Sari la conținut

Porcedura necesara pentru inlocuire acte


Carpe diem
 Share

Postări Recomandate

Salut,am o problema si am nevoie de ajutor.

Din pacate am pierdut talonul si cartea de identitate si as vrea sa le retiparesc.Problema este ca eu nu sunt proprietarul ,iar proprietarul e plecat din tara.Intrebarea mea este care este procedura necesara pentru a retipari cartea de identitate(trebuie declarate pierdute,ce acte mai trebuiesc si unde trebuie sa mearga sa scoata actele proprietarul-sau daca poate merge altcineva in locul lui si in ce conditii si mai ales cat ar dura)Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa clonez nici un vehicul intreb pentru ca atunci cand proprietarul este in tara sa o rezolvam cat mai repede.Fara roti merge cu procura notariala?Am fost la Rar anul trecut cu procura ca sa ii schimb culoarea din carte dar nu stiam ca merge si cu procura sa retiparesti actele mai ales ca motocicleta este inmatriculata in Mures si eu sunt in Bucuresti si stiu ca actele ar trebui sa fie eliberate de politia din judetul respectiv

Editat de Carpe diem
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Nu mai sunt la curent cu noile proceduri ,dar cu multi ani in urma am rezolvat o problema similara cu o procura din afara.Singura problema este ca cele din strainatati nu sunt valabile pentru acte atat de importante decat daca sunt cu Apostila.Am facut recent una de genul ala (pentru un caz diferit) la consulatul de la Viena ,dar asa de tare mi-au mancat zilele cucoanele de acolo ca sper sa nu mai am nevoie inca odata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Dupa cum spune Goe 75 mai sus, procura cu apostila e "masochism". Am trecut printr-o situatie asemanatoare cu un contract de comodat pentru o proprietate... In final am gasit un zbor ieftin si am venit in Romania sa semnez in persoana. Recomandarea mea e sa il convingi pe proprietar sa se ocupe de aceste acte.

 

Vad ca spui ca doar te pregatesti in vederea sosirii proprietarului. Din ce imi amintesc eu, daca ai pierdut Cartea de Identitate a Vehiculului trebuie sa publici in Monitorul Oficial; nu stiu daca si pentru Certificatul de Inmatriculare. Publicarea in Monitorul Oficial dureaza 30 de zile in mod normal (sau 3 saptamani, ceva de genul asta) sau cateva zile daca platesti taxa de urgenta.

 

Spor la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

recomandarea mea ar fi sa o inmatriculezi pe numele tau...

Exact si nu durează mai mult decât procura notariala ( partea cu legătură directă cu proprietarul, contract v-c și mers la primărie , atat)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact si nu durează mai mult decât procura notariala ( partea cu legătură directă cu proprietarul, contract v-c și mers la primărie , atat)

Ok.Am o intrebare.Stiu ca trebuie sa prezinti actele ca sa o treci pe numele tau(carte de identitate/talon).Poti de pilda sa faci un contract de vanzare cumparare plus declaratie de la impozite de la proprietar sa o treci pe numele tau si dupa sa scoti restul de acte?Si mai ales in conditiile in care acea motocicleta e inmatriculata in Mures si tu esti din Bucuresti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poți să o treci pe numele tau fara talon și carte, ai nevoie de ele și la contract și la primărie și la politie, poți când vine acasă proprietarul sa faci o procura sa te ocupi tu de scos duplicat la acte și să te împuternicească sa o vinzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vanzatorul are o copie de carte si iti poate da 4 exemplare din cele5 din cv stampilate fiscal,o poti inregistra fiscal,si te poti ocupa de dublicatul cartii in Bucuresti.

Editat de fara roti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...