Jump to content

Photo

Ajutor identificare persoana partea 2

• Please log in to reply
21 replies to this topic

#1 marauder

marauder

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,380 posts
  • Numar: gj 12 tnt

Posted 14 June 2018 - 01:45 PM

Aceeasi problema, trebuie sa dau de o persoana pt a o ajuta sa nu fie tzepuita...de data asta cu 1600 lei ..

Persoana in cauza sta pe strada Sergent Constantin Musat nr.1, bl.16, Bucuresti sector 5...daca este cineva prin zona si ii poate face o vizita sa ii spuna numarul meu de telefon pt a lamuri situatia, ok......daca nu, atunci procedez ca data trecuta, adica scrisoare recomandata cu confirmare de primire.

Daca sunt amatori de ajutor prin zona, o sa dau pe privat nr meu de telefon, numele persoanei respective, scara si apartamentul

» Post actualizat in 14 Jun 2018 12:24

Ca fapt divers, am sunat la ing (de unde imi vin banii pacalitului) , le-am spus povestea, i-am rugat sa il sune pe respectivul si fie sa ii dea nr meu de telefon pt a lamuri problema, fie pt a intreba ei despre respectivul transfer..pana la urma e in ajutorul clinetului lor..au zis ca nu pot sa il contacteze ei cu de la sine putere pe respectivul, doar daca ii suna el.....dar stau si ma gandesc acum, cand suna la intamplare clientii pt a le propune nu stiu ce servicii, cum este? Nu ii contacteaza cu de la sine putere? Mare scofala un apel pt a proteja un client, invoca reguli, dar cand suna ei nu mai sunt reguli...tara de cacao

#2 Fratzyk

Fratzyk

Captain Slow

• Super Membru
  • PipPip
  • 611 posts
  • Moto: Momentan s-a dat
  • Club: Prefer crasmele

Posted 14 June 2018 - 02:30 PM

GDPR, nu au voie sa contacteze clientul fara ca acesta sa isi dea acordul in scris cu privire la acest aspect.

Toti iti vor binele,

Nu-i lasa sa ti-l ia...

#3 Momoah

Momoah

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 147 posts
  • Moto: Suzuki GSXR 600
  • Numar: PP 100

Posted 14 June 2018 - 03:15 PM

Nu inteleg nimic, care este combinatia ?

#4 Falkenberg

Falkenberg

Cetățean Străin

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,892 posts
  • Interests:Alexandra Velniciuc, Mihaela Calin, Woolly Mammoth, ministry of funny walks.
  • Moto: GPz900r, 425 Sport, V75 PA NT
  • Club: Rakets iemsi

Posted 14 June 2018 - 04:05 PM

Nu inteleg nimic, care este combinatia ?

Asta, cred.
http://www.motocicli...icare-persoana/

Regain your balance

#5 banat rider

banat rider

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 974 posts
  • Interests:nu,ms..
  • Moto: CBR 600FA 2011
  • Numar: preferential
  • Club: doar ziua

Posted 14 June 2018 - 04:17 PM

ceva nu este in regula daca deja a 2 a oara primesti bani in contul tau de la persoane necunoscute...

#6 Emperor

Emperor

Trust is a weakness

• Super Membru
  • PipPip
  • 534 posts
  • Moto: gsx1300r
  • Numar: MBK

Posted 14 June 2018 - 05:25 PM

necunoscute sunt caile bitcoinilor ;-)

#7 marauder

marauder

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,380 posts

Posted 14 June 2018 - 05:27 PM

Sunt persoane diferite implicate...este un gen de pacaleala raspandita totusi.

Caz concret cu actori din romania (in cazurile mele pacaliciosul era din alta tara)...x scoate la inchiriere o vila pt iarna/vara (depinde de locatie), y cel care vrea sa o inchirieze, z vanzatorul de btc....cand apare y in scena, x ii cere avans 1000 lei si il convinge sa plateasca..in acelasi timp x anunta pe z ca vrea sa cumpere btc de 1000 lei....x il convinge pe y sa trimita cei 1000lei in contul lui z, care primeste banii si ii elibereaza btc lui x (pt ca asa a fost targul) iar y ramane cu banii dati si are revelatia ca vila nu exista.....x cam greu sa fie gasit pt ca nu a dat datele lui niciunde, z a actionat de buna credinta....bine, z poate cere verificare inainte de a elibera btc, daca are suspiciuni...eu asta fac cand am suspiciuni.

In cazul de azi pacaliciosul era cu ip de Benin, telefon de USA, si banii veneau de pe ing romania in contul meu de bcr, in conditiile in care aveam si cont ing la vedere, la detalii fiind ceva legat de taxa transport

» Post actualizat in 14 Jun 2018 15:34

In cazul asta GDPR-ul are efecte nedorite...am trimis recomandata cu confirmare de primire la nenea respectivul...

Edited by marauder, 14 June 2018 - 05:28 PM.

#8 john17

john17

Avansat pan' la genunchiul broastei

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,667 posts
  • Moto: cu diapazoane
  • Numar: ioc cu y

Posted 14 June 2018 - 07:07 PM

Bai da' stiu ca iti consuma ceva resurse returnarea platilor astea! Mai bine ne-ai invata unde sa ne listam conturile ca sa primim si noi cashuuu :P

#9 Fratzyk

Fratzyk

Captain Slow

• Super Membru
  • PipPip
  • 611 posts
  • Moto: Momentan s-a dat
  • Club: Prefer crasmele

Posted 14 June 2018 - 07:10 PM

E de apreciat ce face colegul și că încearcă să returneze banii înapoi:)

Toti iti vor binele,

Nu-i lasa sa ti-l ia...

#10 john17

john17

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,667 posts

Posted 14 June 2018 - 08:22 PM

Pai da, dar nu inteleg cum ajung banii in contul lui in mod repetat!

#11 pasagera

pasagera

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 586 posts
  • Moto: nu am
  • Numar: Necunoscut

Posted 14 June 2018 - 08:37 PM

O fi xy unde (x+y)^2=x^2+2xy+y^2.
E clar! :)))

#12 john17

john17

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,667 posts

Posted 14 June 2018 - 09:12 PM

De ce mi-ai facut public PIN-ul????

#13 marauder

marauder

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,380 posts

Posted 14 June 2018 - 10:12 PM

Chiar multe resurse nu imi consuma...sus pe bicla, 3 minute de pedalat pana la posta, pus scrisoarea (fara coada) si asteptat telefonul de rigoare....plus cateva minute de vorbit la telefon cu banca, poate ma ajuta ei (pana acum nu a fost cazul)...un pic de vointa si oleaca de timp liber sa ai, ca multe se pot face probabil, noi sa fim sanatosi  :cheers:

#14 ZAPPY

ZAPPY

TeTeA

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,179 posts
  • Interests:To ride again tomorrow!
  • Moto: Chopper de viteza
  • Club: CIRC SI BALAMUC

Posted 14 June 2018 - 10:12 PM

De ce stie pasagera pin-ul tau?!

IF SPEED DOESN'T SCARE YOU, THE BIG TRUCK AROUND THE CORNER WILL!!!

"I would rather be sitting on my motorcycle, thinking about God,

than sitting in church, thinking about my motorcycle."

shoei_qwest-logo-250.jpg

#15 vandrash

vandrash

Don

• Super Membru
  • PipPip
  • 531 posts
  • Moto: BMW R1150RT, Transalp PD10, Beverly 200
  • Club: No, tanks ma'am !

Posted 14 June 2018 - 10:37 PM

Pai da, dar nu inteleg cum ajung banii in contul lui in mod repetat!

La cât de pricepuți îs „bancherii” de la noi să nu te mai miri!

Anul trecut, cam prin martie, au început să-mi vină pe telefon SMS-uri de la bancă că cică să mă duc să rezolv situația creditului acordat mie, ori eu nu aveam și am jurat că nu voi face veci pururi credite la bancă.

Ei bine, SMS-urile au început să se-ndesească, cam unu pe săptămână, ba începuseră să devină tot mai amenințătoare.

Mă duc la banca respectivă, culmea am card și la ei, să le cer explicații...verifică, normal că nu aveam credit .

SMS-urile continuau să vină...

După vreo două luni de nervi și telefoane până la filiala centrală se lămurește misterul : o imbecilă de funcționară de la ei greșise cu o cifră telefonul unui datornic de-al lor :)

Motocicletele, ca și femeile, sunt niște chestii potențial periculoase...dar dacă știi să te porți cu ele vei avea doar satisfacții !

#16 john17

john17

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,667 posts

Posted 15 June 2018 - 06:06 AM

Si eu am primit la un moment dat, tot dintr-o greseala, niste bani (multi, vreo 80000 lei d'astia noi) in cont. Fostul angajator, care schimbase banca cu conturile pt salarii dar eu, stiind ca plec, nu m-am obosit sa imi mai deschid alt cont si am incasat salariul cash vreo 2 luni, mi-a platit ultimul salariu + ceva zile de concediu in vechiul cont de salariu. Dupa aia, cum din banca respectiva uzual facea un singur fel de plati, mi-a mai virat in cateva transe niste bani, luand omul ca de obicei datele de la ultima tranzactie. Eroare umana, uitase ca mi-a platit mie de acolo, poate o fi fost si indragostit. S-a prins cand au inceput beneficiarii de drept sa tipe dupa bani, eu nu mai foloseam contul respectiv si habar n-am avut, dar arata bine miliardul disponibil (cu tot cu overdraft) :D Dar la colegu' vad ca se repeta, si mai multe persoane ii varsa acolo bani, asta mi se pare ciudat!

Edited by john17, 15 June 2018 - 06:08 AM.

#17 frigider

frigider

pseudo-motociclist

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,707 posts
  • Club: 0 = infinit

Posted 15 June 2018 - 07:13 AM

man fa si tu poza aia mai mica, ocupa juma de ecran

castile e pentru oameni urati.

Ghidon --------> Bicicleta

Semighidon --------> Motocicleta :)

NU SUNT ANALFABET, SCRIU DE PE TELEFON.

#18 XaeL

XaeL

pârș pe doo' roți

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,935 posts
  • Moto: Honda NC700SA
  • Numar: prin marinimia DRPCIV
  • Club: poate cand ma fac mare

Posted 15 June 2018 - 07:15 AM

Dar la colegu' vad ca se repeta, si mai multe persoane ii varsa acolo bani, asta mi se pare ciudat!

o cifra scrisa gresit intr-un mail / sms si neverificata ulterior. ciudat totusi ca nu se sesizeaza aia care nu primesc banii

» Post actualizat in 15 Jun 2018 05:15

man fa si tu poza aia mai mica, ocupa juma de ecran

ai un X acolo pe langa poza, in dreapta-sus fara de ea: "ignore john17's signature"  ;) you're welcome

....castigator la categoria "sinteza zilei"....

Ai prioritate cand ti se da.

#19 marauder

marauder

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,380 posts

Posted 15 June 2018 - 12:36 PM

Oameni buni, nu primesc "din greseala" banii....oamenii imi trimit mie bani cu manuta lor,dar ei stiu ca este pt ceva (ce le-a promis tzepuitorul ca le vinde) si eu stiu ca sunt pt altceva (pt btc pe care ii cumpara de la mine tzepuitorul).

Ca a vedeti cat de creduli sunt unii..v-am spus ca ieri unul a picat in plasa tzepuitorului si mi-a trimis mie banii (1600 pe care ii returnez), dar eu nu i-am eliberat btc pt ca ceva nu se invartea rotund...ei bine, in urma unor discutii cu un partener de trading, acelasi tzepuitor a aplicat aceeasi tactica si cu partenerul meu de trading, CU ACELASI PAGUBIT (cu vreo 1560 l-a smecherit)....in cazul asta s-a incheiat nasol pt pagubit pt ca partenerul meu de trading a zis ca a eliberat btc catre tzepuitor.

Deci aceeasi persoana  s-a lasat pacalita de 2 ori...la mine cu 1600 lei, la celalalt cu 1560...chiar sunt curios cum l-a imbrobodit?! "Boss, s-a scumpit transportul, s-a dublat, mai baga niste bani"  (taxa cargo expres scrie la detaliile platii catre mine)

#20 XaeL

XaeL

pârș pe doo' roți

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,935 posts
  • Moto: Honda NC700SA
  • Numar: prin marinimia DRPCIV
  • Club: poate cand ma fac mare

Posted 15 June 2018 - 02:38 PM

Hai ca de-abia acum se intelege care e schema.

Tu in ce fel poti fi considerat de buna credinta? Adica, nu poti fi obligat sa dai banii inapoi? Cel puțin atata timp cat nu ai verificat ca sursa banilor fizici e aceeasi persoana care a primit btc de la tine... sau nu ai cum verifica?

....castigator la categoria "sinteza zilei"....

Ai prioritate cand ti se da.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status