Sari la conținut

Borna rupta


Postări Recomandate

Merge reparata, ce rost are sa dai banii pe una noua? Prinde cablul cu un autoforant ("negresa") unde a fost borna si ai rezolvat problema.


» Post actualizat in 06 Jul 2018 11:43

Sau macar recupereaza gelul din ea, nu stii cand ai nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mai patit careva asa ceva sa i se rupa borna din baterie ?! Rezolvarea banuiesc ca baterie noua!

 

Am pățit-o eu! Bateria era aproape nouă și destul de scumpă.

 

Am rezolvat relativ ușor, șmirgluit plumbul până devine lucios, dat o gaură cu atenție apoi făcut din tablă subțire (merge de la o conservă sau o doză de bere) o matriță ușor conică, topit plumb și turnat în matriță. Cu o pilă și niște șmirghel fasonezi borna nou creată.

 

Am folosit bateria aia până a cedat ! :)

Editat de vandrash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul asta ar trebui pinned: DIY baterii moto, cu valoare sentimentala.


» Post actualizat in 06 Jul 2018 13:02


E 77 lei o baterie d-aia. Dar mai bine ii cioplesti o borna noua, e mai sigur.

 

http://www.caranda.ro/product/baterie-moto-fara-intretinere-12v-6ah-yucell-ytx7a-bs/

Editat de Baxxter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă omul are chef de meșterit, unde e problema? De ce sa nu încerce sa o repare? Scrie undeva ca e obligatoriu sa iei o baterie noua? Nu! Hai acu’ gata, orice se pizdeste, înlocuim cu nou chiar dacă sunt N variante de reparat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea era ce faci cand ai toate cutiile pe moto cu pregateli pt un weekend la tuzla si ti se rupe...borna. luni imi vine bateria noua....dar cand ti se rupe fix inaintea vacantei...am facut acolo ceva dupa sfatul colegului cu negresele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am patit si eu cu 2 baterii exact la fel, ambele de la aceeasi firma. @ customer service mi s-a spus ca sa-mi verific motocicletele ca am vreun scurt...

de atunci nu mai cumpar brandul respectiv.... (ambele baterii aveau mai putin de un an si mobrele le tin in garaj)

 

insa verific cam la 3 luni cablurile si bateria, curat si reung bornele.


» Post actualizat in 07 Jul 2018 17:51


ps : am uitat sa raspund la intrebarea initiatorului... da alta baterie din pacate

Editat de ->Bullet<-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reparatul cu improvizatii gen negresa- poxipol am facut si eu unui coleg ramas in drum intr-o plimbare. Dar e doar o improvizatie si o faci sa ajungi acasa. La cat e o baterie , merita schimbata clar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, si eu am facut la fel cu un telefon eboda. Dupa 6 luni am primit banii inapoi pe el, dar nervii si ce s-a mai pierdut nu mi-i da nimeni. Si oricum brandurile astea "romanesti" tot made in china sunt, am renuntat la ideea de a le mai sustine pe banii mei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu merge ce ?

De obicei cand faci referire la postul de dinainte nu dai quote, scrii direct, in cazull intrebarii adresate mie fiind primul post dupa mine era suficient sa scrii "nu merge ce?" fara sa ma mai citezi.

Dar ca sa-ti raspund la intrebare, nu merge sa lipesti borna cu ajutorul unei pietre incinse cum se mentionase in postul anterior celui al meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...