Jump to content

Photo

Cumpar telefon pentru waze

Gps waze telefon

• Please log in to reply
25 replies to this topic

#1 R4DIKL

R4DIKL

Membru

• Super Membru
  • PipPip
  • 602 posts
  • Moto: Yamaha Tricker XG250, Yamaha XT600E

Posted 05 July 2018 - 10:45 PM

Salut. Am constatat de curand ca modulul gps de pe telefon nu se mai comporta normal. Waze-ul imi da eroare de conectare si ma pozitioneaza total aiurea, fapt pentru care imi trebuie un alt telefon pentru aceasta functie. Daca aveti cunostinta de vreun telefon cu modul gps stabil va rog sa-mi faceti o recomandare. Nu ma intereseaza alte performante ale dispozitivului. Multumesc.
» Post actualizat in 05 Jul 2018 20:47
P.S. Nu vreau sistem GPS. Am deja doua. Unul de moto si altul de auto.

#2 Endurache

Endurache

I see dead mice

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,370 posts
  • Interests:Ceaiul, teatrul, fotografia pe film, motociclismul, muntele si alte cateva.
  • Moto: SP42A
  • Numar: una singura
  • Club: Tobe stock!

Posted 05 July 2018 - 11:02 PM

Nexus 5X. Si GPS-ul si conexiunea la date (cu vodafone) sunt stabile. Din pacate unele au problema cu bootloop.

Edited by Endurache, 05 July 2018 - 11:03 PM.

If loud pipes save lives just imagine what learning to ride that thing could do!

#3 Csj

Csj

AutoMotoBiciclist

• Super Membru
  • PipPip
  • 787 posts
  • Moto: FZ6S
  • Numar: De Bucuresti

Posted 06 July 2018 - 12:30 AM

Am experimentat bootloop-ul la 5x-ul meu, trimis in service, schimbat placa de baza. Tinut in ploaie 2 ore, readus la viata cu 7 ron :)). E bun pe waze, se misca bine, nu prea se blocheaza. 

Diminuarea accidentelor cu 80% inseamna :

1. Legea sigurantei rutiere 

2. Instante de judecata rutiere cu magistrati specializati.  

3. Pedepsele cu inchisoarea sa devina regula si nu exceptie.

4. Camere video rutiere peste tot conectate la birouri de politie rutiera, iar amenzile sa fie trimise de indata prin posta.

5. Suspendarea permisului de conducere pana la plata amenzilor. 

6. Raspunderea administratorului drumului pentru accidentele produse din neglijenta sa. ( gropi, lipsa marcaje/indicatoare, nisip pe asfalt, elemente daunatoare, semafoare defecte..etc)

7. Inchisoare  progresiva pentru alcool de la o luna pana 1 an si suspendare permisului de conducere pe o perioada de pana la 5 ani.

8. Suspendarea permisului de conducere pe o perioata de pana la 2 ani pentru violenta, agresiuni, sicanari, distrugere, etc.

9. Camerele video de bord (*) sa devina obligatorii si sa constituie probe pentru luarea masurilor necesare. (Simplu, un sofer intoarce pe linie continua, trimiti filmarea la Pol.Rutiera pentru luarea masurilor legale.)

10. Politistii sa aiba camere video personale bodycam-uri, handycam-uri, laptopuri conectate la internet si baze de date profesionale. 

11. Montarea de separatoare de sens acolo unde soseaua permite

12. Construirea de pasarele pietonale si de pasaje pietonale

13. Infiintare Institutului National de Cercetare si de Prevenire a Accidentelor Rutiere 

#4 BMWs1000RR

BMWs1000RR

The Father

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,484 posts
  • Interests:BMW
  • Moto: BMW
  • Numar: DRC
  • Club: Crvena Zvezda

Posted 06 July 2018 - 01:20 AM

La ora actuala folosesc un s8+ și un bb keyone! Ambele sunt meserie, însă, dacă nu prea te interesează multe altele, recomand bb’ul!

#5 yoyo_man

yoyo_man

LUV2XLR8

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,522 posts
  • Moto: Hornet 900
  • Club: W.A.T.B.A.F.T.R.

Posted 06 July 2018 - 06:17 AM

Evita telefoanele cu ecran oled, se va "arde" ecranul după o îndelungată folosire a Waze

#6 R4DIKL

R4DIKL

Membru

• Super Membru
  • PipPip
  • 602 posts

Posted 06 July 2018 - 06:42 AM

Va multumesc pt sugestii. Eu ma gandeam undeva la o limita de buget de 500, 600, 700 de lei, avand in vedere ca nu ma intereseaza alte functii ale telefonului decat cea de gps+waze. Pentru orice altceva am deja telefonul meu LG G5, care, cu exceptia faptului ca GPS-ul imi da uneori erori, functioneaza perfect. Are camera super ok, Android 7 asigura o fluenta foarte buna a comenzilor etc. Am avut cu ani in urma, pe vremea cand waze nici nu stiu daca era lansat, un Sony Xperia de mici dimensiuni, nu mai stiu modelul. Am dat pe el vreo 500 de lei atunci dar GPS-ul ma gasea si in gaura de sarpe. Din pacate, baiatul meu l-a facut praf...

Am vazut un telefon decent Xiaomi Redmi 5 care are multe review-uri favorabile, insa nu stiu cum sta la capitolul GPS.

@yoyo_man Multumesc, voi tine cont.

#7 yoyo_man

yoyo_man

LUV2XLR8

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,522 posts

Posted 06 July 2018 - 06:45 AM

Am avut xiomi mi max și stătea foarte bine la capitolul gps. La câteva asus am auzit de probleme de genul, in rest nu prea sunt, evita Allview totusi. Nu ai specificat daca vrei nou sau sh

De exemplu asta de 5.7" https://www.emag.ro/..._medium=android

Edited by yoyo_man, 06 July 2018 - 06:49 AM.

#8 R4DIKL

R4DIKL

Membru

• Super Membru
  • PipPip
  • 602 posts

Posted 06 July 2018 - 06:48 AM

Stiu ca cele second sunt supuse unui stres legat de caldura acumulata sub parbriz care afecteaza antena GPS (pinii de legatura cu blaca de baza) sau unor eventuale socuri mecanice, chiar daca la suprafata telefonul se prezinta impecabil, din acest motiv as opta pt unul nou...

Edited by R4DIKL, 06 July 2018 - 06:48 AM.

#9 yoyo_man

yoyo_man

LUV2XLR8

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,522 posts

Posted 06 July 2018 - 06:50 AM

https://www.emag.ro/..._medium=android

Ce zici?

E vândut de eMag deci ai 30 de zile retur, suficient timp sa vezi daca e ok pt tine

Legat de poziționare, suportul care se prinde de gurile de aerisire e bun deoarece aerul condiționat mai răcește telefonul...

Edited by yoyo_man, 06 July 2018 - 06:51 AM.

#10 Petrescu Mircea

Petrescu Mircea

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 101 posts
  • Moto: R1200 GS
  • Numar: MMI
  • Club: -

Posted 06 July 2018 - 07:06 AM

Asa functioneaza Android-ul ? 

Un telefon sa vorbesti la el , altul sa-l pui pe navigatie , cu altul faci poze :))) 

#11 R4DIKL

R4DIKL

Membru

• Super Membru
  • PipPip
  • 602 posts

Posted 06 July 2018 - 07:12 AM

Asa functioneaza Android-ul ? 

Un telefon sa vorbesti la el , altul sa-l pui pe navigatie , cu altul faci poze :))) 

Eu oricum nu sunt fanul gadget-urilor all in one. Vor face de toate si nimic la superlativ. Dar simt ca vrei sa-mi faci o propunere privind OS. Ai vreun Iphone la vanzare, sa inteleg?  :peace:

» Post actualizat in 06 Jul 2018 05:12

https://www.emag.ro/..._medium=android

Ce zici?

Analizez sugestia. Multumesc.

Edited by R4DIKL, 06 July 2018 - 07:17 AM.

#12 vlad58

vlad58

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,336 posts

Posted 06 July 2018 - 08:48 AM

Evita telefoanele cu ecran oled, se va "arde" ecranul după o îndelungată folosire a Waze

Cam multe telefoane de evitatat, dar ne explici si noua de ce se "arde" ecranul?

Daca te referi la durata de viata, iti spun un secret, nimeni nu tine un telefon atat de mult.

#13 Petrescu Mircea

Petrescu Mircea

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 101 posts
  • Moto: R1200 GS
  • Numar: MMI
  • Club: -

Posted 06 July 2018 - 08:58 AM

Nu , nu am niciun OS la vanzare . Spuneam doar ca te poti orienta si spre asa ceva 

#14 yoyo_man

yoyo_man

LUV2XLR8

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,522 posts

Posted 06 July 2018 - 09:15 AM

Cam multe telefoane de evitatat, dar ne explici si noua de ce se "arde" ecranul?
Daca te referi la durata de viata, iti spun un secret, nimeni nu tine un telefon atat de mult.

https://www.servicet...arderea-amoled/

Și e plin netul de exemple. Eu sunt pățit cu un S8 și un j5

#15 bursyllac

bursyllac

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 159 posts
  • Moto: DL650A

Posted 06 July 2018 - 09:38 AM

Confirm. Ecranele AMOLED, desi au culori mai frumoase, sunt sensibile si se ard, daca exista o imagine statica pentru foarte mult timp. 
Utilizarea GPS-ului are urmatoarele efecte:

- ridica temperatura telefonului

- pe motocicleta o sa ai nevoie de luminozitate maxima

- orice aplicatie de navigatie are elemente statice. De exemplu sageata de navigare, indicatiile de viteza, pe waze iconita de raportare, barele de sus si de jos.

Alea 3 de mai sus vor provoca o persistenta a imaginii pe ecran. Un exemplu in imaginea anexata. Din experienta personala: Intr-o singura saptamana am reusit sa stric definitiv un display de Samsung Galaxy S7.

Daca te intereseaza navigatie, ai putea sa te uiti la telefoane cu ecrane IPS:

- iPhone (fara iPhone X)

- Nokia Android (eu ma uitam la Nokia 7, Nokia 8)

» Post actualizat in 06 Jul 2018 07:40

A, inca un lucru: Asa zisele aplicatii Burn Fixer nu ajuta la nimic daca ecranul e deja ars. Am avut saptamani la rand, cate 2 ore pe noapte - niciun efect

Attached Thumbnails

• burntScreen.jpeg

#16 vlad58

vlad58

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,336 posts

Posted 06 July 2018 - 09:47 AM

Te referi de fapt la boala comuna cu a plasmelor, efectul de fantoma, da este posibil, dar chiar dupa o saptamana, eu cred ca e o buba la mijloc, OLED-urile au ajuns pana la 100k ore cu reducere de 50% a luminozitatii iar samnsungul este in fruntea acestei tehnologii, cand am folosit S4 ca navigator doar am constatat ca nu-mi facea fata incarcatorul.

Pune o poza sa vedem si noi minunea

PS eu stingeam ecranul si ascultam indicatiile audio ca sa las bateria sa se mai incarce.

Edited by vlad58, 06 July 2018 - 09:50 AM.

#17 frigider

frigider

pseudo-motociclist

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,740 posts
  • Club: 0 = infinit

Posted 06 July 2018 - 10:50 AM

frend, am fost cam fix in pozitia ta : vroiam un tel cu android strict pt waze.

DAR: am constatat cu timpul ca waze e o mizerie: omoara telefonul la baterie, se incalzeste ca naiba etc

IN PLUS: ai impresia ca waze e mare smecherie ca te baga pe tot felul de stradute laterale si fundaturi uitate de lume cu masini parcate pe ambele parti de abia incapi cu masina + gropi pe care nu le poti ocoli din cauza masinilor parcate etc si iti da falsa impresie ca "mama ce liber e, ce se merge" - da , se merge dar cu 20 la ora etc pe mizerii de stradute cu intersectii nesemnalizate de nci nu vezi daca vine ceva - ai ghicit - din cauza masinilor parcate.

cu moto poate e altfel ca mai ocolesti din gropi, dar prefer sa merg prinre coloana oprita la semafor pe drum principal decat pe mizerii de stradute cu masini parcate peste tot

IN CONCLUZIE: waze e o mizerie. prefer sa merg cu gugal maps care sa ma duca pe "bulivarde" mari, unde ori stau la semafor ori MERG ca omu pe sosea mai de doamne-ajuta.

ma refer la buCUResti eu.

poti sa-mi multumesti mai tarziu.

Edited by frigider, 06 July 2018 - 10:51 AM.

castile e pentru oameni urati.

Ghidon --------> Bicicleta

Semighidon --------> Motocicleta :)

NU SUNT ANALFABET, SCRIU DE PE TELEFON.

#18 R4DIKL

R4DIKL

Membru

• Super Membru
  • PipPip
  • 602 posts

Posted 06 July 2018 - 11:18 AM

poti sa-mi multumesti mai tarziu.

Pot sa-ti multumesc de pe acum. Ratiunea pentru care am nevoie de waze este de a lua o decizie in trafic si nu de a-l urma orbeste pe waze. Cu moto niciodata nu folosesc waze. Am gps dedicat si daca e aglomerat ma descurc eu intr-un fel sau altul. Am gasit printre telefoanele uitate in sertare un HTC desire. Vad ca GPS capteaza sateliti. Sa vad cum se comporta in trafic.

#19 nolimi904

nolimi904

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 29 posts
  • Moto: Suzuki V-Strom DL650

Posted 06 July 2018 - 12:46 PM

IN CONCLUZIE: waze e o mizerie. prefer sa merg cu gugal maps care sa ma duca pe "bulivarde" mari, unde ori stau la semafor ori MERG ca omu pe sosea mai de doamne-ajuta.

Eu cred ca ai facut Uber, glumesc :))

Ai dreptate. In special pentru orasele mari, Waze este bun ziua(stradute adiacente dar cu gropi) si google maps noaptea. Sa nu uitam de politie unde waze este in avantaj clar dar cu noua lege(in curs de aprobare) trebuie sa ma anunte politaiul cand imi pune radarul pe masina  :10:

Pentru initiator ii sugerez daca gaseste un telefon Amazon Fire Phone si cu root pe el. Asa am la masina cu android 4+ parca, merge de minune, l-am avut de nou.

#20 frigider

frigider

pseudo-motociclist

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,740 posts
  • Club: 0 = infinit

Posted 06 July 2018 - 01:03 PM

Eu cred ca ai facut Uber, glumesc :))

Ai dreptate. In special pentru orasele mari, Waze este bun ziua(stradute adiacente dar cu gropi) si google maps noaptea. Sa nu uitam de politie unde waze este in avantaj clar dar cu noua lege(in curs de aprobare) trebuie sa ma anunte politaiul cand imi pune radarul pe masina  :10:

Pentru initiator ii sugerez daca gaseste un telefon Amazon Fire Phone si cu root pe el. Asa am la masina cu android 4+ parca, merge de minune, l-am avut de nou.

buna observatia :D

castile e pentru oameni urati.

Ghidon --------> Bicicleta

Semighidon --------> Motocicleta :)

NU SUNT ANALFABET, SCRIU DE PE TELEFON.

Also tagged with one or more of these keywords: Gps, waze, telefon

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status