Jump to content

Photo

scuter inmatriculat pe primarie

• Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 Cavaleru

Cavaleru

Sustinator

• Moderatori
  • PipPipPipPip
  • 6,449 posts
  • Moto: niciuna

Posted 01 July 2018 - 03:39 PM

am pe mana 2 scutere de la fostul loc de munca. abandonate. 

ele sunt inmatriculate pe primarie 

cam ce as avea nevoie sa le trec pe numele meu si daca are sens, sau sa le utilizez in continuare pe firma in cauza (sunt in relatii foarte bune cu "patronul") si sa ma ocup eu de partea cu asigurare si taxe

#2 caracterincompatibil

caracterincompatibil

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 900 posts
  • Moto: kymco
  • Numar: b-15-kym
  • Club: ......

Posted 01 July 2018 - 06:04 PM

Cvc si fiscal de la firma

#3 Paca

Paca

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,013 posts
  • Moto: 2 roti
  • Numar: patrat
  • Club: Hater

Posted 01 July 2018 - 06:09 PM

Din ce am inteles, mai greu este cu primaria de sector, dar pana nu incerci , nu aflii
Mai bine lasa-le asa , daca te ai bine cu proprietarul de drept

Don"t be a racist.....hate them all....

#4 XaeL

XaeL

pârș pe doo' roți

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,085 posts
  • Moto: Honda NC700SA
  • Numar: prin marinimia DRPCIV
  • Club: treehuggers RC

Posted 01 July 2018 - 06:17 PM

Din ce am inteles, mai greu este cu primaria de sector, dar pana nu incerci , nu aflii
Mai bine lasa-le asa , daca te ai bine cu proprietarul de drept

Ce anume e greu la primaria de sector? Ai spus fix nimic in postare.

....castigator la categoria "sinteza zilei"....

Ai prioritate cand ti se da.

#5 adiy32

adiy32

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,332 posts
  • Moto: Aprilia Spotcity 200,Kymco MXU 50,NF 250
  • Numar: B-50-TTU

Posted 01 July 2018 - 06:45 PM

Lasa-le asa!Asigurare si ITP sa ai la ele si cu asta basta!

Nu sunt de acord cu ceea ce spui, dar voi apara pana la moarte dreptul tau de a o spune” – Voltaire

(1) Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credințelor și libertatea creațiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace            de comunicare în public, sunt inviolabile.

(2) Cenzura de orice fel este interzisă

#6 XaeL

XaeL

pârș pe doo' roți

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,085 posts

Posted 01 July 2018 - 06:58 PM

daca ideea e sa devina definitiv ale tale, eventual sa dai si bani pe ele (o suma modica sau nu), si daca proprietarul actual iti poate oferi fiscal, de ce nu ai vrea sa le faci acte?

cu google gasesti lista de acte necesare pe sectoare. de exemplu sectorul 1 si sectorul 5

http://www.politialo...riculare-mopede

http://www.sector5.r...radiere-mopede/

poate ne lamureste @pacaliciosu care e misterioasa dificultate la primaria de sector. si la care sector.

Edited by XaeL, 01 July 2018 - 07:03 PM.

#7 Cavaleru

Cavaleru

Sustinator

• Moderatori
  • PipPipPipPip
  • 6,449 posts

Posted 01 July 2018 - 07:07 PM

o sa incerc sa aflu starea actelor intai ca e o nebuloasa, ele nefiind folosite de mai bine de 5-6 ani

teoretic la rar nu tre sa mai ajung. dar ca sa fiu trecut proprietar in carte unde rezolv asta la primaria de sector?

inteleg care e politica pt masini si motorete pt acte and shit. dar la astea inmatriculate pe primarie pt mine e o nebuloasa...

astea necesita ITP? asigurare stiu ca trebuie :)

#8 Adrian M.

Adrian M.

EU

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,586 posts
  • Moto: R1200RT
  • Club: nu

Posted 01 July 2018 - 07:17 PM

Scuterele si alte vehicule pe doua sau trei roti, a caror viteza maxima nu depaseste 45 km/ora si cu o capacitate cilindrica de pina in 50 cm3, numite generic mopede, se inmatriculeaza de catre consiliile locale in functie de domiciliul proprietarilor, dupa ce acestia au facut declararea proprietatii la Directia Impozite si Taxe Locale de domiciliu. Aici vor primi Decizia de Impunere.

Inregistrarea se face pe baza urmatoarelor documente:

1.Cererea solicitantului-formular tip

2. Fisa de inregistrare, se completeaza cu datele solicitantului(A) si ale vehiculului(B)

3. Decizia de Impunere –copie- obtinuta de la D.I.T.L. de domiciliu.

4. Actul de identitate al solicitantului, astfel :

Persoane fizice : Buletin/Cartea de Identitate : în original şi în copie.
Persoane fizice autorizate : Buletin/ Cartea de Identitate in original si copie, Certificatul de Inregistrare Fiscala in copie
Persoane juridice : Certificatului de Inregistrare al societatii: copie
5. Pentru persoanele juridice : Delegatie din partea societatii si originalul si copia actului de identitate al delegatului.

6. Pentru persoanele fizice : Procură autentificata la notar, daca se prezinta alta persoana in locul proprietarului. In aceasta situatie imputernicitul va trebui sa aibe la el actul sau de identitate in copie si original.

7. Documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra mopedului(factura, contract de vanzare-cumparare) , în original şi în copie .

8. Certificatul de garantie eliberat de vanzator-la cele noi

9. Cartea de Identitate a Vehiculului/mopedului, cu folia de securizare pusa de RAR : în original şi în copie;

10. Dovada efectuarii inspectiei tehnice, cu exceptia celor noi pentru care se prezinta Certificatul de garantie -original si copie

11. Asigurarea de raspundere civila obligatorie (RCA) pentru minim 6 luni- original si copie

12. Dovada platii taxei de inregistrare

13. Dovada platii contravalorii certificatului de inregistrare

13. Dovada platii contravalorii placutei cu numar de inregistrare

#9 XaeL

XaeL

pârș pe doo' roți

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,085 posts

Posted 01 July 2018 - 07:22 PM

o sa incerc sa aflu starea actelor intai ca e o nebuloasa, ele nefiind folosite de mai bine de 5-6 ani

teoretic la rar nu tre sa mai ajung. dar ca sa fiu trecut proprietar in carte unde rezolv asta la primaria de sector?

inteleg care e politica pt masini si motorete pt acte and shit. dar la astea inmatriculate pe primarie pt mine e o nebuloasa...

astea necesita ITP? asigurare stiu ca trebuie :)

n-ai dat click pe linkurile alea doua, nu?  :))))

necesita ITP.

per total e cam ca la motocicletele "mari", doar ca le inregistrezi la sectorul unde ai domiciliul nu le inmatriculezi la DRPCIV

Edited by XaeL, 01 July 2018 - 07:23 PM.

#10 vandrash

vandrash

Don

• Super Membru
  • PipPip
  • 540 posts
  • Moto: BMW R1150RT, Transalp PD10, Beverly 200
  • Club: No, tanks ma'am !

Posted 01 July 2018 - 07:28 PM

ITP-ul îl poți face la orice atelier agreat RAR pentru motociclete.

În cazul înregistrării pe primărie NU SE TRECE NICIUN PROPRIETAR ÎN CIV ! Înscrisurile în CIV le face doar RAR-ul sau poliția la rubrica proprietar, la scutere înregistrate rubrica proprietar rămâne liberă.

Edited by vandrash, 01 July 2018 - 07:31 PM.

Motocicletele, ca și femeile, sunt niște chestii potențial periculoase...dar dacă știi să te porți cu ele vei avea doar satisfacții !

#11 Cavaleru

Cavaleru

Sustinator

• Moderatori
  • PipPipPipPip
  • 6,449 posts

Posted 01 July 2018 - 07:35 PM

n-ai dat click pe linkurile alea doua, nu?  :))))

necesita ITP.

per total e cam ca la motocicletele "mari", doar ca le inregistrezi la sectorul unde ai domiciliul nu le inmatriculezi la DRPCIV

e mai simplu sa pui intrebarea sub alta forma ca sa obtii raspunsul dorit :P

ms de ajutor

#12 Paca

Paca

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,013 posts
  • Moto: 2 roti
  • Numar: patrat
  • Club: Hater

Posted 01 July 2018 - 09:39 PM

Esti plictisitor rau si ai si probleme de intelegere .....mai reciteste ce am scris ( unde NU am facut nici o afirmatie  !!! )

Sunt destule povesti cu domnitele speciale din primariile de sector , unde actele nu sunt aceleasi pentru toate sectoarele ...depinde de cine dai 

Pe viitor , incearca sa faci abstractie de postarile mele . Ms

Mergi man cu ele asa ...mai ales ca sunt sub 50 , deci implicit presupun ca nici valoare mare nu au ( ca sa tii mortisi sa le ai pe numele tau )

Este vorba doar de timpul pierdut pe acolo ....insa daca esti dispus sa alergi , asta e :P

Don"t be a racist.....hate them all....

#13 XaeL

XaeL

pârș pe doo' roți

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,085 posts

Posted 02 July 2018 - 07:59 AM

@paca:Lasa, colegule, tu sa fii sanatos! Mai discutam gramatica, semantica si logica frazei cand iti trece menstruatia, ca esti cam irascibil.
@cavaleru: tu in ce sector stai, colegule? Poate gasim cu google lista de acte si pt tine, in caz ca sunt diferite ;)

Edited by XaeL, 02 July 2018 - 08:01 AM.

#14 Cavaleru

Cavaleru

Sustinator

• Moderatori
  • PipPipPipPip
  • 6,449 posts

Posted 02 July 2018 - 09:43 PM

sector 2

#15 Berevoescu Mihai

Berevoescu Mihai

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 75 posts
  • Moto: Burgman AN400 K4

Posted 03 July 2018 - 11:36 AM

În cazul înregistrării pe primărie NU SE TRECE NICIUN PROPRIETAR ÎN CIV ! Înscrisurile în CIV le face doar RAR-ul sau poliția la rubrica proprietar, la scutere înregistrate rubrica proprietar rămâne liberă.

Se trece. Vezi imaginea atasata: CIV al unui scuter inregistrat de mine in 2014 la Pitesti. Datele au fost completate de functionarul de la primarie.

In alta ordine de idei: ca sa le inregistrezi pe numele tau ai nevoie de contract vanzare cumparare intre tine si fostul proprietar (SRL-ul in cazul de fata), viza de la impozite si taxe pe contract cum ca SRL-ul si-a achitat impozitele, dovada efectuarii ITP (la orice service care face ITP moto), actualul certificat de inregistrare, asigurare obligatorie pe numele tau, placuta cu numarul de inregistrare. Daca poti obtine toate astea e ok, daca stii sigur ca nu poti obtine vreuna din ele, n-are rost sa te apuci de treaba.

Attached Thumbnails

• carte identitate scuter verso dupa inregistrare.jpg

#16 apriliacluj

apriliacluj

MEDALIA de AUR

• Carantina
  • PipPipPipPip
  • 13,430 posts
  • Moto: Hayabusa L1, DR650
  • Numar: cj40bub, cj48bub
  • Club: MY WAY

Posted 03 July 2018 - 11:43 AM

in primul rand ai nevoie de factura de vanzare!! ...bunul e de la o persoana juridica, deci FACTURA!

fiscal, ITP valabil, asigurare

PS: tehnic vorbind, la Politie se inmatriculeaza iar la PRIMARIE se INREGISTREAZA  :peace:

ar trebui sa modifici si titlul topicului cu INREGISTRAT la Primarie....

succes! 

Edited by apriliacluj, 03 July 2018 - 11:43 AM.

!!!! NICI O FAPTA BUNA NU RAMANE NEPEDEPSITA !!!!

#17 vandrash

vandrash

Don

• Super Membru
  • PipPip
  • 540 posts
  • Moto: BMW R1150RT, Transalp PD10, Beverly 200
  • Club: No, tanks ma'am !

Posted 03 July 2018 - 12:52 PM

Se trece. Vezi imaginea atasata: CIV al unui scuter inregistrat de mine in 2014 la Pitesti. Datele au fost completate de functionarul de la primarie.

Funcționarul ăla de la primărie a făcut ceva ilegal !

Uită-te în poza trimisă, scrie clar „Inspectoratul de poliție al ...”

Pe vremea când aveam un scuter de 49 cmc m-am dus să-i fac ITP-ul. Meseriașul de la de la acel atelier s-a apucat să scrie el cu pixul la rubrica aia, până să apuc să-i dau una peste mână. Am întrebat un polițist de la „înmatriculări” și mi-a zis că cei de la primărie nu au voie să facă mențiuni in CIV. Dacă nu mă crezi sună și tu la ei :)

Motocicletele, ca și femeile, sunt niște chestii potențial periculoase...dar dacă știi să te porți cu ele vei avea doar satisfacții !

#18 Berevoescu Mihai

Berevoescu Mihai

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 75 posts
  • Moto: Burgman AN400 K4

Posted 03 July 2018 - 02:16 PM

Mai nou inmatricularile se fac de catre DRPCIV, nu politie. Formularele noastre sunt ramase de pe vremea lui Pazvante Chioru'.

In sprijinul afirmatiilor mele aduc urmatorul link:

http://www.rarom.ro/...loads/RNTR7.pdf

pagina 11, punctul 22.

In rezumat, in CIV datele vehiculului se inscriu de catre RAR iar cele despre proprietarde catre autoritatea competenta sa efectueze inmatricularea. Stiu, o sa-mi zici ca inmatricularea si inregistrarea sunt chestii diferite... Asa e, dar legislatia noastra atat prevede. De-aia si mopedurile sunt autovehicule, dar pot fi oprite in trafic de politia locala...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status