Sari la conținut

recomandare adeziv metal-magnet 150 grade


Postări Recomandate

Salutare, cum zice si titlul, am nevoie de niste recomandari pt un adeziv... am de lipit un magnet pe un ax din otel (clapeta acceleratie), temperatura la care sa reziste in jur de 150 grade.

Poxipol duce la maxim 120 grad... si am nevoie de ceva urgent, maine, pe care sa-l gasesc in comert.

post-69984-0-60181800-1529599231_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! Primul gind este daca la 150 de grade magnetul mai are proprietatile magnetice,,,,,,,,,,eu stiu ca nu ,,,,,,,,,,,,si daca e asa atunci poate nu iti foloseste........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa zic... m-am luat dupa un tutorial, probleme identice cu la mine, nenea ala zicea de 150 grade... se incinge, dar nu stiu daca intr-adevar asa tare... naiba stie. In ultima instanta o sa pun si poxipol, dar parca mi-e sa nu montez totul la loc si sa ma lase iar pe cine stie unde

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poxipol este un adeziv tare.

Daca acolo se incinge,intervine dilatarea pieselor si fiind materiale diferite(Poxi si respectiv metal)se vor dilata diferit= dezlipire.

 

Tie iti trebuie un adeziv elastic,gen silicon pentru temperatura,poate unul bun,de firma,iti rezolva problema.

Si prenandezul bun,gen Bison,aplicat corespunzator,poate lipi doua bucati de metal,dar nu stiu daca rezista la peste 120 grade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adeziv tare s-a folosit si din fabrica... doar ca na, anii isi spun cuvantul. Prin strainataturi au mai facut unii reparatii, dar nu zic ce au folosit... la noi nu stie nimeni, toti au inlocuit cu sh-uri. Eu prefer sa repar, nu e ceva atat de complicat.

Problema e sa reziste si la temperatura, dar si la miscarea pieselor. Axul se misca si revine la 0 pe baza magnetilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hosch Kleber

Nu zici rau, doar ca nu am de unde sa-l iau maine, din magazin in Navodari (unde sunt acum). Ai idee si la ce temperatura rezista?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune, omule, poxifloci! Eu am "chituit" o galerie de admisie din Al la interior cu el (era taiata si sudata o flansa mai mare pt clapeta, intr-o parte nu se pupa deloc sa o pot racorda elegant din sudura, si n-am avut alta varianta). Sta acolo bine merci, si nu cred ca ai tu temperatura mai mare, asta a mea fiind deasupra evacuarii.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un prieten a folosit ceva adeziv epoxidic de la loctite, special pt lipit magneti, dar pana maine seara nu pot decat sa presupun ca era unul din astea 2:

http://www.e-adezivi.ro/loctite-9514--300ml/276.htm

sau

http://www.e-adezivi.ro/loctite-9492--50-ml/121.htm

 

mi se pare ca a folosit la el si ceva activator, care se cumpara separat.

 

poate ai noroc si gasesti vreun magazin prin zona care are asa ceva. bafta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta ceva adeziv cu care se lipesc capacele de motor , zic si eu . (sikaflex 221)

Editat de Ribo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat Poxipol pana la urma, altceva mai bun nu am gasit pe aici... multumesc oricum pt sfaturi, pe viitor o sa comand unul din adezivii minune care sunt mai rezistenti, in caz ca mai am nevoie. Sper sa fie ok... duamneajuta

post-69984-0-17453900-1529681727_thumb.jpg

post-69984-0-61352800-1529681727_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa zic... m-am luat dupa un tutorial, probleme identice cu la mine, nenea ala zicea de 150 grade... se incinge, dar nu stiu daca intr-adevar asa tare... naiba stie. In ultima instanta o sa pun si poxipol, dar parca mi-e sa nu montez totul la loc si sa ma lase iar pe cine stie unde

 

Partea de admisie cu tot ceea ce cuprinde ea nu trece niciodata de 100 de grade, nici la motoarele racite cu cu aer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ma gandeam si eu, ca ai cam 110-120 grade la lichidul de racire, nu o sa fie atat de mult la admisie... dar na, m-am luat dupa ce au facut altii. Pana la urma nu am avut de ales, sa vedem cat tine poxipolul, momentan e ok.


» Post actualizat in 29 Jun 2018 18:00

6 zile a tinut, azi a crapat iar. Am comandat o clapeta sh si, cand ajung acasa din concediu ("superb" de altfel) o sa comand un adeziv calumea, sa incerc sa relipesc magnetul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...