Jump to content

Photo

Aspirant nedumerit - Incepator

• Please log in to reply
18 replies to this topic

#1 WilliamAlex

WilliamAlex

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 2 posts
  • Interests:Incepator, in prezent in cautare de motor.
  • Moto: Niciuna momentan

Posted 07 July 2018 - 01:59 PM

Salut, ma cheama Alex. Asta e prima mea postare pe forum, deci cer multa rabdare ca stiu si eu cum pot sa fiu, si multumesc anticipat pentru orice fel de ajutor. Am 16 ani, stiu, v-ati cam facut o imagine cu mine. Baiat ''cumintel'' care zice ca nu face prostioare si dupa-l vezi la TVR 2 cu capul spart ca aia de la ProTV nu iau stiri asa banale. Vreau sa-mi achizitionez un motor, A1, 125 cc, scoala de A1 inca n-am inceput-o. Da, recunosc, e si pentru dragul de a avea o motocicleta si a-mi putea atribuii atributul de ''motociclist''. Vreau sa o folosesc pentru oras, pentru a merge la liceu, in timpul verii pentru iesiri si pentru uz comun, nu va imaginati ceva super off-road sau de distante extrem de lungi. Intr-o zi normala, cam 15km poate. Nu o sa zic nici ca inteleg riscurile la care ma supun, dar sincer cand ma uit la unii cum merg pe YT mai fac o dara pe interiorul boxerilor. 

Acum lasand comentariile inteligente, am doua subiecte la care vreau sa ma dumeresc. Primul si cel mai important este: Se merita? Adica iarna nu o prea poti folosi, pe timp de ploaie creste riscul, plus ca te ploua. Cum se compara cu o masina? Pentru ca sincer, eu mai lucrez pentru banii mei, am fost la lucru cateva saptamani deja, planuiesc sa mai merg inca vreo luna vara asta, dupa un concediu scurt de o saptamana in Spania. Nu cred ca as da pe prima mea motocicleta mai mult de 1000 de Euro. Si totusi, aia inca sunt bani, nu-s jucarie. Bani pe care nu vreau sa ii irosesc, sau nu neaparat sa-i irosesc, dar sa-i dau pe ceva care nu era chiar cea mai buna modalitate de a ii folosi (de exemplu o masina) . Inca sunt sincer indecis. Am foarte mare atragere face de motociclete, dar nu poi pune fanteziile si visele mele ude in fata realitatii si banilor. 

A doua intrebare este Daca da, ce motocicleta? Cum am spus si inainte, nu dau mai mult de 1000 de Euro pe prima mea motocicleta. Inaltimea mea este de 1,82 si am aproximativ 80 kg. Am frecventat niste topuri pe internet, m-am uitat la videoclipuri dar si la oferte pe internet. Ce mi-a atras atentie este Aprilia RS 125. Imi place cum arata, am auzit ca e ok. Acum nu stiu daca e ok pentru inaltimea si greutatea mea. Cert este ca sunt absolut deschis la propuneri si opinii, ce nu ma omoara ma face mai puternic. 

Va multumesc mult pentru atentie si sper sa primesc niste raspunsuri folositoare. Numai bine, Alex. 

Edit: Acum am vazut ca am si scris gresit titlul. Ce ironie :)

Edited by WilliamAlex, 07 July 2018 - 02:01 PM.

#2 GoodKat

GoodKat

Modelator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 7,177 posts
  • Moto: N-am
  • Numar: Primu'
  • Club: Bellagio

Posted 07 July 2018 - 02:36 PM

Salutare! Nu sunt in masura sa dau sfaturi, dar daca as avea 16 ani si as dori sa imi cumpar o motocicleta care sa se incadreze in bugetul de 1000 de euro, as alege dintre acestea: Honda CBR 125, Honda CBF 125, Yamaha XT 125 R / S.

Nu as recomanda Aprilia RS 125 deoarece este un motor in 2 timpi. Nu ma intelege gresit, motoarele in 2 timpi sunt foarte misto iar RS 125 este o bijuterie cu suspensii, cadru si frane bune, dar sunt mai pretentioase la intretinere, nu stii prin ce maini si ce mecanici au trecut, etc. Treaba cu mecanicii este valabila si la motoarele enumerate de mine mai sus insa sunt destul de fiabile ca sa nu iti puna probleme daca iei una in mintile ei. Am vazut CBR-uri de 125 vandute aproape de noi in jurul valorii de 1000 de euro. Nu stiu daca gasesti un RS125 mai nou care sa se incadreze in banii tai.

Desigur, la inaltimea si greutatea ta s-ar prea mai mult un supermoto sau un mini adventure, fiind mai inalte dar nu se incadreaza in bugetul tau.

“Yell, "Built not bought mother fucker!" in theire face and then spit on their bike and walk off.”

#3 Klaus Cata

Klaus Cata

Check my blog

• Super Membru
  • PipPip
  • 726 posts
  • Moto: Kawasaki ER-6N

Posted 07 July 2018 - 02:48 PM

Cum a zis si goodkat, cbr 125. Poate iti place ideea de motocicleta, dar un scuter e mult mai misto si mai ieftin la varsta ta. Acum 2 ani de zile mi am luat un scuter aproape nou cu 1000 de lei , am strans bani de kawasaki ul actual si apoi l am vandut tot cu atat (dupa 4000 de km). Chestia mai nasoala e ca vreau sa iau o motocicleta mai puternica la anu, insa tot salivez dupa maxiscutere. :))

#4 Muretto Grundieg

Muretto Grundieg

Observator

• Super Membru
  • PipPip
  • 645 posts
  • Moto: Suzuki DR600
  • Numar: B-02-RZE

Posted 07 July 2018 - 03:43 PM

Colegi, răspundeți-i omului dacă se merită și dacă își poate atribui atributul. După aia decide ce și cum.

#5 tzakedotnet

tzakedotnet

titirez

• Membru
  • Pip
  • 290 posts
  • Moto: KTM 690 SMC
  • Numar: BRAAAP

Posted 07 July 2018 - 04:31 PM

pai nu se merita ca e tranzitiv :D

#6 ->Bullet<-

->Bullet<-

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,789 posts

Posted 07 July 2018 - 07:47 PM

nu-l baga in seama pe goodkat (no offence bro ;) ) . nu poti sa-i spui unui tip la 16 ani sa-si ia scuter cand el probabil baleste la moto gp si la cbr-uri de isi suceste capul dupa ele prin oras... insa o honda de 125 sau chiar ceva de 250 , de la yamaha parca, va fi pe gustul tau. treptat, o data cu experienta poti sa treci si la clase mai furioase !

have fun

#7 Klaus Cata

Klaus Cata

Check my blog

• Super Membru
  • PipPip
  • 726 posts

Posted 07 July 2018 - 08:15 PM

Da , dar nu e ca si cum ar fi la motogp cu o motoreta de 125 :)). Eu nici n as fi vrut vreodata sa aud de scutere pana nu mi am luat unul strict din necesitate. Dupa ce am facut tranzitia la motocicleta numai nervi aveam ( nu aveam unde pune cursurile, casca, echipament etc. ) :)) dar na pana la urma fiecare vrea sa mearga pe ceva ce i place vizual. Oricum e ceva temporar pana cand face 18 ani

#8 GoodKat

GoodKat

Modelator

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 7,177 posts
  • Moto: N-am
  • Numar: Primu'
  • Club: Bellagio

Posted 07 July 2018 - 08:15 PM

nu-l baga in seama pe goodkat (no offence bro ;) ) . nu poti sa-i spui unui tip la 16 ani sa-si ia scuter cand el probabil baleste la moto gp si la cbr-uri de isi suceste capul dupa ele prin oras... insa o honda de 125 sau chiar ceva de 250 , de la yamaha parca, va fi pe gustul tau. treptat, o data cu experienta poti sa treci si la clase mai furioase !

have fun

Pai eu ce am zis? Nu am zis nimic de scutere. Iar 250 cc nu se incadreaza la A1.

Edited by GoodKat, 07 July 2018 - 08:18 PM.

“Yell, "Built not bought mother fucker!" in theire face and then spit on their bike and walk off.”

#9 WotRU2Me

WotRU2Me

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,841 posts
  • Moto: GSX-R 750 K2

Posted 07 July 2018 - 09:17 PM

Ce varsta, ce vremuri...eu la 16 ani inca imi doream o mapa din piele. Desi desenam Harley-uri pe caiete cand mă plictiseam pe la vreun curs neinteresant la care probabil nimerisem pentru ca nu a mai vrut nimeni sa chiuleasca ☺
Spor la achizitie!

#10 Muretto Grundieg

Muretto Grundieg

Observator

• Super Membru
  • PipPip
  • 645 posts

Posted 07 July 2018 - 09:57 PM

Alex, tată, nu te lua după gura lumii. Pe vremuri, nu te băga nimeni în seamă dacă nu aveai profilul completat.

Deci, pe scurt, lămurește-te singur dacă se merită, pune-te de acord cu părinții  și dacă ajungi la  concluzia că da, merită, ia-ți ce vrei și ce-ți poți permite că tot aia e. După o vreme o să vrei miarul. Cască bine ochii și bagă la cap, motociclismul poate foarte ușor să facă buba și doare. Asta ar fi varianta cea mai ușoară. Varianta cealaltă e mai tristă.

Dacă încă ai dubii, mai așteaptă și când faci vârsta, ia-ți B-ul, cumpără-ți o troacă pe patru roți de 1000 de euro și o să trăiești fericit până la adânci bătrâneți.

#11 WilliamAlex

WilliamAlex

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 2 posts
  • Interests:Incepator, in prezent in cautare de motor.
  • Moto: Niciuna momentan

Posted 08 July 2018 - 12:12 AM

Salutare! Nu sunt in masura sa dau sfaturi, dar daca as avea 16 ani si as dori sa imi cumpar o motocicleta care sa se incadreze in bugetul de 1000 de euro, as alege dintre acestea: Honda CBR 125, Honda CBF 125, Yamaha XT 125 R / S.

Nu as recomanda Aprilia RS 125 deoarece este un motor in 2 timpi. Nu ma intelege gresit, motoarele in 2 timpi sunt foarte misto iar RS 125 este o bijuterie cu suspensii, cadru si frane bune, dar sunt mai pretentioase la intretinere, nu stii prin ce maini si ce mecanici au trecut, etc. Treaba cu mecanicii este valabila si la motoarele enumerate de mine mai sus insa sunt destul de fiabile ca sa nu iti puna probleme daca iei una in mintile ei. Am vazut CBR-uri de 125 vandute aproape de noi in jurul valorii de 1000 de euro. Nu stiu daca gasesti un RS125 mai nou care sa se incadreze in banii tai.

Desigur, la inaltimea si greutatea ta s-ar prea mai mult un supermoto sau un mini adventure, fiind mai inalte dar nu se incadreaza in bugetul tau.

Iti multumesc mult pentru sugestii. SIncer, Honda CBR 125 chiar imi place mai mult decat Aprilia RS 125, si am si gasit pe piata la un pret rezonabil. 

Alex, tată, nu te lua după gura lumii. Pe vremuri, nu te băga nimeni în seamă dacă nu aveai profilul completat.

Deci, pe scurt, lămurește-te singur dacă se merită, pune-te de acord cu părinții  și dacă ajungi la  concluzia că da, merită, ia-ți ce vrei și ce-ți poți permite că tot aia e. După o vreme o să vrei miarul. Cască bine ochii și bagă la cap, motociclismul poate foarte ușor să facă buba și doare. Asta ar fi varianta cea mai ușoară. Varianta cealaltă e mai tristă.

Dacă încă ai dubii, mai așteaptă și când faci vârsta, ia-ți B-ul, cumpără-ți o troacă pe patru roți de 1000 de euro și o să trăiești fericit până la adânci bătrâneți.

Muretto, mersi mult pentru sfaturi. Da, inca incerc sa ma dumeresc ce si cum sa fac. Acum, daca ar fi sa-mi iau o motocicleta, as lua-o la sfarsitul verii, deoarece doar atunci as avea banii. Dupa parerea ta, cum cand se termina si incepe sezonul prielnic pentru motociclete? DIn cate stiu eu motocicleta pe zapada e un risc destul de mare. Nu prea vreau sa o iau numai asa sa o folosesc 1-2 luni si sa o tin in garaj pana anul viitor, saraca o sa se uite prin gaura cheii din garaj la cum sparg eu sampania de gard. :) Deci, pentru cat timp ar fi ramas, se merita sa o achizitionez anul acesta?  

» Post actualizat in 07 Jul 2018 22:27

Inca o chestie pe care am uitat sa o precizez, sau de fapt mai mult sa intreb. E ok Honda CBR 125 pentru inaltimea mea? Nu pot sa zic ca o vad ca fiind prea voluminoasa. Din cat am citit are doar 125 de kg oricum

#12 Klaus Cata

Klaus Cata

Check my blog

• Super Membru
  • PipPip
  • 726 posts

Posted 08 July 2018 - 01:11 AM

Imi pare rau sa te dezamagesc dar la 1,82 vei avea probleme si cu unele motociclete pentru A2. Am condus un cbr 125 vreo 500 m
Atat am rezistat din cauza ca era mic si trebuia sa ma aplec mult(iar eu am 1.75).

Cu sezonul de motociclit depinde unde stai. In brasov am putut sa merg cu motocicleta ziua pana pe 1 decembrie. Dupa ora 7 era alunecos asfaltul asa ca nu aveam ce cauta. Dupa 10 zile m am dus la bucuresti si surpriza! Erau vreo 14 grade si era plin de motociclisti

#13 Muretto Grundieg

Muretto Grundieg

Observator

• Super Membru
  • PipPip
  • 645 posts

Posted 08 July 2018 - 05:13 AM

Mobra o iei când apare ocazia cea mai bună. Dacă găsești un chilipir în decembrie, ce faci? Aștepți până vara următoare ?

După mine, nu există sezon oficial, depinde doar de rezistența ta fizică și de abilitățile tale când te dai cu mobra. Dar anumite perioade ale anului pot fi chinuitoare. Iar mai târziu încep să-ți scârțâie genunchii.

Cât despre înălțime, nu-ți fă probleme. Eu am 1,86 și m-am dat cu orele (adică 10-13 ore pe zi) zi de zi, cu o Yamaha TW 125. Se zice că pe mobra aia arăți ca un clown. Ok, și ? Cui îi pasă ?

#14 jerry_mcrie

jerry_mcrie

supraviețuitor în RO... jale...

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 5,128 posts
  • Interests:moto vechi, downhill mtb, sci fi sub toate formele lui..., foto, video, muzică mai veche și mai nouă, mașini tot mai vechi...
  • Moto: Yamaha TDM 850 1994

Posted 08 July 2018 - 06:21 AM

man, motociclismul nu e pentru oricine.
bine ar trebui ca nici masina sa nu fie pt. oricine, dar pana in momentul in care motocicleta ta nu este ceva extrem de important pentru tine nu e cazul sa arunci banii care ar putea face parte din bugetul unei masini germane cu pretentii de fite care sa fie buna si pe soare si pe ploaie.

nu vreau sa te supar, vreau sa intelegi ca nu se merita bleahhhh sa te apuci de chestia asta decat daca este o pasiune. riscurile afrente nu sunt justificate altfel.

nu lua motor italian, daca nu vrei sa ingropi banii... in tehnica slaba cu pretentii.
japan bun, restul nu atat de bun...

"There's room at the top they're telling you still But first you must learn how to smile as you kill If you want to be like the folks on the hill"

John Lennon

#15 Mario MT 03

Mario MT 03

vesnic incepator

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,276 posts
  • Interests:Motociclete
  • Moto: Suzuki GSX 1250 FA
  • Numar: la vedere
  • Club: Bikers si nasce

Posted 08 July 2018 - 02:28 PM

Ia un scooter mai mic, obisnuieste-te pe doua roti in trafic, apoi vezi daca se merita sau daca iti place. Fara sa cheltui multi bani intr-un sezon iti faci o parere imediata. O sa ajungi la 18 ani mai repede decat crezi tu, si atunci daca inca ai pasiunea in sange iti iei un motor adevarat (vezi sa fie R1 pentru incepatori, ca tot se poarta ... ;) ) .

#16 leopold

leopold

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 252 posts
  • Moto: Suzuki GSR600

Posted 08 July 2018 - 04:11 PM

De meritat probabil ca nu merita. O mie mobra, cateva sute de bagat apoi in ea, alte cateva sute bune in echipament. 

Intretinere, consumabile - toate destul de scumpe. Iesi mai bine la un singur capitol - si anume timpul in trafic. Sigur, nu din prima. 

Inca ceva - nu stiu cum e piata la mobrele astea limitate. La cele "intregi" o mobra de 1000 euro n-o iei sa mergi cu ea, o iei s-o ameninti cu surubelnita toata ziua. 

Orientativ, probabil ca in jur de 2.5 - 3 mii de euro iei o masina decenta.

Pana la urma depinde de tine. Insa motociclismul nu e o activitate ieftina daca tii la viata ta. 

#17 Silver Arrow

Silver Arrow

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,886 posts
  • Moto: BMW R1200RT
  • Numar: B 237 UTU

Posted 08 July 2018 - 04:31 PM

Salut, ma cheama Alex. Asta e prima mea postare pe forum, deci cer multa rabdare ca stiu si eu cum pot sa fiu, si multumesc anticipat pentru orice fel de ajutor. Am 16 ani, stiu, v-ati cam facut o imagine cu mine. Baiat ''cumintel'' care zice ca nu face prostioare si dupa-l vezi la TVR 2 cu capul spart ca aia de la ProTV nu iau stiri asa banale. Vreau sa-mi achizitionez un motor, A1, 125 cc, scoala de A1 inca n-am inceput-o. Da, recunosc, e si pentru dragul de a avea o motocicleta si a-mi putea atribuii atributul de ''motociclist''. Vreau sa o folosesc pentru oras, pentru a merge la liceu, in timpul verii pentru iesiri si pentru uz comun, nu va imaginati ceva super off-road sau de distante extrem de lungi. Intr-o zi normala, cam 15km poate. Nu o sa zic nici ca inteleg riscurile la care ma supun, dar sincer cand ma uit la unii cum merg pe YT mai fac o dara pe interiorul boxerilor. 

Acum lasand comentariile inteligente, am doua subiecte la care vreau sa ma dumeresc. Primul si cel mai important este: Se merita? Adica iarna nu o prea poti folosi, pe timp de ploaie creste riscul, plus ca te ploua. Cum se compara cu o masina? Pentru ca sincer, eu mai lucrez pentru banii mei, am fost la lucru cateva saptamani deja, planuiesc sa mai merg inca vreo luna vara asta, dupa un concediu scurt de o saptamana in Spania. Nu cred ca as da pe prima mea motocicleta mai mult de 1000 de Euro. Si totusi, aia inca sunt bani, nu-s jucarie. Bani pe care nu vreau sa ii irosesc, sau nu neaparat sa-i irosesc, dar sa-i dau pe ceva care nu era chiar cea mai buna modalitate de a ii folosi (de exemplu o masina) . Inca sunt sincer indecis. Am foarte mare atragere face de motociclete, dar nu poi pune fanteziile si visele mele ude in fata realitatii si banilor. 

A doua intrebare este Daca da, ce motocicleta? Cum am spus si inainte, nu dau mai mult de 1000 de Euro pe prima mea motocicleta. Inaltimea mea este de 1,82 si am aproximativ 80 kg. Am frecventat niste topuri pe internet, m-am uitat la videoclipuri dar si la oferte pe internet. Ce mi-a atras atentie este Aprilia RS 125. Imi place cum arata, am auzit ca e ok. Acum nu stiu daca e ok pentru inaltimea si greutatea mea. Cert este ca sunt absolut deschis la propuneri si opinii, ce nu ma omoara ma face mai puternic. 

Va multumesc mult pentru atentie si sper sa primesc niste raspunsuri folositoare. Numai bine, Alex. 

Edit: Acum am vazut ca am si scris gresit titlul. Ce ironie :)

Motocicleta o iei pentru 3 motive:

- ai nevoie de ceva de mers de colo colo

- esti infestat de virusul moto

- sa fi cool gandindu-te ca macar asa se mai uita muierile dupa tine, si in plus scoli pe toata lumea dand blana pe strazi (evident cu toba aranjata corespunzator)

Prima mobra o iei pentru ca iti place. Asa am facut toti si asa vor face toti.  Aspectele de ordin tehnic nu conteaza. Abia incepand cu mobra nr.2, in urma experientei acumulate cu prima mobra,  incepi sa  stii cam cei ai dori si incepi sa cauti mobra potrivita.

Cu motocicleta mergi cat timp esti in siguranta, drept urmare pe zapada si gheata mai bine nu.

Sezonul se deschide/inchide cand decizi tu. Si asta depinde pe de-o parte de vreme si pe de alta parte de mobra si echipament.

Daca ai o mobra care te protejeaza bine la vant poti sa mergi si cand este frig. Evident ca mai intervine calitatea echipamentului si calitatea anvelopelor.

Nu uita ca mai intai sa iti cumperi un echipament de protectie corespunzator - aici ar fi bine sa nu te zgarcesti la bani -  si apoi vezi ce suma a ramas pentru mobra. In nici un caz pe dos.

Cat timp o sa fi constient de riscurile la care te expui pe moto este in regula. Daca cumva pleci de la premisa "mie nu mi se poate intampla" mai bine iti iei masina.

Succes

#18 Klaus Cata

Klaus Cata

Check my blog

• Super Membru
  • PipPip
  • 726 posts

Posted 08 July 2018 - 05:08 PM

@ leopold depinde de mobra. Una decenta incepe de la 1300 de iepuroi. Poate si la 1000 ceva, dar trebuie sa fie super pe faza

#19 BCB

BCB

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 86 posts
  • Moto: Honda CBF600 N din 2005

Posted 08 July 2018 - 06:05 PM

Alex, da , sigur ca merita. Te incita pentru ca iti va place si iti va aduce satisfactii mari. Cand ai chef sa fii singur, te sui in sa si mergi unde vezi cu ochii. Mai iei unul - doi amici si evadezi. Important este sa iti tii mereu capul pe umeri - mergi in ritmul tau, asa cat poti tu.

Acum ai emotii, e normal. Dar ai trecut peste altele, asa ca nu e sfarsitul lumii.

Ideea este:

-cu cat incepi mai devreme, vei fi mai sigur pe tine in timp, vei capata mai multa experienta.

-nu iti trebuie o motocicleta speciala, ci doar una fiabila, fara probleme si gata de drum - iti recomand sa cauti mai mult si sa vezi ca preturile pot incepe de la 500 euro - site-ul mobile.de este un bun exemplu, dar majoritatea se afla in afara tarii, in special in Europa. Poate ai vreun vecin / mic / ruda ce are treaba cu transportul (fie are firma, fie e sofer) si te poate ajuta cu transportul - eventual faci un drum afara - nu e usor, stiu, dar la varsta ta poti muta muntii din loc.

-achizitia unei motociclete implica si alte cheltuieli - echipamentul de protectie - este foarte important sa il cumperi si de multe ori poate fi mai scump decat motocicleta - casca, costum, manusi, ghete / cizme, etc. Chiar daca ai un motor mic ca putere, oricand o poti pati. Nu uita sa porti si o vesta reflectorizanta mai mereu - mult accidente se intampla fiindca nu esti vazut la timp sau deloc. Pielea si oasele tale sunt mai importante decat opiniile unor amici cand te vad echipat complet. In plus, vei mai da niste bani pe ulei, filtru, inmatriculare, RCA, impozit, anvelope (importante !), ceva piese de schimb. Alte cateva sute de euro - intre 3  si 600. Dar, merita pana la ultimul banut.

Motor: orice de 125: Suzuki GN 125, Yamaha SR 125, Honda CBR / CBF 125.

O sa reusesti, bafta !

Edited by BCB, 08 July 2018 - 06:10 PM.

Pitestean cu Honda CBF 600 N

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status