Jump to content

Photo

Sfaturi

• Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 olteanu1

olteanu1

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 1 posts

Posted 03 July 2018 - 09:26 PM

Salutare,

Am 24 de ani, sunt din Slatina si recent am inceput scoala pt categoria A. Am B-ul de aproape 7 ani. Nu am avut tangente cu domeniul asta, ci doar ceva "wow" ce m.a facut sa vreau sa incerc dar sa cer si cateva sfaturi:

- initial ma gandeam sa vand masina (aprox 3000 €) si sa imi iau ceva (acum as vrea un gsx 600, insa din ce am mai citit doar in timp pot afla ce mi se potriveste). E ok sa fac asta? Bugetul ar fi ok si pt echipament?
- vara, soare, e ok pt mobre, insa cand vine frigul, iarna, voi ce faceti?
- un magazin online pentru echipament (sa imi fac o idee despre preturi) si ceva recomandari si explicatii? (De ex stiu ca sunt casti integrale/ flip up si cam atat, nu stiu de geci sau cizme etc). Ceva de genu avantaje/ dezavantaje.
- vreun membru din Slatina? Cred ca ar fi mai ok o discutie fata in fata si cateva povesti, pe langa cele citite pe forum.
- am citit: secretele franarii/ incepator a z/ ghid util pentru incepatori. Daca mai sunt alte recomandari de lecturi de genu', va rog postati.le sau chiar topicuri cu subiecte utile
- recomandari de inceput?

Multumesc de ajutor
Asfalt uscat

Edited by olteanu1, 03 July 2018 - 09:27 PM.

#2 petre81.

petre81.

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,867 posts
  • Moto: Harley

Posted 03 July 2018 - 09:43 PM

Vinzi masina si daca iei 3000 de euro pe ea cumperi un hectar de teren, o bicicleta si o sapa. Pe termen lung iesi mai bine...

<p>Haterii mei LGBT: danny_nt, littlekriminal, JCDenton, prafrau, NEGURA,, Starcream, BMW1000RR, pulynos, yo4hgx, kevinn, jinx, pasagera, JUST4TNT, Speedy.K, DoctorX, XaeL, einstein1984, goe75, 1xu1xf1xu.

#3 Klaus Cata

Klaus Cata

Check my blog

• Super Membru
  • PipPip
  • 641 posts
  • Moto: Kawasaki ER-6N

Posted 03 July 2018 - 09:49 PM

Sfatul meu e sa nu vinzi masina. Sau daca o vinzi, sa iei un opel corsa 1.2 pe la 1000-1200 de euro si sa iti iei o mobra la 2000 de euro. sezonul este mult prea scurt la noi, iar daca prinzi o perioada cu ploaie.... ai belit toba. Ce as face in locul tau? As lua un corsa 1.2 sau as astepta sa strang bani pentru o mobra pana in 2000 de euro. Nu ai ce cauta pe mobra la temperaturi sub 10 grade. Eu am fost destul de prost sa merg si prin ianuarie ,cand rupeam aderenta fara sa vreau intr-a 3-a insa m-am calmat pentru ca pe termen lung imi fuck sanatatea.

Prima motocicleta nu are rost sa fie scumpa sau perfecta vizual...pentru ca vei cadea sau o vei scapa pe jos. La 2000 de euro si chiar sub gasesti cateva naked-uri pe injectie, fiabile care te vor ajuta sa treci de perioada asta de inceput. 

Pentru oferte bune online trebuie sa cauti peste tot, insa tu nu stii ce marime porti nici la geaca, nici la casca,etc. Eu am fost sa probez la mymoto o geaca, si m-am trezit acum dupa un an ca mi-e cam larga(desi e s). La casca la fel, se mareste in tip ,iar unele nu se vor potrivi pe forma capului tau (deci iar trebuie probat)

Ajuta mult sa citesti, insa cel mai mult inveti in practica

o sa ti dau niste recomandari pe care le vei uita ,insa dupa ce treci prin ele o sa intelegi:

- Nu tine mult de ambreiaj (mai ales cand cobori pe serpentine). Te vei indrepta spre parapet si primul tau reflex va fi sa franezi (continui cu asta mai jos)

-nu frana cand esti in curba: Ca incepatori probabil te vei baga prea tare in frane , iar motocicleta se va indrepta ,iar tu vei intra pe contrasens

- invata cum functioneaza contravirarea: Cel mai simplu e in linie dreapta undeva unde e liber, mergi cu 35-45 si apoi apasa pe ghidon. De aici iti vei da seama care e faza

- Nu frana cu fata la viteza mica cand virezi: Vei comprima furca si probabil vei cadea

- Ai grija cu frana spate la viteza mai mare. Se va bloca si nu va fi deloc bine

-Probabil o sa te tenteze sa ii dai . Evita sa mergi cu viteza in locuri in care iti pot sari in fata oameni,masini de pe alte stradute, parcari,etc. Sunt suficiente locuri in care iti poti face de cap fara sa iti risti viata.

- sa nu mergi pe partea dreapta. Soferii trebuie sa isi bage botul ca sa vada si ei ceva si nici tu nu ai timp sa reactionezi,si nici ei nu te vad

- Cand stai in spatele unei masini, sau in lateral incearca sa vezi soferul prin oglinda. Desi se zice ca multi nu le folosesc ,daca stai suficient acolo probabil te vor vedea (cel putin de 2-3 ori pe zi sunt soferi care trag brusc de volan dupa ce schimba banda pentru ca isi dau seama ca eu sunt acolo. desigur exista si exceptii, dar aia nu ar vedea nici macar titanicul in oglinzi

- Evita sa ai echipament negru. Este greu vizibil. Eu mi-am luat geaca cu verde neon si jur ca nu am m-ai avut probleme cu acordarea de prioritate in brasov

- Evita sa mergi la inceput in grup cu altii, mai ales daca sunt motociclisti de bulevard. Cu cat se lauda mai mult un motociclist cu atat ai mai putine de invatat de la el  :alcy:

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

Gabon
DMCA.com Protection Status