Sari la conținut

Clank la schimbat viteze


Postări Recomandate

Eu intrebam un detinator ca stiam ca are ambreiajul uscat (cel putin breva si nevada) teoretic in a I-a de pe loc nu ar trebui sa faca nimic.

 

Ce e cu ambreiaj uscat nu face clank cand bagi a 1a de pe loc. Am dat explicatia mai sus de ce moto cu ambreiaje umede fac clank.

» Post actualizat in 15 Jun 2018 03:40

Petre.rr ul nu are BMW,avea nick ul anterior era panigale... Deține un 919 sau 929

 

N-am 919 sau 929, am momentan un Diversion pt mersul de zi cu zi, la profil pun ce-mi trece prin cap ca haterii se prind greu si pun botul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fz-ul meu clancane de intoarce lumea capul la semafor. S-a mai domolit cu alt sortiment de ulei decat cel bagat in primul sezon, dar tot "CLANK!". Am un amic cu CBF500, ala intra de parca actionezi cu pedala un switch, face doar "click". Si e tot multidisc in ulei. Ba mai are si cursa schimbatorului pe 1/2 fata de mobra mea. 'onda-i onda!

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Petre, BMWrr era de acord cu tine la afirmatia initiala iar caracterincompatibil zice de BMWrr ca nu are BNW, nu de tine. Te-ai aprins si ii iei p-astia la barda "fara osebire" hahaha.

 

E perioada asta 13-15 iunie... noi muncim nu gandim. :)

Editat de petre81.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am un Kawa ER-6n din 2008. Tocmai l-am luat.

 

Intrebare. De obicei in oras schimb vitezele pe la 4000-5000 RPM. Clank-ul acela zgomotos e normal sa se auda si cand schimb a doua sau a treia?

 

Si cand schimb in viteza inferioara se aude. Specific ca tin ambreiajul apasat pana la capat. Poate ar trebui sa-i iau ecceleratie de tot? Incerc sa schimb cat mai cursiv, nu sa bruschez.

 

Poate ar trebui inlocuit ambreiajul?

 

Ce parere aveti?

 

Multumesc frumos,

 

Cand ai reglat ultima oara lantul de transmisie? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate er6n/F fac asa. Si stramosul GPZ la fel, mai ales in treapta 1. GPZ are 47.000, er6n a avut 5000 ( MY2016) si acum 7400 km si la fel, cand dai a 1-a zici ca-ti crapa sub tine, am inteles de la un tovaras ca si zx10 face la fel, se pare ca trozneala e caracteristica kawasaki.

 

Ah, am facut scoala pe er6f 2006, acelasi clank de zici ca se dezmembreaza. Csf, n-ai csf.

Editat de 9470m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate er6n/F fac asa. Si stramosul GPZ la fel, mai ales in treapta 1. GPZ are 47.000, er6n a avut 5000 ( MY2016) si acum 7400 km si la fel, cand dai a 1-a zici ca-ti crapa sub tine, am inteles de la un tovaras ca si zx10 face la fel, se pare ca trozneala e caracteristica kawasaki.

 

Ah, am facut scoala pe er6f 2006, acelasi clank de zici ca se dezmembreaza. Csf, n-ai csf.

 

Tot pe 6n am facut si eu scoala. Acelasi clank. Credeam ca cea de scoala avea ambreiajul distrus. Ma gandeam sa nu fie si la a mea la fel.

 

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...