Sari la conținut

Praga - Auschwitz - Cernobil, 4 -15 iulie


Beatrice
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 70
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Update...

 

Se pare ca GSul meu are ceva mai mult decat valve nesincronizate.

Sigur nu o sa il am luni marti :(

 

Asa ca nu pot sa ma vad cu voi...

 

Poate data viitoare.

Asfalt uscat in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Proxi: daca nu intelegi de ce ar vizita cineva niste locuri, de ce crezi ca as incerca sa te conving eu s-o faci?

Chiar nu inteleg de ce ar vizita cineva lagare de exterminare sau locatia unui accident nuclear... iar tu si prietenii tai nu vreti sa-mi explicati ce va atrage pe voi in acele locuri...

Eu cred ca habar nu aveti nici voi de ce va duceti acolo. Haidi pa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu inteleg de ce ar vizita cineva lagare de exterminare sau locatia unui accident nuclear... iar tu si prietenii tai nu vreti sa-mi explicati ce va atrage pe voi in acele locuri...

Eu cred ca habar nu aveti nici voi de ce va duceti acolo. Haidi pa!

Prietene, esti batut in cap. Ai o problema cu locurile pe unde se plimba lumea? Tu ai impresia ca cineva iti e dator cu explicatii pe unde se plimba si de ce?

post-48785-0-49921100-1531237032_thumb.jpg

 

In alta ordine de idei…

post-48785-0-15025300-1531237211_thumb.jpg

post-48785-0-64627200-1531237242_thumb.jpg

post-48785-0-84020400-1531237284_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auschwitz 1 se plateste, indiferent ca e cu ghid sau fara ghid, nu e gratuita intrarea. Doar la 2 e gratuit.

Deci am fost azi si la 1 si la 2, nu se plateste nimic :D

Probabil era vreunu' pus pe facut bani p-acolo si v-a gasit pe voi :)))

Cand faci propoganda la modu' asta tupeist nu poti sa mai ceri si bani :P

post-48785-0-53239000-1531328843_thumb.jpg

post-48785-0-84435400-1531329003_thumb.jpg

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat pe google acum, ai dreptate. pe site-ul lor zice ca The fees are charged for engaging a guide. Visitors in groups are required to engage an Auschwitz Memorial guide. There is also possibility for individual visitors to join a guided tour. Deci banii i-au luat doar pt ghid, dar e "required" sa iei unul... cica.

In cazul asta, voi cum ati intrat, direct cum ati ajuns sau ati stat la cozi, ore fixe etc?

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Birkenau nu e intrare deloc, dar la muzeu vad ca au bagat controale ca-n aeroport, fata de prima data cand am fost eu (atunci era intrare libera fara nimic).

Acum ne-au cerut si noua bani initial am zis ca "No money, free, no inglish" si m-a trimis sa iau un bilet pe care scrie free of charge de la biroul de informatii, cu care m-am pus la coada la control si pe care l-au scanat. Mizeria asta de control se pare ca dureaza in jur de 30 de minute... Singurul lucru care se plateste este parcarea, 8 lei pentru moto, vine un baiat si alearga dupa tine pana parchezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Granita cu Ucraina, spre Lviv. Din pacate la Cernobil nu mai ajungem ca nu au putut obtine aia aprobare de vizitare de la armata probabil.

Din Lviv, maine o luam in jos pana la Vatra Dornei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Vatra Dornei, puteti sa va indopati la Casa Bucovineana. Localnicii stiu de ce :D

Paine de casa, alea alea :D

Daca stiam si eu asta inainte sa fi ajuns acolo :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna Beatrice,

In 1 Sep plecam si noi instre Praga si Tatralandia poti sa-mi recomanzi ceva cazare in aceste doua locati. Mai mult pentru motor imi fac probleme. O sa atam cate doua zile in fiecare locatie.

 

Multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa iti faci probleme pentru motor in nici una dintre locatii.

Noi ne-am cazat la cineva de pe Airbnb: https://www.airbnb.com/rooms/15986694, iar casa este exact in curtea magazinului ELBE Shop, iar poarta este mereu inchisa (iti vor da si tie o telecomanda). Foarte frumos si curat, aproape de Tatralandia. Daca te prinde tatal fetei p-acolo pregateste-ti vreo ora de povestit despre trasee si calatorii, are niste ponturi misto ;)

In Liptovski poti manca o portie de coaste cu vreo 40 de lei, foarte buna, la Chopper Pub, foarte frumos decorat: http://www.chopperpub.sk/index.php?route=product/category&path=86

 

Ca idee, e frumos sa ajungi cateva ore macar, in Polonia - Zakopane, o statiune gen Poiana Bv, dar mult mai frumoasa si mai ieftina si cu mancare mult mai buna. Pe colt aici: link este o cofetarie unde o prajitura are juma' de kil, la un pret rusinos. Mai au si niste gofre cu o dulceata de visine de care nu mai poti sa te desparti...

 

In Praga am stat la Hotel Vladar. Iti poti lasa motoreta acolo fara probleme, e un loc foarte linistit.

De mancat, noi am fost in fiecare seara la un super restaurant (in sensu' ca este mage ieftin fata de Bucuresti si mancarea foarte buna), aproape de hotel https://www.restauracesalanda.cz/cs/salanda/u-cejpu/.

 

Presupun ca lista cu obiective e deja facuta, dar daca mai vrei sa stii ceva, intreaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Beatrice, practic avem la dispozitie 2 sapt. (din 1 sept. pana in 15 sept.) pe care vreau sa le petrec ''calare''.

Este prima iesire din tara cu motorul (cu masina am mai fost) si vreau sa ma asigur cat de cat ca o sa fie totul OK.

Eu mi-am facut urmatorul traseu;

* Ziua 1 - Turda - Oradea

* Ziua 2 - 3 - 4 - Oradea - Liptovský Mikuláš, Slovacia ( cu o plimbare prin Zakopane daca ne permite timpul). Aici vrem sa stam o zi la Aquaparck. Asta in conditiile ca e timp frumos si merita sa dai aprox. 50 euro pe intrare.

* Ziua 4 - 5 - 6 - 7 - Liptovský Mikuláš, Slovacia - Praga. In Praga stam 2 zile sa vizitam orasul, etc.

* Ziua 7 - 8 - Praga - Villach Austria. Acesta este cel mai lung traseu aprox. 570 km. Aici ne-am planificat sa mergem la European Bike Week.

* Ziua 9 - Villach - Venezia. Aici ramanem aprox. 4 Zile pentru mare, plaja, Dolomiti, etc.

La intoarcere intram in Ljubljana, Slovenia (unde poposim o zi) - Balaton - Turda.

 

In principiu vreau sa evit autostrazile. Totul este flexibil daca nu reusim sau nu ne permite timpul modificam traseul. Destinatia finala e Venezia (aici locuieste ''sorela'')

Astept cu mare drag indrumari/sfaturi.

Am si profitat de recomandarile tale cu Airbnb pentru cazare in Liptovský Mikuláš.

 

Multumesc,

O zi frumoasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Praga sunt multe chestii de vizitat - Biserica din oase de la Kutna Hora, Muzeul tehnic (sa nu va fraieriti ca noi, mergeti de dimineata sa aveti timp pentru ca pe langa hala imensa cu moto si masini, mai sunt cateva aproape la fel de interesante), gradina Zoo (unde am stat doar 6 ore si ceva ca eram pe fuga), Muzeul sexului care e caterinca de vazut, Thrill Park (Scary Dungeon of Horror) si centrul. Bine, mai sunt si altele, dar cam asta am vazut eu.

 

Prin Austria e frumoasa partea aia de lacuri; in Fuschl Am See poti sa vezi si sediul Redbull, e dragut cum arata.

 

In Venetia vezi ca pentru parcare (San Marco de ex) trebuie sa platesti 30E daca te duci cu moto pana la partea aia de Ferentari inundat :)))

Cel mai bine o lasi undeva in oras is iei un tramvai ca te lasa fix in fata si nu mai ai griji.

Prin Italia, ca si idee, poti sa mai pui macar o ora in plus pe langa ce-ti da GPS-ul, daca nu o iei pe autostrazi. DN-urile la ei sunt mega mega aglomerate si nu prea ai loc de depasiri nici cu moto, fiind trafic pe ambele parti. Iar unde e loc de dat, au radare :D E putin mai frumos pe DN, doar ca e mai obositor si faci de vreo 3 ori mai mult. Bine, si daca o iei pe autostrazile alea noi suspendate la mama dracu', tot ai o priveliste frumoasa.

 

Daca ajungi prin Slovenia, e pacat sa nu ajungi si pe la Bled, chiar daca te abati putin de la drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...