Jump to content

Photo

Dilema CRF 450R (model/an de fabricatie)

• Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 high_voltage_tm

high_voltage_tm

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 458 posts
  • Moto: HONDA CBR 600 F3 & F4, CBR 1100 XX
  • Numar: TM

Posted 28 June 2018 - 11:41 PM

Cautand sa cumpar un CRF, am gasit pe olx un anunt in care cumparatorul zice ca are la vanzare un model 2009.

Insa dupa ce l-am sunat sa intreb despre starea motorului si anumite detalii, am ramas in ceata...

In primu rand (cica) motorul al fi al fratelui sau, care e plecat din tara si nu prea il mai foloseste, revenindu-i lui sarcina de a-l vine. Numai ca individul nu prea se pricepe la motoare in general, dar mai ales la CRF-uri :)

El zice ca e pe carburator, dar fiind din 2009 ar trebui sa fie pe injectie - pe cadru in dreapta langa jug are o eticheta pe care scrie Model 2009.

De asemenea, capacul de la motor de pe partea stanga nu e cel care ar trebui sa fie pe model 2009, adica cu joja in loc de vizor pt verificarea uleiului - a lui e cu vizor si pare a fi de pe variantele cu carburator.

Alta dilema e lipsa amortizorului antivoblaj, care a fost montat incepand cu 2008 - intre jugul inerior si cadru.

Detaliile astea le-am vazut in cele cateva poze trimise de el.

Intrebarea e: pe un motor de CRF 2009 se poate pune capacul de ambreaj (stanga) de pe alt model, gen 2007? O varianta plauzibila ar fi ca a fost pus alt capac decat cel original.

Alta varianta ar fi ca motorul original a crapat si s-a montat alt motor mai vechi, presupunand ca restul motocicletei e totusi din 2009.

IMG-20180628-_WA0002.jpg

honda_crf_450_2.jpg

crf_0960.jpg

honda-crf450r-22_1600x0w.jpg

"White collar conservative flashin down the street, pointing that plastic finger at me, they all assume my kind will drop and die, but I'm gonna wave my freak flag high!" (Jimi Hendrix)

#2 Val.Hayabusa

Val.Hayabusa

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 490 posts
  • Moto: Haya 99

Posted 29 June 2018 - 12:05 AM

eu am crf si nu ti-as recomanda sa iei asa ceva am bagat 800e in piese si nu am terminat inca .. bine am modelul 2006 .. dar mare diferenta nu stiu daca este 

#3 MariusTm29

MariusTm29

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 505 posts
  • Moto: KTM 625 SMC

Posted 29 June 2018 - 11:55 AM

eu am crf si nu ti-as recomanda sa iei asa ceva am bagat 800e in piese si nu am terminat inca .. bine am modelul 2006 .. dar mare diferenta nu stiu daca este 

tocmai mi-ai luat vorba , fugi fratziwer de CRF , te omoara piesele ,  la propriu . 

#4 stulewa

stulewa

sau Jumba

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,819 posts
  • Interests:sa transform timpul in amintiri!
  • Moto: multe
  • Numar: 264
  • Club: ADVENTURERIDE

Posted 30 June 2018 - 09:24 AM

haidi boss ca pana acum ktm-ul era de cacao, ce s-a intamplat cu Onda, s-a scumpit?!?? :)))))))))))  

» Post actualizat in 30 Jun 2018 07:25

pt ce vrei sa cumperi motoreta, pt enduro sau motocros?? :)

PIRELLI,DUNLOP,NOLAN,MOTOREX,DID,JT,TOPLITE,SBS,HIFLO,NGK,ARIETTE, ALLBALS,BELRAY,ATHENA,K-TECH,VENHIL,MIV,UFO,ESTON,CYCRA

ROTI SUPERMOTO CPL...............................500EURO

ID MASSANGER: motor4freeride@yahoo.com

...UNII MERG MII DE KM PE LUNA CU MOTORETA LA UIMITORUL COST DE 45RON, atat costa abonamentul de net...

ASFALT USCAT?!?!? I LOVE MUD!!!!post-15451-1268057906_thumb.jpg PEOPLES WITHOUT BALLS DRIFT IN CARS! :))))

#5 costi31

costi31

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 93 posts
  • Interests:actiunea
  • Moto: GSXR750 L1
  • Club: liber

Posted 02 July 2018 - 11:33 PM

Am avut CRF250R ,2005 si am spart motorul acum un an pe zapada mare. Am ramas fara ulei.

Acum am un YZ250F  2009 , tot 4 timpi si tot 40-43 cp.

Yamaha e mai usoara, mai manevrabila si mai rezistenta. Toate servisarile le fac la Rams, e cel mai aproape d casa si sunt mai buni ca altii. 

Aaaa si asta nu papa ulei :tomato: Acum verific mai des

» Post actualizat in 02 Jul 2018 21:35

A si da Honda e mai scumpa la pieese si intretinere

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status