Jump to content

Photo

Kawasaki ER-5 1998, 37.000Km, 37kW

kawasaki er5

• Please log in to reply
No replies to this topic

#1 KingOBeer

KingOBeer

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 43 posts
  • Moto: Kawasaki ER-5
  • Numar: RED

Posted 14 June 2018 - 12:21 PM

Vand Kawasaki ER-5, an de fabricatie 1998, 37kW (categoria A).

Scurta descriere
- Motocicleta are 37.000km (cel care a avut grija de ea de cand o am a spus ca este foarte posibil sa fie reali, tinand cont de starea ei).
- A fost inmatriculata prima data in Romania in 2012, iar eu sunt al 3lea proprietar in tara. 

Intalnirile cu gravitatia
- Cand am cumparat-o (06.2016) fostul proprietar mi-a spus ca fusese cazuta pe partea stanga, singurele urme ale acestui lucru fiind capatul de ghidon de pe stanga cu urme, parbrizul crapat si lipit la prinderea de pe partea stanga si carcasa bordului si ea crapata si lipita pe partea stanga. Motoreta a venit cu un crashbar facut custom de cand am cumparat-o care explica de ce doar parbrizul si bordul au fost afectate.
- In cei 2ani si 12.000km pe care i-am facut impreuna am scapat-o si eu o data tot pe partea stanga, moment in care parbrizul si bordul, ambele crapate si lipite au cedat, asa ca am schimbat parbrizul cu unul nou (Puig) si am comandat din China carcasa bordului pe care am schimbat-o, dar din nefericire modelul era pentru un an mai recent, asa ca partea dreapta a carcasei bordului nu s-a potrivit cu ceasul original; a trebuit sa fac o modificare acolo ca sa pot pune ceasul original asa ca partea dreapta (ceasul de turometru) nu sta perfect centrat, lucru care se poate vedea si in poze. Tot atunci am zgariat si partea stanga a topcaseului care se vede si ea in poze.

Istoric de service
- Iulie 2016: revizie, bujii, antigel
- August 2016: service carburatoare
- Octombrie 2016: baterie noua Yuasa
- Noiembrie 2016: revizie, bujii, flush sistem racire + antigel, placute frana
- Aprilie 2017: servisare furca, rulmenti jug, filtru de aer
- Martie 2017: parbriz Puig, inlocuire carcasa bord
- August 2017: kit lant, revizie
- Martie 2018: inlocuit garnitura capac chiulasa
- Iunie 2018: antigel

Probleme cunoscute
- Garniturile de la robinetul de benzina vor trebui schimbate daca iti place sa te joci cu robinetul. Eu am tinut-o mai tot timpul pe rezerva si asa am evitat inundarea carburatoarelor (mi s-a intamplat cand tocmai am cumparat-o si tinand-o doar pe rezerva n-am mai simtit nevoia sa le schimb). Atentie, acest model nu are OFF, doar ON, PRI si RES. PRI (prime) e doar pentru momentul cand nu exista benzina in carburatoare si el face bypass la sistemul de vacuum. Am vrut sa-i montez un OFF (practic alt robinet prin care sa inchid benzina), dar n-am mai facut asta pentru ca tinandu-l doar pe rezerva a fost ok pentru mine.
- In curand (august) se face 1an de la rezivie, asa ca ar avea nevoie de schimbat filtre si ulei
- Cauciucurile, desi sunt intr-o stare buna (mai au carne si cauciucul se comporta ok), eu personal le-as schimba la sfarsitul acestui sezon.
- Suportul de topcase de la Givi are rugina pe brate (se poate vedea in poze), dar din pacate n-am avut timp sa le iau la smirghel si sa dau un nou strat de vopsea pe ele. Daca intentionezi sa o tii afara, recomand asta inainte de iarna ca rugina sa nu ajunga mai adanc.
- Mansonul stang s-a dezlipit de ghidon, are nevoie de niste superglue.
- Mici puncte de rugina si zgarieturi pe rezervor, datorate varstei. Vopseaua pare cea din fabrica, stickerele sunt sub stratul de lac.
- Semnal pe partea stanga fata are cauciucul crapat si ar trebui inlocuit (se poate vedea in poze).

Dotari
- 2 chei Kawasaki; 2 chei topcase
- Cric central
- Crashbar (arata custom, asa am cumparat-o)
- Motoreta a primit dupa ce am cumparat-o un set de mansoane incalzite de la Oxford, care pleaca cu ea
- Husa Oxford Aquatex (modelul care se pune cu topcase-ul montat)
- Topcase Kappa K35
- Motoreta se vinde cu toate cele de mai sus.

Pret: €1500 FIX (sau €1600 negociabil).

Acte
- Motoreta este inmatriculata pe numele meu, in Bucuresti
- RCA-ul expira pe 06.07.2018
- ITP-ul expira pe 23.07.2018
- IMPORTANT!!! Fiscalul nu il pot da pe loc, o sa dureze 7-10 zile pentru ca locuiesc (in acte) in Sectorul 2 unde e nevoie sa fac o procura unei firme care sa-mi obtina certificatul fiscal, pentru ca eu nu pot sa stau la coada 6-7 ore cat e necesar in acest minunat sector! Singura exceptie ar fi daca viitorul cumparator e din sectorul 2 si atunci pot sa-i fac procura lui ca sa ia fiscalul in numele meu si tot atunci sa-si inregistreze la fiscal motoreta, altfel o sa dureze 7-10 zile.
- IMPORTANT!!! Talonul se va completa la rubrica de instrainare in momentul cumpararii.

Vizionare si testare
- Accept orice test la un service la alegere (de preferinta cunoscut/autorizat), singura problema fiind ca din cauza programului meu pot face asta doar in timpul saptamanii dupa ora 19:30 sau in weekend. Nu ma deplasez mai departe de Centura Bucuresti, imi pare rau.
- Motoreta se poate viziona in timpul saptamanii dupa ora 19:30 (sau intre 7:00 si 8:30 dimineata, daca esti matinal) sau in weekend, in functie de programul meu.

Poze/Video
- Le gasesti atasate acestui anunt
- Video cu motoreta: https://youtu.be/rNRtNOGocjI
- Bazaitul de fundal din video se datoreaza faptului ca am facut filmarea destul de aproape de CET Sud incat se aude zumzaitul de la CET.

De ce o vinzi?
Tocmai mi-am cumparat o Yamaha MT-07 si chiar nu am ce sa fac cu doua naked-uri.

Contact
Mesaj aici sau 0742 313 874 (in caz ca nu raspund, revin eu cu un telefon)

Attached Thumbnails

• IMG_0016.JPG
  • IMG_0137.JPG
  • IMG_1056.JPG
  • IMG_1616.JPG
  • IMG_1784.JPG
  • IMG_2046.JPG
  • IMG_1798.JPG
  • IMG_9053.JPG
  • IMG_8970.JPG
  • IMG_2585.JPG
  • IMG_3809.JPG
  • IMG_3941.JPG
  • IMG_5467.JPG
  • IMG_5692.JPG
  • IMG_6469.JPG
  • IMG_6483.JPG
  • IMG_7821.JPG
  • IMG_7966.JPG
  • IMG_8044.JPG
  • IMG_8687.JPG

Edited by KingOBeer, 14 June 2018 - 12:28 PM.

Also tagged with one or more of these keywords: kawasaki, er5

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status