
 Share

Postări Recomandate

Ii vara,

 

de mult s-o luminat afara,

 

si ceasul suna a patra oara,

 

dar eu nici gand sa ma trezesc.

 

 

Razele soarelui invadeaza insa camera iar pasarelele ciripesc de zor, ori asta inseamna ca nu ploua, in ciuda prognozei meteo, yupii! Sar ca un arc din pat cand realizez ca e rost de plimbare. Nu stiu cum sa ma misc mai repede, nu-i de pierdut asa o zi. Trimit mesaje baietilor, dar sunt prinsi cu treaba. Aia e, ma echipez si un sfert de ora mai tarziu sunt la benzinarie. Obiectivul este Gura Siriului cu intoarcere pe Cheia.

 

Sos Andronache - Dascalu - Maia - Adancata si ajung la intersectia cu drumul national 1D. Acu' incotro?

 

102D sa fie: Salciile - Boldesti - Baba Ana - Mizil - acest sector de drum, exceptie facand ultimii 10 km, este plin de gropi. Dar cine se mai uita la calitatea asfaltului cu atatea roscate si blonde in jur

 

post-69084-0-57898300-1530973936_thumb.jpg post-69084-0-63277100-1530973941_thumb.jpg

 

Floarea soarelui, desigur, nu putea sa lipseasca din peisaj

 

post-69084-0-37753200-1530974490_thumb.jpg post-69084-0-56643100-1530974494_thumb.jpg

 

Din Mizil urmez drumul judetean 100H. In localitatea Tohani observ niste perje taman bune de gustat, astfel ca opresc. Omul gospodarea prin curte, intreb daca se poate sa iau cateva, imi da voie si in secunda imediat urmatoare ma infrupt.

 

post-69084-0-68585500-1530974856_thumb.jpg

 

Peste drum, culturile de vita de vie sub soarele dogoritor

 

post-69084-0-58281600-1530974911_thumb.jpg

 

Continui pe 100H: Jugureni - Valea Unghiului - Tisau - Hales

 

O fotografie de pe acest sector de drum:

 

post-69084-0-98116900-1530975130_thumb.jpg

 

Cotesc la dreapta pe 203G si surprind o mica parte din sculpturile in piatra de langa Manastirea Ciolanu

 

post-69084-0-78505100-1530975397_thumb.jpg

 

Atat 100H cat si 203G se preteaza si unor mobre sport, datorita asfaltului bun, a drumului sinuos si de ce nu, a peisajului. Nu in ultimul rand, cred ca am numarat 4 masini pe toata distanta parcursa, sunt foarte putin circulate.

 

Dupa ce am coborat serpentinele fac stanga pe 1D, in directia Gura Siriului. Mi se pare ca norii se cam aduna, ridic ochelarii de soare si cum tot nu-s lamurit, opresc in Cislau pentru alimentare si pentru a verifica prognoza meteo locala.

 

post-69084-0-64652800-1530975832_thumb.jpg

 

Sansele de ploaie sunt ridicate, iar eu am plecat ca o pufarina, fara echipamentul de ploaie. Pe masura ce ma apropii vantul creste in intensitate, temperatura scade si vad cum in departare ploua. Opresc in Valea Lupului si fac rost de o punga, sa protejez telefonul in caz de ceva. Verific din nou prognoza, cod galben de furtuna, iar cerul e negru ca taciunele :) Continui pana in Nehoiu unde decid totusi sa ma intorc, rafelele de vant erau mult prea puternice iar ploaia torentiala. Intalnesc un grup de motociclisti ce se indreptau spre Siriu si le urez, in gand, multa bafta.

 

Din localitatea Maruntisu scap de averse si cum 102B pare mai liber, fac dreapta cu directia Valenii de Munte. Toate bune si frumoase pana in Ploiesti, drum uscat. Ehh, din Barcanesti incepe a ploua, prima oara doar cateva minute, apoi in continuu si torential. In 2 minute is ud complet, iar curentul datorat vitezei iar nu ajuta la sporirea gradului de confort termic. Dupa vreo 20 de minute opresc la o benzinarie. Apa iese din sosoni la fiecare pas pe care il fac. Merg cu incredere la frigiderul cu inghetata si aleg una, apoi la casa de marcat, sa platesc. Casiera se uita afara, apoi la mine, apoi la inghetata, ridica o spranceana, dar nu spune un cuvant. Rup eu tacerea: "ori la bal ori la spital doamna" Privirea, incetosata pana atunci, i se lumineaza, si ma intreaba: "doriti si niste cuburi de gheata la inghetata asta?" Ia de o joaca pe asta! Ies pe terasa si musc cu sete din inghetata in timp ce clientii ce serveau bauturi calde inauntru ma urmaresc consternati.

 

Hai, da-o in ma-sa de ploaie, inapoi in sa. Ajung in micul Paris si constat ca nu imi trebuie mobra, ci o barca. Surprinzator insa, soferii imi fac loc pe cea de-a doua banda. Parchez mobra, urc pe scari, lasand desigur o cantitate considerabila de apa in urma, intru in casa, deschid geamul si.. nu mai ploua.. argh!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai distrat putin :crack:.

Eram in drum spre baza aeriana 86 cand ai dat mesaj.Din pacate spectacolul s-a terminat cu un Mig 21 scapat la lucrarile de treierat, si cu o familie cu 2 copii ramasi fara tata. Pacat de el, doar 36 de ani.

Weekendul viitor daca e vremea buna da un semn de joi, vineri. Azi m-ai luat prea din scurt.

Editat de nooxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai distrat putin :crack:.

Eram in drum spre baza aeriana 86 cand ai dat mesaj.Din pacate spectacolul s-a terminat cu un Mig 21 scapat la lucrarile de treierat, si cu o familie cu 2 copii ramasi fara tata. Pacat de el, doar 36 de ani.

Weekendul viitor daca e vremea buna da un semn de joi, vineri. Azi m-ai luat prea din scurt.

 

M-am distrat oleaca, recunosc :D

 

Uhh, imi pare rau sa aud asa vesti :(

 

Azi am zis din scurt, pentru ca am vazut ca e ok vremea, ceea ce a fost neasteptat, pentru ca prognoza meteo era clara pentru weekend, ploaie, ploaie si iar ploaie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Vezi ca un drum foarte OK catre Mizil este A3 - Draganesti - Fulga - Mizil, bun (exceptie 3 km inainte de Fulga, fara gropi dar cam denivelat), liber si cu siguranta cel mai scurt traseu.

De acolo spre Siriu eu obisnuiesc sa merg pe 100H, apoi prin Lapos si Buda-Craciunesti direct in Cislau; ultimii 10 km sunt pe macadam, insa nimic de speriat, practicabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Vezi ca un drum foarte OK catre Mizil este A3 - Draganesti - Fulga - Mizil, bun (exceptie 3 km inainte de Fulga, fara gropi dar cam denivelat), liber si cu siguranta cel mai scurt traseu.

De acolo spre Siriu eu obisnuiesc sa merg pe 100H, apoi prin Lapos si Buda-Craciunesti direct in Cislau; ultimii 10 km sunt pe macadam, insa nimic de speriat, practicabil.

 

Salut,

 

m-ai pierdut cand ai zis de A3 :) Ma feresc cat de mult pot de autostrada. Pe Fulga am fost data trecuta, stiu cum e, in schimb pe Draganesti nu am mers. Sunt mult trasee scurte, dar care mai e farmecul? Am iesit la plimbare, nu la alergat.

 

O sa testez si varianta Lapos ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...