Sari la conținut

Accident masloc 15 iunie 2018(vineri)


iulia_boris
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 149
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

fara casca - check

in viteza de-a curmezisul drumului pe care stii ca trec camioane - check

fara oprire la indicatorul de stop - check

 

poate voia sa se sinucida?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Idiotul ala e un cocalar care nu are nici carnet si nici motocicleta inmatriculata. Specimenele astea care fac ce vor ei ca doar are tata bani as prefera sa moara pe capete...

 

Iti platesc eu o consultatie la un psihiatru ales de tine.

eterna discutie... de ce sa doresti moartea unei fiinte umane, speciale si unice si egale in drepturi cu alte fiinte umane?

dar daca fiinta aia umana speciala si unica si egala in drepturi cu alte fiinte umane, in loc sa intre in camion, intra intr-un matiz cu o familie cu doi copii si ii tavalea prin sant, omorand din ei? sau daca intra intr-un motociclist care mergea regulamentar? sau biciclist?

 

cum iesim din aceasta dilema filozofico-etico-forumistica? cui dorim raul si cui nu, macar asa, declarativ?

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Sa inteleg ca esti de acord cu tot idiotul pe drumuri si sa faca ce il taie capul fara sa tina cont de nici o regula de circulatie si de bun simt ?

Este o fiinta umana cu bune si rele ...De la dezaprobare si pana la "sa moara " este cale lunga ...

» Post actualizat in 16 Jun 2018 19:30

 

sau daca intra intr-un motociclist

 

cum iesim din aceasta dilema filozofico-etico-forumistica? cui dorim raul si cui nu, macar asa, declarativ?

1 Ce rost are "daca"atunci cand exista filmare clara??

 

2 De ce este absolut necesar sa dorim raul cuiva ?? Romanism ,rautate individuala sau deranjament neuronal?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

2 De ce este absolut necesar sa dorim raul cuiva ?? Romanism ,rautate individuala sau deranjament neuronal?

Nu cred ca este neaparat vorba de rautate. Dar ia zi tu asa, daca era tu cu familia in locul camionului? era bine tare, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea să scape, s-a lovit de anvelopă. Oricum, o să-l doară capul o vreme...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

Nu cred ca este neaparat vorba de rautate. Dar ia zi tu asa, daca era tu cu familia in locul camionului? era bine tare, nu?

Prezinti o gandire extrem de limitata.Accidente se intampla mereu si vinovatii sunt de la indivizi ca protagonistul de mai sus sau ca mine si ca tine si pana la oameni cu totul deosebiti care in restul timpului fac ceva real pentru binele speciei.Doresc binele tuturor dar realitatea este ca nu exista posibilitatea de a le elimina.Am avut membri ai familiei accidentati grav in trafic ...se intampla ...face parte din viata moderna .

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este o fiinta umana cu bune si rele ...De la dezaprobare si pana la "sa moara " este cale lunga ...

» Post actualizat in 16 Jun 2018 19:30

 

1 Ce rost are "daca"atunci cand exista filmare clara??

 

2 De ce este absolut necesar sa dorim raul cuiva ?? Romanism ,rautate individuala sau deranjament neuronal?

1) "daca" are rost cand discutam de un om calare pe si un singur cal, darmite pe 50, 100 sau 150, care incalca reguli elementare de circulatie; el pe acolo avea treaba, cu durere maxima la banana fata de restul de fiinte la fel de vii si de speciale ca si el; soarta a facut sa apara pe filmare un camion si nu ceva mai mic si mai fragil

2) ai si tu dreptate; nu ar trebui sa le dorim raul astora decat sub forma unor amenzi cat mai mari si a unor sejururi la puscarie daca comit infractiuni, cum ar fi eventual condusul fara permis; din pacate, asta nu se intampla

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Fara sursa cu dovezi clare ca omul este intradevar un individ fara permis si fara numar... este inca o dovada de limitare in gandire sa mergem pe linia aia.

 

Acum cca 15 ani am cunoscut un tip care se numea Dan si care locuia in Detriot Mi .Omul provenea dintr-o familie de pocaiti de pe langa Suceava si in consecinta avea o droaie de copii.Era un super mecanic moto .Avea si permis si numar si tot ce vreti ,dar intr-o zi a luat o decizie fatala de a nu mai intra in casa dupa o casca doar pentru o proba pana la coltul strazii...unde s-a lovit cu capul de platforma unei camionete de tractari .L-am vazut intins pe asfalt fara miscare...dar mai rau a fost ca pruncii care se jucau pe strada au vazut faza live si au fost destul de traumatizati vazandu-l cum s-a zbatul pentru un minut intr-o balta de sange.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@goe: totusi, prietenul tau cum de a intrat in camioneta de tractari? asta din film e clar ca a ignorat un indicator de STOP.

e partial irelevant ca avea sau nu avea permis si numar. aia cu permisul eu am bagat-o pentru ca o dam in filozofie, nu legat strict de omul asta.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Nu am vazut faza direct ,iar pruncii care erau de fata nu stiau despre semne si reguli.

 

Un semn de stop este uneori doar un obiect de pe marginea drmului ...cand se aliniaza planetele...

 

Am vazut candva o statistica aratand ca numarul accidentelor cauzate de trecere pe rosu si ignorare de stop este mult mai mare decat am crede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul e la propriu Superman, are gena rezistenta. Daca nu moare , a invatat lectia. Altii au decedat la un impact mult mai mic. Totul e bine cind se termina cu bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

jagi totu e la suprafata intern are rupturi de organe care nu mai are nimeni cum sa ii salveze din momentu impactului la viteza aia sunt niste forte ff mari si niste legi ale fizici care nu le putem sfida mai mult nu rezista corpul uman la multe chestii de genu .... la el mai e doar chestia de timp ... pana va deceda...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca a supravietuit, e cel mai norocos.
Si eu sunt de parere ca sunt slabe sanse sa scape cu viata.

Toata inertia/energia impactului s-a dispersat direct in organe.

Impactul l-a aruncat cel putin 1.5m inapoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draci, m-am uitat inainte de culcare.

 

Nu stiu altii cum sunt dar pe mine nu ma afecteaza emotional impactul in sine, daca protagonistul ramane acolo mort pe loc.

 

In schimb cand ii vezi cum se misca in agonie, sau in cazul celui cu scuterul, calcat pe cap, se si ridica aparent "fara urmari grave" constient fiind ca ceasul lui e dat pe fast forward si e chestie de minute pana la final, asta e foarte neplacut. Ce sa zic, sper ca a scapat sau daca nu, ca nu a chinuit prea mult...

 

Cine stie, poate s-a speriat si s-a pierdut, poate nu a vazut intersectia (era prima data pe acolo), etc.

 

Eu am patit acum mai multi ani sa circul pe un drum si in asa un fel se vedea in fata ca nu am vazut ca intru intr-o intersectie decat in ultimul moment. Era o diferenta de nivel, masina joasa, poate si neatentie, si efectiv nu am vazut. Atentie, atentie si iar atentie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...